Гърците натириха политиците, които символизират съсипаната държава, и много от тях се обърнаха към изгряващата на политическия небосклон звезда Алексис Ципрас. Радикалният ляв политик обеща да освободи Гърция от болезнените мерки за бюджетни съкращения, но да остави страната в еврозоната. Никой обаче не знае как той смята да изпълни обещанията си.
Алексис Ципрас, който много вероятно ще бъде победител на предстоящите в Гърция парламентарни избори, провежда кампанията си из страната под мотото:
"Няма да плащаме повече"
Той не казва с какво ще замени "варварските строги икономии", които според него партньорите от ЕС, най-вече германският канцлер Ангела Меркел, принудително са наложили на Гърция. Ципрас смята, че европейците само блъфират, и обещава, че те ще продължават да помагат, дори и ако гърците спрат да обслужват дълговете си. Той казва: "Изберете ме и цялата тази мъка ще свърши".
59-годишният Ставрос Лигерос седи в кафене в луксозния атински квартал "Нео Психико". Той е политически коментатор и интелектуалец от буржоазията. Опитва се да обясни защо много от гърците подкрепят Ципрас, въпреки че този млад политик очевидно е привлекателната нова звезда и успешната крайнолява "Коалиция радикална левица" (СИРИЗА) не може да даде обяснение кой ще плаща в бъдеще заплатите на държавните чиновници, на лекарите и на медицинските сестри. Лигерос казва, че много от хората, които са гласували за СИРИЗА, изобщо не вярват, че партията има решение на този проблем.
Трагедията е, че гърците наистина нямат избор, когато отново се изправят пред урните на 17 юни т.г. - единствената им възможност е да откажат да гласуват и да протестират. Изведнъж цяла Европа започна да настоява, че гърците трябва да гласуват още веднъж, и то за политиците, които ги докараха до мизерията, главно за социалистите, оглавявани от Евангелос Венизелос, и за консерваторите на Андонис Самарас.
Тъй като дискредитираните партии подкрепят кредитното споразумение и условията, поставени от кредиторите, много гърци приемат Ципас като единствена алтернатива. На 37 години, той е млад в сравнение с традиционните геронтократи, които доминират в гръцката политика. С годишен доход през миналата година от 48 000 евро, мотоциклет и скромно жилище, Ципрас e сравнително беден за политик, което е допълнителен фактор, заради който популярността му расте. И е единственият, който обещава да освободи Гърция от бремето на бюджетните ограничения - но и да запази еврото.
Социалният договор се разтури
Допреди кризата гръцката политика бе управлявана от "неписан социален договор", казва Лигерос, автор на бестселъра "От клептокрация до банкрут", описваща гръцкия икономически срив. Според Лигерос този договор е основан на принципа "Аз на тебе - ти на мене". Избирателите бяха оставили политиците да правят каквото си поискат. Те не се оплакваха от корупцията и тинята, а в замяна бяха възнаграждавани от двете партии, които си разменяха властта, с държавни службици и нови и нови социални услуги и благини.
Кризата сложи край на това и социалният договор се разпадна, казва Лигерос. Сега вече нито при едната, нито при другата страна има пари. Според Лигерос днешната дилема е, че "старата клептократична система, създала тези отровни условия", банкрутира в истинския смисъл на думата, но все още няма друга, която да я замени. В същото време той отбелязва, че тройката - ЕК, ЕЦБ и МВФ, е загубила доверие, защото видимо се е съюзила с управляващата класа, която вече е дискредитирана.
Така че политикът не трябва да бъде някакъв гений на демагогията, за да спечели от огромното недоволство сред хората, каквото прави в момента Ципрас. И предложението, приписвано на Меркел, Гърция да проведе референдум за членството си в еврозоната, само улеснява живота на левия кандидат. Тя третира Гърция "като протекторат", заявява той.
Разбира се, не цялата страна сляпо се е отдала на опасния чар на този самообявил се спасител. Гръцкият президент Каролос Папуляс, който назначи временно правителство миналата седмица под ръководството на съдията Панайотис Пикраменос, призова настойчиво гърците да осигурят жизненост на бъдещото правителство с вота си на изборите идния месец. В противен случай, по думите му, страната ще фалира до края на юни.
"Без помощ няма да оцелеем"
Повечето медии също рисуват доста ясна картина на ситуацията. По-консервативният атински всекидневник "Катимерини" описва провала на преговорите за коалиция като "абсолютна катастрофа".
И не всички в редовете на новите политически сили в Атина са оптимисти. 64-годишният Янис Драгасакис е депутат от СИРИЗА, завършил Лондонското училище по икономика. Той предвижда, че на партийния му лидер ще е трудно да удържи обещанията си.
Според Драгасакис успехът на СИРИЗА означава преди всичко огромна отговорност. Той признава, че Гърция едва ли някога ще изплати напълно дълговете си. "Планината е твърде голяма, без помощ няма да оцелеем", смята той и добавя, че страната е затънала твърде дълбоко в депресия.
Наистина в момента се нуждаем от единен европейски подход, казва депутатът. Но никой не знае точно под каква форма трябва да дойде той. Досега международните кредитори отказваха да предоговарят спасителния пакет. Драгасакис би искал да види "пътна карта" за повече растеж, но не казва как точно очаква да изглежда тази карта. За разлика от Ципрас той не говори за прекратяване на договореното досега.
Европейците също ще трябва да приемат изборните резултати, казва той и признава, че ново, по-младо поколение - това на Ципрас, превзема сцената.
Драгасакис не знае дали Ципрас може да изпълни обещанията си. "Но той поне не е направил сделка със старата система", заявява той.
Дори само това може да е достатъчно Ципрас да спечели юнските избори.
|
|