:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,418
Активни 627
Страници 11,983
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Облагане на богатството

Емил Хърсев


"... нация, която се стреми към благосъстояние чрез данъчно облагане, е като човек, стъпил във ведро, който се напъва да се вдигне за дръжката." Сър Уинстън Чърчил.



Двадесет и четвъртият президент на Френската република Франсоа Оланд се е наел да вдигне доходите и да изправи страната си на крака по рецептата на своя политически ментор, бившия премиер социалист Лионел Жоспен: чрез щедри разходи на държавата ще създава работни места. Но за разлика от годините на усилен растеж, когато бе на власт г-н Жоспен, днес държавата не може да си позволи да харчи на кредит. Държавният дълг на Франция вече е 85.8% от брутния продукт и пазарите дават знак, че Париж е минал предела на заборчляване, защото доходността на френските държавни книжа упорито расте, дългът поскъпва. За да изпълни обещанията, с които спечели изборите, г-н Оланд ще вземе от онези, които имат - ще обложи богатите. В петък долната камара в парламента прие изменение на бюджета и първия пакет фискални мерки. Във вторник ще ги одобри и сенатът. А след това светът ще получи за сметка на французите уникален практически урок по финанси. Ще можем да наблюдаваме и дано си вземем поука от



неизбежния провал на г-н Оланд,



който нагледно ще докаже тезата на своя сънародник и политически опонент Фредерик Бастиа (1801-1850), че за обществото "няма по-голямо зло от това законът да се превърне в инструмент за ограбване." Г-н Оланд дойде на власт с класическия популизъм на Волтер: ecrasez l'infame ("мачкай омразните") в откровеното му признание "не харесвам богатите" и плановете за "промяна сега", "първо работни места", "растеж вместо икономии". Лесно е да се посеят илюзии, но нацията не може да се храни с миражи и това съвсем скоро всички ще разберем от френския опит. Обещанията на г-н Оланд - да създаде 150 000 работни места за младежи в публичния сектор, да субсидира още 80 000 работни места в частния сектор и други 60 000 в образованието, по скромни оценки ще струват 11 млрд. евро през следващите 5 години. С толкова ще трябва да нараснат държавните разходи, които бездруго вече са над 56% от брутния продукт - повече от всяка друга държава в ЕС освен Дания. Тези разходи някой трябва да плати.



А откъде пари?



То е ясно - от богатите. Приетият преди 2 дни фискален пакет предвижда увеличение на данъците със 7.5 мрд. евро. Ставката на ДДС няма да се увеличава, както се канеше г-н Саркози. Отменят се мерките на бившия президент за лимит на подоходното облагане, двоен - 0.2%, става размерът на данъка върху транзакциите, освен двата подоходни данъка - върху собствеността (taxe fonciere) и върху обитаването (taxe d'habitation), със задна дата от 1 януари 2012 г. се увеличава от 20% на 35.5% данъкът върху наемите, а в бъдеще върху печалбата от сделки с недвижимости ще се плащат 34.5% вместо досегашните 19%. С 3% се увеличава данъкът върху дивидентите и финансовите ренти. Но с 30% ще се намалят заплатите на самия президент и министрите като жест на съпричастност. Отново



ще облагат дохода от допълнителен труд,



който бе освободен по програмата на г-н Саркози "работи повече - печели повече". Всъщност това е единствената безспорно разумна фискална мярка - тези облекчения само допринесоха за рекордната, над 10% безработица. За работодателите бе по-изгодно да плащат за допълнителен труд на заетите, съкращавайки "редовни" работни места. Отделно планираните разходи на бюджета ще се свият с 1.5 мрд. евро, та годишният дефицит да падне до 4.5% от БВП. Правителството обяви, че с новия бюджет за 2013 г., който ще влезе в парламента през септември, ще изпълни и останалите предизборни закани за



експроприация на свръхдоходите



чрез облагане на домакинствата, които печелят над 1 млн. евро със 75% данъчна ставка. Облагането на доходите над 150 000 до 1 млн. евро годишно ще стане 45%. Очаква се да нарасне и облагането на корпоративните доходи. Един важен постулат на финансите, наричан Принцип на Лафер-Халдун, гласи, че с увеличаване на данъчната ставка се стопява данъчната основа. Облагаемият доход просто изчезва. Не е никакъв проблем за едно предприятие и частен инвеститор да ограничат годишния си доход така, че да попадне под ударите на 45% вместо на 70% облагане. Достатъчно е да се увеличат разходите по дейността. Да не говорим, че в днешния свръхмобилен финансов свят е съвсем лесно доходът да се пренасочи към юрисдикции с по-разумно облагане. И още нещо: всички "свръхбогати", за които г-н Оланд гласи драконовски данъци са 10 000, най-много 20 000 домакинства. Дори цялото им богатство да отнеме г-н президентът, не може да нахрани 65 млн. французи. На човек ще се падне по една багета хляб. Декапитализацията обаче ще е разрушителна за френската икономика. Дано нашенските последователи на г-н Оланд (каквито има във всички политически разцветки) да си извадят поука от срива, който ще наблюдаваме през идните месеци във Франция, за да не посегне никоя лакома ръчичка на умерено ниските данъци в България.

72
6988
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
22 Юли 2012 19:19
Предлагам да освободим от данъци българските бизнесмени.
22 Юли 2012 19:36
А откъде пари?
То е ясно - от богатите

А откъде другаде? От бедните ли?
В тлъстите години богатството расте безпрепятствено. В мършавите години намалява. Така е още от Древен Египет насам. Не виждам защо тази простичка истина трябва да важи за 99-те процента, а за 1-ия да не важи.
22 Юли 2012 19:42
Всички мерки, насочени срещу богатите всъщност винаги са срещу средната класа. Богатите ще се спасят като отидат в друга държава с по-ниско облагане, докато средната класа няма мърдане.
22 Юли 2012 19:45
Вчера под съобщенията за напускащи лекари и бягащи випускници на елитни училища
МЪЛЧАНИЕ!
Днес под Хърсев пак зверски закани за 50% на 1000 лева заплата!
После кой ще ви лекува бе?
22 Юли 2012 19:54
n/m
22 Юли 2012 20:01
Днес под Хърсев пак зверски закани за 50% на 1000 лева заплата!

Къде точно, че нещо не ги виждам?
22 Юли 2012 20:02
докато средната класа няма мърдане

По принцип има. Но от която страна се е изнесла средната класа, добро не е видяла.
Виж, в някои случаи изнасянето на търтеите оказва благотворно въздействие.
22 Юли 2012 20:07
неизбежния провал на г-н Оланд,


Няколко десетки милиона французи срещу няколко привърженици на Хърсев из форумите - битката на титаните.
22 Юли 2012 20:09
Дано нашенските последователи на г-н Оланд (каквито има във всички политически разцветки) да си извадят поука от срива, който ще наблюдаваме през идните месеци във Франция



Рибата във водата, Хърсеееев! Ти я изяде, костите посади и от тях поникна портокалово дърво, та сега и оранжада предлагаш.
22 Юли 2012 20:13
По принцип има. Но от която страна се е изнесла средната класа, добро не е видяла.
Виж, в някои случаи изнасянето на търтеите оказва благотворно въздействие.

Да, част от средната класа може да се изнесе: тези с "конвертируемите" професии. Останалите ще ги товарят повече уж да наказват богатите.
С търтеите е по-трудно, повечето държави вземат мерки срещу вносните търтеи. Имат си достатъчно собствени.
22 Юли 2012 20:16
Няколко десетки милиона французи срещу няколко привърженици на Хърсев из форумите

Най-интересното при форумните привърженици на Хърсев е, че те смятат подобни мерки за насочени срещу тях. А това е защото взимат някакви заплати от 1000-1500 лв. и с тях се възприемат като богати. Бих го нарекъл тежка форма на фалшиво класово съзнание Сигурно е утешително: по-приятно е да се смяташ за богат, отколкото за беден.
Големите богатства, към които е насочен данъкът на Оланд, по принцип не се правят със заплати, като изключим финансовия сектор. Кой ще каже с ръка на сърцето през 2011 г., че възнагражденията в глобалния финансов сектор са заслужени
22 Юли 2012 20:19
Останалите ще ги товарят повече уж да наказват богатите.

Ако средната класа страда от това, че богатите си укриват данъците и изнасят печалбите в офшорни зони, то към кого следва да е насочен гневът й? Към държавата? Към бедните? Към арменския поп? Я да помислим пак...
22 Юли 2012 20:33
Чудесен анализ на Господин Хърсев, поздравления!
22 Юли 2012 20:44
Ако средната класа страда от това, че богатите си укриват данъците и изнасят печалбите в офшорни зони, то към кого следва да е насочен гневът й? Към държавата? Към бедните? Към арменския поп? Я да помислим пак...

Идеята на Оланд беше да се облагат доходи над 72 000 евро годишно с 44% данък. А тези доходи не са даже на високата средна класа. Така, че - към държавата!
А за България доходът от 1500-2000 месечно е средна класа.
22 Юли 2012 21:09
Идеята на Оланд беше да се облагат доходи над 72 000 евро годишно с 44% данък. А тези доходи не са даже на високата средна класа. Така, че - към държавата!
А за България доходът от 1500-2000 месечно е средна класа.

Мързи ме в момента да правя точни справки, но във Франция със сигурност има прогресивна данъчна ставка и към средните нива тя ще да е доста повече от 10 %. В такъв случай ръст до 44 % не е нещо толкова революционно, колкото ни изглежда на нас с плоския данък от 10 %.
Правилно определяш дохода за България, но форумните фенове на богатството, за които говоря, се възприемат именно като богати, бранят с голи гърди капитализма и подозират, че някой ей-сега ще им отмъкне голямото богатство.
А иначе предложението на Оланд не е точно това, което аз си представям като справедливо - истински високите ставки трябва да са при истински големите богатства. Мисля, простихме се с илюзията на Адам Смит, че нарастването на всяко частно богатство увеличава общото. Явно има праг, отвъд който богатството не произвежда никакви общи блага, а само се възпроизвежда. Едно от огромните разхищения на ресурси, свойствени за късния капитализъм.
22 Юли 2012 21:15
Приетият преди 2 дни фискален пакет

Аз не намерих линк към тоя пакет отпреди два дена? Някой може ли да ме светне къде да чета от извора?
22 Юли 2012 21:20
Мързи ме в момента да правя точни справки, но във Франция със сигурност има прогресивна данъчна ставка и към средните нива тя ще да е доста повече от 10 %. В такъв случай ръст до 44 % не е нещо толкова революционно, колкото ни изглежда на нас с плоския данък от 10 %.

Значи облагането от 44% на средната класа можем да го смятаме за справедливо в общия контекст. Т.е. като не можем да накажем богатите, можем поне средната класа?
22 Юли 2012 22:10
Не прочетох статията, нито коментарите.
Само ще кажа, когато говорим за данъчно облагане изобщо, не можем да отличим доброто от злото. В момента, при този размер на неравенствата в доходите и богатствата, тежкото данъчно облагане на богатите, на най-богатите, на онези, които има трилионите долари в офшорни зони /виж първа страница на вестника/, е изключително благоприятно, полезно и справедливо за обществото и за целите на прогреса. Идеалният вариант за обществото е облагане на милиордерите докато ги направим милионери. Докато в същото време данъчното облагане на бедните и средните наистина е беда, както предполагам твърди Хърсев.
И на първо място трябва да се въведе 99 процента данък наследство за богатите. Защото сме на път богатите да изкупят цялата земя и ресурси, и въздуха и водата и да наврат останалите на кучето в задника.
22 Юли 2012 22:15
Милионер се става с труд и способности. Милиардер се става само насилие, убийства, грабежи, измами, изнудвания и цялата гама неморални и незаконни деяния, чрез които лишават останалите хора от правата и свободите им. Пак става въпрос за способности, но за какви способности?
22 Юли 2012 22:17
Липсата на ресурс е само част от проблема на тн социалистическо "решение" за кризата.
По голямата част от проблема е на харченето им се наешват така прилепчивите за соца батко, братко, доганци и прочие черпаклии.
От това наешване до реалните заинтересовани достига минималното.
Това е основната причина огладнелите цоциалисти да се натискат за управление в криза с "новите" си идеи.
22 Юли 2012 22:26
Мързи ме в момента да правя точни справки, но във Франция със сигурност има прогресивна данъчна ставка и към средните нива тя ще да е доста повече от 10 %. В такъв случай ръст до 44 % не е нещо толкова революционно, колкото ни изглежда на нас с плоския данък от 10 %.


да с една малка уговорка

най големите фенове на облагането в бг са неплащащите данъци.

там къде може да се гепи - данък, осигуровки, минимални прагове дай - яката работа. бедни сме, не можем, кой луд да баца за пенсия, душата, на нас требе да се даде.

от там нататък следва вой - оно богатите да платят.
под богати обикновено се фокусира и се гледа алчно и завистливо към всичкото малоумно което има нахалството да работи, на договор, на заплата и моля ти се осигуровки на "феноменалните" примерно 1500 лева чисто - 1900 гросс.

Смешна работа. Идеята е ако може - ние народа, да продължим да краднем.
ако може враговете на народа да се обложат.

не съм сигурен как се движат нещата но когато обсъждаха плоския данък имаше една статистика в публичното пространство - говорим 2005-6та че в бг над 2500 лева (този ужасен антинароден таван) се осигуряват 14.000 души.
дет се вика - на път беше да се окажа че ги познавам всите "богати" от работа по именно.

в момента да се е дигнало да се е дигнало - до към 100.000 души но се съмнявам при едва 2 млн работещи.

дай сега ако може да им резнем главата, да обещаем на народа "да му се даде" и т там нататък да го мислим.

малко така стоят нещата.
прочие в тази връзка - аз много отдавна питам - сред работещите - колко са загубили от плоската данъчна ставка в българия. ама не теоритично, практически. ей така да видим колко от списващите в този форум са били ужасно ударени от тази църна несправедливост.

дайте дайте дайте знам. Още ми се въртят свитки пред очите от план програмата "как да приберем 40.000 еврто на френската държава за 6 години" извън това изслушвам всякакви коментари
22 Юли 2012 22:44
Разсъждения от интелигентни хора на основата на част от фактите са просто някаква комплексарщина. Тези пари дето държавата евентуално ще вземе от богатите излизат от тяхната верига на потребление и влизат в държавната. От веригата на богатите излезлите средства ще водят до по-малко потребление и съответно изритване от работа на хора в този клон. Държавната верига пък с добитите средства ще създава работни места за сегашните безработни и изхвърлените от другия клон. Има само три варианта на кпд и единствено печеливш за масата народ е този при който държавното създаване на работни места е по-голямо от загубените поради свитото частно потребление (тоестдържавното кпд е доста по-високо от частното). При останалите варианти просто става по-зле.
А това че Франция ще има големи проблеми се виждаше отдавна и е дребно политиканстване да се сочи с пръст Оланд като причина. Не че точно такъв политик и трябваше на тази държава в този момент. Просто неговите "мерки" не целят получаване на пари и развитие а укротяване на френските андрешковци със залъгалката че богатите ще ги експроприират. Някак си по-лесно ще изглежда изпълнението на упражнението със супата, като знаят че на богатите им е зле.
22 Юли 2012 22:59
intel_inside- Не очаквах от теб такива глупости.Наистина.
22 Юли 2012 23:11
ахх, ах) Хърсев, една задача имате да решите финансягите и докато вините другите в мързел ще си строшите главите от късогледство и конюнктурност...

а тя е, какъв нов инструмент да измислим, за да преразпределяме паричната маса след като инфлацията, публичните дългове и физическото задлъжняване ги пробвахме, сега ги редуваме на обратно, но пък за беда тази поредица завършва и започва с конфликт
(количествените облекчения отлагат инфалцията, но пак помпят публичния дълг)

intel_inside

малко по- сериозно, все Андрешко виновен) не ти ли хрумва, че подоходните данъци са анахронизъм(освен това забавят мултипликатора... и една свежа статия за офшорките наготово в броя българина може да е прост, но мъдър))

ама за прогресивни корпоративни ако стане дума... тамяна на фючърси ще направите
22 Юли 2012 23:19
AzUrAL

intel_inside- Не очаквах от теб такива глупости.Наистина.

няма проблем - аз често надхвърлям очакванията - във всякакъв смисъл.

Проблема е че в Бг липсва дефиниция що са то "богати"
заговори кли се по темата винаги има "ауу да да добре - трябва" но остава вечния въпрос.
кои са богатите.
стандартния отговор е - това са дугите.
кои са тези други и кого ще обложим?
тук вече следва пълно мълчание или много объркани приказки. Най честия отговор се върти около някаква мъглява концепция - всички които не са като нас.

от тук насетне вече следва голямата вакханлия на популизма. Ще вземем, ще дадем.
на кого и от кого никога не е ясно, но валят обещания и се размахват знамена.

най черния сценарии поне както аз го виждам съм го описал горе.
и да - идеята която винаги съм защитавал е дайте да видим как да вдигнем доходите, как да се създадат работни места, после да мислим как ще взимаме и как ще даваме.

на българия не е проблем ниския данък.
проблем са 300 и кусур - а може би 400.000 загубени работни места. едно от челните места в европа след като 2002-2008 сме на първо място по създадени работни места.

както искате така го възприемайте.
на страната и е твърде рано да се говори за гърбав, прогресивен или какъвто и да било подобен данък. към момента това са приказки за хващане на гласове. колко ще се закачат на подобни послания .. е това всеки да си го мисли.
22 Юли 2012 23:32
Интел, така по- разумно звучи, но едва ли си навит да махаме борда и да почваме инвестиционно печатане(държавен корпоративизъм

и понеже до сега не съм срещнал някой да е навит, следва лечебен глад и стискане на палци всички освен Германия да са зле, щото на жабата само подкови(автомобили) са и в кратунката... накрая кръщене в Перловската с отричане от пазарната икономика, възстановяване на строителни, а както е тръгнало и хранителни войски
22 Юли 2012 23:40
П.П. за зимането и даването има едни 1500 фирми у нас(ГДО) дето никак не им отиват 10% облагане, а 40% ставка за тях са + 2милярда, ако намалят печалбите пък ще увеличат разходите, няма опасност да си тръгнат
22 Юли 2012 23:58
По повод "неизбежния провал на г-н Оланд" да припомня че "Assumption is the mother of every fuckup". Кой разбрал - разбрал.
23 Юли 2012 00:03
под богати обикновено се фокусира и се гледа алчно и завистливо към всичкото малоумно което има нахалството да работи, на договор, на заплата и моля ти се осигуровки на "феноменалните" примерно 1500 лева чисто - 1900 гросс.

Интел, хайде и ти почна. Малко се обърках - да не би тенорът да ти е хакнал паролата и да пише от твое име?
Кой ти говори за заплати от 1500 лева? Разходи се из София, преброй поршетата и бентлитата (отдалече се виждат, когато са паркирали - по ъглите на кръстовищата, по пешеходните пътеки и т.н.) Ако някой със заплата от 1500 лева кара бентли, моля да се обади. Аз твърдя, че за обществото ще е по-полезно, ако достопочтените собственици на тези коли бъдат обложени с данък от порядъка на 40-50 % върху доходите, а тези доходи, апропо, не са от заплати. Иначе тяхното богатство с нищо не увеличава общото такова. А Адам Смит, в когото се кълнат някои недоучили неолиберали, не вижда особен смисъл от частното богатство, което не увеличава общото.
Малко уточнение: по неизвестни причини в България си мислим, че страната ни представлява някакво изключение, че по света много богатите не си купуват бентлита, ами съвестно, благородно и далновидно инвестират в разни прекрасни неща, създават продукт и работни места. Сегашната криза би трябвало най-сетне да ни убеди, че това са глупости.
23 Юли 2012 00:07
И понеже вече предвиждам възражението, че тези хора няма да си осветлят доходите, ще кажа следното: има данъчна политика и данъчна полиция, това са две различни неща, работата им е различна и прерогативите им са различни, така че не ги бъркайте. Данъчното облагане се прави с оглед на ситуация, в която хората си плащат данъците. Ако не ги плащат - за това има данъчна полиция, разузнаване, както показаха германците с Швейцария и т. н.
23 Юли 2012 00:33
Аз по горе казах: нека първо да определим граница на богатството.

Порше и бентли - хубаво. (Въпреки че съм виждал и порше (наистина 944) с газова уредба)

Както и да е - нека да определим граница на богатството / годишния доход които смятаме за "богатство" и от там насетне да порасъждаваме.

Ако е много висок хващаме малко хора - ако е твърде нисък, прекалено много.
Лошо и в двата варианта.
Какво правим от тук нататък?
Смятаме ли за богат някой който кара фокус/ астра на лизинг или смятаме за богат човека със 7 годишната Х5ца

Просто като пример за автомобилите отбелязвам: Натисни тук
Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България" (ААП) спира да дава данни за продажбите на нови коли у нас, считано от 20 октомври. ....Така стана ясно, че за деветмесечието при отчетени 16 000 коли продадени у нас, почти 6000 са изнесени.

По спомени в "богатите" години пика които бяха достигнали беше 25-28.000 нови коли от които половината фирмени.

В общи линии мизерия откъдето и да се погледне.
Не знам - проблема е комплексен но "да обложим богатите" предизвиква прекалено първосигнална реакция. Аз не мога да определя кои в българия са богати и как да бъдат обложени.
Повечето хора предполагам също е биха могли, освен някакво инстинктивно - всички по богати от мен.
Основния проблем за мен остава - как да се повишат масово и повсеместно доходите. Как да се обложат богатите ... е последваща стъпка.
Предлагам първо да ги създадем в достатъчно количество за да има кого да облагаме
23 Юли 2012 03:47
1 USD = 1.61204 BGN
23 Юли 2012 05:13
1500 лева чисто - 1900 гросс

пак зверски закани за 50% на 1000 лева заплата!

Къде точно, че нещо не ги виждам?


Явно една лъжа (тази за ниските данъци у нас), повторена 100 пъти, почват да я вярват даже и хора мислещи се за мислещи! А голите факти са, че точно за тези доходи (до 2000 лв) облагането е 50, че и над 50% (с отчитане на всички данъци и осигуровки, а не само прословутите 10%, които се развяват под път и над път). И не от днес или от вчера: Натисни тук
23 Юли 2012 05:39
Хърсев пак се прави на интересен!Ако държавата не дава шанс на хората да забогатеят,за да я издържат и тя да стане богата край тях,защо го прави?!Медал ли ще й дадат?!Трябва да си пълен кретен да очакваш,че човек,който взема мижава заплата може да ти напълни хазната с осигуровки,данъци и такси.А въпроса към този велик икономист с повишена трудност е:Като няма приходи,откъде се плащат разходи?!Много е странно как богатата държава се връзва със затягането на коланите по отношение на разходите.То и някакъв научил магарето си да не яде,но то пък взело ,че умряло?!Абсурдно е в 21 век все повече хора да стоят на студено и да не могат да си плащат сметките,болници да затварят заради липса на средства за заплати и ти да твърдиш,че трябват още икономии?!Нека и тарикатите,дето се уреждат с държавни поръчки,изгодни договори с гарантирани печалби малко да поикономисат от яхти и почивки на Малдивите.Те няма да умрат,но държавите фалират,икономисте!Този модел ги вкарва в дълговата спирала,от която няма излизане.Ние за държавите и за хората ли ще мислим или да защитим интереса на една шепа далавераджии по света и у нас?!Просто се засрами!Защото и наследниците ти ще се срамуват от тебе един ден като катастрофата донесе промените на модела,който проповядваш.
23 Юли 2012 07:43
Дерете тия с 1000-1500 лева заплата.
Другите или ще избягат или ще си преместят доходите другаде.
Всичко трябва да стане на нивото на средната пенсия.
Т.е. всичко живо на ПЕНСИЯ!
Да няма шаване...
23 Юли 2012 08:03
Чудесен анализ на...
/очевидно не е клакьор/

... импотентни финасови клишета.

Нeма па'ри, бе, бачо! Нeма за ората! Има за тех, но файда за ората от ихните па'ри - йок. А щом е йок - кел файда от ихните па'ри за ората.

Дирижопль стратосферен.

23 Юли 2012 08:34
А откъде пари? То е ясно - от богатите.

Ами - така ще трябва. Щото тия пари богатите са ги натрупали чрез преразпределение от целокупното човечество. Къде със "сравнително честни", къде с откровено мошенически и престъпни средства. Някъде с продажби на боклуци, другаде с банкови шашми, на трето място - с бомби. Тък да отбележа Гозамбо -

Такова е положението. И една социалистическа държава има стремежа да коригира това преразпределение. Няма лошо. Ние, израстналите в соц-а, по инерция силно се съмнявам в ефективността на харчовете, които прави държавата. Ама наш'та държава. И все ни се иска тя да е като френската, нали ?

Heat казва:
"Тези пари дето държавата евентуално ще вземе от богатите излизат от тяхната верига на потребление и влизат в държавната. От веригата на богатите излезлите средства ще водят до по-малко потребление и съответно изритване от работа на хора в този клон."

Не е така. Богаташ с 10 млн не потребява колкото 1000 души с по 10 000. Проста аритметика - не кара 1000 коли, няма 1000 хладилника, телевизора, готварски печки и т.н. и т.п. Богаташът потребява луксозни стоки, а намаляването на производството им няма да се усети на пазара на труда.
23 Юли 2012 08:37
Има три лоста за ограбване. Богатите ограбват чрез цените на стоките, калкулирайки си свъхпечалби. Държавата ограбва чрез данъци. Бедните грабят наред, когато ги докарат до просешка тояга. Изберете сами как искате да бъдете ограбени.
23 Юли 2012 08:59
Емил Хърсев
23 Юли 2012 09:00
Gozambo,
Калки,
23 Юли 2012 09:03
Известният финансист Емил Хърсев призна, че помага на Мая Илиева със съвети как най – разумно да инвестира наследството си от покойния си съпруг. Вдовицата на Георги Илиев имала огромно желание да спонсорира любимия си сериал „Под прикритие“ , но експертът я убедил, че за момента не е разумно да влага парите си в бг продукции.
Емил Хърсев беше финансов съветник на разстреляния през 2005 г. бос на ВИС- 2. Покрай общата си работа, двамата станали и близки приятели. След смъртта му, Хърсев продължил да консултира вдовицата Мая Илиева как най – добре да инвестира наследството от покойния си съпруг.

Натисни тук
23 Юли 2012 09:29
Хърсев изхожда от класическата представа, че богатият е - предприемчив, работлив, изобретателен, умен.
Един вид - тези хора са съзидателната част от обществото, да не се пипат, пазете богатите.
Това, обаче, отдавна не е така. Откакто парите се превърнаха в стока, имаме нова прослойка НАД "съзидателната част от обществото".
Т.н. 'финансов елит', който работи само с пари.
Той паразитира върху 'бизнес елита' и е фактически негово отрицание, защото системно го измества от водещата му роля в обществото.
И така отменя значението му на "съзидател".

Иначе казано - няяяяма проблем да се притеснява финансовия елит, съзиданието, креативността не е при него.
23 Юли 2012 09:31
Богаташът потребява луксозни стоки, а намаляването на производството им няма да се усети на пазара на труда.

Луксозните стоки без труд ли се създават? Точно в този сектор трудът вложен в единица стока е най-много, затова цените им са такива. Освен това не става въпрос за облагане на потреблението а на доходите и богатството. Клишето, че богатството се използва само за консумация ще изяде много глави и ще разбие много съдби. Една немалка част от богатството е натрупана от създадени полезни неща в масов мащаб. При повишено облагане, част от тези неща ще трябва да ги създава държавата. Дали ще се справи ще покаже бъдещето. Това което е показано досега за страни като Франция е че държавата трупа дългове за да създава социално благополучие. До тук добре, с единственият проблем, че когато разумните граници на задлъжнялост с преминат, изкуственото благополучие свършва. Богатствата изкарани само от въртене на едни пари са по-друга работа, но представата че всички са такива е дълбоко погрешна макар и да звучи примамливо като обяснение.
23 Юли 2012 09:36
Добре де, какво предлага авторът на статията? Сегашната криза беше предизвикана от дясната политика, която се провежда в целия свят от десетилетия. Може би още повече дясна политика, която да довърши системата.
23 Юли 2012 09:40
Наистина системата вече е изчерпана окончателно, защото не може да се провежда никаква друга политика освен дясна. На лявата политика богатите са й намерили цаката, като изнасят капиталите си в по-бедни държави. Щома една система няма полезни ходове, тя е банкрутирала.
23 Юли 2012 09:43
Франция има благоденствие и благодарение на един постоянен поток на здрава права амбицирана евтина работна ръка от 60те години насам. Само че в момента в метрото на париж гледката е малко по различна от преди 25 години, а след още 25 години ще е съвсем по различна. Тук идваме и до 2рия проблем на евтината работна ръка която осигурява благоденствие - 2рото поколение.
Само като припомняне - 2007ма - какво се случваше в париж и кой и защо беше намесен?
Именно тази евтина работна ръка позволи създаването и продължителното поддържане на един висок стандарт. Същата между другото е и ситуацията в УК.
За сравние - какво би станало в Бг ако определената малцинствена група бъде включена в производството - до какво би довело това?

----
Относно финансовия елит - какъв финансов елит в държава която няма финансов пазар или фондова борса?
23 Юли 2012 09:48
Една немалка част от богатството е натрупана от създадени полезни неща в масов мащаб.


В контекста на постинга ти въпросът е това богатство се изпозва за създаване на други полезни неща в масов мащаб /като по-евтин ток/ или твърдението ти е лукаво?
23 Юли 2012 10:05
В контекста на постинга ти въпросът е това богатство се изпозва за създаване на други полезни неща в масов мащаб /като по-евтин ток/ или твърдението ти е лукаво?

Просто посочва още един аспект. Естествено че далеч не всички богатства се използват за създаване на масово полезни неща, както и че доста се използват именно за това. Ако се приема само едната крайност за Светата Истина и се действа без оглед на другите аспекти, в крайна сметка резултатите винаги са трагични, поне съдейки от историята до сега.
23 Юли 2012 10:12
Може би глупав анализ, а може би анализа в статията е просто манипулативен.
Първо, ако Франция имаше друг президент с друга политика, щеше ли да се случи нещо много по-различно то това, което ще се случи сега при Оланд?
Не е ясно, може би Франция с Оланд ще е по-добре или по-малко зле.
Второ, на богатите, богатството не е паднало от небето - то се получава от преразпределението на доходите в полза на богатите и ако държавата реши да ги преразпредели отново в полза на цялото общество, нищо страшно няма да се случи.
Трето, аналогиите между Франция и България са неприложими. В България "социалистическата" партия БСП, обложи бедните и намали данъка на богатите с плоския данък. В България доходите, които са около минималните за Франция се считат за високи. В България "богати" са само мафиотите, а България е държава на мафията и мяфията съвсем естествено се самоосвобождава от данъци и товари са данъци останалите, т.е. бедните, а средна класа в България няма. В Франция не е така, но анализа в статията пренася българските условия към Франция и бълва изводи колко страшно било в Франция.
23 Юли 2012 10:27
Малко уточнение: по неизвестни причини в България си мислим, че страната ни представлява някакво изключение, че по света много богатите не си купуват бентлита, ами съвестно, благородно и далновидно инвестират в разни прекрасни неща, създават продукт и работни места. Сегашната криза би трябвало най-сетне да ни убеди, че това са глупости.


Ама точно така си е!Нашите бизнесмени/с малки изключения/ са далавераджии,простаци,в повечето случаи с партийни протекции трупат пари на гърба на държавата.НО като гледам и в другите държави е същото!Това,че техните имат образование и вместо да псуват и крадат най-елементарно,печелят от други спекулации и измами,не значи,че са по-добри.Това ще да е като сравнението с българите и циганите.Последните откраднат 2 кокошки и един стар телевизор и са ужасни престъпници.А българите си крадат на високо ниво не хиляди,а милиони левове,ама културно,чак закона не може да ги хване и за това си ги харесваме,нищо,че кокошката излязла от един джоб,а милионите от всички ни.Та така и банките в Европа и света обират клиентите си,обаче с финес!Чак им внушават,че сами са си виновни!То е ясно,че богатите не създават продукт,за да улеснят останалите и да разделят печалбите с тях.Те намират хора,които да го създадат,за да спечелят само те.Пък работните места са им последната грижа!Я вижте в частните фирми как един върши работа за трима без почивка и отпуска.Ако могат да измислят как да се печели без да се плащат и заплати,и данъци ще го направят на секундата.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД