Прагът за преминаване на матурата трябва да се вдигне и за тройка да са необходими поне 50 т., заявиха университетски преподаватели и учители по български език и литература 2 дни преди зрелостния изпит. Идеята не е нова и многократно е предлагана и от най-добрите специалисти по тестология в страната. В момента политическата воля е матурата да се взима с 23 т., коментира проф. Боян Вълчев, преподавател по съвременен български език във Факултета по славянски филологии на Софийския университет. Според него е недопустимо изпитът да се счита за положен дори ако зрелостникът не е работил по последната задача - за създаване на текст. Учениците обаче масово не пишат есе или коментарен текст - около 30-40 на сто от явилите се предават бели листа. Ако скалата за оценяване се промени и за тройка са необходими 50 т., ще има много скъсани, а броят на студентите в университета рязко ще намалее, обясни проф. Вълчев. Според него при среден резултат от 58 т. сегашните петици се равняват на тройки.
Проф. Вълчев и негови колеги преподаватели предлагат български език и литература да се разделят на два отделни предмета. Мотивът е, че в момента часовете по български език се "изяждат" от претоварения материал по литература. Ако предметите се разделят, ще има и повече време не само за теоретични знания, но и за упражнения за усвояване на умения, твърдят експертите. Сега българският и литературата вървят заедно в началните класове и в 7-и и 8-и клас. В 5-и и 6-и клас са разделени, а след 9-и клас граматика не се учи. Оценката обаче винаги е обща.
Има различни варианти на новите учебни програми, които в момента се подготвят от учители и университетски преподаватели, посочи пред "Сега" зам.-министърът на образованието Милена Дамянова. Тя увери, че когато новите образователни стандарти и учебните програми станат готови, ще бъдат подложени на публично обсъждане. Дамянова припомни, че скалата за оценяване на матурите се обявява, след като станат ясни резултатите от изпитите. Тя не коментира дали е възможно да се промени начинът, по който точките се преобразуват в оценки по шестобалната система.
МЕРКИ
"Не съм убеден, че е необходимо да се прилага такава голяма изобретателност и да се влагат средства в купуване на съвременна техника. По-лесно е учениците да се явят на матурата с едно радостно чувство", коментира вчера просветният министър Сергей Игнатов. Не съм убеден, че цялата млада България единственото, за което мисли, е как да измами системата, добави той. Абсолютно всички мерки са взети за матурите, проиграни са многократно, включително с хронометър, за да нямаме забавяния, проверена е цялата система за електронна връзка, посочи министърът.
По-лесно е учениците да се явят на матурата с едно радостно чувство
Радостно чувство поради високоразвитите умения за преписване и новите технологии, които го улесняват?!
Радостно чувство, че въпреки тоталната им неграмотност и ужасяваща липса на елементарна обща култура, системата им помага да я измамят?!
Радостно чувство, че на определени (малки, другоезични, евфемистично наречени билингвални) населени места квесторите им подсказват, та съм виждала почнти еднакви (еднакво грешни) отговори в цели папки?!
Радостно чувство, че "огромния материал по литература" вместо в три часа седмично ще се учи в два?! И после ще говорят за Стоян Захариев[sic!], без обаче да са чували за баба Тонка?!
Оптимист, с позитивни нагласи и ведър поглед към света е гусин министЕра