:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,386
Активни 759
Страници 21,951
За един ден 1,302,066

Капитализъм, ястреби и червени фланелки

Кризата на капитализма е малък проблем. Големият е кризата на човека
Снимка: БГНЕС/ЕПА
Капитализмът ще оцелее, защото дори протестиращите срещу него искат да бъдат богати, успели, образовани, здрави.
"Капитализмът ще се саморазруши", каза Нуриел Рубини. "Виждаме как системата се саморазрушава", добави Славой Жижек пред окупиращите "Уолстрийт". "За да се премахнат кризите, трябва да се премахне капитализмът", заявява на 27 юни 1930 г. Йосиф Висарионович Сталин. Той е диктатор, първите двама са учени. Съвременните учени винаги са с привилегия. Могат да говорят всякакви глупости без санкцията на историята.

"Проблемът не е корупцията или алчността. Проблемът е системата. Тя ви подтиква да бъдете корумпирани", обобщава Жижек в същата вдъхновена реч. Носи червена фланелка, младите го слушат в захлас. В очите им има блян. Полякът Лешек Балцерович не е толкова романтичен. Той е от другата страна на барикадата - неолиберал. Но говори същото: "Популярните обвинения в "алчност", които последваха в отговор на кризата, ми се струват повърхностни". Социалисти и неолиберали



не обичат да гледат навътре в човека



Дай им да говорят за система, среда, ситуация, емпиризъм някакъв. Древните хора са правили магии, мъчейки се да умилостивят природата. Модерните, особено най-видните представители на политическите течения, никого не умилостивяват. Те знаят всичко, могат всичко, системи променят, граници прекрояват, а накрая, след като промените доведат до изходен резултат, пак са готови с отговор. Все някоя система им е виновна.

Историята обаче показва удивителни сходства в системите. Включително и икономическите. Днес на запад трезорът "Баркли" прави далавери с лихвения процент ЛИБОР. Банките си раздават бонуси за сметка на вложителите, корпоративен капитализъм измества свободната конкуренция. Расте бедността, неравенството, икономиките регресират, държавните институции загърбват обществения интерес. Триумфиращият до вчера капитализъм скърца, проучване във водещи държави показва, че хората все по-малко му вярват.



А как беше вчера, на изток?



"Изпъкваше бързото "износване" на ръководната партия и нейните институции (...) Честни и скромни довчера хора бързо ставаха алчни и властолюбиви, ефективни и дисциплинирани първоначално институции постепенно се разлагаха и превръщаха в препятствие за управлението (....) Наред с това непрекъснато спадаха темповете на нарастване на индустриалното производство и националния доход". За (не)доверието в социалистическата държава, за по-равните сред равните, за техническата изостаналост и бедност в крайна сметка няма да припомняме.

Цитатите са от сборника "Стопанска история" на проф. Любен Беров (спорен премиер, но прекрасен икономически теоретик). Пише ги във всеки сходен научен труд, касаят социалистическия блок след 1975 г. В краткото си съществувание социализмът също имаше кризи, тя всъщност бе една, тръгна някъде около посочената година и бе достатъчна, за да се сгромоляса цялата планова икономика. И двете системи - капитализъм и социализъм, имаха подеми и регреси, и двете, в зависимост от историческото развитие и суровинните дадености, се проявиха различно в отделни държави. Разликата е, че едната оцеля. Прав е Сталин - без капитализъм няма да има кризи. Но за да няма кризи, трябва да се откажем от икономика въобще.

Капитализмът ще оцелее и затова говори не само историята. Говорят и очите на слушателите на Жижек. Те искат да бъдат богати, успели, образовани, здрави. Протестират срещу недостъпността на блага, но то



не е за да ги раздадат на всички поравно.



Равенство ли? Не говореше ли Ленин за диктатура на пролетариата? Не твърдеше ли, че пролетариатът трябва да си има просветен авангард?

Капитализмът ще преодолее и тази криза. Ще има още възходи, падения и така ще е, докато не настъпи някакво главоломно преобръщане в науката, мирогледа, житейските ценности въобще, както настана в епохата между феодализма и самия капитализъм. Но подобни процеси текат бавно, а промяната, каквато и да е, не може да пренебрегне натрупването. Не може да подмине стремежа за свобода и признание, извели капитализма на историческата сцена. Те изведоха и социализма, но той бе наложен силово, поради което бе краткотраен. Може ли да се наложи доброволно? Лявата мисъл мълчи, тя знае, че "сегашната система" се руши, но как се разпада, без да идва нещо ново, не казва.

В момента вървят дискусии как точно да бъде променен капитализмът - с повече или по-малко държава; отворен или протекционистки; с регулации или без. Реставрират се и социалистическите идеали. Скандинавските държави се сочат като някакъв консенсусен



остров на "социалкапитализма"



"Експерти", заемащи противоположни позиции, по идентичен начин дават категорично рецепти. Сочат решенията, агитки им се връзват, вярата крепи духа. Кипи общо вдъхновение, че "ние знаем как да подредим света, има начин да се променят нещата". Всеки знае и решението, и проблема, овладял е дълбините на познанието, ведро сочи прогреса. Тази суматоха е хем забавна, хем здравословна. Забавна е, защото ние в България навремето мислехме, че има идеален социализъм, сега си въобразяваме, че съществува идеален капитализъм. Здравословна е, защото гони тежките мисли - като например фаустовски дилеми за цената на сбъднатите желания.

Цената е била известна и на Адам Смит. Като полага ценностите на свободния пазар, опиращи се на егоизма, той препоръчва добродетели като човечност и щедрост. И май опровергава левите и десни ястреби, че проблемът е извън човека.
158
7140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
158
 Видими 
22 Юли 2012 19:14
Убегна ли ми или не видех мнението на автора.
Което всъщност е по-добре.
22 Юли 2012 19:19
Е па, как не си го видял ?
То е написано с големи червени букви - КАПИТАЛИСТИЧЕСКАТА СИСТЕМА ЩЕ ПРЕБЪДЕ.
Също като ... да не изброявам.
22 Юли 2012 19:19
Видимостта за "нерешимост" идва от грешното целеполагане на десни и леви ястреби - едните вярват, че съществува универсално добра система, а другите, че могат да променят Божията творба. Не са възможни нито едното, нито другото, а системната грешка идва от самото целеполагане. Формулирайте правилните цели и ще видите и решение.
Капитализмът има конкретно историческо съдържание - хората да се състезават свободно за благата, създавайки ги. Това е целта му и той преуспява, докато не се отклони от нея. Рецептата за "лечението" на капитализма е точно обратната на общоприетото мнение да се променя обективно съвършената му формула. За разлика от подхода в медицината, при отстраняването недъзите на капитализма винаги следва да се лекуват симптомите и само симптомите, никога перфектната му същност.
Тя е проста, на български се определя с трите "С", 3С - свобода, състезаване, съзидание. Корупцията е престъпление срещу свободата и тежко ограничаване на двата други ипостаса. Корупцията не е "капиталистическа", а точно обратното - социалистическо използване на държавата и изобщо на властта за използване и рушене на капитализма. Погледнете "шоуто" по ТВ7 за престъпленията на социалистическия кмет, министър и депутат Евгений Желев.
22 Юли 2012 19:31
Г-н Божидаров изпуска един простичък проблем, който го дъвчем от известно време тука във форума. Не сме го открили ние, разбира се, а по-мъдри от нас люде.
С две думи: няма марсианци.
Капитализмът се нуждае от постоянен растеж. Растежът идва от нови пазари и изобщо нови излази за инвестиции, които да осигурят ликвидност. При отсъствието на марсианци обаче такива не се забелязват. Кредитните балони бяха именно стратегия за създаване на нови пазари и ликвидност: най-общо, даваме им пари, за да ги харчат. Видя се какво стана и едва ли ще са възможни нови подобни балони. Цялата планета е обхваната в глобален капитализъм, значи не съществуват територии, които да са потенциален нов пазар. (Африка не я броим: тя е гето, раздирано от войни, без инфраструктура, без пари, може да изнася само суровини, но не и да бъде пазар, нито да поема инвестиции и да носи ликвидност).
Така че, докато не се намерят марсианци, бъдещето на капитализма действително ще виси на косъм. А това, че всеки иска да е по-богат, по-здрав и по-щастлив, е ясно, ама с нищо няма да помогне.
22 Юли 2012 20:14
Капитализмът ще преодолее и тази криза. Ще има още възходи, падения и така ще е, докато не настъпи някакво главоломно преобръщане

Прав е авторът, ще има възходи, падения и така чак до 21 декември. 2012
22 Юли 2012 20:20
Световната криза се дължи на неизмеримата алчност на ФЕД , изразяваща се в печатането на огромен брой необезпечени с нищо хартийки, наречени долари.
И наистина проблемът е човешки - алчността е човешко качество.
Трябва да се появи нова резервна валута и да се коригират споразуменията от Бретън Удс от 1944г. за създаването на МВФ и СБ, защото те служат единствено за затвърждаване хегемонията на ФЕД в световен мащаб.
22 Юли 2012 20:25
Кайли,
В статията е упоменато името на Йосиф Висарионович. Да не би повлияна от това да посочваш неговата рождена дата - 21.декември?
22 Юли 2012 20:47
Същността на тази се крие в структурата на съвременния капитализъм (ако това е капитализмът, който познаваме и разбираме). В продуктивната си фаза всеки производител е излизал с две неща, негова собственост, с които е разполагал и за които е отговарял - името и парите си. Загубата на първото неминуемо е водила до загубата на второ и обратно. Т. е. съществувала е ясна, конкретна отговорност и ясен и кокретен резултат от всяко действие.
Нещо такова сега да виждате? Някой да е излязъл с името си, да го заложил? Всеки иска да управлява чуждите пари, но анонимно, т. е. абсолютно безотговорно. Никой не иска произвежда реални стоки, от които да печели. Всеки иска да е богат, но това да стане бързо, на мига. Е, по този път всички способи са позволени.
Тази агресивна, неконтролирана алчност ще разруши света. Настоящата криза е продукт на тази алчност и тя никога няма да свърши, поне докато не се смени моделът. А това знаете, как се нарича, нали?
Няма друго животно, което да е толкова алчно като човека. И затова в животинския свят няма кризи...
22 Юли 2012 20:48
а, Сър Ланселот ме е изпреварил..
22 Юли 2012 20:57
Капитализмът ще преодолее и тази криза. така ще е, докато не настъпи някакво главоломно преобръщане

Аз пък залагам, че капитализмът няма да преодолее тая криза и това именно е главоломното преобръщане.
22 Юли 2012 21:15
аз пък си спомням, че Маркс ли, сам ли или с Енгелс?, твърдяли, че комунизмът ще настъпи най-напред в развитите капитал. страни, които нема повече накъде да се развиват. Да не се окажат прави? Щото, на това, дето му викахме "комунизъм" явно не е било.
22 Юли 2012 21:30
Много по-лесно е да променяш абстракцията, наречена "системата", отколкото да променяш човека, който всъщност си самият ти.
22 Юли 2012 21:35
Капитализмът ще оцелее и затова говори не само историята. Говорят и очите на слушателите на Жижек. Те искат да бъдат богати, успели, образовани, здрави.

Горното е есенцията на статията и е голяма каша. Капитализмът внушава едиствено да си богат. Успехът е дефиниран като функция на количеството богатсво. Образованието и здравето изобощо не са част от внушенията на капитализма. Човощината не е част от капитализма. Затова капитализма няма да го бъде в дългосрочен план. Бъдещеото е на социализма.
22 Юли 2012 21:43
Капитализмът се нуждае от постоянен растеж. Растежът идва от нови пазари

Това е едната от двете най-разпространени заблуди. Точно обратното, кризите на капитализма се дължат /не само и не изцяло, разбира се/ на насочването на огромни ресурси към "нови" пазари. Обективният механизъм е друг. Има закон на Кларк от 1930 г. за намаляващата производителност на капитала и тя наистина намалява. Само преди 40 години нефтът се е продавал под долар за барел, днес е над сто. Същевременно са нараснали както търсенето, така и предлагането - много хора говорят за изчерпване на запасите, докато всъщност кратността им се увеличава. Кое тогава прави капитала по-нерентабилен? Нарасналите разходи. По-големите разходи обаче са в основата на друг обективен и базисен закон, този за нарастването на потребностите. Колкото и да е странно, формулиран е от Ленин през 1905 г.; удивително е как в този човек гениалността е съчетана с най-обикновена лудост.
Накратко, в капитализма има обективен механизъм за неограничено възпроизвеждане, което не се нуждае от никакви "марсианци", а е достатъчно да се плати цената от по-ниски печалби. Защо тогава този механизъм не сработва? Единствено заради държавната намеса. Всеки нормален капиталист ще предпочете по-ниска печалба вместо просешка тояга, ако не е убеден, че държавата ще го спаси от банкрут. Това е главната причина за търсене на "нови" пазари-пирамиди.
Другата най-разпространена заблуда е за повишаването производителността на труда и, като следствие, че едва ли не капитализмът създава "излишни" хора. Това също не е вярно. Нараства производителността на живия труд, но обществената му производителност /най-просто, тази на сумата от живия и овеществен труд/ намалява. Ето ти прост пример: на една кариера работят 50 работника, на които плащаш 750 евро надник, а на друга същото количество чакъл се добива от един багер на стойност 2 млн. евро. Къде е по-голямата производителност на труда? За живия труд е ясно, но обществената? Аз твърдя и всеки може лесно да се убеди, че производителността на труда в механизираната кариера е по-ниска
22 Юли 2012 22:03
Авторът не може да се отърве от марксисткото си разбиране за света.
Ако отиде и прочете за древните цивилизации, от шумерите насам, ще види, че оттогава насам са се изредили всякакви строеве, много преди Маркс да ни светне как тече световната история. Крепостничеството, например, си го има от най-ранна възраст на човечеството. Не му е дошло историческото време след робовладелското общество. А на робовладелството изобщшо не му е минавало времето. Винаги имо опасност, или добър шанс, да се появи някаква форма, която е съществувала преди много векове. Така, че няма вариант, при който капитализмът си отива закономерно на даден етап от развитието, както закономерно се е появил на даден етап от развитието. Още повече, че никой не може да се върне толкова назад, за да разбере от кога в света има капитализъм.
Хората, за които капитализмът е нещо монолитно и които говорят за провал, или за разрушаване, или за замяна на капитализма с нещо друго, те просто не мислят рационално, а схематично, както е мислил и Маркс. Капитализмът е като руска матрьошка, има да вадиш, да вадиш капитализми, кой от кой по-различен.
Да премахнем капитализма и да го заменим с нео друго, е задача предварително обречена на провал. А някои идеолози точно това целят, да дават фалшиви алтернативи и да похабяват обществената енергия в невъзможни начинания, което спомага най-много за запазване на статуквото. В подобно начинание самият Маркс се е явил незаменим помощник в установяване на най-нечовешкия вид капитализъм. Идеолозите на капитализма още прокарват антинародни реформи, размахвайки плашилото на Марксовия логично следващ строй след капитализма.
В същото време има много конкретни реформи и идеи, които могат да променят коренно това, което днес според нас се проваля. Да вземем ограничената отговорност на корпорациите, или по-точно неограничената безотговорност на собствениците. Това, че те днес разрушават природата, убиват и тровят хората, в алчността си и жаждата си за печалба, се дължи именно на това, че носят само ограничена отговорност за действията си. Ако аз отида и отгоря човек, ще ме вкарат в затвора. Но ако го направя чрез корпорацията си, то ще нося отговорност само до някакъв размер или дял с който участвам. Няма да нося отговорност нито с живота си, нито с имуществото си. Нека законодателно да се премахне ограничената отговорност и всеки собственик или акционер да носи пълна имуществена и лична отговорност за бизнес-делата си и тогава ще видите как днешният капитализъм ще се превърне в коренно различен. Няма значение как ще го наречем- друг вид капитализъм или нещо друго.
Идеята ми е, че промяните не стават наедро- да премахнем капитализма, промяните стават с конкретни инициативи, като посочената по-горе. Нали веднъж премахвахме капитализма и направихме едно нищо.
22 Юли 2012 22:10
Капитализмът е пълен провал като система - убийствена безработица в България и Европа, пълен срив на икономиките на Европа и САЩ,наркомания,проституция,голяма престъпност, корупция. Добре дошли в капитализма.Да,темата е много голяма,затова пиша по-съкратено.Комунизма - създадоха се много предприятия,заводи- хората бяха заети,имаха работа- всички получаваха заплати-навреме с трудови договори. Всички получаваха - Безплатна мед.помощ- всички, без значение работиш или не.Построиха се много училища и болници, детски градини - сега ги закриват,дори не могат да ги потдържат.От 1972 г. България получава от СССР - 0,5 милиарда долара помощ, безвъзмездно всяка година- до 1989 г..Процъфтяваха театъра , киното - много филми и добри сериали се направиха, Актьори - Ап.Карамитев,Нев.Коканова, Пацалев,Мутафова, Калоянчев.Гец , сигурно 100 мога да изброя, някой да ми каже и посочи само 1 от тяхното ниво от т.н.демокрация за последните 22 г. Кинтекс - 4-ти в света по продажби на оръжие, по време на войната между Иран и Ирак, продаваме и на двете , имаме много поръчки за оръжие, и се налага да взимаме от армията, временно . 2-та св.война спасява САЩ от банкрут. Много отрасли след 2-та в Англия са в тежко състояние - тя ги национализира и след около 20 г. ги продава отново.Изход - Китай - съчетание между комунизма и капитализма.
22 Юли 2012 22:34
Накратко, в капитализма има обективен механизъм за неограничено възпроизвеждане

Хората споменават на това място обикновено нещо за ограничените ресурси, ти дотам стигал ли си в четенето?
22 Юли 2012 22:59
Накратко, в капитализма има обективен механизъм за неограничено възпроизвеждане
Хората споменават на това място обикновено нещо за ограничените ресурси, ти дотам стигал ли си в четенето?

Невежите хора споменават и това, както и много други измишльотини. Посочи ми един-единствен ограничен ресурс, за да ти докажа незабавно вредата от "четенето"
22 Юли 2012 23:09
Посочи ми един-единствен ограничен ресурс

Земята
22 Юли 2012 23:16
Между другото, корупцията е елемент от свободното състезание. Разбира се тя може да се преследва от закона, както например "карането с несъобразена скорост", но като се има предвид че законите се пишат от хората с пари /които пари най-лесно се правят с помоща на други пари/, много съмнително да може да се лекуват тези симптоми. И пак между другото ресурса от който най-много се нуждае капитала, това е пазарно пространство. Дай ми пазар и нямай грижа за друго, за пазари са се водели 2 световни войни, и нищо чудно и трета да се заформи.
22 Юли 2012 23:46
Няма какво да се хАбите - бъдеще няма! Не случайно до сега не са открити доказателства за съществуването на по-развити от нас цивилизации - гъзът неминуемо затрива главата. Гледайте пророческия филм "Idiocracy", пийте си питието и се забавлявайте.
22 Юли 2012 23:47
Земята - ограничен ресурс? Може, само ако я разглеждаш като космическо тяло. Да, има краен диаметър и понеже този диаметър даже намалява, тя дори не е ограничен, а намаляващ "ресурс". Вероятно, в популярните четива има и такава гледна точка.
Като фактор на производството обаче, земята е пример за непрекъснато нарастваща производителност, при това изпреварваща нарастването на населението. А нарастващата производителност означава не друго, а че все по-малко земя ни е необходима за удовлетворяване на потребностите.
Доказват го промените в структурата на обществения продукт и заетостта. От времето на Малтус - първият, който преди 200 години формулира тезата за ограничеността на ресурсите, населението на света се е увеличило седем пъти, като същевременно почти толкова пъти са намалели дяловете на добивната промишленост и селското стопанство в продукта, а броят на заетите в тези индустрии - още повече. За казаното лесно можеш да намериш купища статистика
22 Юли 2012 23:48
По-големите разходи обаче са в основата на друг обективен и базисен закон, този за нарастването на потребностите.

Внимателният, тук на практика се връщаш при онова, което казвам аз. Защото какво означава нарастването на потребностите? Означава, че повече хора искат да купуват повече стоки. Това за капитализма е добре дошло: той все пак си остава система, в която базисният механизъм е, че ти произвеждаш някакви неща, за да ги продадеш на друг с печалба. Проблемът идва от това, какво става с печалбата - тя се влага в разширяване на производството, това е прозрението на Маркс за безсмислието на движението пари - стоки - пари-прим. След като разшириш производството, вече имаш нужда от повече пазари. Ако няма откъде да намериш пазари - имаш проблем, голям проблем.
Ще ми се да видя капиталиста, който ще се съгласи самичък на по-ниска печалба в интерес на стабилността на системата. Хората просто не сме устроени по този начин.
22 Юли 2012 23:53
А нарастващата производителност означава не друго, а че все по-малко земя ни е необходима за удовлетворяване на потребностите.

Хм, а че тогава защо изсичаме екваториалните гори и правим там плантации за кафе и палмово масло? Хайде да видим статистиката от времето на Малтус колко са намалели естествените гори на планетата и пак да си говорим за неограничени ресурси
За петрола дори не си струва да говорим, защото след две-три десетилетия вече повече ще ни вълнува достъпността на питейната вода.
23 Юли 2012 00:04
Между другото, корупцията е елемент от свободното състезание.

Защо "между другото", след като това е фундаментално положение на комунизма-социализма? Неговото най-свидно постижение, биха казали "класиците".
Всичко е в ръцете на бюрократа, а робите свободно се състезават за милостта му. Състезанието по необходимост е на полето на корупцията, тъй като робите нямат други права по силата на член първи
23 Юли 2012 00:07
Моментът за замяна на световната икономическа система вече е настъпил. Защото в историческа перспектива въпросът стои по следния начин: или банкерите ще успеят да „уговорят” населението в своите страни да потребяват по-малко и да живеят значително по-лошо отколкото са свикнали, или цялата дългова криза ще завърши с крах.
Опитите да се намалят социалните плащания и да се увеличи пенсионната възраст е първият сондаж в посока на плавното и неотклонно понижаване на жизненото равнище на трудещите се от западните страни. Тази задача е от разреда на нерешимите. Всички жители на тези страни си позволяват разкош, без да се замислят за състоянието на днешния свят, за неговата история и неговото бъдеще само защото живеят добре.
Започне ли да се понижава жизненото им равнище, ще започнат да се замислят. Нищо друго не прояснява съзнанието така, както празният стомах!
Да престанат да се хранят добре не може, да не престават да се хранят добре е невъзможно.
Ето това е задънената улица, в която отведоха човечеството финансистите-банкери, с тяхната безумна за безграничното богатство в живота.
23 Юли 2012 00:09
или банкерите ще успеят да „уговорят” населението в своите страни да потребяват по-малко и да живеят значително по-лошо отколкото са свикнали, или цялата дългова криза ще завърши с крах.

Е, там е работата, че ако успеят да ги "уговорят", това пак ще е крах Защото ако населението потребява по-малко, то и печалбите на банкерите ще са по-малки. И така.
23 Юли 2012 00:22
Е ТЕ ТУКА ще е кютеко.
К срещу К.
Нека победи по-силният .
( Считай по-богатият )
23 Юли 2012 00:25
"между другото" е защото това е естествено и подразбиращо се свойство на всяко едно свободно състезание. Не може да обявиш че парите са висша ценност, че виша ценност е свободата да се състезаваш за тях и едновременно да редиш разни тъпи правила, ограничавайки тези висши ценности. Шизофренично е, никой няма да го разбере / и не го разбират/.
23 Юли 2012 00:29
[Големият е кризата на човека/quote]
Браво, най-после някой посочи проблемът.
Честно казано съм очуден от догматичните мения във форума, капитализъм, социализъм тинтири-минтири.
Авторът напипва истината, според мен, но не я завършва. Докато всеки си гледа чергата, нищо хубаво няма да се случи.
За съжаление, човечеството много хляб ще изяде преди да свърши с този подход, ако преди това не се самоубие разбира се.
А Капитализъм, социализъм са понятия за амбразурчиците.
23 Юли 2012 00:31
Моментът за замяна на световната икономическа система вече е настъпил.

Колега, замяната на световната икономическа система сама по себе си няма да доведе до нищо по различно, ти Дойнов и Луканов не помниш ли?
23 Юли 2012 00:34
Не е точно така, капитализмът и соц са различни. Соца ограничаваше лошото в човека - може би грубо, може би неефикасно, но поне опитваше. Капитализма ти казва че ограничения няма... свободен си от всичко, от отговорност също /ако си гепил достатъчно, за да платиш това удоволствите/.
23 Юли 2012 00:41
Ако не беше соца да ограничава лошото у большевиките кой знае кви още поразии биха натворили, а?
23 Юли 2012 00:42
Системата на световната икономика е много странна и е несъпоставима с реалния живот на обикновените хора, където наличието на дългове у човека представлява негативно явление. На ниво държава обаче всичко се променя – най-развитите и най-благополучни страни имат най-големите държавни дългове. Това важи освен за САЩ, и за останалите западни страни, които ако бяха хора, отдавна биха се озовали в затвора за дългове. Дългът им е огромен, непрекъснато расте, н в същото време те са развити и благоденстващи страни. Дългът на България не е огромен, но сме най-изостаналата държава в Европа. Как може да се случва подобно нещо?
В света съществува много смешна финансова система. Няколко западни държави рисуват на хартия красиви картинки, които смятат за пари, купуват за тях реалните блага на останалия свят, а останалият свят колекционира тези хартийки. Кой ще живее по-добре? Отговорът е очевиден. И това се приема за нормално.
На всичко отгоре тези, които печатат хартийките учат онези, които работят за да ги получат, на демокрация и правилно устройство на икономиката.
Мошениците учат почтените хора на морал.
23 Юли 2012 00:43
Абс си прав Воцка, бая много болшевики са станали на тор по онова време.
23 Юли 2012 00:47
Ми на кво си постлаха - на това легнаха .
23 Юли 2012 00:47
Нищо смешно няма, това е свободното състезание, ти участваш в него и ако имаш достатъчно самолетоносачи може да печаташ хартия и да си плащаш сметките с нея. Има хора дето са търсили философския камък столетия и са го намерили /той прави зелена шума наместо злато, ама работи ефикасно/.
23 Юли 2012 00:49
Zdran,
Луканов и Дойнов? Не разбирам. Сътрудничеството с Максуел като експеримент ли имаш предвид?
Или пък доведените от Луканов Ран и Ът?
23 Юли 2012 00:51
Ужким разумни хора, а не могат да проумеят какви са резултатите от едно абсолютно честно и съвършенно свободно състезание между силния и слабия /богатия и бедния/. Абе това са въпроси дето и в детската градина ще звучат наивно.
23 Юли 2012 01:07
Нелепо е твърдението, че Жижек е учен, който има привилегията да плещи глупости безнаказано. Статията на Жижек Democracy is the enemy е публикувана в London Review of Books Натисни тук Глобалният капитализъм подкопава демокрацията, тъй като сам е причина и за глобалната криза. Известните досега "етични" антикапиталистически движения разчитат на либерални инструменти като медийния натиск, парламентарните анкетни комисии, приемането на по-сурови закони или полицейските разследвания. Но тези инструменти не са нищо повече от кадифената ръкавица на капитализма. Затова "Окупирай Уолстрийт" се отказва от демократичните институции, докато протестиращите египтяни на площад "Тахрир", обратно, искат точно тях. Демократизирането на капитализма е невъзможно. Следващите разсъждения на Жижек са свързани с Марксовата теория, която, според написаното в статията, е доста притеснителна, макар че самият Жижек не цитира нито Ленин, нито Сталин, ако и да носи червена фланелка. (Ако приемем авторовата теза, на него би му приличало повече да ходи гол, за да се покаже като безотговорен човек, който плещи глупости безнаказано, същински циник.) Свободата при Маркс, казва Жижек, е аполитична и се изразява не толкова в свободното гласуване, свободната преса или независимостта на съда, а в социалните отношения. Ако днес ни е необходима промяна, то тя в никакъв случай не трябва да е политическа реформа, а промяна в социалните отношения, които са свързани с производството. Няма как със "свободни избори" да прехвърлиш собствеността върху банките от капиталиста на народа. Подобна промяна ще има малко общо със законните права, затова и "Демокрацията е врагът". Жижек цитира Бадиу, според когото убеждението, че демократичните механизми са единствените легитимни средства за социална промяна, не е нищо повече от "демократична илюзия". За разлика от автора на статията, Жижек смята, че протестиращите на Уолстрийт не искат нищо. Те са като в ситуацията, в която разгневеният съпруг крещи на мрънкащата си съпруга: "За какво мрънкаш непрекъснато?", но това означава "Млъкни, ядосваш ме". Така Жижеш отговаря на упрека на Applebaum във Вашингтон Пост Натисни тук , че протестиращите на Уолстрийт не се съобразяват с демократичните механизми и според нея не искали нищо. Според Жижек "Окупирай Уолстрийт" е само началото на по-дълъг процес. Не виждам нищо безотговорно в твърдението "Системата се саморазрушава"... статията е далеч от нивото на цитатите и червената фланелка не помага, освен ако не си бик.
23 Юли 2012 01:14
А, Румене, не съм съгласен. Не е свободно състезание. Това става само със самолетносачи. Вярно е, отлично го характеризира - философският камък, само че много станаха - 15 трилиона. Колко може да продължи това безумие? Колко още ще растат дълговете на САЩ, Великобритания и останалите западни страни? Просто да си зададем този въпрос. Колко време може да се преживее, ако всеки ден плащаме повече, отколкото заработваме? Ако значителна част от заработката ни отива само за плащане на лихви?
Да не си правим илюзии. Тези колосални дългове никога няма да бъдат погасени. Те задължително ще изчезнат, ще бъдат изгорени в рамките на някакъв изкуствен катаклизъм. Възможно е това да бъде война, терористичен акт с прилагане на ядрено оръжие или екологична катастрофа. Всичко това може да бъде организирано от самата печатница – самолетоносачи, организатори на оранжеви и мюсюлмански революции и финасисти имат в излишък.
Да допуснем, че тези дългове все пак могат да се изплатят? Няма как. Защото дългът на всяка от развитите страни, които печатат резервна валута е номиниран в същата валута. Да се напечата тази сума е възможно, обаче в мига, в който бъде „върната” , тази валута става по-евтина от хартията, върху която е напечатана.

23 Юли 2012 01:22
Хм, в твоята представа за да е свободно състезанието на силния трябва да му вържем ръцете? И кой ще свърши тази работа? Що се отнася до дълговете, не е никакъв технически проблем да се занулят и си мисля че така ще стане. Щото инак ше дойдат кошмарите на Воцко /болшевиките/ и покрай дълговете ще занулят и собствениците им.
23 Юли 2012 02:35
Дискусиите за "обществените строеве" са словоблудство за немислещи. Защо?
Винаги започват с лепене на етикети (капитализъм, социализъм, друго) на непрекъснато променящи се обществени системи, съставени от хиляди елементи, при това различни в различните страни. Това изначално профанизира цялата дискусия.
След това се нахвърлят хаотично аргументи "при Х е по-добре здравеопазването, при У има по-добри стоки за ширпотреба". Ако можехме да копираме бързо и изцяло някой модел на обществена система, би имало смисъл от тези приказки. Но тъй като не можем, се налага да задаваме въпроси като "как да имаме здравеопазване, производство, разделение на властите, сигурност като при Х, У, Z". А всъщност от там трябва да започне дискусията.
Междувременно в битката се включват аргументите за масово поразяване: "на Хаинбоаз беше хубаво", "живеехме си много добре", "Лили Иванова е по-добра от Skrilexx", "не искам лицето А да кара Ферари" и става весело...
Моето мнение за "капитализЪма": свободната пазарна икономика няма алтернатива! Монополите може и трябва да се ограничават, "балоните" могат и трябва да се "изпускат" от държавата, финансовата и паричната система се нуждаят от кардинална реформа, доста хора са за затвора. Наречете го Mooner-изъм, ако искате.
23 Юли 2012 03:40
Ау и тоя се оптва да е философ.Социализамо бил система ..от кога?Социализамо си е държавен капитализъм.Демек пак капитализъм но в друга фаза.Наи смешни са ми тия които казват,че били комунисти демек държавни капиталисти.Като сте държавни капиталисти какво имате?По една въдица и три чифта опинци.Тия където са една шепа държавни капиталисти собственици на цела държава с робите не се сметат за комунисти.Защото те не се борат за безкласово общество.Смо будалите мислещи се за комунисти искат безкласово общество защото не им се бачка и искат всички да са еднакви като тех с опинци.
23 Юли 2012 04:41
От 1972 г. България получава от СССР - 0,5 милиарда долара помощ, безвъзмездно всяка година- до 1989 г..Процъфтяваха...

Марчев, при такъв "цъвтеж" защо пък сме се нуждаели от такава ежегодна поТдръжка? А колко е ялова системата личи от факта, че тия дето ни поТдържаха живееха по-зле и от нас
23 Юли 2012 05:19
Пълна глупост е да се лепят етикети на някаква система и тя да се приема за панацея!Капитализма имаше смисъл,дакато имаше социализъм,но както се вижда и двете икономически теории катастрофираха,докато се бореха помежду си.И го направиха почти едновременно,само че едните тарикати с многото пари успяха да си намерят продажници в Източния блок,да ограбят тези държави под предлог,че ще им внесат демокрация и се задържаха още малко с цената на кредити до небесата!Дойде му времето и другите от ЕС,и САЩ да платят сметката на неолибералния модел.И да покажат,че свобода и демокрация няма и при капитализма.Вместо на изпълнят исканията на испанците,те ги мерят с гумени куршуми и им пускат сълзотворен газ,арестуват ги.21 трилиона е скрил от данъци световния елит,видяхте ли статията?!А като данъците му са толкова,колко ли са печалбите и как е възможно от всички да се иска затягане на коланите,държавите да са във фалит,и всичко да е нормално и да твърдим,че капитализма ще оцелее?!Има ли значение как се нарича катастрофата?!Разбира се,че на този световен елит у когото са парите,няма да му харесат предложенията на хората за промяна.И ще пуска всякакви подводници,които да ни убуждават,че черното е бяло и че свободата трябва да остане.Свобода да,но за кого?!За безработния ли,за мизерстващия има ли свобода и каква?!Един малък процент хора си разиграва коня,както му дойде,а останалите зяпат или реват.Но този път проблема не е в единиците,а че капитализма в този вид е в кома и че поддържането на системите му излиза прекалено скъпо,за да има смисъл и се вижда,че няма и резултат.Ограбват онези,които нямат или имат малко,за да спасят другите,които имат много и са малцинство?!Докога последните ще го позволяват,там е въпроса.И няма ли първите да се вразумят,преди да е станало късно?!
23 Юли 2012 05:52
Г-н Божидаров, преди да се пише, добре е да се почете - повечко и по-задълбочено. По възможност не само автори, чиито мнения са отразени във вестниците, и то в последното десетилетие. Та - буржоазният мит е манипулация, измама, "лъжа", опит за подмяна на Истрията с Природата и на конкретен исторически човек (буржоата) с идеята за Вечния човек. С цел да се внуши, че капитализмът, за разлика от обществените формации до него, е вечен и неотменим. И това не го е писал някой правоверен марксист-ленинец, а Ролан Барт ("Митологии", 1957).
23 Юли 2012 06:47
П.П. Бързам да предотвратя всякакви спекулации по повод написаното от мене по-горе: Това, в което живяхме до 1989, не беше нито зрял, презрял и нам къв социализъм, нито тоталитаризъм, нито командно-административна система, нито... пр. измишльотини за идеологическа употреба, беше си най-чиста проба държавен капитализъм, на който помогнаха да се срине. Сега, доколкото виждам, "по-правилният" капитализъм прави всичко възможно да се срине сам. И никакви войни по измислени поводи няма да му помогнат. Единственото, което го спасява, е тоталното промиване на мозъци с помощта на "реформирани" образователни системи и електронните медии. Докога, ще видим (ако ни оставят живи ).
П.П.П. Разликата в двата капитализЪма се състоеше в дължината на каишките, та които бяхме привързани, и в големината на кокълчето, което ни подхвърляха. Казах!
23 Юли 2012 07:28
За (не)доверието в социалистическата държава, за по-равните сред равните, за техническата изостаналост и бедност в крайна сметка няма да припомняме.
Тук типично за периода непосредтвено след 1990г. Любен Беров се е поувлякал малце. Аз съм коментирал защо соц. лагера беше по-изостанал от Запада. 1. Повечето от соц. страните бяха исторически изостанали, от там и техническото изоставане - за 45-70 години не можеше да се навакса това изоставане. Когато Берон пише Рибния буквар, Майкъл Фарадей изследвал електричеството и Джеймс Максуел е написал прочутите си уравнения за електромагнетизма.
2. СССР беше претърпял 3 опустошителни войни в периода 1914-1945г. След 2-та световна война европейската част на СССР беше напълно разрушена. В САЩ не беше паднала нито една бомба.
3. Политиката на соц. страните бяха, че трябва първо да се задоволят основните нужди, а след това лукса. Затова у нас се строяха апартаменти, а на Запад леки коли. Така, че за западняците жилището се оказа лукс, а за нас колите лукс. Питах един американец каква е американската мечта, а тя според него беше да имат семейство кола и жилище. Едни холандски студенти се чудеха, че повечето българи имат по 2 жилища, апартамент и вила или 2 апартамента, докато на Запад основно живеят под наем.
4. Липсата на пазарна икономика ограничаваше разнообразието на стоки - тогава, както казваше Марина Влади(жената на Висоцки) на Изток рафтовете са празни, а хладилниците пълни, на Запад - обратно.
23 Юли 2012 07:47
тогава, както казваше Марина Влади(жената на Висоцки) на Изток рафтовете са празни, а хладилниците пълни, на Запад - обратно.

Марксе, рано рано навлече жълтата фланелка
(снимка: натиснете тук)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД