Американски учени и рибари все по-често се натъкват на зловещи мутации и деформации сред морските обитатели на Мексиканския залив две години след екокатастрофата там, предаде "Дойче веле". В залива се изляха 5 млн. барела нефт след експлозия на петролна сонда на "Бритиш петролиъм" (БП), при която загинаха 11 души. Това, на което се натъкват рибари и изследователи, са прозрачни раци и риби. Скаридите са без очи и имат язви, освен това те не могат да снесат яйцата си, а черупките им са изкорубени. Стридите пък са без вътрешности. "Това, което виждам там, е като филм на ужасите", сподели рибарят Дийн Блейнхърд.
Гупите в блатистите местности в района са отровени и срещат проблеми при размножаването. Техните ембриони имат нужда от по-дълго време за развитието си и в много случаи се раждат със сърдечни дефекти. Гупите минават за основна храна на редица други морски обитатели. "Ще бъде ужасно, ако тяхната популация бъде застрашена", казва биологът Ендрю Уайтхийт от университета в Луизиана. Учените регистрират подобни резултати сред почти всички рибни видове. Изследвани са над 4000 риби, като в бъбреците на много от тях са открити следи от суров петрол.
Не само петролът е виновен за мутациите, смятат експертите. Деформациите също така са предизвикани от корексита - силно отровен химикал, използван от БП срещу замърсяването. За да се прекрати по-нататъшният разлив на петрол, в Мексиканския залив се изсипани 7.2 млн. литра от този химикал. Разрушителната му сила се вижда най-ясно при скаридите - почти всеки втори екземпляр в залива Баратария се ражда без очи. "Ще минат десетилетия, докато екологичната система се възстанови от последиците от катастрофата", смята морският биолог Ед Кейк.
|
|