Данъкът върху финансовите транзакции в ЕС няма да бъде обсъждан на срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък, нито след това. Предложението на Еврокомисията, което получи одобрението на Европарламента миналия месец, отпада от дневния ред на ЕС, съобщи в."Файненшъл таймс". 9 европейски страни ще продължат да работят по проекта и смятат да въведат данъка помежду си, твърди британският в."Дейли мейл". Решението за отказ на ниво ЕС от данъка, станал популярен като "Робин Худ", бе взето от финансовите министри на 27-те миналата седмица.
Проектът на ЕК предвиждаше въвеждането на данък върху финансовите транзакции във всички държави, членки на ЕС, в размер на 0.1% за акциите и облигациите и 0.01% за другите финансови продукти. Данъкът ще донесе приходи до 57 милиарда евро, ако се прилага в целия ЕС, изчисляваха експерти. Целта на данъка бе да се принуди финансовият сектор да възстанови на данъкоплатците част от цената, която плащат за икономическата криза, коментира "Файненшъл таймс". Великобритания и Холандия бяха категорично против данъка и отказът от него е отлична новина за Лондонското Сити. Германия и Австрия обаче разчитат на процедурата за засилено сътрудничество в ЕС, която ще позволи въвеждането на данъка, ако поне 9 страни го подкрепят. Те настояват за въвеждането му като предусловие за одобряването на Европейския спасителен механизъм.
В навечерието на Европейския съвет в четвъртък и петък се очаква посещение в Атина на представители на надзорната Тройка Матиас Морс от Европейската Комисия, Клаус Мазух от Европейската централна банка и Пол Томсън от Международния валутен фонд, за да обсъдят с новосформираното правителство промените в икономическата политика, предоговарянето или актуализирането на меморандума.
Целта на тримата е да преценят състоянието на гръцката икономика, така че да се види докъде е стигнала програмата, като по-късно ще последва друга мисия на Тройката за разговори с правителството. Целта е процедурата да е приключила преди отпускането на следващия транш, обясни председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер.
Новият премиер и новият финансов министър на Гърция няма да участват в работата на първия Европейски съвет след идването им на власт. Лекарите забраниха и на Андонис Самарас, и на Василис Рапанос да пътуват заради здравословните им проблеми.