:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,541
Активни 641
Страници 12,106
За един ден 1,302,066

Големите партии вече избягват покупката на гласове

Големите партии вече губят интерес към покупката на гласове, тъй като наддаването е прекалено голямо, особено на местно ниво, където са силни бизнес организациите, и не е ясно в крайна сметка за кого ще гласуват напазаруваните. Този извод направи асоциация "Прозрачност без граници" при обявяване на наблюденията си върху частичния вот в Кюстендил и Съединение на 13 май. "Големите партии са все по-незаинтересовани от развихряне на тази практика, тъй като предвид ниската цена на вота в България е достъпна за всеки, включително и за малките партии", обясни шефът на асоциацията Огнян Минчев. Изборите в Кюстендил потвърждавали тенденцията, тъй като там "една партия благодарение на свой депутат, който успя да влезе в ромската махала, удвои резултатите си", заяви Минчев, без да уточнява за кого става дума.

"От 2003 г. насам имаме нарастващо значение на местните бизнес коалиции, които реално доминират местната ситуация по отношение на изборите и спрямо тях национално представените партии се озовават във все по-некомфортна роля. Липсата на правила досега изправи големите партии пред един много сериозен конкурент не толкова за доверието на хората, колкото за властовия ресурс", допълни Антоний Гълъбов.

Наблюденията на асоциацията показват, че на частичните избори няма съществена промяна в типологията на нарушенията в сравнение с вота през есента на 2011 г. Все още най-голям дял имат организационните нарушения (52% от всички в Кюстендил и 41% в Съединение), както и контролираният вот, който решително преобладава над купуването на гласове (малко над 4% и в двата града).
6
1531
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
17 Май 2012 20:51
Тъй, тъй! Почти всички! А една споделя опит в момента, чрез документални аудио "помагала", разпространени в интернет! Челен опит!
17 Май 2012 22:12
Огнян Минчев и Антоний Гълъбов , в двора на Сега гущери и змии ли има , та не влезете с нормална дописка ??? Да ме извини милият Автор на тази ...
18 Май 2012 05:34
Просто е по-лесно депутати да изнасят чували с бюлетини, а някой хакер да "оправи" класацията...
---------------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
18 Май 2012 08:49
Когато държавата се пъне единствено за хала на София, нормално е в провинцията да гласуват по-прагматично, издигайки представители на местния бизнес, които все пак, имат по-голям пиетет към регионалните проблеми. Наглостта на измислените ДС-пратии на прехода стигна дотам, че при по-големите партии като правило първите избираеми места се дават на софийски "паршутисти". Пък и понятията "Ляво, дясно, център, либерали, демократи, социалисти" отдавна са етикети върху празни бутилки.
18 Май 2012 11:14
Аха, спрели да пазаруват гласове, не щото така не бива, ами защото било финансово неизгодно и с неясна възвръщаемост ... Гот.
18 Май 2012 13:30
Спряха да купуват гласове, защото през 2011-та видяха, че това е напълно безмислено. Не е важно как е гласувано, важно е гласовете да бъдат преброени "правилно" от назначените от ГЕРБ избирателни комисии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД