:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,875
Активни 445
Страници 26,342
За един ден 1,302,066

Общините се надяват да закърпят бюджетите си с данък "Ниви"

Държавата може да си вкара автогол - тя ще се окаже най-големият платец, твърди едрият агробизнес
В търсене на допълнителни бюджетни приходи местните власти поискаха да се облагат и ниви, лозя, ливади, овощни градини и пасища. "Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) предлага да се въведе данък върху земеделските земи, независимо дали те се обработват или не. Това е единственият недвижим актив, върху който няма данъци, а чрез него се генерират съществени приходи, включително и чрез субсидии от ЕС", обясни вчера кметицата на Добрич Детелина Николова, член на ръководството на НСОРБ. Министерството на земеделието обаче веднага отхвърли идеята, а финансовото не успя да даде коментар в рамките на работния ден. Представители на бизнеса обясниха пред "Сега", че най-големите потърпевши от въвеждането на такъв данък може да се окажат държавата и общините, защото и те са собственици.

В НСОРБ са изчислили, че ако се въведе минимална ставка - например левче за декар, в общинските хазни ще влязат 19 млн. лв. годишно, а ползата ще е най-вече за малките селски общини, които са зле финансово, а и няма откъде да си набавят допълнителни приходи. За целта трябва да се допълни Законът за местните данъци и такси. Земеделските терени са единствените имоти, които не пострадаха сериозно в кризата, напротив, интересът към тях, сделките и цените растат.

Общините не за пръв път повдигат този въпрос. Те го поставиха и през есента на 2009 г., в първите месеци от управлението на ГЕРБ. Тогава мнозинството се раздвои. Менда Стоянова, председател на парламентарната бюджетна комисия, прояви разбиране към желанието на кметовете местните бюджети да се захранят с нови данъци, вкл. и за пустеещи земи. Но съпартийката й Десислава Танева, шеф на парламентарната комисия по земеделие, опонира, че администрирането на такъв данък е трудна и неблагодарна работа. "Ще трябва да създадем администрация, чиито разходи ще са два пъти повече от събраните приходи", обясни Танева, която доскоро имаше акции в един от най-големите фондове за земеделска земя - "Мел инвест".

Същия аргумент сочи и Светла Костадинова от Института за пазарна икономика - преди време имотите с данъчна оценка до 1400 лв. бяха освободени от местен данък, но не от грижата за бедните, а защото разходите по събирането на данъка за такива малки и евтини имоти обезсмислят приходите.

Според Асоциацията на собствениците на земеделски земи, където членуват част от най-големите фондове, общините са се захванали с кауза пердута. "В момента собствениците на земя и техните наследници са около 6.8 млн. души. Представете си само колко ще струва на държавата или на общините всяка година да пращат 6.8 милиона уведомителни писма за дължимия данък до всеки от тях", обясни шефът на асоциацията Борислав Петков. "Освен това, докато при апартаментите има ясни собственици, при нивите не е така. Липсва и информационна система между ГРАО, данъчните и поземлените комисии, които трябва да се координират, за да определят кой точно дължи данъка. Накрая може да се окаже, че държавата и общините ще трябва да плащат сами на себе си", коментира още той.

По данни на земеделското министерство от края на 2009 г. най-големият собственик на земя остава държавата с нейните 2.35 млн. дка, или 6.71% от аграрния фонд у нас, който е 35 млн. дка.

Неясен е и въпросът за пустеещите земи. "Около 3 млн. дка земя не се обработват, но това съвсем не означава, че тя е пустееща - може да е ливада, която не може да се използва за земеделие, или пък терен, който е включен в агроекологичните схеми, по които земеделските култури трябва да се отглеждат по естествен път и не може дори да се коси", каза Петков.



Минало

През 2005 г. тогавашният земеделски министър Нихат Кабил обяви, че в името на бюджетните приходи всички собственици трябва да плащат - независимо дали земята се обработва, независимо от категорията й и от насажденията. Той предложи единната ставка да е в интервала 1-5 лева за декар.

Въвеждането на данък, но само върху необработваемата земеделска земя е неизменна точка в предизборните програми на НДСВ. Българската стопанска камара включи предложението за данък пустееща нива в пакета си от мерки за реформи през 2009 г.

Логиката за наказателно облагане на занемарените декари е ясна. Смята се, че в България пустеят над 5.5 милиона дка потенциално плодородни земи. Освен че е лошо да се прахосва такъв безценен ресурс, изоставените парчета често са пречка пред окрупняването на масиви, което пък възпрепятства развитието на модерното земеделие. Ако се въведе данък върху притежанието, хората, които са зарязали нивите си, ще бъдат насърчени да се разделят с тях или да започват да ги обработват - лично или чрез отдаване под аренда.

Нито едно правителство досега не си е дало труд да направи анализ какъв е разумният размер на данъка, да има ли различни ставки и освободени имоти, как да се определи кой терен е пустеещ и т.н.

58
5704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
25 Юни 2012 19:26
Държавата може да си вкара автогол - тя ще се окаже най-големият платец

Няма никакъв проблем - с приходите от бъдещите данъци ще ги плаща, а поради увеличаването на собствените приходи на общините ще намали субсидиите им.
-
Проблемът е другаде - че зад въвеждане на данък върху земеделската земя не стои политика. Въвеждането на плосък данък върху земите ще ги концентрира, а ако е прогресивен, то ще възпре концентрацията им. Какво всъщност иска държавата ?
-
Във всеки случай въвеждането на данък върху земеделските земи ще ги вкара по-активно в производството и ще премахне функцията им на просто спекулативно финансово убежище.
25 Юни 2012 20:10
Тоя данък ако се приеме вече ще значи края на ГЕРП.
Много скоро ще ядат тоягата другарите пребоядисани тъмно-червени герберасти.
25 Юни 2012 21:02
Що бе, Танасе? Предвиждаше се от 5 до 10 години след 1998 и новото предеклариране и облагане на имоти, да се обложат и земеделските земи. Ами чакаме комасацията, ами чакаме разни други важни съпоставки за подпомагане на бля-бля-бля. Много правителства "метнаха" горещия кестен за следващите и никой не ще. При ставка лев на декар? За дребните стопани е непоносимо. Защо? повечето са ардни земи. / изключвам чукари и необработваеми такива с по найсет наследници. Аз имам наследствена/ вече, за съжаление /14 декара прасковена градина. С капково напояване и 7-9 сорта праскови. От ранна пролет, до есен. Лебедовата песен на баща ми.
Не можах да я поема аз, имам друга професия. За арендатори няма да говоря. Един лев на декар? При положение, че от 6 години и лев не видях от нея/ татко почина преди 6 години/. Арендаторът ни е приятел, с дребни дечица и баталясва отвсякъде, просто си е такъв. Други дебеловрати акули от години ме гледат жадно. Ама по- добре без пари, отколкото вила на врата и изнудване за продан.
Бих плащала данък, да.
25 Юни 2012 21:02
Важното е да се започне. Да бъде направен пробива. Таз година левче, догодина - две и т.н.
25 Юни 2012 21:05
Всъщност 1% данък върху цената на земеделската замя изобщо не е много - 5 лева на декар при рента 50/цена към 500 лева/. Колкото е ДОДто при облагането на труда. А ако се въведе за малките парцели по-голям данък - например по-малко от 5 декара да плащат данък за 5 декара по-бързо ще се окрупнят земите.

В момента тия доходи не се облагат, а не е нормално държавта да съдира 10/ДОД, осигуровки ддс-та и т.н./ кожи от работещите на трудов договор, тия имащи земи нищо да не плащат за доходите си от тях.

Отделно това е начина да се спре балона при цените на замеделските земи заформил се от миналата година насам.
25 Юни 2012 21:08
Тия, които разпартъчосаха комасираната в ТКЗС и АПК земя да влезнат в затвора или да платят комасацията. Хората продължават да се съдят 20 години след земеразделянето, а представям си колко години ще трябват за комасация, ако не се извърши насилствено и в полза на известно на кои.
25 Юни 2012 21:10
Таз година левче, догодина - две и т.н.

Да де, като за начало ще е символичен, колкото лесно да го преглътнем и да махнем с ръка. После като ни изтрещят за нивичките едни данъци, ни рента, ни заплати и пенсии ще стигат да се плащат. Пък може и такса смет да им метнат отгоре, данък реколта, данък бодили... Човек само фантазия да има, поводи за данъци бол. А Цеко Минев ще прави писти без държавни такси
Абе, хубу нещо е демокрацията по български
25 Юни 2012 21:29
Бабите пред кварталните бакалии , могат да платят данъка на фамилията , само с копъра и джоджена си ...
25 Юни 2012 21:32
Браво мик
Незнам как се появяваш само в темите за данъци, такси, земи, апартаменти и прочие, ама въпреки това
Последователен си в исканията си за облагане на всичко по много
25 Юни 2012 21:35
Атанас Димитров - Не искам облагане по много. Просто искам облагането да е балансирано. Щото когато не е имаме балони. Отделно, че обшините в случая нямат пари.
1% данък върху цената е 10% данък върху дохода от земеделската земя. Естествено ако не е надценена.
25 Юни 2012 21:40
1% данък върху цената е 10% данък върху дохода от земеделската земя. Естествено ако не е надценена.


Арендатора ли да я плаща или собственика?
Що не обложете с данък и субсидиите на декар земя, както и националните доплащания?
Що държавата не създаде работеща икономика със предприятия държавна собственост които да генерират печалби, да създаде условия за развитие на частен бизнес който да плаща подобаващо за получения труд от страна на наемния работник, да се изравнят заплати, доходи, пенсии с европейските пък тогава събирайте данъци.
Що не се върнат ЕРП-тата, боцата щеше да ги прибира ама се отказа, що не се върнат концесиите на държавата и тя да поеме ОЦК-Кърджали, Горубсо-Мадан, Блугартабак и други подобни?
Що се руши 23 години и после се реве няма пари за нищо, дай да стрижем тези с 10-те декара ниви?
25 Юни 2012 21:41
мик, ти тъп ли си или се правиш на тъкъв? Знаеш ли изобщо, какво е положението със земеделските земи? Разделени, неразделени поради невъзможност? Потърсени, непотърсени? Многознайко, мейлът ми е валиден, ела и купи по 300 лв на декар на наследници, които не могат да се разделят заради роднина кукундела и ще плащаш по 3 лв данък, па кеф ти си обработвай земята, кеф ти я дай под аренда на най-готиния арендатор. Каква рента 50, ти земя някъде виждал ли си? Егати малоумника
25 Юни 2012 21:43
Атанас Димитров 25 Юни 2012 21:40 - Значи вие казвате, дайте само да взимаме от тези които са на трудов договор - бой колкото можем. А от тези с имотите - нищо, независимо, че може да печелят много повече от един работещ на трудов договор? Защо?

Данъците са за собствениците.
25 Юни 2012 21:51
А с Емигрантите к'во прайм?
И на тях ли ше пращат уведомителни писма, че дължат някакъв Данък за земите на дедите си, дето са ги зарязали отпреди 20-30 години?!
25 Юни 2012 21:54
nikola_tsanev
25 Юни 2012 21:41 - след като наследниците не могат да се разберат, за какво им е тая земя? Данъкът е един начин, такива земи да се продадат. Непознати хора искаме да се разбират.. в държава да живеят.. а то роднини не могат да се разберат за няколко мижави декара. За такива земи данъкът трябва да е по 10.


OLDMAD
25 Юни 2012 21:51 - за емигрантите.. ако 10 години не си плащаш данъка.. ти взимат нивата да речем.
25 Юни 2012 21:57
Данъкът е един начин, такива земи да се продадат.


Тебе ясно ли ти е, че не могат да се продадат? На пън ли обяснявам? Казах ти, пиши ми, дай ми по 300 лв на декар за 25 дка и се занимавай после ти умнико

ПП виждал ли си някога земеделска земя с очите си?
25 Юни 2012 22:10
Въвеждането на данък върху земята е форма на рекет - изкупуване на земята на ненормално ниски цени. Всички сделки със земя трябва да се облагат с данък не по-нисък от 30% и то върху средноевропейски цени за такъв клас земеделска земя. Тогава никой няма да може да купува земя по 100-150 лв.декара, използвайки мизерията на хората.
25 Юни 2012 22:15
Що не питахте бе?? Да ви кажа..1.Да се въведе данък "живот"-плаща се от всички, които живеят на територията на общината.2.Данък "погребение"- плаща се за погребение на територията на общината.3.Данък "погребан"- плаща се от наследниците, на погребаните на територията на общината
25 Юни 2012 22:16
mick, гледам че напоследък, стане ли дума за имоти и апартаменти, зейваш моментално!
2х1 стигат ли ти?
25 Юни 2012 22:37
"В момента собствениците на земя и техните наследници са около 6.8 млн. души. Представете си само колко ще струва на държавата или на общините всяка година да пращат 6.8 милиона уведомителни писма за дължимия данък до всеки от тях",

Да, ама не! Тези 6,8 милиона болшинството са собственици на части от милиони ниви и нивички, всяка от които е на по 3-5-10 наследници и тези ниви и нивички се намират пръснати в различни общини. Ще излезе, че за да има файда данакът ще трябва да бъде примерно не по-малък от 5-10 лева на декар. Но тази сметка ще ни я направят 2-3 години след като въведат данъка по левче за декар.
А колко милиони ще влезнат в банките от преводи - не ми се мисли.
25 Юни 2012 22:37
А сега остава след новите Божови разкрития да ни поискат и данък вампирясване ... може и омикотясване.
25 Юни 2012 22:38
И какво ще получат собствениците на земя, срещу този данък? Охрана на земите от оркски набези, извозване на смет, потупване по рамото от кмета? Не може само да се взема, защото имало дупки в бюджета. И хората имат дупки в бюджета, ама никой не им ги покрива. Мазните тунеядци да проумеят, че данъците се плащат, не за да се роят и угояват, а за да вършат работа в полза на данъкоплатците...
25 Юни 2012 23:06
Е как какво?? Потупване по рамото, че са изпълнили гражданския си дълг
25 Юни 2012 23:26
Няма какво да ревете - така е навсякъде: притежаването на нещо от което има ограничен ресурс, особено пък ако не се използва по предназначение, се "наказва" с данъци.
25 Юни 2012 23:32
Мъдра мисъл hydrocephal
25 Юни 2012 23:48
а некои казваха, че Андрешко бил разбойник - саботирал справедливото събиране на данъците
26 Юни 2012 01:50
Много скоро ще ядат тоягата другарите пребоядисани тъмно-червени герберасти.

Ъхъ тъмно чи чак виолетово. Теменужено де.
Виж само талибанчито във външно, боркора .........
26 Юни 2012 02:34
Що рИвете сега, бре?!
Нали искахте ГЕРБ?!?
26 Юни 2012 03:49
Що за държава е да не знае кой на какво е собственик?Па като дете си спомням баща ми за радио плащаше данак 12.50 лева годишно.За телевизора Опера 25 лева данак на година.Това да не се плаща данак на земя е просто невероятно на запад.Комшията има на половината по разери от моя дом но има по голем двор и плащаме почти еднакви данак сгради.Не ползваш земята си е твой проблем.Но ако не можеш да и плащаш данаците на тази земя или я продаваш или я даваш на общината.
26 Юни 2012 08:34
Най-много ще се съберат пари ако се въвде данък " тъпанар ".. Реки ще потекат
Само не мое се сетя кой ще конструира тъпомера
26 Юни 2012 08:37
nikola_tsanev 25 Юни 2012 21:57 - че продай я вместо за по 300 лева, за по 200 или ще получиш сърдечен удар? Толкова сте алчни, че даже не разбирате, че сега сами се ограбвате. Държите нещо с години, което не използвате и по-лошо - не знаете как да използвате, нито пък искате да го използвате. Само чакате да го продадете, но пък му искате цена все едно е хотел Риц. Че плащайте му данъци като на хотел Риц. Все на хляба мекото искате и накрая оставате гладни.
26 Юни 2012 08:48
От таа блага вест на сичкото задокеански мамелюк и родните брокери им текнаа лигите ...
26 Юни 2012 10:08
Не беше ли едно от обещанията на ГЕРБ да не вдигат данъците? Дори сами се хвалеха, че това обещание са го изпълнили.

Иначе, този данък наистина ще доведе до окрупняване на земята. Така едно от последните събития в живота на много от бащите и дядовците в България ще е да видят как тяхната земя, на която са отдали толкова много труд и живот, ще трябва да бъде продадена поради невъзможност да изплащат данъците вземани от мутрофилите.
26 Юни 2012 10:15
Що им е на мутрите-арендатори да изкупуват земя, след като им я дадохме безплатно срещу мижава рента.
А останалите нивички обикновено са по чукарите и без вода за напояване.
26 Юни 2012 10:21
Възможно е да се плащат данъци само където има окрупнена земя, използваема, ясен собственик.
Доколкото си спомняв от преди годити се валяха някакви документи за 15-20 дка.,някъде, на няколко парчета, баща ми докато беше жив се занимаваше уж да ги "оправя", сигурно до някъде е стигнало това, та част от тях са и в идеални граници доколкото съм чувал, ходи търси другите собственици...абе изобщо съм благодарен на пеераса ФД /на един колега трябваше да обяснявам защо ФД е пеерас - е те за това също!/.
Та очаквам да получа съобщение какво, колко и за къде имам да плащам , за да си изясня статута на земите и какво имам.
Идиотията е познато явление от зората на човечеството и като всичко друго има свойството да се развива.
-----------
Що рИвете сега, бре?!
Нали искахте ГЕРБ?!?

Що рИвети сега, бре?!
Нали крЕпехте ГЕРБ?!?
26 Юни 2012 10:27
Окрупняване викате, а?
ТКЗС им се приискало май, ама не си спомнят какво е то.
Да припомним - тогава, поне от време на време председателя можеше и да се смени, ако го подкара съвсем през просото.
Сега - сайбията ще коли и беси каквото и както си поиска.
Тогава - бачкаш малко, покраднюваш малко, от собственото изкарваш малко - връзваш двата края.
Сега - ще бачкаш като ратай, покраднюване - я опитай от мутрата, а собствено - нанай!
п.с. Да ви припомня - знаете ли кои са най напиращите за земеделски земи.
Сред първите са имената на Джеров, Батков...да ви говорят нещо?
26 Юни 2012 10:27
Къде и колко данък се плаща за зем.земя по свето е еу?
За какво ще го събират този данък, за черните им очи ли?еи
26 Юни 2012 10:32
по принцип подкрепям някакъв данък върху земеделската земя. Мисля, че липсата му досега е поради две причини. Първата е наистина трудното администриране на тоя данък, поради раздробеността на земите. Втората е, че вероятно досега е разглеждан като своего рода подпомагане на земеделския отрасъл, макар че това е твърде изкривено като идея.
Въпроса е дали да се облага дохода от тази земеделска земя или да се облага самата собственост като такава, както се предлага тук. Според мен трябва да е първото, тоест облагаема да е самата рента от земеделска земя, тоест дохода от нея. Ако е данък върху самата собственост то не виждам логика, тъй като зад всеки данък трябва да стои някаква предоставена услуга от страна на държавата, а в случая както бе правилно отбелязано по-горе няма реално такава. Държавата нито пази този имот, нито предоставя каквито и да е услуги за него, както е в случаите на другите недвижимости (такса смет, данък сгради) и движимости (пътен данък и т.н.).
Тоест в крайна сметка "да" на данъка върху земеделската рента (това е доход като всеки друг и следва да се облага) и "не" на данъка върху земеделската земя.

Ако все пак се въведе последния в минимален размер, то едва ли е чак такъв проблем да отделяш по 1 лв на година на декар за нещо, от което със сигурност получаваш по-голям доход, а ако ли не получаваш, то направо следва да подлежиш на санкция, че не използваш правилно един ограничен и важен ресурс какъвто безспорно е земеделската земя.
26 Юни 2012 11:08
естесвенно,че трябва да се плаща данък.лев два няма значение,щом е имот трябва да се облага.който не иска продава.
това е...
26 Юни 2012 11:22
Детелина Николова е човека, която разсипа бизнеса в Добрич. Същата тази за всичките си години на управление не е привлякла нито един инвеститор, а това са много години. Сменя постоянно политическите партии за да запази властта си възможно най-дълго. Единствената кметица, която е играла кючеци на циганска сватба. И сега какво се получава, няма пари от бизнес, няма работещи хора, Добрич постоянно намалява благодарение на нейното управление. Хазната се попълва все по-малко и по-малко. Какво да направи освен да предложи безумната идея да обложи земята с данък. Пълна простотия от един некадърен човек. Но тя не е виновна, а са виновни хората от Добрич, нейните избиратели. Както е казал американеца"Каквито са управляващите, такъв е и народа".
26 Юни 2012 11:23
Някой очевидно е хвърлил око на селскостопанската земя в България и зорлем се чуди как да накара собствениците да се отърват от нея. А иначе това с данъка е като с рекета - по малко и на редовни вноски, за да не убиеш икономически собственика.
26 Юни 2012 11:31
heelic 26 Юни 2012 10:32 - Срещу данъка не е нужно да има съответна услуга. Когато е такса, тогава трябва да има услуга и таксата трябва да покрива само услугата.
Ако се облага само доходът от земята, то това ще стимулира нищо неправенето със земята. Обратното трябва да се стимулира използването на земята и печеленето от нея всяка година. Заради това и трябва данъкът да е върху цената на земята, а като се има предвид, че обикновено 10 години доходът е цената. Пак стигаме до дохода.

Всъщност данъкът не трябва да е само върху земеделските земи, трябва да е и върху всички имоти - гори и други. Във Европа почти навсякъде има такъв данък.
26 Юни 2012 11:36
Всъщност данъкът не трябва да е само върху земеделските земи, трябва да е и върху всички имоти - гори и други. Във Европа почти навсякъде има такъв данък.
В Европа няма мутри, които да рекетират земеделските стопани, с цел да ги откажат от производството, за да могат да внасят домати и краставици от съседните страни и да им върви алъш-вериша.
26 Юни 2012 11:47
"Държавата може да си вкара автогол - тя ще се окаже най-големият платец, твърди едрият агробизнес" Няма такава опасност- държавата е свикнала да не си плаща задълженията, а само да събира от дребните собственици. Доказателства- не плаща осигуровките на държавните служители с години и след това уж се чуди защо съответните фондове са празни, не изплаща задълженията си към фирмите изпълнители на държавни поръчки и акумулира огромна междуфирмена задлъжнялост... така че не оплаквайте държавата- тя си има полиция и данъчни. Да му мислят дребните собственици- преди земите им бяха насила вкарани в ТКЗС-та, но формално си бяха частни, доброзорлан членуващи в кооперации и беше възможно да се върнат. Сега като се приберат за неплатени данъци и за вечни времена ще станат собственост на когото трябва... Не я мислете държавата- тя вече ви е скроила шапката.
26 Юни 2012 12:47
Когато е такса, тогава трябва да има услуга и таксата трябва да покрива само услугата.

Мик, съвременните разбирания за данък са точно, че той е вид такса, само че малко по-обща и неконкретизирана. Защо иначе плащаме данъци, не за да ни е гадно, а уж за да получим разни обществени услуги
Облагането върху самия актив е несправедливо, все пак твое право е да решиш дали един актив да работи ли да "почива", дали да го експлоатираш или да стои в резерв, тоест да не правиш нищо с него. Виж, ако получаваш доход от него, то е редно той да бъде облаган.
26 Юни 2012 13:43
И как, моля, си представят следния много типичен случай: Земята е на 5 собственика в идеални части. Четирима искат да продават или отдават по аренда, а петият - не ще. В един момент Общината ги облага с данък и никой не плаща, защото и нищо не ползва. В следващия момент Общината вади изпълнителен лист заедно с разноски на адвокат и съдебен изпълнител и петимата се оказват солидарни длъжници на сума многократно надвишаваща данъка. Собственикът, който е бил пречка за ползването или продажбата на земята няма наличности в банкови сметки, доходи от заплата и имущество, което подлежи на публична продан. Тогава съдия изпълнителя насочва изпълнението към един от останалите длъжници, който е най-платежоспособен и той плаща целия масраф. Нещо не ми се нрави тази идея.
26 Юни 2012 13:53
Нещо не ми се нрави тази идея.
На много хора не им се нрави, че по-голяма част от българите са собственици на градски или земеделски имоти. Сега задачата е, как тези хора от собственици да станат наематели и аргати един ден. Вероятно ще се пробват първо с необработваемите земеделски земи, защото там има по-малка заинтересованост от собствениците, а после ще се измислят някакви схеми за отнемане на апартаментите, напр. ако не са санирани.
26 Юни 2012 14:09
Граждани мили ,
Тази тема ви изкриви , като врачански селяни с доставки за руската войска край Плевен . Внимавайте , да не се минете повече от десет пъти ...
26 Юни 2012 14:09
Rakita 26 Юни 2012 13:53 - В грешка си. Правилното е - на някои/ако бяха много нямаше да сме в тая ситуация/ хора не им се нрави, че повечето българи са собственици на имоти, които не използват ефективно или въобще не използват. Държат ги да се рушат, да буренясват. В същото време образно казано, карат само на кисело мляко и после даже се оплакват, че са бедни, а изобщо не са. Имотите струват пари, имотите създават доход - т.е. навсякъде другаде по света щяха да са богати. Само, че 90% от българите това не го разбират. Чакат някой да им даде пари в ръцете. Те тяхното ще си го гледат как се руши. Проблемът е, че много българи мислят така и икономиката едва крета.
26 Юни 2012 14:11
Мдаа! Целта на народната власт е да довърши окончателно започналото разпродаване на българската земя на емисари от една съседна южна държава. До сега не вярвах на картите на Атака, но в последно време се убеждавам, че е точно така. Турция в ЕС е краят на България.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД