:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,627
Активни 440
Страници 26,037
За един ден 1,302,066

Държавата ще плаща осигуровки на още около 16 000 чиновници

Вместо държавните служители да поемат сами част от вноските си като всички на трудови договори, както бяха обещали от ГЕРБ, държавата ще поеме изцяло осигурителната тежест на още около 16 000 чиновници, става ясно от промените в Закона за държавния служител, обнародвани вчера в "Държавен вестник".

Според него чиновниците в още 11 структури, като НОИ, НЗОК, КФН, СЕМ и др., ще минат от трудови на служебни договори. По сметките на финансовия министър Симеон Дянков това са още около 16 000 нови държавни служители. Те ще трябва да подпишат нови контракти, а в преходните и заключителни разпоредби на закона е регламентирано, че заплатите им ще трябва да се намалят с размера на вноските, които се прехвърлят на държавата. В момента бюджетът осигурява изцяло около 35 000 държавни служители плюс още над 80 000 по различни специални закони. При преминаването от трудови на служебни правоотношения новите държавни служители ще запазят неизползваните си досега отпуски, но няма да получат финансови консултации за тях.

С промените е регламентиран още новият ред за плащане на чиновниците. За основни заплати вече ще се разпределят само 70% от предвидения бюджет на ведомствата за възнаграждения и осигуровки, а останалите 30% ще могат да се разпределят за допълнително материално стимулиране. От ГЕРБ сложиха таван на бонусите, но прекалено висок - служителите ще могат да получават най-много 80% от годишното си възнаграждение, т.е. около 10 заплати, под формата на бонуси. На практика почти всички раздадени бонуси досега влизаха в това ограничение.
8
6267
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
19 Май 2012 00:23
Въпрос на елементарна аритметика е да се схване, че от голямата "привилегия" работодателя им, т.е. държавата, да плаща на 100% осигуровките им, служителите само губят. При това бюджета така плаща по-малка сума за осигуровките им, в сравнение с плащането 60% от работодателя и 40% от работника както беше досега при тези 16000 човека и както е за останалите, които не са държавни служители. Има и особеност - сега държавата им намалява заплатите и ако някога реши да върне положението и те пак да си плащат съответната част от осигуровките както останалите, то е съвсем нормално да им увеличат обратно заплатите. Същото се отнася и за тези, на които преди десетина година им намалиха заплатите, когато държавата им пое осигуровките.
19 Май 2012 00:25
Има и още една особеност - тези 30% допълнителни бонуси сега ще бъдат по-малко, заради това поемане на 100% на осигуровките, т.е служителите пак са прецакани.
19 Май 2012 06:48
Уважаеми господа,

Време е да се престане с невярното твърдение, че държавата плаща осигуровките на всички държавните служители. А това не е вярно, защото когато служителите в държавната администрация масово бяха преназначени от трудови правоотношения по Кодекса на труда в Служебни правоотношения по Закона за държавния служител, т.е. станаха Държавни служители по смисъла на закона, с Постановление на Министерски съвет от 2004 година (ПМС) № 48 от 1 март 2004 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности (Обн. ДВ. бр.18 от 5 Март 2004г) реално се случи следното:
Цитат от ПМС № 48 в неговия § 4. от Преходните и Заключителни разпоредби” от 01.03.2004 г.: „На служителите, които след 1 януари 2004 г. ще преминат от трудово по служебно правоотношение поради определяне на длъжността за заемане от държавен служител, се определят индивидуални основни месечни заплати от 8 до 10,5 на сто по-ниски от получаваните до момента на преминаването заплати при спазване изискванията на чл. 7, ал. 3.”. След това с изменение на същото ПМС в частта му пак на същия § 4.
Цитат от ПМС № 48 в неговия § 4. от Преходните и Заключителни разпоредби” след изменението от 01.01.2005 г.: § 4. (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2005 г., в сила от 01.01.2005 г.) На служителите, които след 1 януари 2005 г. ще преминат от трудово по служебно правоотношение поради определяне на длъжността за заемане от държавен служител, се определят индивидуални основни месечни заплати от 9 до 12,45 на сто по-ниски от получаваните до момента на преминаването заплати при спазване изискванията на чл. 7, ал. 3.

Тоест от горното е видно, че с това ПМС 48 реално бяха намалени заплатите на държавните служители със сума, равна на ДОО осигуровките с цел Държавата да ги плаща вместо тях, както и стана на практика през 2004 г. Та този финансов ресурс беше иззет от служителите в реални пари (чрез реално намаляване на възнаграждението им), за да може държавата да ги внася в НОИ вместя тях. Този факт умишлено се крие от народа, та да може да насъскаме всички срещу държавните служители, които са най-лесни за манипулиране и изхвърляне от работа. Ето така се роди печелившото и до нес за някои „политици” и особено за "работодателите" изречение, че държавните служители са хрантутници. Да ама Не господа, щото виждате какъв жесток популизъм се върти на техен гръб. Същото ще стане сега и с пормените в Закона за държавния служител – ще им изземат сумите за осигуровки, за да ги плащат вместо тях, както си е написано и в закона днес.
В заключение: Върнете на държавните служители нацинализираните средства за ДОО и Здравни осигуровки обратно в техните заплати и те всичките с удоволствие ще си ги плащат, щото наистина така си е редно. А вместо това „работодателите” искат още един път да им бъдат отнети тези средства, което ще означава намаляване на заплатите им с още 10-13% (та да станат 25%), като същите се правят, че не знаят за гореспоменатото ПМС 48. А същевременно „бизнеса”, който поне 65% е на тъмно, не плаща нито реални заплати, нито осигуровки, а и корпоративен данък не плаща, щото занулява умишлено печалбата в края на годината – и така 10% КД х 0.00 лв. печалба си е 0.00 лева корпоративен данък за хазната. Ето тук са големите резерви на фиска (милиарди лева), който фиск упорито отказва да направи най-законосъобразното – да си събере данъците от „рободателите” (новите феодали) и рязко да увеличи събираемостта на вноските от осигуровките.
19 Май 2012 09:18
Уважаеми колеги съфорумци,
всичко което сте написали е абсолютно вярно. Само ще допълня, че държавните служители са прецакани и като обезщетения, болнични и пенсии, поради по-ниския осигурителен доход, върху който държавата "им внася" осигурителните вноски.
Но ви обръщам внимание, че джурналистите от вестник "СЪГА" трудно осмислят някои неща. Те не можаха да проумеят далеч по елементарното например, че ИПИ е ФОНДОЦИЯ, а не ИНСТИТУТ. Също и за "Отворено общество", а вие искате да вникнат в тази къде - къде по-сложна материя.
И друго, вестник "СЪГА" е опозиционен и олигархичен вестник, т.е. всичко що е държавно е за плюене и пцуене. А джурналистите в него семейства хранят и пари им трябват, та за обективност и дума не може да става.


Драги ми Бирникъ

Да, Вашият "бан" е във връзка с т. 1.1 от правилата на форума: "...обидни коментари относно вестника".
Освен спорната ви оценка за конкретната статия в постинга ви се съдържат твърдения за цялото издание от типа: "...за обективност и дума не може да става".
Подобно на модератора, който е оторизиран да следи за спазването на форумните правила, аз също смятам, че това ваше мнение за вестника е тенденциозно, подвеждащо и преди всичко - лъжливо.

Поздрави!
Петьо Цеков
19 Май 2012 09:28
Държавата прецака още 16000 свои служители - това би било подходящо заглавие към статията.
Защо държавата поема на 100% осигуровките е повече от ясно - така държавата плаща по-малко от бюджета си за осигуровки. Плаща се и по-малко обезщетения, както е написал и БирникЪ преди мен. И накрая някога си в бъдещето, тези прецакани държавни служители ще получават и по-ниски пенсии. Обратната страна на медала е, че заради по-ниските осигурителни суми на прецаканите държавни служители, средната осигурителна сума пада и на останалите работещи им се вдига коефициента, който важи за пенсия. Но хората не си знаят интереса и държавните служители се радват, че са прецакани като държавата ги осигурява на 100%, а другите си мечтаят на тях самите да им стане по-зле, когато държавните служители пак се осигуряват като тях.
19 Май 2012 11:12
лелее,направо откачам,кви чиновници бе?Плащайте осигуровките на хората от спешната помощ които тичат ден и нощ за да спасяват хора за мизерните заплати,как един чиновник взима повече пари от тези хора а вие и осигуровки ще им плащате!!!!!!!Оставка на цялото правителство
19 Май 2012 13:27
Е, какво направиха сега?! Едно голямо нищо.Ще набутат народа от една страна, а от друга май узакониха бонусите.
19 Май 2012 17:56
Време е да се престане с невярното твърдение, че държавата плаща осигуровките на всички държавните служители. А това не е вярно
Така е! Дянков, пък и предишните, бавят преводите към НОИ и НЗОК, па и не превежда цялата дължима сума. А за пенсионерите направо "пести" 50% от здравните осигуровки.
Върнете на държавните служители нацинализираните средства за ДОО и Здравни осигуровки обратно в техните заплати
"Национализираните средства" отиват в полза на частния интерес или ... на държавата и нейните служители!? А това, че Дянков "национализира" работещите в НОИ и НЗОК, не е никак "национализация" на въпросните обществени институции?
Само не разбирам БирникЪ, интелегентен и умен човек, що рИве. Цялата осигурителна система е порочна - зачетаната в порочие (ония там три последователни "най-доходни" години, които се екстраполират за целия трудов стаж) и развиваща се в порочие (различно разпределиние на осигурителната тежест - едно за трета класа работещи, друго за държавните служители, трето за "волно" работещите; включване на "специални" категории без заплащане на "специални" пропорционално по-високи осигурителни вноски; ширещото се лицемерие по понятията "брутен доход", "осигурителен доход" и "облагаем доход".
Може ли някой да обясни с едно изречение принципът "солидарност" за какво се отнася? Всички солидарно плащат или всички плащат солидарно еднакъв процент или всички плащат солидарно еднаква вноска или всички солидарно ползват привилегии (първа категория труд, 48 дни годишна отпуска, бонуси, ваучери за храна, облекло, служебен автомобил, почивна станция, депутатски кюфтета)? Къде да се търси пустатата "солидарност" - в съзиданието или в разхищението, в което е вкарано цялото общество - измислени болнични (повече леглодни/прегледи - по-висок приход за търговците на медицински "услуги" ), фиктивни неплатени отпуски (пестене на разходи на фирмите с осигуряване на трудов стаж), представителни разходи/командировъчни вместо бонуси, фалшиви удостоверния за трудов стаж/работна заплата, а пък ако няма такива, рев за "народна" пенсия (Кирил Маречков, "дипломати от кариерата" не можели да получават само 300 лв. пенсия според социо-пато-икономико гурото Ивайло Калфин).
За к'ъв чеп беше да се прави обществено осигурителна система като държавата вече 12 години внася/субсидира/дарява/"национализира" от общите данъци над 50% от приходите на НОИ и НЗОК? И толкова време осигурителната система заплаща поредицата от изгъзици на министрите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД