Големите партии вече губят интерес към покупката на гласове, тъй като наддаването е прекалено голямо, особено на местно ниво, където са силни бизнес организациите, и не е ясно в крайна сметка за кого ще гласуват напазаруваните. Този извод направи асоциация "Прозрачност без граници" при обявяване на наблюденията си върху частичния вот в Кюстендил и Съединение на 13 май. "Големите партии са все по-незаинтересовани от развихряне на тази практика, тъй като предвид ниската цена на вота в България е достъпна за всеки, включително и за малките партии", обясни шефът на асоциацията Огнян Минчев. Изборите в Кюстендил потвърждавали тенденцията, тъй като там "една партия благодарение на свой депутат, който успя да влезе в ромската махала, удвои резултатите си", заяви Минчев, без да уточнява за кого става дума.
"От 2003 г. насам имаме нарастващо значение на местните бизнес коалиции, които реално доминират местната ситуация по отношение на изборите и спрямо тях национално представените партии се озовават във все по-некомфортна роля. Липсата на правила досега изправи големите партии пред един много сериозен конкурент не толкова за доверието на хората, колкото за властовия ресурс", допълни Антоний Гълъбов.
Наблюденията на асоциацията показват, че на частичните избори няма съществена промяна в типологията на нарушенията в сравнение с вота през есента на 2011 г. Все още най-голям дял имат организационните нарушения (52% от всички в Кюстендил и 41% в Съединение), както и контролираният вот, който решително преобладава над купуването на гласове (малко над 4% и в двата града).
|
|