В 39 от 264 общини в страната, или в 15%, няма нито една аптека, сключила договор с НЗОК, сочи анализ на комисията за защита на конкуренцията. Това означава, че в тези населени места не се предлагат безплатни и частично поети от здравната каса медикаменти. Обикновено това са отдалечени населени места и курорти, а хората там трябва да пътуват до други населени места, ако са им необходими скъпи лекарства, поети от касата.
Понастоящем изборът на потребителите на аптеки, от които биха могли да получат лекарства, заплащани от НЗОК, е ограничен, отбелязват още от комисията. Данните сочат, че от около 4000 аптеки у нас едва 2076 имат договор с касата. От тях пък само половината предлагат лекарствата, заплащани 100% от НЗОК.
Анализът е по повод на жалба на Българския фармацевтичен съюз срещу наредбата за регулиране и регистриране цените на лекарствата и условията, при които касата ги плаща. Според нея аптеките получават от касата по 2 лв. за всяка изпълнена рецепта за 100% поети от НЗОК медикаменти. Фармацевтите смятат, че това е прекалено малко, тъй като за останалите лекарства имат право на надценки, които са и по-високи. От КЗК отбелязват, че това "намалява стимулите на търговците на дребно да участват на този пазар".
При тези лекарства има и друг момент - част от тях са доста скъпи. "Трябва да се инвестират и блокират 20-30 хил. лв., които не всеки е готов да даде", обясни председателят на асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Това е така, защото аптеките трябва да купят медикаментите, а след това да чакат касата да им възстанови парите за отпуснатите на пациенти препарати. Според КЗК средната продължителност на периода от време между отпускане на лекарствения продукт и възстановяването на неговата стойност на аптеката е 51 дни.
Ниската печалба и трудната инвестиция са причините, заради които аптеките не желаят да се занимават с напълно поетите от касата медикаменти, смята Костов. Според него трябва касата или да позволи аптеките да начисляват надценка, макар и по-малка от позволената по наредба, или поне да плаща малко повече за обслужените рецепти.
От КЗК пък са на мнение, че "компетентните органи в сектора на здравеопазването, в диалог с всички заинтересовани страни, могат да намерят балансирано решение, което да отчита както приоритетни национални и обществени политики по защитата на интересите на пациентите, така и интересите на стопанските субекти".
ИНТЕРЕСИ
Съпругът на здравния министър Десислава Атанасова - Красимир, е печелил обществени поръчки за общински лечебни заведения, докато Атанасова е била общински съветник. Формално това не е нарушение на закона за конфликт на интереси, но заниманията на двамата са били прекалено обвързани.
През 2008 г. строителната фирма на Атанасов - "Декра-строй", е спечелила два търга в общински лечебни заведения в Русе, сочи справка в сайта на агенцията за обществени поръчки. Едната поръчка е за "изграждане на нова асансьорна спирка на петия етаж на ДКЦ-1, ремонт на покривна конструкция, подмяна на дограма, саниране на етажа, доставка и монтаж на нов болничен хидравличен пътнически асансьор" за 450 092 лв. без ДДС. Фирмата е избрана, защото е предложила най-добра цена. По това време управител на ДКЦ-1 е настоящият председател на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Също през 2008 г. "Декра-строй" печели поръчка и в областния диспансер за психични заболявания в Русе за "преустройство и строително-ремонтни работи" за 156 408 лв. с ДДС. Побеждава отново с най-ниска цена.
В периода 2007-2009 г. Десислава Атанасова е общински съветник в Русе. Макар и да са общински, двете лечебни заведения са търговски дружества и поне по закон сами правят търговете си. Още по-любопитно е обаче, че от 2005 до 2007 г. Атанасова е била юрисконсулт именно в психодиспансера в Русе.
Това лечебно заведение явно пази добри впечатления от работата си с Красимир Атанасов, тъй като през 2010 г., когато съпругата му е вече депутат, "ГБСД-09", 90% от която държи Атанасов, а останалите 10 - "Главбулгарстрой", печели поръчка за ремонт на отделението по зависимости за 771 398 лв. без ДДС.
Толкова много може да се говори по лекарствената политика,особено в малките населени места.Трябва обаче някой да те чуе.
А пък Николай Костов-@@@@@@@@@@@@@@@@@@