:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,826
Активни 395
Страници 26,293
За един ден 1,302,066

"ЛУКойл България" взе поредната поръчка от държавния резерв

Кабинетът ще променя закона за задължителните запаси от нефтопродукти
Снимка: БГНЕС
Докато финансовият министър Симеон Дянков крои планове за закриване на държавния резерв, "ЛУКойл Нефтохим" ударно сключва странни сделки за попълване на резерва с горива.
"ЛУКойл България" взе поредния крупен договор за доставка на гориво за държавния резерв. Фирмата получи близо 42 млн. лв. за доставката на 14 421 тона зимен дизел. Поръчката е била изпълнена почти светкавично - договорът е сключен на 1 юни и към 11 юни вече е изпълнен, става ясно от регистъра на обществените поръчки.

Това е третият договор за доставка на зимно гориво, който държавният резерв сключва от началото на годината. Резервът първо закупи 8163 тона дизел за 24.9 млн. лв., а после плати допълнителни 99.6 млн. лв. за 33 100 тона дизел. И трите сделки се сключват, без да е приета задължителната годишна програма за обновяване и натрупване на запасите. Те се финансират с пари от продажба на старо гориво. Не е ясно кой и на какви цени го купува. Тази информация не се обявява публично от резерва, а сделките стават през борсите.

Продължава да е и мистерия защо агенцията се запасява с толкова много зимен дизел, който е по-скъп от обикновения. Общото количество дизел, което трябва да се обнови тази година, е 90 000 тона.

Доставките на гориво за резерва отвориха и нова разделителна линия между вицепремиерите Симеон Дянков и Цветан Цветанов. В портала за обществени консултации на кабинета изненадващо тази седмица се появи изцяло нов законопроект за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти. Проектът не е придружен от мотиви, не пише и коя институция го е подготвила. Според източници на "Сега" обаче законопроектът ще бъде внесен именно от Цветанов. Текстът предвижда сериозно намаляване на количествата задължителни запаси, които частните фирми са длъжни да поддържат като резерви наред с агенцията. В момента законът изисква резерви, които да покрият 90-дневно средно потребление, като количествата за 30 дни се осигуряват от държавната агенция. Според новия текст трябва да се покрият или 61 дни от средното дневно потребление на страната, от които 20 дни за агенцията, или 90 дни среден дневен внос. Намаляването на задължителните запаси официално бе поискано от "ЛУКойл България" около кризата с временното отнемане на лиценза им.

Новият законопроект се появява на фона на вече гласуван от МС и отлежаващ от ноември законопроект по инициатива на Симеон Дянков. Той предвижда закриване на резерва и разпределяне на доставките към ресорни институции. Според запознати крайната мярка се предлага именно заради проблеми около непрозрачното управление на агенцията.
11
2847
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
25 Юни 2012 20:08
Пак интересна цена са дали от държавния резерв - 3 лв за литър нафта. А и като знам как се обявяват поръчките твърде вероятно е поръчката да е без ДДС, тоест става 3,60 лв нафтата.
Браво Монка
25 Юни 2012 20:18
димитров,

три лева за тон нафта. нафтата обикновено плува над водата, следователно е по-лека от нея. направи справка за плътност, след което конвертирай тон към литър и виж колко излиза. горното ти мнение е неумно.
25 Юни 2012 20:38
димитров,

три лева за тон нафта. нафтата обикновено плува над водата, следователно е по-лека от нея. направи справка за плътност, след което конвертирай тон към литър и виж колко излиза. горното ти мнение е неумно.


онзи, миналия месец пак питах за това - защо го дават в тонове, а не в литри... За да не може да се хване далаверата ли, що ли?
А доколко ми е умно питането не са притеснявай, завършил съм мобилна и военна техника, та знам кви са плътностите на горивата. Конкретно за дизела варира между 860 и 890 килограма на метър кубичен.
Дори оттам да са го направили поръчката нарочно на тон пак се усеща далаверата от километри. Получава се нереално висока цена за дизел към днешна дата, а имайки предвид и огромното количество - направо сделката плаче за прокурор.

14421 т / 0,860 = 16678 х. литра дизел

16768 х. л х 2,49 = 41,752 млн лева < 42,000 лева

Мда, наливно да я взимаш от бензиностанциите по-евтино идва. Още повече, че имам карта за намаление на Лукойла и в празнични дни ми свалят 7 стотинки.
25 Юни 2012 21:59
така става и вече съм напълно съгласен. а седемте стотинки е отстъпка, която всеки би могъл да ползва, т.е. тя по дефиниция трябва първа да падне при цени на едро.
26 Юни 2012 10:25
Вижте сега! Ако аз имам нужда от известно количество копчета, за моя резерв... и с един от производителите на копчета играем карти заедно, познайте кого ще избера за изпълнител на моята поръчка, между всички производители на копчета?
26 Юни 2012 11:02
От данъчна гледна точка тази фирма е доказано нередовна.
Нередовна фирма доставя гориво за държавния резерв.
Което автоматибно прави нередовна и държавата !
Някой да е очаквал нещо различно ?!
26 Юни 2012 17:18
Срокът на годност за зимното гориво, съдържащо биодизел е 3 месеца. Много, много рано се запасяват за зимата... Наистина сега международните цени са благоприятни, но вероятно сега дават едно рамо на Лукойл.
26 Юни 2012 19:10
Според запознати крайната мярка се предлага именно заради проблеми около непрозрачното управление на агенцията.
-Еми направете нещо бе мама ви стара нали това ви е работата!Цялата власт е у вас направете управлението прозрачно!
26 Юни 2012 19:30
Добре че е Великият ЛУКОЙ,
та да имаме ефтин и качествен бензин и дизел !
26 Юни 2012 19:33
Не виждам нищо нередно в това, Държавният резерв да се зарежда от единственият производител в държавата. Ако Държавният резерв имаше нужда от газ, кой щеше да го пълни?
26 Юни 2012 23:47
Не виждам нищо нередно в това, Държавният резерв да се зарежда от единственият производител в държавата. Ако Държавният резерв имаше нужда от газ, кой щеше да го пълни?

Ами нали ни призоваха да си садим картофи, считай фасул, ако не е добре сварен и е в комбинация с лютива чушка и чесън, сума ти и газ ще има, ще може и да продаваме...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД