Иван си купува тютюн от Хасан. Иван живее в средно голям град в Западна България, а Хасан - в село в Пиринско, където от години се отглежда тютюн. И двамата едвам свързват двата края от заплата до заплата. И това, при условие че имат работа. В противен случай оцеляват както могат. Иван и Хасан не са истинските им имена, но историята е напълно реална.
От известно време Иван не може да си позволява да си купува цигари, но иначе е страстен пушач. Твърдението, че повишаването на цените е нещо полезно за здравето му, тъй като ще го откаже от пушенето, не хваща дикиш. Като типичен българин той не рита срещу новите тежести, които държавата му стоварва, а се опитва да се нагоди към тях. По същия начин реагира и на поредното увеличение на цената на тока. Вместо да излезе на протест, той намира начин да краде енергото.
Затова Иван си купува машинка за пълнене, празни цигари и си поръчва от тютюна на Хасан. Действията му са пряк резултат от акцизната политика на правителството и Европейския съюз. Иван и Хасан са част от развита на територията на цялата страна мрежа за незаконна търговия с тютюн. Не става дума за стройна организация, а по-скоро за хора, които търсят по-евтиното.
В началото всичко върви добре и по цивилизован начин. Тютюнът бива доставян от малкото село до града с куриерска фирма. Плаща се при доставка. Хасан е коректен търговец, Иван пък коректен купувач. И двамата са доволни, единият продава продукцията са на що-годе високи цени, а на другия му излиза два пъти по-евтино по този начин, отколкото ако си купува готови цигари. След това обаче държавата в лицето на
МВР и митниците усещат,
че вече се е появила нова пазарна ниша и започват да следят. В някакъв момент за доставките започват да се използват услугите на "Български пощи". И това обаче не продължава дълго. До момента, в който пратките в една пощенска кола са конфискувани при акция по задържане на незаконни стоки. "Не можеше да не стане подозрително. Как така малко село, което до вчера не е изпращало нито един колет, изведнъж пълни пощата с пратки. Няма как да не направи впечатление на някого", разказа пред "Сега" пощенски служител.
Новата търговия определено е направила впечатление на агенция "Митници". От началото на годината нейните служители са заловили 5640 кг нарязан тютюн на територията на цялата страна. Точно тази суровина попада под ударите им, защото според разпоредбите на Закона за акцизи и данъчните складове акциз се дължи
само ако тютюнът е нарязан, т.е. подготвен за производството
на цигари. В противен случай няма проблем да се съхранява. В по-голямата част от случаите става дума за малки пратки между 1 и 10 кг.
Проверките на митници "Югозапад" започват в началото на март. Досега тамошните служители са провели две големи акции по задържане - на 5 и 17 април. Хванати са общо 1508 кг. Резултатите до момента сочат, че около 1/4 от незаконния тютюн в страната идва от района на Родопите. "След приватизацията на "Булгартабак" имаше един период, в който не се изкупуваше тютюн. Тогава се запитахме къде отиват количествата произведен", коментираха пред "Сега" от агенция "Митници". Отговор на този въпрос лесно се намира. Достатъчно е човек да отвори "Гугъл" и да потърси продавачи на тютюн за цигари. Там тютюн без акциз се рекламира и продава напълно свободно. Продавачите дори са толкова много, че се налага да измислят реклама за стоката си. Търсейки да си купите тютюн, може да срещнете следните обяви "Напълно готов за правене на цигари", "Продавам тютюн за дами - лайт, много лек", "Ако искате да пушите истински и много качествен тютюн", както и "Перфектният тютюн за вашите дробове". Сред предимствата на стоката са изброени още, че е "ферментирал самостоятелно, старателно сортиран, обезпрашен и почистен, минал през парно-термална обработка". Освен това е добавен овкусител, който се използва при широко известна марка цигари на "Булгартабак".
Досега ръководството на агенция "Митници" е имало две срещи с шефовете на куриерските фирми и пощите. Те са проведени, след като на няколко пъти митничарите хванали пощенски и куриерски коли, пълни с тютюн, изпратен към различни градове. В един от случаите дори се оказало, че в препълнения микробус има само 3 кг картофи, а всичко останало е материал за папироси. "Обяснихме на фирмите, че не искаме да конфискуваме всичките им коли", разказаха от агенция "Митници". Търговците били взети на мушка, тъй като по смисъла на закона за акцизите преносителят на стоката носи отговорността. Фирмите пък нямат право да изискват от хората лични данни и не могат да кажат кой изпраща тютюна. В крайна сметка митничари и спедитори се договорили отсега нататък към товарителниците да бъде включена и специална декларация, с която изпращачът
декларира, че не изпраща акцизна стока
Ако при проверка се окаже обратното, властите търсят него, а не фирмата. От агенцията обаче се уверени, че затишието в тази търговия може да бъде само временно, докато се намери нов начин за пласиране на стоката. Запознати разказват, че продавачите вече използват редовните автобусни линии, за да изпращат тютюна. След уговорка с шофьора и съответното заплащане, разбира се. Тъй като обаче той не е куриерска фирма, пратките се приемат от един човек на автогарата, който ги прибира, а след това клиентите си ги взимат от него. Вероятно и тази схема скоро ще спре, но след това ще бъде измислена нова.
"Преди имаше 42 фирми, лицензирани да изкупуват продукция от производителите. Либерализацията на Закона за тютюна и тютюневите изделия доведе до това, че всеки може да купува от всеки. В това няма нищо лошо, но не беше предвиден контролът кой какво на кого и как продава", казва директорът на Института по тютюна и тютюневите изделия към БАН доц. Христо Бозуков. Според него акцизната политика на кабинета не е виновна за това, че все повече хора започват да купуват безакцизен тютюн, тъй като повишаването на ставките е изискване на ЕС. В момента за килограм рязан тютюн се дължи акциз от 152 лв. Килограм тютюн от ориенталски сортове се купува за около 6 лв. Цената на "Вирджиния" е средно около 5 лв. С лев по-малко за килограм се продава "Бърлей", който в повечето случаи се използва само като добавка. Килограм незаконен нарязан тютюн пък върви между 15 и 50 лв. И просто няма смисъл продавачът да си плаща акциз, ако иска да е на печалба. От друга страна, ако един пушач пуши по кутия на ден, която е на цена от 4,60 лв. или 5 лв., значи, че на месец ще плаща минимум 138 лв. Сметката показва, че този човек изпушва по 600 цигари на месец. Ако обаче си купи килограм незаконен тютюн, той ще му стигне за около 1000 цигари.
Това удоволствие идва на цена между 15 и 50 лв.
Според доц. Бозуков трябва да се въведе система от протоколи и регистри, за да се знае кой на кого продава, от кого купува и къде отива суровината. По такъв начин ще се ограничи незаконната търговия. Дори с оглед на днешната ситуация обаче мярката ще е закъсняла. Освен това в момента никой не знае какво е съдържанието на вредни вещества като катрани и никотин в незаконния тютюн. "Доколкото имаме опасения, че такава тенденция ще се появи, започнахме проверки", обясниха от агенция "Митници". Иначе казано - ще става по-зле. Данните сочат, че към момента има 16 досъдебни производства за незаконна продажба на тютюн и 35 акта по Закона за акцизите. В тези случаи глобата е акцизът за заловеното количество, умножен по две. "След взаимодействието с пощите и куриерските служби можем да засилим контрола", казват митничарите с ясната увереност, че затишието ще е временно. В битката ще помага и МВР. А през това време Иван и Хасан ще търсят начини да минат по-евтино.
Другари от КАТ-Пловдив към ОД на МВР-Пловдив да не забравите да проверите циганите на 20 метра от входа ви.
Пласират се над 10 различни марки контрабандни цигари, а нарязания тютюн е в чували и се тегли и продава пред погледа на господа полицаите.
Ползват ли се братята роми с привилегии?
Един ценен кадър наскоро се изцепи, че не ловели понеже делата и последващото излежаване на присъдата коствало много разходи на държава.
Шебек-държава.