:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,123
Активни 676
Страници 24,590
За един ден 1,302,066
ЧЕЛЕН ОПИТ

Германското чудо стана модел за Америка

В САЩ признават, че предимствата на най-мощната европейска икономика са промишлеността, средният и малкият бизнес, инвестирането в работниците и науката
СНИМКА: www.mlive.com
В Америка внимателно слушат какво казва Стивън Ратнър, който бе икономически съветник на бившия президент Бил Клинтън, но сега управлява милиардите на нюйоркския кмет Майкъл Блумбърг, защото умее да умножава парите. А Ратнър казва, че Германия е "ясен модел за нас или за която и да е друга страна", а нейната интелигентна индустриална политика също заслужава да бъде следвана от американците.
Входът на неокласическата сграда в източната част на Ню Йорк не говори нищо за нейния обитател. Вътре обаче може да се види тъмно дърво, мрамор и ценни картини. Оттук Стивън Ратнър управлява личното богатство на Майкъл Блумбърг. Кметът на Ню Йорк му е поверил милиардите си, защото Ратнър е от тези хора, които умеят да умножават парите. Хората във Вашингтон слушат какво казва икономическият съветник на бившия президент Бил Клинтън, за да потръгнат нещата със стагниращата част на американската икономика. А Ратнър казва: "Германия е моделът за Съединените щати."

Моделът за него е германската идея "Курцарбайт" (Kurzarbeit) - програма за "съкратено работно време", която германското правителство използва по време на кризата, за да избегне масовите съкращения.



То насърчаваше компаниите да намалят работното време,



като обезщетяваше част от намалените заплати и самите печалби. Ратнър смята също, че обучението на квалифицирани работници в Германия е "ясен модел за нас или за която и да е друга страна", а нейната интелигентна индустриална политика също заслужава да бъде следвана от американците. Освен това той изрично похвали творческия подход на германската "Програма 2010" за болезнени и непопулярни реформи на социалната система и пазара на труда, както и постиженията на Герхард Шрьодер - канцлера, който бе извършил тези реформи през 1998 и 2005 г. Според него именно Шрьодер е насочил Германия в правилна посока, така че "една развита страна да остане конкурентна в един свят, където се появяват нови икономически гиганти като Китай, Индия и други." Американското сп."Тайм" пише, че значителна част от германските икономически и социални реформи са били "далновидни", а чрез тях германските фирми са изковали "най-конкурентоспособния индустриален сектор за всяка напреднала икономика". В."Ню Йорк Таймс" пък констатира: "През последните няколко години германската икономика е едно от чудесата на света."

Докакто Америка стене от последиците на финансовата криза и рецесията, германската икономика продължава с пълна пара напред. Ако Америка има търговски дефицит от 423 млрд. евро, Германия се радва на търговски излишък от 120 млрд. евро. "Американците, включително и политиците, проявяват все по-голям интерес към реформите в Германия и постигнатото от нея през последните 10 години", казва икономистът Майкъл Спенс, носител на Нобелова награда за икономика през 2001 г. "Трябва да бъдем повече като Германия", съгласява се Джефри Имълт, изпълнителният директор на "Дженеръл електрик". Преди финансова криза американците са считали машиностроенето, химията и тежката индустрия - все области, в които немците са традиционно силни, за вчерашния ден на икономиката. От началото на 80-те години на миналия век Америка е загубила средно по 200 000 работни места годишно в промишлеността, а днес заетите в американските заводи са малко под 9% от работещите американци. Делът на производство от брутния вътрешен продукт (БВП) е паднал до около 12%, докато същата цифра за Германия е 26 на сто. Вместо това все по-голяма сила и значение е придобивал секторът на услугите и особено финансовата сфера. Понякога финансовият сектор е достигал 40% от всички бизнес приходи в САЩ. Всичко това се промени с настъпването на кризата през 2008 г.

Преди две години Пол Волкер, тогавашният ръководител на екипа от икономически съветници на американския президент Барак Обама, каза:



"Иска ми се да бяхме имали по-малко финансисти



и повече инженери". Търсейки причините за германския успех, американците се натъкват "Мителщанд" (Mittelstand) - малки и средни фирми, представляващи основния дял от производствената база на Германия и функциониращи различно от американските им партньори, които често играят на фондовата борса. Това са "семейни фирми, те имат много по-дългосрочен хоризонт, не се притесняват за печалбите през следващото тримесечие, собствеността им е стабилна и в резултат имат конкурентни предимства", казва Стивън Ратнър, който за първи път се запознава със структурата на германската икономика, след като инвестира в частния телевизионен оператор ProSiebenSat.1. "Тези компании се фокусират върху производството на високотехнологични стоки, които нововъзникващите пазари не могат лесно да възпроизведат", добавя икономистът.

Нобелистът Майкъл Спенс, който преподава в Нюйоркския университет, смята, че Германия е доста успешен пример с пазара на труда, социалната реформа и правилната индустриална политика. Според него "Америка ще трябва да мине през подобен процес." Особено внимание се обръща върху системата за техническо обучение в Германия. Относно техническото и научно обучение и уважението към инженерните и технически професии ФРГ трябва да послужи като модел за американците, убеден е Стивън Ратнър. САЩ нямат еквивалент на германската система за обучение, на програмите й за преквалификация или продължаване на образованието. В резултат на това въпреки високата безработица все още липсват квалифицирани работници в производствената сфера. Англосаксонските акционери възприемат германската склонност за осигуряване на работни места в трудни времена като недостатък от конкурентна гледна точка. Поради тази причина икономическият спад в САЩ води до по-бързо и по-драстично съкращаване на работни места, отколкото в Германия.

Барак Обама възнамерява да промени това състояние на нещата - с държавна финансова подкрепа. В тазгодишната си реч "За състоянието на Съюза" той надълго говореше за фабрика за газови турбини в Северна Каролина, която може да служи като образец как да сe дадат на американците "умения, които директно ще ги доведат до получаване на работа". Eдна компания "създаде партньорство със Сентръл Пидмънт къмюнити колидж" и му помогна да се организират курсове по обучение в роботика и лазерна техника" (колежът е в щата Калифорния - бел. ред). Програмата получи подкрепа и от правителството. Компанията обаче, която стоеше зад газовата турбина и партньорството, бе германският гигант "Сименс". Тя бе наела 30 души да търсят работници, които са й необходими за изпълнението на дългосрочното й налагане на американския пазар. Само че тази работа не се оказа лесна. "Има недостиг на работници с необходимите умения", заяви пред в."Файненшъл таймс" Ерик Шпигел, главен изпълнителен директор на "Сименс" в САЩ.

Предвид тези обстоятелства американците трябва също да отделят специално внимание на германската идея "Курцарбайт", която помага на компаниите да задържат квалифицирани работници в тежки икономически времена. Според Стивън Ратнър трябва да се гарантира, че последиците от икономическия спад не трябва да се поемат само от работещите. Правителството и компаниите също трябва да поемат тежестта. Той обаче признава, че в Америка липсва нагласа за подобно съгласие. Икономистът Майкъл Спенс също смята, че в германската система "Курцарбайт" има много смисъл. Според него работната сила трябва да се възприема като нещо повече от стока. "Човешкият капитал е наистина скъпоценен и трябва да бъде подкрепян", счита той.

Въпреки това малко вероятно е подобна програма да бъде въведена скоро в САЩ. При сегашния политически климат всичко, свързано с финансова помощ от правителство, се смята за табу. При тези обстоятелства малко вероятно е САЩ да последват това, което експертите виждат като още едно предимство на германската икономическа система - силна държавна подкрепа за научните изследвания. Като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) Германия



инвестира днес 20 пъти повече от САЩ



в научните разработки, свързани с малкия и средния бизнес, казва Роб Аткинсън, ръководител на Фондацията за информационни технологии и нововъведения, която е водеща изследователска организация, базирана във Вашингтон. "Америка трябва да се учи от Германия, докато не е станало късно", предупреди неотдавна Аткинсън в сайта на Си Ен Ен. "Германия е свикнала да мисли дългосрочно, а не само за следващото тримесечие. Това обяснява защо тя излезе от рецесията в относително стабилна икономическа форма, готова е да продължи създаването на нови работни места и да засилва конкуренцията", допълва той.

"Фраунхофлер сосайъти" е германска институция, която често получава хвалби от американците. Тя се състои от 60 изследователски института, а годишният й бюджет за проучвания е 1.8 млрд. евро. Само че тя частично се финансира от държавата. В Америка се чуват и критики към германския модел. Според някои цената на германския успех в износа е застоят на заплатите. Други казват, че растежът през последните години може да се дължи предимно на относителната слабост на еврото. Майкъл Спенс също разглежда слабостта на еврото като предимство, но в по-малка степен. "Не бих отхвърлил аргумента за курса на валутата, но той се съчетава с реформите. Без предприетите реформи Германия щеше да се движи по много различна траектория", убеден е той.
СНИМКА: www. siemens.com
Американски специалисти оглеждат отделни елементи от турбините и генератори, които германският концерн "Сименс" започна да произвежда в град Шарлоте, щата Северна Каролина. Концернът вложи $350 млн. (227 млн. евро) в завода и създаде 700 нови работни места.
60
4721
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
30 Юли 2012 20:15
..."Иска ми се да бяхме имали по-малко финансисти и повече инженери"....

A добрутро!
Ама кинтодържателите стискат всичките масмедии, начело с Интернет за топките у продължават да тръбят, че истинат за "американската" мечта е топло кожено столче в някоя банкова централа.
Щото в инженерноте специалност бeли 'ора вече нема - само китайци и чат-пат некой арапин (индийците ги мързи да дишат, от тях нищо не става, освен продавачи на дребно). А и няма за какво да се блъскат, наистина - 9% техническа заетост спрямо 40% банкова - ами при толкоз розови пърделивци i пауър-пойnт нищоправячи - няма как да има икономика!
Аз май хубуу почнах немски w 7-ми клас, ама що смених езика после...
Нищо, така или иначе до десетина години всички инженери ще почваме на чисто - с мандарин...
30 Юли 2012 20:47
И тия след руснаците и англичаните започнаха да осъзнават,
че не е требвало да печелят войната.
30 Юли 2012 20:55
Има съвсем малко истина в цялото това писание. За германските предимства в икономическата сфера (не и в социалната) се говори в един много тесен кръг интелектуалци в USA, но това не означава почти нищо. Америка е друга планета - от индивидуалното мислене и норми на поведение до щатска и федерална политика. Трябва да си живял тук дълго време, за да разбереш тази фундаментална разлика между американското и европейското мислене. За американците всичко, което идва отвън е съмнително и подлежи на многогодишно доказване, без гаранция за успех на американска територия. Това важи от тоалетните чинии до фундаментални и глобални въпроси като екология, здравеопaзване, човешки права и т.нат.
30 Юли 2012 20:56
всички инженери ще почваме на чисто - с мандарин...

В близките 70-80 000 години не се очертава перспективата Чвък Чук да измести Исак Нютон или Джеймс Максуел.
Или Чунг Чвък да стане нещо като Ерик Клептън или сър Пол, дето пя на олимпиадата.
За германския гений не отваряме и дума -
пред него китайците коленичат, молят се и викат "Дай-млер, дай-млер!"
30 Юли 2012 21:40
Америка е друга планета

Да, приятелко, - планета на консумацията на отнетото от някой друг.
Пожелавам нови успехи в консумацията.
30 Юли 2012 21:43
Да, приятелко, - планета на консумацията на отнетото от някой друг.
Пожелавам нови успехи в консумацията.


Нищо не си разбрал, нещата не са толкова прости, колкото изглеждат - не забравяй пропагандата и промиването на мозъците. Това за твое успокоение и просветление. И въобще помисли малко.....
30 Юли 2012 21:45
Аз не мога да мисля, само пиша.
30 Юли 2012 21:58
"Фраунхофлер сосайъти" е германска институция


"Е, стига простотий, бе тате!"

Редакцията съвсем ли не е чувала за "Fraunhofer Society"?!?

http://de.wikipedia.org/wiki/Fraunhofer-Gesellschaft
30 Юли 2012 22:04
Редакцията съвсем ли не е чувала за "Fraunhofer Society"?!?

Ако няма нищо общо с Боко и Цецо, не се полагат усилия за проучване!
30 Юли 2012 22:06
Капитане, след 10 годни, жив инженер няма да остане! От двайсе и помече години, и куцо и сакато става финансист, икономист или просто счетоводител. По напористите стават прависти. Кухите лейки пък стават журналисти. Това е положението брато!
30 Юли 2012 22:53
Германското чудо стана модел за Америка

Ако беше така нямаше да я има кризата. А нея не само че я има - ами и се очертава да е постоянна. Така че статията е едно неподготвено изказване.
30 Юли 2012 23:45
Орленце слеповато и глуповато, когато Чвък Чук е живял в нормална държава преди къде 20-тина века, в поляните, където сър Исак се ражда са членоразделяли варвари с вълчи кожи и са имал три думи речников запас, основно гласни. А, като рече за Олимпиадата - съвсем пресен пример - фърли едно орлово око на класацията, де, да видим де ги съровете и де го Чвък Чук...
Така че си прибери 70-80-те хиляди години на мястото, където откъдето снасяш запъртъчетата си...
Дузов, за съжаление може и да се окажеш съвсем прав - каменната ера наближава застрашително, щото белото ентелегент не ще да учи за техника, а на китайското бачкатор в един момент ще му светне, че с бачкане се става гърбат, а не богат...
Тогава ще си чукаме на сметалата и ще преоткриваме Нютон и Ойлер... нищо, 10-тина века назад се преживяват...
31 Юли 2012 00:24
Америка беше предадена от собствения си алчен елит! Елит за който неща , като държави, народи и граници са без значение.
31 Юли 2012 00:29
Я... в колонията само възхищение от успехите на райха!
Америка требе да се учи! Ако опоска комшиите си, например Канада, както Германия го прави с южна Европа, направо не моЕм ги стигна.
и Сички ще станем вИнтчета в новавата брилянтна иТлеристка машина.
Последната знаем как свърши.
Бита и после съживена от Америка.
31 Юли 2012 00:59
Ако беше така нямаше да я има кризата. А нея не само че я има - ами и се очертава да е постоянна. Така че статията е едно неподготвено изказване.


Езопе, хората са ти пояснили, че става дума за съветници на Обама и т.н., а той застъпи след началото на кризата. Неподготвено изказване е твоето.
31 Юли 2012 01:03
Да бе, да! С много голямо подозрение се отнасят хамериканците към немските коли. Въобще не купуват нито мерцедеси нито беемвета, а великите финансови акули иТч не търсят поршета. Може и така да ги разправят в техната политическа учебна година, ама докато едните печатят парички другите произвеждат колички.
31 Юли 2012 01:14
"При сегашния политически климат всичко, свързано с финансова помощ от правителство, се смята за табу."
С някои малко изключения - когато става дума за спасяване на дебели мазни гъзове начело на големи алчни банки...
31 Юли 2012 03:31
Германия това е Ангелика Меркел моята Защо изобщо не се споменава неиното име?Благодарение на нея се постигна балансиран бюджет и напредака на Германия.Да се учат от неината програма всички политици!Г-н Борисов е много добре орентиран и привързан към нея.
31 Юли 2012 06:38
Нещо редакторска грешка има:Eдна компания "създаде партньорство със Сентръл Пидмънт къмюнити колидж" и му помогна да се организират курсове по обучение в роботика и лазерна техника" (колежът е в щата Калифорния - бел. ред).

Central Piedmont Community College Address: 1201 Elizabeth Avenue, Charlotte, NC 28204, Phone: (704) 330-6474 Founded: 1963
31 Юли 2012 06:59
Благодаря капитане!
Не се притеснявай, псувай на воля.
Taka хем трупаш аргументи, хем авторитет.
________________________________
Tempora mutantur, nos et mutamur in illis
31 Юли 2012 08:13
Китайската слава е прекалено стара. В днешно време цивилизоването на китайците върви трудно. Около 800 милиона китайци все още се облекчават на чист въздух и не са запознати с изобретения отдавна клозет в задната част на двора с дупка в земята и две дъски.
А що се отнася до Германия и САЩ, в Германия явно бизнесът не е толкова концентриран, както в САЩ, германските местни власти имат много широки пълномощия да решават икономически проблеми и в този смисъл властта е децентрализирана. В САЩ всичко е централното правителство и големите мултинационални корпорации. Трудно е да се наложи положителното от Германия, защото бизнесът и властта много трудно се деконцентрират.
31 Юли 2012 08:37
В китайската таблица на доходите инженерите са на второ място след пилотите от гражданската авиация (т.е. на първо от масовите професии). Къде са те в САЩ?
В Германия нещата действително са по-балансирани, но категорично паразитни съсловия като адвокати и банкери са яко напред.
Не мога да говоря изобщо за инженерите, но в моята област (конструкции) нивото и бройката на инженерите пада със всяка изминала година.
31 Юли 2012 08:59
Германският модел винаги е бил възприеман с възхищение от американците - още от времето, когато ген. Айзенхауер обикалял победената Германия и впечатление му направила добре развитата мрежа от аутобани (3000 км. още по онова време) - модел, който той възприел и по време на своето президентстване в САЩ. Днес германските автомобили и изобщо всичко, произведено в Германия, е възприемано в САЩ, като символ на качество и техническо съвършенство. Едва след ВСВ германците успяха да овладеят милитаристичния си нагон и да насочат цялата тази енергия в цивилните отрасли и в създаването на продукти, чието ползване носи позитиви и удоволствие на всеки, докоснал се до тях.
31 Юли 2012 09:05
Англосаксонските акционери възприемат германската склонност за осигуряване на работни места в трудни времена като недостатък от конкурентна гледна точка. Поради тази причина икономическият спад в САЩ води до по-бързо и по-драстично съкращаване на работни места, отколкото в Германия.
Значи каква е практилата в американските компании. На 2-3 години се сменя ръководството и идва някой нов, който е обещал по-голям profit. Като не знае как, започва да уволнява висшия персонал около себе си и да назначава нови с по-ниски заплати. Така, като се види, че компанията клепва, той пише в CV-то "аз вдигнах профита на тази компания" и отива другаде. Така в индустрията им има постоянно текучество. Това според мен не позволява да се осъвършенстват уменията на место. Когато отидох в САЩ автомобилната им промишленост беше в много окаяно състояние. Малко се съживи благодарение на сътрудничеството с японците - GM с Toyota, Chrysler с Mitsubishi и Mercedes. Шефът на Mercedes, обаче направи изказване, че по-добре да са почнали да произвеждат коли в България, отколкото сътрудничеството с Chrysler . Не случайно най-добри коли правят японците, където уволнението е почти изключение, след това германците и шведите, където трудно се уволнява.
А инак търсенето на лесното, т.е. на аутсорсинг е обща тенденция. Друг да им произвежда, а те само да прибират парите. Китайците все още им произвеждат, защото научният им потенциал и нивото на иновации все още е по-ниско от това на САЩ, ама всичко се променя. В един момент те ще се обърнат към вътрешното потребелени, ще започнат да кензат в нормални клозети (дето сега не било така според нашто Гозамбо) и тогава САЩ ще се озъбят.
31 Юли 2012 09:07
Германското чудо стана модел за Америка
- Ако беше така нямаше да я има кризата. А нея не само че я има - ами и се очертава да е постоянна. Така че статията е едно неподготвено изказване.

@КЛЮЧАРЪ
31 Юли 2012 00:59
Езопе, хората са ти пояснили, че става дума за съветници на Обама и т.н., а той застъпи след началото на кризата. Неподготвено изказване е твоето.

Поправям се:
Ако беше така нямаше да продължава кризата. А тя не само че продължава, но и е с апетит да е постоянна. Като каквато е предизвикана - защото резултатите от нея са много сладки за глобализма на банково-корпоративния тоталитаризъм, чиято марионетка е Обама.
31 Юли 2012 09:07
Препоръчвам и едно четиво от bloomberg.com : Google : "America's Dirty War Against Manufacturing" три части са. Няма да видим реиндустриализация в САЩ докато в Сената има само три лобита - военнопромишлниото, финансовото и петролно-въглищното лоби. Manufacturing лоби няма.
31 Юли 2012 09:15
Няма да видим реиндустриализация в САЩ докато в Сената има само три лобита - военнопромишлниото, финансовото и петролно-въглищното лоби. Manufacturing лоби няма.
Ами няма я. Дори американските производители от 20-30 години насам разбраха, че е по-евтино да плащат жълти стотинки на азиатците, отколкото да влагат многомилионни инвестиции в автоматизация и роботизация на производството. Говори се, че китайските заплати вече са достигнали горния си праг на поносимост за чуждестранните инвеститори, при което е възможно вече да има изнасяне на производства от самия Китай. Дай Боже част от тях да се насочат и към обрулената ни родина.
31 Юли 2012 09:22
Дай Боже част от тях да се насочат и към обрулената ни родина.

И река Марица ракия да стане, а пък тревата - шопска салата.
ПП
Хващането за пардесюто на шанса втори път е справедливо да не се случва - особено за неразличаващите го от парцал.
И за които истината е в скачането, а не в здравия разум.
31 Юли 2012 09:26
Rakita

Ами няма я. Дори американските производители от 20-30 години насам разбраха, че е по-евтино да плащат жълти стотинки на азиатците, отколкото да влагат многомилионни инвестиции в автоматизация и роботизация на производството.


Ами в статията от Блумбърг говорят съвсем други неща. Заплатите са им последния проблем. Единия вика, че заплатите са му 10% от производството и като отиде в Азия ще ги намали наполвина до 5%, обаче автоматично веднага губи 10% от кражби и т.н. Ей там прочети за водата и голф игрищата.

А и сенаторите са акционери на финаосовите фирми, на петролните компании. Всички имат техни акции, а просто няма как да имат акции на малкия и средния бизнес, че да лобират за тях...
31 Юли 2012 09:29
За американците всичко, което идва отвън е съмнително и продължи на многогодишно доказване, без гаранция за успех на американска територия. Това важи от тоалетните чинии до фундаментални и глобални въпроси като екология, здравеопaзване, човешки права и т.нат.
Да бе. С голямо подозрение се отнасят към БМВ-тата и Мерцедесите дето карат. Или пък към рафтовете с китайски стоки в Уол Март. Еле пък с човешките права - дето всяка фирма има омбудсман, дето ходи го преведи на английски какво значи. А за здравеопазване да не говорим - Обамича се чуди как да им го вбие в главите на тия, че требе да са по-като французите и англичаните.
31 Юли 2012 09:29
И за които истината е в скачането, а не в здравия разум.
"Кой не скача е червен" ли имаш предвид? Българите не са по тази част, трябва да си го разбрал вече. Всъщност, не разбрах подтекста на сарказма в последния ти постинг. Може би си сметнал за достатъчно това, че ти сам си го разбираш.
31 Юли 2012 09:30
Господа, тука се пръскат революционни идеи защитаващи държавна намеса в икономиката. Аз не мога да остана тук и излазям.
31 Юли 2012 09:35
Ракита,
Смисълът е в добавянето му към "реалността" на твоята мечта.
31 Юли 2012 09:36
Няма как да излезе задачката без производство на реални блага в промишлеността и селското стопанство. Само с финанси и услуги не става. Някой трябва да проивежда лапачката и нещата, с които става това. Опита с производството само на 0-ли, които да се сложат зад 1-ца, доведе до липсата на 1-ци.
31 Юли 2012 09:49
Gozambo,
Китайската слава е прекалено стара.

Стара, стара ама те даже са измислили и тоалетната хартия
И сигурно, още си я използват
31 Юли 2012 09:54
Няма как да излезе задачката без производство на реални блага в промишлеността и селското стопанство.

Ахъм!
Снощи една колежка се хвалеше, че яла домати чуууудо, отгледани на майната си Райна /като за домати де/.
На хиляде клм. на север.
На нас кое чудо ни стана модел, та разкамбихме готовото и хукнахме да гоним Михаля?
Доволни ли сте скакалци?
Езоп
За американците - вчера си говорихме, без да знаем за "чудото и модела".
Май надали ще ги бъде, на лесното бързо се свиква и от бачкане бързо се отвиква.
31 Юли 2012 11:16
"Като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) Германия инвестира днес 20 пъти повече от САЩ в научните разработки, свързани с малкия и средния бизнес" - с това изобщо не съм съгласен, чак пък 20 пъти, като се имат в предвид и мащабите на държавите. Най-вероятно става дума само за държавни субсидии в науката, без да се отчитат средствата на частните корпорации и университетите, които най-вече инвестират в Америка. От много години Америка е номер 1 в науката. Статията е интересна, но по-скоро става дума за това да се вземат някои елементи от германския модел, а не всичко. Иначе ми е интересно, примерно, каква е безработицата в двете държави, със сигурност в САЩ е по-ниска.
31 Юли 2012 11:25
aminali

Иначе ми е интересно, примерно, каква е безработицата в двете държави, със сигурност в САЩ е по-ниска.


Ще се разочаровате, колега:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=Germany+USA+unemployment+percent

А е тва последно е правилния линк Сравнение в проценти.
31 Юли 2012 12:30
То насърчаваше компаниите да намалят работното време,
като обезщетяваше част от намалените заплати и самите печалби.


Помооощ, убиват свободния пазар!
31 Юли 2012 13:35
След като разцелувахме германците, проронихме някоя и друга сълза за американците ПРЕДЛАГАМ да се върнем на боровинките, дренките и кочовите работи защото трябва да спестяваме за хляб - цената му ще се вдигне закономерно!
31 Юли 2012 13:50
Мурано
31 Юли 2012 13:35
След като разцелувахме германците, проронихме някоя и друга сълза за американците ПРЕДЛАГАМ да се върнем на боровинките, дренките и кочовите работи защото трябва да спестяваме за хляб - цената му ще се вдигне закономерно!

Това бившите българи умора нямате, бе.
31 Юли 2012 14:10
Бивш си ти!
Абе ти много рано застъпваш? Нали си втора смяна?
31 Юли 2012 14:26
Според някои цената на германския успех в износа е застоят на заплатите.

Е, и ние казваме, че прекалено раздутите заплати съчетани с лесни кредити създават балони на базата на вътрешното потребление, докато по-ниските заплати и ориентираните към износ икономики, съчетани с финансова дисциплина генерират стабилно развитие и просперотет.
31 Юли 2012 14:39
докато по-ниските заплати и ориентираните към износ икономики, съчетани с финансова дисциплина генерират стабилно развитие и просперотет.
Казаното от теб едно към едно важи за социализма, ама той взе, че се гътна
31 Юли 2012 14:40

Това "курцарбайт" остана да ме безпокои.Приложен на местна почва...
В немалко фирми тукънкъ напр. не съкращават, но намаляват заплатите при запазено работно време.
Курцкапан ли беше метода?
31 Юли 2012 14:44
В немалко фирми тукънкъ напр. не съкращават, но намаляват заплатите при запазено работно време.
Демек, въвеждаме все по-успешно челния опит, как със социалистически заплати се прави капитализъм
31 Юли 2012 14:59
Казаното от теб едно към едно важи за социализма, ама той взе, че се гътна

Това не изчерпва всичките характеристики на социализма (съветски вариант) и капитализма.
31 Юли 2012 15:02
Демек, въвеждаме все по-успешно челния опит, как със социалистически заплати се прави капитализъм

Е, видяхме пример и как с незаработени капиталистически заплати се прави социализъм и даже комунизъм. За сметка на кредити отвън, разбира се.
31 Юли 2012 15:04
Е, видяхме пример и как с незаработени капиталистически заплати се прави социализъм и даже комунизъм. За сметка на кредити отвън, разбира се.
Прав си, само дето не можахме да додрапаме до комунизма, а само до зрелия социализъм, който накрая се изроди в Перестройка. А кредитите ги плащаме и днес.
31 Юли 2012 15:12
Е, имах предвид една съседна нам държава, не смея да й спомена името, щото тамошният другар денонощно бди!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД