:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,359
Активни 772
Страници 21,924
За един ден 1,302,066
Упоритост

Нова АСТА се промъква през Наказателния кодекс

Изтекла информация за готвените поправки в закона предизвика вълни на недоволство в мрежата
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Споразумението АСТА, което щеше да доведе до по-строг контрол върху Интернет, изкара хиляди млади хора на протести у нас и управляващите бяха принудени да замразят ратификацията му.
Преди дни лек трус мина през блогърските среди и форумите, който обаче няма да затихне, а предвещава скоро по-сериозни сътресения. В интернет първо неофициално се появиха предложенията за поправки в Наказателния кодекс, касаещи престъпленията срещу интелектуалната собственост, и едно експертно становище. След това документите бяха качени за обсъждане и на сайта на правосъдното министерство. В момента те се обсъждат неофициално в Народното събрание и сред творческите организации, но все още не са влезли в съответните комисии.

Според блогъри поправките в НК са били готвени още преди България да подпише търговското споразумение АСТА, което предизвика масово недоволство и протести у нас и в Европа. След като България замрази ратификацията му, законодателите са решили въпреки всичко да приемат поне тези промени.

От поправките става ясно, че скоро пиратството на интелектуална собственост ще стане тежко престъпление и ще се наказва с до 6 години затвор. Досега за това лишаването от свобода беше до 5 години. Увеличаването на санкцията според защитниците на правото да споделяме свободно информация в мрежата дава лош сигнал на съдебната система.

Друга готвена промяна на сегашното законодателство е замяна на думите "който ползва без разрешение обекти на авторско право" с "който ползва противозаконно". Според юристи това означава, че няма нужда ощетеният да се оплаче, за да се задейства държавната репресивна машина. Гонението на пиратите вече ще става не по жалба от пострадал, а по усмотрение на прокуратура и полиция.

Плагиатството също става престъпление от общ характер и ще се преследва от държавата без тъжба от пострадалия. Предвижда се да се преследват не само физическите извършители на пиратския акт, но и подбудителите. Какво означават тези промени и има ли опасност за свободите ни в интернет?

Законът иска да улови едрите риби, създава се излишна паника

Не разбирам дълбоката симпатия на широката общественост към опитите интернет да остане без регламент, казва адвокат Велизар Соколов от "Арсис Консулт"
- Г-н Соколов, преди дни в интернет се появиха предложенията за поправка в НК в частта им за интелектуалните права. Общественото мнение веднага се надигна, че чрез тях се цели прокарването на духа на АСТА. Как бихте коментирали?

- Първо, не бих го нарекъл обществено, а мнение на определени хора. И те не са толкова много. Отново се създава излишна паника, параноично усещане за огромна опасност.

- Такъв сериозен закон като НК много често се ремонтира на парче и обикновено по корпоративни поръчки - като в частта за хазарта. И този ли път случаят е такъв?

- Съгласен съм, че се кърпи по-често, отколкото би трябвало. Приветствам изцяло инициативата да се създаде нов, но той трябва да е писан през 21-ви век. Да си дава сметка, че в голяма степен сме дигитализирали живота си и да се опита да защити гражданите от посегателства в дигитална среда. Не разбирам дълбоката симпатия на широката общественост към опитите интернет да остане без регламент. Кой има интерес от това? Тези, които правят ужасно много пари от случващото се в мрежата. Доставчиците на интернет нима нямат корпоративни интереси? Защо тогава промените в НК за хазарта и интелектуалната собственост да са някаква гадна лобистка дейност, а пък когато интернет доставчиците се опитват да отхвърлят всякакъв регламент върху тяхната дейност, да не е лобизъм? Тези хора успяват да насъскат широката общественост. Един торент тракер не може да бъде санкциониран, защото ще предизвика широко обществено недоволство. А тези, които могат да подпомогнат "Замунда" и "Арена" да не продължават да печелят от пиратство, казват - не ни пипайте. Ние сме едни доставчици на инфраструктура, не можем да ви помогнем. Веднага давам пример - youtube и vbox7, абсолютно един и същ модел. В развитите държави съществуват механизми, според които youtube и доставчиците на съдържание сядат на масата и се договарят. И едни пари потичат към производителите на културен продукт. Правят се опити да се постигне същото и с vbox7, а vbox7 казват - никакъв шанс, какво ще ми направите?

- Твърди се, че с новите поправки има опит преследването на нарушителите на интелектуална собственост да се превърне изцяло в наказателно.

- Почти всички индивидуални законодателства на страните от ЕС предвиждат наказателно преследване на тези престъпления. Престъпленията срещу интелектуалната собственост са инкриминирани много отдавна в България. Няма опит да се промени статуквото.

- Защо лишаването от свобода за пиратство се вдига от 5 на 6 години?

- Това отчита общата тенденция на текстове, от чието приемане е минало известно време и предвидените в тях санкции са доказали, че не постигат превантивния ефект. Затова се завишават. Според мен най-притеснително е, че най-голямата санкция е предвидена за "държане на материални носители, съдържащи защитено съдържание", т.е. така нареченото физическо пиратство. Аз пиратски диск по улиците отдавна не съм виждал. Ние си говорим само за интернет, защото има едни хора, на които им е угодно да е така, а в същото време незабелязано преминава предложението престъпленията срещу търговските марки и продажбата на фалшиви стоки почти да се декриминализира. За това се предвиждат само лишаване от свобода до 1 година или пробация. Това е нелогично. В нашето законодателство няма нещо, което в АСТА го има - отговорността на юридическото лице. А реално престъпленията срещу интелектуалната собственост се извършват в рамките на бизнеса. Защото много ни изнася отговорни да са физическите лица, преки извършители. Шофьорът на камиона, който кара стоките. Или някой, дето качва на сайта. Не онзи, който го е ангажирал, плаща му заплата и взима печалбата.

- Затова ли тези поправки предвиждат и наказание за подбудителите?

- Да. Сайтът "Читанка" може да няма реклами, но генерира трафик и е свързан с доставчик на интернет. Моят апел е да не се поддаваме на манипулацията, че в дъното на всичко лежат едни тлъсти корпоративни интереси на творческата индустрия. Други са корпоративните интереси и аз много се дразня, когато те злоупотребяват с онова усещане за несигурност у хората. Достатъчно е да им кажат: утре ще дойдат да ти тропат на вратата. И те вече скачат на кръв. Това, което законът се опитва да направи, е да улови големите риби.







Снимка: Румяна Чапанова
Велизар Соколов

Големите лейбъли искат държавата да им върши работата срещу пиратите

Поправките в НК за авторското право са опасни, смята Свилен Овчаров от адвокатската кантора "Овчаров и Парушев".
- Г-н Овчаров, какво е мнението ви за подготвяните промени в НК в частта им за авторското право?

- Те отразяват една тенденция още от 90-те години на ХХ век. През 1993 г. приехме един от най-модерните закони за авторско право в света, който не е толкова строг и лош, не е изцяло в полза на продуцента и до голяма степен защитава авторите. Само че този закон не се спазва въобще. И започна един натиск от западни компании, петте мейджър лейбъла в България, на които представител беше "Вирджиния рекърдс", за налагане на санкции. Те играеха от позицията на силата. Други лобисти бяха софтуерните компании, от които най-активни бяха Microsoft, Adobe и Corel. Впоследствие Corel спряха.

Има няколко подхода да защитаваш авторските права. Със съдействието на европейски институции изградихме административна система за контрол. Министерството на културата налага глоби на пиратите. Тази система започна да работи, но МК няма сериозен административен капацитет. Прави няколко показни случая и няма много събрани глоби. Като цяло е доста пасивно, работи по сигнали, но такава система има. Ако я сравним с наказателното преследване, тя е в пъти по-евтина за държавата, по-лесна за поддържане и в пъти по-ефективна. Втората система е гражданската отговорност - някой трябва да си потърси правата по съдебен ред. Пускаме писма и казваме: не сте ни платили, а ползвате наши неща. После пращаме по-заплашителни нотариални покани, накрая вече се стига до съд. Но това става много рядко, хората плащат още в началото. Големите лобисти - чуждите компании - нито веднъж не са прибягнали до административна или гражданска отговорност. Въпреки че имат огромни бюджети и огромни интереси в България, техният стремеж е да използват съвсем друг подход - наказателноправния, който е много ниско ефективен, но те си мислят, че е много сплашващ.

- Защо искат това?

- За да може някой друг да поеме разходите по преследването на пиратите. И този някой е българският държавен бюджет. От него се отделят заплати на полицаи, ГДБОП, Явор Колев, и то без никаква полза. Натоварват се и без това затрупаните с работа прокурори. От десетките заведени дела осъдителни решения има само за три или четири за всичките тези 20 години. И те не са знакови и типични, а по-скоро смешни. Аз съм осъдил повече пирати от българската държава.

- След като моделът не работи, защо продължава да има защитници?

- Един от най-големите експерти в България по авторско право е Велизар Соколов. Той обаче представлява интересите на големи софтуерни и музикални компании, които налагат този стил на защита, който аз смятам за неефективен. Клиентите му робуват на един стар бизнес модел, който за тяхно съжаление приключи в началото на 90-те - че само с голям лейбъл един артист може да стигне до публиката, защото лейбълът държи производството на материалните носители и пиара. Нещата се промениха. През интернет всеки дебютен артист може да стигне до публиката. Интернет позволява да бъдеш средно известен без голям лейбъл. Самопродуциращите се групи избуяха още през 90-те, но сега чрез интернет доминират. Дисковете в момента са много евтини. Себестойност на диск без авторски права е под 2 лв. Българският пазар е ценово ориентиран. Когато му пускаш нещо под 10 лв., българинът го купува. Ненужно е да продаваш на 22 лв. Мога да дам пример с български инди изпълнител, който стана много известен и продаде десетки пъти повече албуми от Мадона, когато тя имаше концерт в България, защото ги пусна на ниски цени. Това са два противоположни бизнес модела. Единият продава евтини дискове, защото себестойността е ниска. Имаш интернет и много начини да стигнеш до потребителя. Тогава ти не можеш да разчиташ на репресия.

- Как уреждате правата на вашите клиенти без репресия?

- Първо, каним нарушителя да ни плати доброволно. Морално е първо да му дадеш възможност да се свърже с издателя и да си уреди правата. И едва тогава да му кажеш, че е пират. Имал си възможност да си уредиш правата, не си го направил, тогава те гоним. Няма нужда да губим времето на ГДБОП и Явор Колев да ловят пирати. И то без никакъв ефект.

Поправките в НК в частта за авторското право са изключително опасни и отново ще са неефективни. Те указват на съдиите, че тези престъпления са с изключително голяма обществена опасност, защото, като вдигнеш наказанието над пет години, вече вървиш към тежко престъпление. А пострадалите от тези престъпления са малка група хора. Не мислете, че пострадалите ще бъдат многобройните български творци. Защото те никога досега не са се ползвали от привилегиите да бъдат защитавани от ГДБОП и няма и в бъдеще да се ползват. Никой български творец не е бил защитаван досега от държавната репресивна машина. Това, което предвиждат тези поправки, е репресия в полза на лейбълите, която допълнително ще настърви подрастващите към концепцията за авторско право като цяло и ще доведе до политически промени като в Германия и Швеция и до тоталното й отричане, от което ще пострадат българските независими творци. Защото те имат нужда защитата на авторското право да остане. Те нямат нужда от пиратски партии. Промените изхождат от една погрешна концепция, която е отречена още през 16-и век от известния философ на правото Чезаре Бекария. Той казва така: не строгостта на санкцията, а нейната неизбежност е това, което пречи на бъдещите престъпления и намалява престъпността. Тази концепция работи безотказно по целия свят и всички юристи се кълнат в нея. Когато имаш огромни наказания, но един милион души се измъкват от тях, няма никаква превенция и никакъв възпиращ или възпитателен ефект. Проблемът не е в това, че наказанията бяха ниски.

 Свилен Овчаров
25
5446
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
27 Май 2012 20:26
Хайде изяснете стария въпрос - какво е авторско право и защо се смесва с търговското? Кой е автор?
А, че всичко е в името на интересите на търгашите - повече от ясно е.
Обаче...
-------------
Блогът на Генек
27 Май 2012 20:45
Тази работа с авторските права е пълна какафония за обикновения човек.
Аз лично не мога да разбера какво имам право да правя в интернет и какво нямам право.
Интернет ми предлага музика, филми, неща, които обичам. След като имам достъп до тях, като всеки нормален човек ще посегна да си ги сваля и да ги гледам или слушам. И какво се случва тогава - тикват ме в пандиза за 6 години без да разбера защо, при условие че всички го правят.
Противното означава всички сайтове, които предлага възможност да гледам филми, чета книги, слушам музика да бъдат затворени, което реално посяга на правото ми да се образовам. Или тези сайтове съответно да изискват абонамент, за да разпространяват знание, като самите те плащат нещо като патент за правото да ги разпространяват. Или вместо да изискват абонамент, да разчитат на реклами. Не знам. Не ги разбирам тези неща. Обаче при наличие на един куп програми за сваляне на неща от нета, след като един сайт ми доставя нещо аз винаги мога да си го сваля на компютъра. Преди седмица фейсбук ми блокира правота до слагам клипове на стената си, защото съм била свалила някакви песни от тубата и след това съм ги качила на стената си, а те имали авторско право. Че аз откъде да знам кои песни в тубата имат авторско право, никъде не е отбелязано, че имат такова. Едни имат, други нямат. Освен това аз не търгувам с тях - просто ги харесвам, свалям ги и ги слагам на стената си във фейсбук, за да ги слушат и други хора и да видят какво харесвам. Изобщо цялата тази система е толкова неясна, че в крайна сметка ще бъдат наказани хора, които дори няма да са разбрали, че са направили някакво престъпление.
Също така забраните и ограниченията за достъп до музика, филми, книги ще доведат до тяхното нелегално разпространение, т.е. пак да тръгнем по "Славейков" да търсим на черно.
27 Май 2012 20:47
Пак ще се излиза на улицата май...

А утре синът ми щ е свали от The Pirate Bay поредния епизод на Game of Thrones за традиционното ни понеделнишко гледане.
27 Май 2012 20:57
Велизар Соколов ?! Ъъъ, гейска му работа.
27 Май 2012 21:59
Много приказки за ясни неща. Всички институции са продажни. Ще свършат черната работа на корпорациите. Спряха наглия АСТА, но сега ще подходят по-перфидно и резултатът ще е същият. Интересите са за милиарди. Това, което ни остава е да се съпротивляваме. Интернет трябва да остане свободна територия.
27 Май 2012 22:16
Интернет ми предлага музика, филми, неща, които обичам. След като имам достъп до тях, като всеки нормален човек ще посегна да си ги сваля и да ги гледам или слушам.

Интернет не е безплатен публичен дом, май френд!
Нали четеш че едикойси филм е направен с бюджет Х милиона долара, концерта на Ю2 струва едиколко си? Аз пък ще си го дръпна от Интернет без пари!
Само че не си го дърпаш от "Интернет", приятел. Дърпаш от замунда, пайратбей, демоноид и им правиш оборот.
Склонен си да си плащаш скапания салам в уидъуа, ама сакън, паре не даваш за филм - нарушават ти свободата да гледаш. Ми иди протестирай срещу киносалоните, стадионите, градския транспорт - що сичко това не е без пари?
Ти, човече, за без пари ли работиш?
ПС. Ако ти трябва нещо за гледане или за слушане, драсни на лични - ще го купя от Амазон и ще го кача в замундата да си го дръпнеш.
Интернет трябва да остане свободна територия.

Да, но не за апаши.
27 Май 2012 23:13
Не ви ли омръзна да се замеряте с морални аргументи когато става въпрос за бизнес, т.е. човешка дейност лишена от морал?! След като е о.к. за бизнеса да функционира "for profit", защо да не е о.к. за индивидите да функционират "на аванта"? Във всички случаи плаща само този който няма други опции, и само в краен случай. В един момент прилагането на идиотски закони започва да струва на обществото по-скъпо от евентуалните загуби за бизнеса от нарушаването им, и не е изключено за законите за "интелектуална собственост" този момент да е дошъл.
27 Май 2012 23:16
Май френд,
айде по-кротко с тона.
Аз съм обикновен потребител и действам така, както ми позволява системата.
В тая система няма ясни правила, така че да ги разбира и баба ми с 25 диоптъра, и това не е мой проблем. И не желая да бъда подвеждана под каквато и да е отговорност за това, което правя именно поради липсата на ясни правила.
Това, което искам като потребител е да имам свободен достъп до информация и знание, и всякакво посегателство върху това мое право е престъпление.
Това ме интересува. Апашите са си ваш проблем.
27 Май 2012 23:34
Заки Соколов не разбирал нещо. Но не пита, не иска да му го обясним. Тогава за какво говори? Хем не разбира, хем не иска да разбере. Старият модел, по който БСА и други подобни лобистки организации правиха парите си може все още да живурка в България, но по света вече го няма. Примерът с YouTube / vBox е много подходящ. Заки се закопа, без да се усети. Защо ли? Защото истината е, че т.нар. правоносители в България просто не могат да се договорят с вБокс, но не защото вБокс нарушава законите, а защото т.нар. правоносители нямат правата за произведенията, които са в Интернет. А световните носители на права изобщо не се интересуват от България, щом тя не е в Списък 301 на щатския търговски представител. И оттук идва и разковничето, защо БСА и др.п. плазмодийни организации искат България да е в този Списък - защото тогава има пари за борба с т.нар. пиратство.
Изобщо - хубава тема, но може да бъде още разширена, с повече подробности. И най-добре е да се дава повече думата на Заки и компания - те самите ще направят работата на нас, защитниците на свободата в Интернет, значително по-лесна, понеже няма да се налага да се ровим из Интернет, за да демонстрираме колко са нелепи аргументите им;-)
27 Май 2012 23:58
На т.н. правносители им се иска да предявяват претенции относно "нанесените щети" когато се нарушават техните права, обаче мълчат за тънката разлика между "нанесени щети" и "пропуснати ползи". Средностатистическия гражданин няма никога да си купи (ако не може да го изпиратства) един продукт на цена, която не го удовлетворява - т.е. нямаме пропусната полза, защото на мястото на сваления филм не би имало осъществена продажба (или наемане). В същото време Асен Блатечки не е останал с един филм по-малко, за разлика от нещастния пич в чиито хладилник бърка - той ще остане с един салам по-малко. А това със салама е "нанесена щета" с доказуема стойност.

Да не говориме за самото морално послание на рекламата с Блатечки - да се влезе в чужд имот (взлом) и да се консумира без съгласието на собственика (кражба) са престъпления от НК не по-малки от свалянето на филм от интернет и "небрежното" им подхвърляне (чрез литературния похват "сравнение" в рекламата води до разводняване на тежестта на тези престъпления и може да накара някои грамотно затруднени слоеве от българското общество да решат, че щом на Блатечки му се разминава - значи и за тях няма да има последствия да похапнат от чужд хладилник... Е, има опастност и от обратния вариант - да свалят нон-стоп филми с Анджелина Джоли, с надежда тя да намине и през техния хладилник.

В резюме -- по-добрата достъпност (вкл. и цена) на авторските произведения гарантира много по-голям фискален ефект за правоносителите от стряскащи закони и глупави рекламни кампании. Справка - "Мисия Лондон" с рекордните 350 000 посещения в салоните.

28 Май 2012 00:03
Важна добавка: ако нашите т.нар. правоносители имаха правата за това, за което гонят "Замунда" и "Арена" (впрочем, забелязвате ли, че упорито - вече 10-а година никой не закача другия сайт, "Дата" ли беше?), тогава те - правоносителите - имат право да заведат дела по ГПК и да разгонят фамилиите на всички сайтове. Защото по ГПК има сериозни глоби, а по НК - само условни присъди, ако изобщо се стигне до присъди. Попитайте се защо не го правят тези наши корифеи на правната мисъл...
28 Май 2012 00:15
Аз пък ще си го дръпна от Интернет без пари!


Абе Лука, ти нарочно ли се правиш на улав или си вярваш? Като си го дръпнеш от интернет и го запишеш за лично ползване, вече си платил таксата по закон - защото тя влиза в цената на носителя (включително и ако той е хард-диск). Т.е. личното ползване на сваления от интернет файл не е без пари. Пират ставаш ако се опитваш да продаваш сваленото от интернет. Да де, ама такива у нас напрактика няма. Което пък не се нрави на алчните корпорации. И съответно те поръчват на местната колониална администрация да изкарва потребителите на интернет престъпници. Без значение, че такова извъртане на закона влиза в противоречие с признатото право на хората да се образоват. Ако искат закона да удря не този, който продава сваленото от интернет за лична изгода (както е сега, и както е правилно), а всеки потребител на мрежата, то следва да заявят, че хората нямат право да са образовани - да кажат ясно, че им трябват прости овце и да се свършва.
28 Май 2012 00:50
Когато е изобретено радиото звукозаписната индустрия е била пак в същият ужас, как така ще си слушаш музика без да си купуваш плоча? Дори в Австралия са успяли да наложат запечатване на апарата само на станции за които си се абонирал и си платил да слушаш.... е , не е идържало много.След това са се мъчили да попречат на записването с магнитофони и касетофони, видео VHF....все ялови работи, успяли са да забавят прогреса само с по няколко години.И сега е така, просто няма начин най простата и неграмотна прослойка на земята да се наложи над най високотехнологичната.
При сегашните скорости на интернет примерно МП3 можеш за секунди да свалиш, можеш да пратиш по пощата...кой и как ще те спре? Скоро и с филмите ще е така.Вероятно ще забавят развитието на фаилшеринга, нищо повече, каквото и да ти потрябва винаги ще има корейски или китайски сървър дето да ти го предостави безплатно
28 Май 2012 00:50
В цялата работа се пита трябва ли българският данъкоплатец да плаща за опитите на едни частни компании да упорстват в съхраняването на един отречен от технологиите и все по-неуспешен бизнесмодел за техни печалби ? От къде накъде вместо за пенсии, здравеопазване, борба с истинските престъпления, лечението на болни деца и т.н. дълъг списък от обществени нужди, парите на българският данъкоплатец ще отиват за подкрепа на очевидно грешни бизнесрешения и модели на шепа хора ? Ами като не могат да правят бизнес, като не са адекватни на средата - да фалират. Нали това е хубавото на пазарната икономика ? Защо искат държавна помощ ? Защо искат моите пари като данъкоплатец да им правят печалбите ?
28 Май 2012 01:23
Брайти, попитай и кретените в парламента защо разхищават времето и заплатата дадена им он Суверена да разглеждат подобни текстове...
28 Май 2012 04:01
Ами като не могат да правят бизнес, като не са адекватни на средата - да фалират. Нали това е хубавото на пазарната икономика ? Защо искат държавна помощ ? Защо искат моите пари като данъкоплатец да им правят печалбите ?


Точно!Има смисъл да се защитават българските автори,защото печелят стотинки или нищо!За Брат Пит не ме е дерт,освен че не знае какво да си прави парите..?!Хората ще си теглят филми,защото няма киносалони и не могат да плащат билетите.А по телевизиите дават някакви филми преди 20 години и отгоре!А до музика въобще нямаме достъп,концертите са на луди цени,а от музикалните телевизии се лее само чалга!Трябва да плащат заведенията и то постоянна такса.Обикновения потребител нищо не печели,за да го преследват и да го вкарват в затвора!Реално той не краде,той само ползва!Ще изгледа филма и ще го изтрие,защото няма място.Ще му омръзне песента и ще изтегли друга,а тази ще махне.В повечето сайтове искат пари,за да теглиш нещо,тези,дето искат да си плащат за търговията!Големите компании имат погрешна политика за Бг или политиците ни се тикат,дето не им е работа!За пореден път защитават чужди интереси,вместо нашите и помагат на големите!А иначе все твърдят,че не могат да се месят в бизнеса и да определят правила за банките..пазара и всичко останало,което поискат потребителите.
28 Май 2012 04:20
Трябва да се каже ясно и високо. Въпроса не е за парите. Даже да затворят всички пътища до пиратско съдържание (което е невъзможно) приходите за правъдържателите няма да се увеличат. ЦЕЛТА е всеки, повтарям, всеки да бъде възможен обект на репресия. Ако не слушаш - бой. Същата е целта и на новия закон за отнемане на незаконно имущество. Виновен до доказване на противното. Ако опозицията не го внесе в КС, значи е ясно това е височайша разпоредба. А ако ние си мълчим тогава обричаме децата си на робство което светът никога не е виждал.
П.С. Потърсете и чуйте пресконференцията на собственика на аренабг.ком относно авторските права и пиратството. Прави ги на пух и прах. И юридически и морално. И България и светът за под голяма угроза. Нека дадем своя глас за човещината. ДА НЕ ПРОСПИМ МОМЕНТА!
28 Май 2012 07:39
ЦЕЛТА е всеки, повтарям, всеки да бъде възможен обект на репресия. Ако не слушаш - бой.

Плюс също тъй важната подцел (а) - творците да бъдат обект на репресия. Икономически се прави всичко възможно да бъдат унищожени, но не изчезват напълно. Карат някак на хляб и вода. Затова... Ти каква картина си нарисувал, бе? Разпятие, а? А, знаеш ли, че авторските права на темата са защитени? Шест години затвор!
28 Май 2012 07:48
Ако тегля филм от Ямайка, карибски пират ли съм?
28 Май 2012 08:01
В тая система няма ясни правила, така че да ги разбира и баба ми с 25 диоптъра, и това не е мой проблем. И не желая да бъда подвеждана под каквато и да е отговорност за това, което правя именно поради липсата на ясни правила.

Точно така, напълно си прав. Но правилата (договорите) се решават с обсъждане (преговори), а не със заплахи от едната страна и отчаяна съпротива от другата.
Има решение задачката - справка iTunes, трябва акъл и желание и от двете страни.

Да, но не за апаши.

Грешка. Джебчии.
Но наказанието трябва да съответства на тежестта на престъплението, доколкото знам. Не знам кой идиот си въобразява, че за сваляне на филм/албум/книга ще ме вкара в затвора за 6 години.
28 Май 2012 08:06
Само да отбележа, че този Велизар Соколов е збаравил да се обръсне.
28 Май 2012 12:25
A аз пък вчера гледах най- тъпия филм на света. Излезнахме си семейно след 30-та минута. Ако ми се бе мернал някой носител на права...
Трейлърът на филма, който бях гледал преди 1-2 седмици, нямаше нищо, ама нищо общо с филма. Все едно гледах друг филм но със същото име и артисти. То затова и изтраяхме 20 минути- все се надявахме, че това от трейлъра ще започне да се случва на екрана. Пълна лъжа са трейлърите. То един познат ми каза- ама то накрая става това от рекламата. Еми то тогава само трейлърите да си гледам...Иначе ми се изглаждат мозъчните гънки от идиотия докато догледам финала.
Къде са т.н. носители да ми върнат парите за билети, колата на двойна цена, дебелите пици, бензина и да ме обезщетя за изгубеновто време- моето и на семейството ми ?
28 Май 2012 16:00
oops, ето каква статия четох преди малко -- „Тортата трябва да бъде разпределена отново“. Между другото в нея има доста неприятни за другаря Соколов факти. Ето например един от тях: „Интересното е, че през 2011 печалбите на музикалната индустрия в Германия се стабилизираха, а в дигиталната област дори се наблюдава двуцифрен растеж. Не е за учудване тогава, че едно изследване на института Макс Планк, извършено по поръчка на Министерството на икономиката, стига до следното заключение: „Някакви намалявания на оборота, предизвикани от пиратство в съответните браншове, почти не могат да бъдат отбелязани, след наблюдения над целия бранш. (… Нарушенията на закона за авторското право нямат почти никакво влияние върху икономиката.““
28 Май 2012 17:27
В youtube ако качиш материал дето уронва авторското право просто ти свалят клипа, а не те пращат в затвора за 6 години ! А това полицията дори без знанието на автора да те глобява ?!!! Къде ще отидат тези пари ?! При автора ли тогава ?!
28 Май 2012 17:30
Сократе, много точно допълнение. Скопяването на истинските творци е не по-малко важно. На тях не им трябват истински таланти. Те са независими, харесвани и МНОГО ВЛИЯТЕЛНИ. Ами ако кажат, че царя е гол? Нужни са бездарници на къс повод които да бълват гнилоч, голи дупета, преклонение към вещи и пари и пр. Майкъл Джексън не слушаше и доктора "объркал" лекарствата.
ГОТИН, страхотно попадение! Благодаря за развеселяването
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД