:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,163
Активни 587
Страници 21,630
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Вторично подивяване

Бойко Ламбовски
Ще ви разкажа за една малка речица, да я наречем Водненската бара. Тя си има и друго име, което ще спестя от желание да съм точен символично, а не географски. Нека уточним само, че се намира в българския северозапад.

Та по течението на Водненската бара ходя от поне 45 години, лятос най-вече, предвид два "летни" факта. Първият е, че като дете големи части от летата карах именно "на село при баба" - подобно повечето българчета. А вторият - че хобито въдичарство ме изкушава от невръстни още лета.

Виждал съм малката бара в различни периоди и състояния. Кална и набъбнала от проливни дъждове, покрита с лед по вировете през зимата, замрежена с паяжини и понесла сухи листа през есента... Виждал съм я два пъти с изтровена водна фауна поради ядовити вливания от близкия свинекомбинат; виждал съм я пълна с неприсъща за нея риба - шарани и каракуди, натекли внезапно там от микроязовира по-нагоре, чиято стена не е издържала на пороите...

Удивителното е друго. При първото ми запознанство с въпросната бара преди няколко десетки години около нея ми изглеждаше нещо като крайселски булевард. Все още действаше една речна воденица. До воденицата, а и по-надолу водеше добре утъпкан черен път, край него десетки пътечки се кръстосваха и разбягваха в причудливи плетеници. Покрай пътя имаше много десетки градини, пълни с добре подредени редове - чушки, домати, лук, понякога слънчоглед надничаше с жълтата си глава през ниските плетища, често можеха да се видят огромни жълто-зелени тикви, полузатулени от боцкащ листак, подобно тайнствени делви със съкровища... Почти във всяка градина имаше по някоя селянка, развъртяла мотика, или подвикваща по свиращ се в храсталаците дечурляк... (По-късно в нещо като селски летопис прочетох, че някога по речицата е имало 18 действащи воденици!)

Та по този крайречен булевард можеха да се видят доста стада - едни поели напред в търсене на зелени и още неопоскани пасища край реката, други уморено тътрузещи се назад, за да бъдат издоени в многобройните кошари край селото. Стада от овце - хиляди глави, стада от крави, стада от кози... По-близо до селото вировете бяха пълни с гъски и патици, та избягвах тези пренаселени области. За да ида някъде, където да размахам пръта в самота, ми се налагаше да вървя доста километри под воденицата...

С течение на десетилетията ландшафтът наоколо полека, но неотвратимо се промени. Може би още в края на шейсетте воденицата спря да работи, след година-две



се превърна в руина



В края на седемдесетте многобройните градини взеха през една, през две да запустяват - младите бяха се преселили по градовете, а старците не сколасваха да поддържат многобройните си парчета земя и се ограничаваха с по-близките.

Към края на осемдесетте и началото на деветдесетте стадата взеха да намаляват. Преди, тръгнех ли за риба, нямаше как да не видя поне пет-шест пастира с добитъка им. Сега я срещнех един, я не. А през новия век вече нямаше нито една градина край реката. Надолу не слизаха и стада. Гъстата мрежа пътечки край големия път изчезна, самият път отъня до незабележима като тайно индианско вървище нишка. Понякога все още можеше да се види самотен кравар с две-три животинки, който се ограничаваше обаче до съвсем близките пасища - защо да се муши надолу, като и без това трева в изобилие има навсякъде.

Последните години край реката стана като в джунгла. Нито знак от човешко присъствие, ако изключим някоя древна гума или довян от вятъра найлонов плик. Новоизрасли фиданки, върбалак, диви лози и огромни триметрови бурени, копривак, трънки и папрати покриха всичко - ако човек не знае, че някога тук е имало път, нищо не би могло да му го подскаже.

Единственият представител на хомо сапиенс, който упорстваше да достигне реката през тази жилава стена, беше вашият покорен слуга. Понеже не съм оборудван с мачете, действам с лозарски ножици и огромен нож. Коства ми два часа - проникването до онези места край барата, до която някога се стигаше за петнайсет минути...

Защо правя тези безумни упражнения ли? Не знам. От любопитство, от желание да вържа житейската си нишка за детския спомен, от страст към риболова в края на краищата. Инак не човек, дори куче не дръзва да слиза до местата, които достигам с такова усилие - като някакъв едрогабаритен Маугли или хипертоничен Ам-Гъл...

Ако очаквате сега да зароня сълзи по някогашната многолюдност тук, ще ви разочаровам. Наблюдавам това подивяване без драматизъм. То очевидно е симптоматика на човешката еволюция - в някои места на родината и планетата. Дори редките деца, които идват през лятото в това село, не се държат като нас едно време. Те не изследват околността, не ровят по далечни гнезда за птичи яйца, не берат джанки, не прескачат в чужди градини. Или гледат телевизия, или



си гледат в мобилните устройства,



или - най-много - се събират пред селското магазинче привечер за по някой флирт, гарниран с музикални и холивудски теми...

Мисля обаче следното - познавам десетки, стотици хора, които се чувстват в професионалното си битие днес като мен край Водненската бара. Те са режисьори, учени, преподаватели; изобщо - все дипломирани, все възпитани люде, чиито пътеки по неведоми исторически причини гъсто обраснаха с трънак. Познавам за съжаление и десетки млади хора, които не намериха ни работа, ни смислени пътеки за себе си. Въртят се край градските кафенета, без дори да подозират, че житейският буренак не е непроходим.

Заради тях ми е така реквиемно - не заради барата. Тя се тече и през джунглата.
25
6214
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
30 Юли 2012 19:32
Те са режисьори, учени, преподаватели; изобщо - все дипломирани, все възпитани люде, чиито пътеки по неведоми исторически причини гъсто обраснаха с трънак. Познавам за съжаление и десетки млади хора, които не намериха ни работа, ни смислени пътеки за себе си. Въртят се край градските кафенета, без дори да подозират, че житейският буренак не е непроходим.

Още мъничко, и можеше авторът да намери общото решение на двата проблема - а и общата им причина. Дипломираните хора, които всъщност се оказват ненужни с тези си дипломи на обществото, вместо да се въртят край градските кафенета, да идат да пасат стадата по запустелите ливади. И на себе си ще са полезни, и на обществото, и смисъл на живота си ще намерят.
30 Юли 2012 19:47
Ех Манрико, а на недипломираните ще им дадем дипломи? Българска работа, като циганска. И калинки, калинки...убави циганки!
30 Юли 2012 19:50
Бойко като построи експресния път София-Видин и локалните пътища -
и ДИВИЯТ по дефиниция Северозапад ще живне.
Казвам Бойко, защото не виждам друг.
Станыщов и Прымова от ЦК само ще краднат и ще празнословят.
Воцко, наздраве!
30 Юли 2012 21:18
Прав е автора. Само дето причината не посочил. При Борисов обраснахме разбира се. При тоегъзата какви пътеки се бяха ширнали, радостни и прави.
Обаче дойде тоя тиранин и брадясахме. Всички интелектуалци даже.
30 Юли 2012 21:34
Може би още в края на шейсетте воденицата спря да работи, след година-две се превърна в руина
В края на седемдесетте многобройните градини взеха през една, през две да запустяват - младите бяха се преселили по градовете, а старците не сколасваха да поддържат многобройните си парчета земя и се ограничаваха с по-близките.
Към края на осемдесетте и началото на деветдесетте стадата взеха да намаляват.


Да, "развит социализъм" в действие....

Ама иначе "преди" беше по-хубаво, нали?
31 Юли 2012 01:39
Дааа,какви времена бяха.Само дето и преди,и СЕГА в тъпунгерите и крадците е власта.
31 Юли 2012 02:22
>>><<<

Офтопик:


При първото ми запознанство с въпросната бара преди няколко десетки години [size=2]около нея [/size=2]ми изглеждаше нещо като крайселски булевард[/b].

Малко по-нататък "около нея" вече изглежда като крайречен булевард???

Да оставим настрана, че крайселски булевард е рядко явление, освен ако не се разглежда околовръстното, като такъв.
Иначе нищо лошо..подивяване като подивяване. После ще дойде циганизацията и връщането на стрелката на машината на времето с 1000 години. Що да се абиме по фантастика, като ще ни заобиколи отвсякъде.

31 Юли 2012 08:23
Под тази статия само мизантропия и седесарлък. Ами пуснете й бомбата на тая територия. Тя тройната така я окраде, че вече дори и Той не може да я оправи.
31 Юли 2012 08:57
Мисля обаче следното - познавам десетки, стотици хора, които се чувстват в професионалното си битие днес като мен край Водненската бара. Те са режисьори, учени, преподаватели; изобщо - все дипломирани, все възпитани люде, чиито пътеки по неведоми исторически причини гъсто обраснаха с трънак. Познавам за съжаление и десетки млади хора, които не намериха ни работа, ни смислени пътеки за себе си. Въртят се край градските кафенета, без дори да подозират, че житейският буренак не е непроходим.


Първите, образовали се веднъж са решили, че са се образовали достатъчно и са спрели да се образоват. И когато светът се е променил, дошли са новите технологии, новите методи на общуване и новия свят на новото поколение, са се оказали неподготвени и го намират за чужд и съответно обрасъл с трънак.

А вторите въобще не са се образовали и също се оказват неподготвени за постоянно променящия се живот.
31 Юли 2012 09:41
Още мъничко, и можеше авторът да намери общото решение на двата проблема - а и общата им причина. Дипломираните хора, които всъщност се оказват ненужни с тези си дипломи на обществото, вместо да се въртят край градските кафенета, да идат да пасат стадата по запустелите ливади. И на себе си ще са полезни, и на обществото, и смисъл на живота си ще намерят.
Дипломирани, пък нямат работа, щото демокрякъците съсипаха тов, за което са дипломирани. А другите хукнаха да следват журналистика, икономика, право и т.н. Що Манриката не отиде на село, да види, че веке цялата земя е частна и даже и патки не мп0же да пасе, защото пъдаря ще го изпъди от там.
31 Юли 2012 10:46
Метафората за обраслата водненска бара и житейските пътеки на професионалистите не е сполучлива.
Нерде барата с живота кипял около нея преди години, нерде сегашните професионални неудачи и проблеми на хората...
По-скоро аналогията е между сегашното състояние на барата и състоянието на някои заводи, текезесета, институти.
Но винаги руините и обраслите с бурени останки от предишен социален живот събуждат чувства и вълнения за този отминал живот...
31 Юли 2012 10:54
Мисля обаче следното - познавам десетки, стотици хора, които се чувстват в професионалното си битие днес като мен край Водненската бара.

Признавам, и аз съм се чувствал понякога така. Не поради липсата на работа, а поради усещането за изчерпване, застой или липса на нови идеи.
31 Юли 2012 12:47
Добра статия на г-н Ламбовски, пореден повод за сериозен размисъл ...

Според моето скромно мнение, колкото по-глобализиран и по-техологически става светът, толкова в по-нехуманен се превръща и подивяването на населението върви в ускорено темпо. Технологическият прогрес трансформира хората в обратна пропорция и води до социален у морален регрес. Обществото все повече подивява и се превръща в джунгла, подобно на описаната бара. Заглавието на статията е суперточно - вторичното подивяване на цивилицацията е в пълен ход, но не в смисъла на Жан Жак Русо - "Назад към природата" за постигане на хармония, а срещу нея. Лодката се наклонява все по-опасно и не е далече денят, в който ще се преобърне. Няма да има оцелели. Експериментът се оказа неуспешен.
31 Юли 2012 14:28
Бойко Ламбовси
Мрачничко! "Хмуро и грустно" "И некому руку подать..."
"И некому морду набить..."
31 Юли 2012 16:25
Manrico съветва точно както Боко неотдавна: софтуеристите да пасат овце.
31 Юли 2012 17:54
Нашата съдба ми напомня романа " Отнесени от вихъра". Едни тъгуват за отминалото време, а други, по-приспособени към настояшето, трупат пачки. При такива радикални промени в обшеството оцеляват най-приспособените, а останалите загиват. Много тъжно наистина, но това е реалността. У нас за съжаление оцеляха главно мафиоти, мутри и престъпници. Образованите, честните и почтени хора останаха зад борда. В това се състои същността на т.нар."преход" към нищото.
31 Юли 2012 18:09
Бойко Л. Човешки цивилизации в историята на планетата Земя е имало много - справка Мадам Елена Блаватская,Едгар Кейси,Зекария Сичин,всички древни митологии - и вторични подивявания също,когато човешката алчност и егоизъм,на фона на очертаващия се недостиг на средства за преживяване са вземали връх .Сега,изглежда,сме пред прага на подобен феномен и виждаме неистово развихряне на най-ниски страсти,връщане на изкуство,музика и нрави в неподозирани преди дебри на психика, обществени норми на поведение,по-точно падение,в резултат на което се случиха поредица от очевидно с нищо не оправдани войни, от 1-ва С.В. насам.Изглежда наистина плашещо сриването на цивилизацията ни към тъмните дебри на подивяването.Очевидни са,според мен,за всички все още нормални човеци признаците на регреса,въпреки върховните технологични постижения.Сигурен съм,че оцелелите ще са племената,които са още на ниво родово-общинен строй.Тъжно,да?
31 Юли 2012 18:09
Бойко Л. Човешки цивилизации в историята на планетата Земя е имало много - справка Мадам Елена Блаватская,Едгар Кейси,Зекария Сичин,всички древни митологии - и вторични подивявания също,когато човешката алчност и егоизъм,на фона на очертаващия се недостиг на средства за преживяване са вземали връх .Сега,изглежда,сме пред прага на подобен феномен и виждаме неистово развихряне на най-ниски страсти,връщане на изкуство,музика и нрави в неподозирани преди дебри на психика, обществени норми на поведение,по-точно падение,в резултат на което се случиха поредица от очевидно с нищо не оправдани войни, от 1-ва С.В. насам.Изглежда наистина плашещо сриването на цивилизацията ни към тъмните дебри на подивяването.Очевидни са,според мен,за всички все още нормални човеци признаците на регреса,въпреки върховните технологични постижения.Сигурен съм,че оцелелите ще са племената,които са още на ниво родово-общинен строй.Тъжно,да?
31 Юли 2012 18:09
Бойко Л. Човешки цивилизации в историята на планетата Земя е имало много - справка Мадам Елена Блаватская,Едгар Кейси,Зекария Сичин,всички древни митологии - и вторични подивявания също,когато човешката алчност и егоизъм,на фона на очертаващия се недостиг на средства за преживяване са вземали връх .Сега,изглежда,сме пред прага на подобен феномен и виждаме неистово развихряне на най-ниски страсти,връщане на изкуство,музика и нрави в неподозирани преди дебри на психика, обществени норми на поведение,по-точно падение,в резултат на което се случиха поредица от очевидно с нищо не оправдани войни, от 1-ва С.В. насам.Изглежда наистина плашещо сриването на цивилизацията ни към тъмните дебри на подивяването.Очевидни са,според мен,за всички все още нормални човеци признаците на регреса,въпреки върховните технологични постижения.Сигурен съм,че оцелелите ще са племената,които са още на ниво родово-общинен строй.Тъжно,да?
31 Юли 2012 18:13
Съжалявам за тройното появяване на поста ми.Подведох се от липсата на мишка на лаптопа ми.
31 Юли 2012 22:18
"Съжалявам за тройното появяване на поста ми.Подведох се от липсата на мишка на лаптопа ми."

Не се коси бай Либене! Аз и трите ги прочетох старателно и пак нищо не разбрах. Поздрави Балаватска, голям пич е.
02 Август 2012 10:01
И аз съм растнал край една подобна бара... Воденицата на дядо ми комунистите я национализираха а после разрушиха през 70-те години. При демокрацията селцето взе да се обезлюдява и нивята стояха буренясали. Напоследък са се появили латифундисти-октоподи, които обработват огромните блокове - бивши кооперативни, сега настоящи-арендувани. Обрасло и запустяло е само селото и крайречната територия. Спасение няма - прекъсна се най-древната традиция по нашите земи - земеделието. Това, което се води земеделие всъщност е промишленост. Затова няма да ядем вече сладките плодове и зеленчуци на нашите баби, дядовци, майки и бащи.
02 Август 2012 10:29
Още мъничко, и можеше авторът да намери общото решение на двата проблема - а и общата им причина. Дипломираните хора, които всъщност се оказват ненужни с тези си дипломи на обществото, вместо да се въртят край градските кафенета, да идат да пасат стадата по запустелите ливади. И на себе си ще са полезни, и на обществото, и смисъл на живота си ще намерят.

манрико, коректността изисква когато използваш чужди думи, пък били те и на Самят Рапон, да споменеш, че цитираш.
02 Август 2012 10:50
Химикале,
02 Август 2012 21:21
Дори редките деца, които идват през лятото в това село, не се държат като нас едно време. Те не изследват околността, не ровят по далечни гнезда за птичи яйца, не берат джанки, не прескачат в чужди градини. Или гледат телевизия, или

си гледат в мобилните устройства,

или - най-много - се събират пред селското магазинче привечер за по някой флирт, гарниран с музикални и холивудски теми...


Зимъска на стръмнините под параклисите на езерото в кв. Дружба се пързаляха доста деца, повечето, разбира се, придружени от родителите си, които, между другото, им носеха шейните нагоре, както и да е, дори децата да бяха 9-10 годишни!

Та чух дебелобузо 9-10 годишно момче да пита друго, и то с шейна:

И ТЕБ ЛИ ТЕ ДОКАРАХА ТУК НАСИЛА?

Дори не е смешно, да му се не види... Къде сбъркаха родителите им и изобщо кой ги роди тия деца?

Иначе гледката приличаше на тези от картините на Брьогел... Поетична! Заскрежени клони, замръзнало езеро, червени бузки (девичьи лица ярче роз, спомням си Пушкин), от устите излиза дим, а наоколо из въздуха се носи мирисът на горяла гума и дърво...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД