:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,693
Активни 639
Страници 12,258
За един ден 1,302,066

Чиновническите командировки зад граница скараха министрите

Ново постановление на Министерския съвет за дългосрочните командировки на чиновниците зад граница скара членовете на кабинета при приемането му във вторник. Това става ясно от стенограмата на МС. Документът задължава останалите министри да съгласуват с шефа на МВнР удължаването на задграничните мандати на техните служители. Срокът, за който чиновниците могат да се задържат в задграничните представителства на България, е 4 г.

В момента ведомствата имат около 60 души зад граница, най-вече в Брюксел. Някои от тях заемат един и същ пост в продължение на 7-8 г. "Това е в разрез с идеята за мандатност на задграничните назначения", посочва Младенов. И тъй като през 2018 г. България застава начело на ЕС, трябва да се увеличи ротацията на служителите, за да придобият повече хора нужната експертиза, аргументира се дипломат №1. Според него предвидената в Закона за дипломатическата служба възможност служителите да надвишат мандата си при липса на подходящи заместници ще остане, но като изключение и последната дума ще има външният министър.

Вицепремиерът Цветан Цветанов обаче не харесва идеята. "Аз не смятам, че с подобни представители ние трябва да се съобразяваме с тази ротация, защото те трябва да изпълняват преди всичко задачите на съответните ведомства, от които са изпратени", възразява той. И дава за пример свои хора, които стояли в чужбина повече от мандатите си, тъй като изпълнявали задачите си по-добре от всеки друг. "Като принцип имат аргументи доводите, но наистина има случаи, в които това не е подходящо", дава рамо на Цветанов екологичният министър Нона Караджова. В хора се включва и шефът на МО Аню Ангелов. Раздразнен от възраженията на подчинените си, премиерът Бойко Борисов се намесва: "Аз аплодирам това предложение на Младенов и Дянков". И приключва спора с наказателна мярка - всичките 60 служители зад граница да дадат отчет от 3 страници какво са свършили за годината и още една - с план за следващата.
3
1671
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
18 Май 2012 08:58
в Брюксел. Някои от тях заемат един и същ пост в продължение на 7-8 г.

В Постоянното представителство има един Вельо Матев, който е от 20-ина години в Брюксел. Но в рамките на закона: домакин, шофьор, портиер и т.н. - не е по два мандата на една и съща длъжност. Не знам дали е от "незаменимите" Цветанови хора, но ако ви трябва ремонт на колата, сменяне на стъкло, освежителен ремонт или някаква далаверка - Вельо е Човекът!
18 Май 2012 09:49
Въпросният В. Матев, за който говориш може да е от т.нар. "местни българи" - има ги в много наши посолства. Има право на постоянно пребиваване в Белгия (или където и да е) и работи в Посолството като нещатен служител - тогава може да стои до пенсия. Щатните, т.е. изпратени от България имат определен мандат. Е, доста от тях го попрехвърлят, ама чак 20 години, доста ми се струва...
18 Май 2012 15:27
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД