:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,111
Активни 787
Страници 2,014
За един ден 1,302,066
ПАНАИР

От Пържиграх до Мишеморков хан, през Дупини

Села и градове с чудновати имена украсяват картата. Дори науката, която ги изучава, е странно и забавно назована - ономастика
снимка: архив "Сега"
-----
Ако ти, уважаеми читателю, обитаваш Обеля, Банишора или пък Подуене, значи знаеш нещичко за ономастиката и топонимията; виц за разкрача на Крали Марко най-малкото. По-сериозно казано - тези са дяловете от езикознанието, които изучават имената, собствени и географски, техния произход и промени.

Ако пък понякога сядаш в колата за принципа "Опознай родината, та да я обикнеш", може да си се натъкнал и на далеч по-странни имена. В епохата на фейсбук не е рядко, колчем някой види табела "Навъсен", "Вещица", "Касапско", "Къртожабене" или "Засмяно", да я увековечи със смартфона си. Тя непременно ще съвпадне с кефа на неколцина от познатите му и ще се уреди с петнайсетина "like".

Картата на България е неизчерпаем източник на забавление с чудноватите, понякога нелепи названия на населените места. Глобусът на света - и той; американците прочее имат постижения в областта, пред които Старият континент би зяпнал смаяно. Тъжната истина за селата с чудни имена у нас обаче е следната: лека-полека от населени места те се превръщат в обезселени. Табелите ръждясват, някъде ги крадват, последните баби и дядовци тихо угасват в отдалечените си от цивилизацията къщурки. После къщурките рухват, а спомените за места като Пържиграх и Мъртвината изчезват. И двете са с нула жители вече над десетилетие. По пет, десет или петдесет обитатели имат и останалите кътчета с екзотични имена.



Кой иска днес да живее в Долно Уйно?



Отчасти отговор дава Националният регистър на населените места, който се поддържа от Националния статистически институт. В него щателно се отбелязва списъкът на селищата в страната, а при преброяванията - и тяхното население. Архивите се водят от след Освобождението и "Преброяването от 1 януарий 1881 г." Повечето имена в онзи период са турски и нямат много допирни точки с днешните. Предстоят неколкократни преименувания, сливания на села и градове, заличаване на махали. В Княжество България и сетнешната народна република базата данни се актуализира през няколко години.

През 1917 г. тогавашното Министерство на вътрешните работи и народното здраве издава дори брошура с имената и населението на "Населените места в Македония, Моравско и Одринско". После, разбира се, този списък става излишен. От XXI век статистиката носи гордото име "Единен класификатор на административно-териториалните единици".

В сборника "Българският език през XX век" доц. д-р Анна Чолева от Института за български език към БАН споменава, че между 6 и 20 процента от имената на населените места в Софийско и Югозападна България са променяни поне веднъж само във втората третина на века. Понякога това става по желание на хората - някак не звучи гордо да си жител на Манаф чифлик (прекръстен на Начево) или Празноглавци (Светля). Друг път промяната се спуска отгоре - я турско име е преведено на български, я старото название е заменено с антропоним на партизанин или друг пролетарски герой. Типично български феномен е старо име да се върне след година, две или двайсет носене на ново.

В други села и региони не проявявали свенливост при избора, да не говорим за конюнктурност. В Габровско имало Пържиграх, Гащевци, Сърбогъзи, Калпазаните, Живодери и Попръзи. Днес тези не съществуват. Някои са били махали или колиби, отдавна присъединени към по-голямо село или към град Габрово (какъвто е случаят с Търсигъзи и Гъзурниците, прекръстени почтително на Андреево и Любово). На други са сложили партизанско име. Култовото Пържиграх вече е само в легендите - основано след Велчовата завера през 1834 г. от Никола Търновлията, то никога не е наброявало повече от 3-4 къщи, нито пък е имало ток или водопровод. Последният му жител - дядо Братой, починал през 1997-а. Преди няколко години умрял и Боньо Митев,



последният мохикан от Сърбогъзи



- 200-годишна махала на тревненското с. Престой.

Живо засега е Торбалъжи. Версиите за произхода на името са петнайсетина - колкото и жителите му. Въпреки че се намира само на 15 минути с кола и от Трявна, и от Габрово, в селото отдавна няма магазин, хляб се кара 2 пъти седмично, а повечето от 62-те къщи пустеят.

Едната селска версия разказва, че чобаните си оставяли жените в селото и подкарвали стада по егреците задълго. Казали едному, че жена му родила син, и той хукнал към дома. Обаче там - йок потомство. И излъганият захванал майтапчията така: "Ти тъз лъжа в торбъ ли я носи, ба?" Друга, по-съвременна е, че чобанинът не бил чобанин, ами гурбетчия, и жена му наистина родила, но гурбетчията го нямало в селото цяла година преди това...

В трета история името иде от орач. Отишъл той на нивката да оре, а в торбата му - само едно сухо коматче. Но вятърът я издул и тя изглеждала пълна. Минали турци, попитали орача къде му е торбата, да се наядат, че били гладни. Той им рекъл: "Ей там, на крушата е." Зарадвали се те, като я видели как се е издула, но като я отворили, изпсували и заминали нататък. И четвъртата е за празна торба. Според нея пътят, който водел към с. Жълтеш и Габрово, бил много стръмен. Селяните пътували с волски каруци и за да теглят по-добре добичетата, им закачали по една празна торба на хомота отпред. В стремежа да си пъхнат главата в торбата, та да хапнат, животните теглели здраво.

Старопланинските пазви кътат и друго село с китно име - Мишеморков хан. То е на Прохода на републиката и наброява не повече от десет къщи. Повечето - празни. Прекръствано е на Предела, после си върнало старото име. По турско в селото имало хан. Ханджията недолюбвал османския аскер, та слагал в храната на гостите миша отрова. Така успял да ликвидира част от тях.

В Тревненския балкан, сред бури и змии, се крие Дупини. Днес нов живот му дава едноименната арт група, която се събира да твори и весели в селото, дори е прокарала ток и си го плаща. Ето и историята: някога си в Балкана живеели две сестри. Били със силно изразени рубенсови форми, особено под кръста. Сестрите се омъжили и заживели в две съседни махали, които хората започнали да наричат Горни Дупини и Долни Дупини. Били дюлгерски селища. После западнали. Соцът ги прекръстил на Горни и Долни Еневец, а след това изгубили и население, и име. Но художници ходят.



В Дупини сестри отдавна няма, а Рубенсово - има



Което доказва: животът е кратък, а изкуството - вечно.

Нищо нецензурно няма в Горно и Долно Уйно. Имената на пограничните села дошли от две вуйни, едната се оженила "горе", а другата - "долу". Някога Горно Уйно имало 750 къщи с 1449 жители, селото било второ по големина в Кюстендилска област. Сега там зимуват не повече от десетина души.

Но стига с анатомията. Ако идем малко по на север, към Плевен, в ждрелото на река Чернелка ще открием Къртожабене. То е по-жизнено селце - с цели 131 обитатели. Докато се чудите как се къртят жаби и къде, ето и легендата: някога вода заляла целия каньон и хората се качили нависоко, но ги поразила страшна болест. Бягайки от чумата, двама мъже тръгнали към реката да търсят ново място за градеж. А тя се отдръпнала и не щеш ли, две оцелели животинки: къртица и жаба. Оттам - Къртожабене.

Недоклан, едно от най-старите села в Разградско, пък не идва от чепатия козел в приказката "Клан-недоклан". След нападение на кърджалии селото, чието старо име не се помни, било ограбено и запалено, мъжете посечени, а жените и децата - отвлечени. Само един - Недьо, успял да се спаси със синовете си. Години след нападението той се завърнал и върху пепелищата си построил къща. "Недьо калан" - с такова прозвище се прочул в околията, а преведено на български, това означава "останалият Недьо". В селото има джамия, но няма църква, въпреки това смесеното население живее в пълно разбирателство вече над 200 години.

Бурна е историята на близкото Тъпчилещово - на 5 км от град Омуртаг, със старо име Безирганкьой. Дали са тъпкали леща там, историята мълчи. До Освобождението е било изцяло турско село. В началото на XX век се преселват българи от Кюстендилско. Млад българин изнасилва туркиня. Братът на туркинята като отмъщение убива изнасилвача. Самият убиец избягва от ръцете на властта и се установява в днешна Турция, близо до град Къркларели (Лозенград). Съселяните му турци пък лека-полека забягват в близките турски села и оттам всички напускат България. Днес в селото живеят предимно цигани. От българите са останали само няколко възрастни семейства.

Палилула, подсказва името, е място, дето димят лули. Дори са две - едно в община Бойчиновци, на жп линията София-Видин, и махала със същото име в Пернишко. Палилула има и край Белград, където някога забранили да се пуши в пределите на крепостта Калемегдан; също и по река Нишава, Сърбия.

Трънско, Пернишко и Граовско и те са дали нещо на света.



Кривонос е в съседство с Гърло и Ребро



"Легендата разказва - споделя кметският наместник на Кривонос, - че навремето по тези места живеели двама братя. Обичали се много до момента, в който на хоризонта не се появила жена. Тя била попска дъщеря, изключително красива. Братята се скарали за нея, стигнало се до бой. Единият строшил носа на другия, а той му счупил ребро. След това се разделили - този със счупения нос станал кръстник Кривонос, а другият се заселил наблизо и турил началото на Ребро". Кой е взел момата - историята не казва.

Баба от Ребро пък настоява, че в турско време някакъв човек го убили, та носът му останал в Кривонос, а ребрата - в нейното село. В Извор му извряла кръвта, гърлото му останало на друго място, нарекли го "Гърло". За Гърло има поне още две версии. В същия район има и с. Уши.

По-популярни са имената на близките до София Чуйпетлово и Злокучане. Първото е на южния скат на Витоша и може да се достигне пеша от Черни връх. Въпреки чудесния въздух и гледка и то е обезлюдено. Самоковското Злокучане се прочу с "царската чешмичка", която НДСВ издигна на мегдана. То е едно от малкото места, в чието кметство се пази историята на селото: грижливо подвързан със синя изкуствена кожа екземпляр. На двайсетината страници авторът - някогашен даскал, представя и няколко тези за произхода на името на селото. Категорично отхвърля, че Злокучане идва от "зли кучета". Склонен е да приеме, че може да е кръстено на билката Зла кучка, с която по турско младежите мажели предварително одрани места по кожата си, та да загноят, и поради приликата със заразна болест да не ги вземат в "помощната армия". Друга версия е, че името означава "слънчево място".

Хубави гледки и слънце вероятно пълнят и Креслювци, Къртипъня, Фъртуни, Кокорци, Руйно, Зетьово, Чучур, Горна и Долна Хубавка, Сусам, Мракетинци, Парамун, Кран, Мечо корито, Кладоруп, Протопопинци, Плешивец, Бузовград и т.н. Но повечето днес са само призраци на картата.

---------------------

ПО СВЕТА

Крадат табелите на Fucking,

град в САЩ се кръщава на токшоу



В Германия имат Kissing (целуване), а в Австрия - Fucking (ясно какво). Е, чете се фукинг, но това не пречи табелите на колоритното селце да се крадат здраво. От 2005 г. кметството ги защитило с воден знак. В селото живеят едва 104 жители, които не смятат да променят името му - пък и то е магнит за англоговорящите туристи.

В Англия имат Голямото хъркане, Египет, Шунка и Сандвич (логично, тези две са съседи. В Канада - Глава, разбита при скок на бизон (Head-Smashed In Buffalo Jump). Американците са ненадминати. Освен че живеят мирно в Багдад, щата Аризона; Турция, Тексас; Москва, Айдахо и Марс, щата Пенсилвания, те нямат угризения да обитават места като Кренвирш, Експеримент, Дуло на пистолет, Гейспорт, Лоша брадва, Мулешка подкова, Маймунска вежда, Напълно буден и Сношаване. В Мичиган има Ад и Рай, във Флорида - Две яйца, в Аризона - Защо, а в Колорадо - Без име.

Любопитна е историята на балнеокурорта Истина или Последствия в щат Ню Мексико. Местенцето носело името Хот спрингс до 1950 г., когато с референдум жителите го прекръстили на... любимото си радиошоу Truth or Consequences.

Снимка: Борислав Николов
Казанът за ракия в близкото до София Чуйпетлово.
Снимка: Велислав Николов
Художници оживяват пейзажа в тревненското Дупини.
Снимки: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Чешмата в Злокучане, издигната по време на "царския" мандат.
 Мишеморков хан е кацнало навръх Прохода на републиката.
Снимка: "Сега"
Село Торбалъжи
42
7718
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
03 Август 2012 20:02
А за Горно и Долно Драглище - нищо. Позор!
03 Август 2012 20:23
Нима още няма с. Бойкоборисово или Борисовград?
03 Август 2012 20:29
Има -- виж последната снимка.
03 Август 2012 20:52
Не си спомням дали не съм писал и друг път. Известното чрез Сл. Трифонов село Тодорово е с предишно име Пърдилово. А село Сусам, Хасковско е с предишно име Колипутково.
03 Август 2012 21:09
виц за разкрача на Крали Марко най-малкото.
Аз не го знам този виц. Защо Анита не го е разказала?
03 Август 2012 21:19
Жив́ял съм в ЮАР а сега живея в Канада. Ходя и до щатите сегиз-тогиз. Такива имена като Москва, Париж, Хамбург, Варшава Амстердам са чести. В Онтарио си имаме гол́ям град Лондон, имаме си село Париж, имаме си дори и село Варна.
Прави ми впечатление колко прагматични са били хората навремето като са избирали имена свързани с битието. Не като булевард Мари́я-Луиза например.
03 Август 2012 21:34
Още през турско робство от дунавските села тръгнали бедни, но работливи българи да търсят препитание в сърцето на родината си. Открили необятна поляна край Трявна, която била изпъстрена с шипкови храсти. Хората се втурнали да берат шипките и от време на време се шегували: „Какво чешене пада, като пипнеш дупницата с ръка, след като си брал шипки!” Голямото чешене идело от факта, че ръцете на шипкоберите били наблъскани с невидими на пръв поглед иглички, с които плодовете били обвити. Тъй като тази била най-сполучливата смешка, която измислили, тя дала име на Сърбогъзи.
03 Август 2012 21:41
През 1968 година Сърбогъзи било закрито с партиен указ. Започнали да го наричат Шипка, но това име не било записано на картата. Сърбогъзи просто се изпарило. Но не съвсем, защото останало едно семейство да обитава двете къщи – това на Боньо Иванов. Когато родителите на Боньо се преселили в отвъдното, а дъщеря му пораснала и свила свое семейно гнездо в Трявна, имотът започнал да пустее. Ще го потегна, като се пенсионирам, и отивам там, заричал се Боньо, който бил подполковник в Строителни войски. Дошло и това време. Мъжът, който доскоро носел пагони, устоял на думата си. Заселил се в Сърбогъзи и започнал нов живот. Купил крави, кози, овце и така свил ново гнездо, в което централно място заемали добичетата. Отначало нямало електричество, но след като видели, че Боньо няма да се откаже от решението си, близките му прекарали ток с големи трудности. Къщите светнали и Боньо се сдобил с нов верен приятел – телевизора, който винаги гърмял, за да може да чува какво казват важните хора от града, където и из двора да се намира. Близките му го ожалвали, но мъжът не се чувствал никак самотен, защото имал до себе си живи същества и често казвал, че те го държат. Понякога виждали Боньо да пърпори с москвича си или с джипа \"Сузуки Самурай\" между Трявна и Жълтеш. Така си набавял най-необходимото, а през останалото време пасял животинките на поляната, на която някога първите жители на Сърбогъзи берели шипки. Боньо сам косял голямата ливада, за да запасява стоката с храна през зимата. После старческата слабост го прегънала и той повече не можел да се грижи за тях. Сърцето му се разхлопало, вдигнал кръвното и продал добитъка. Останал му само телевизорът. Не можел повече да се движи и с автомобилите, та купил каруца, конче и магаре. Последните двама станали пак негови верни другари. Когато имал нужда от нещо, качвал се на каруцата и хайде при младите. Внуците се радвали на новите приятели на дядо си, а той бил горд, че все още крета. Боньо казвал, че ще прави родословно дърво, така и не му останало време на Този свят. Господ го прибрал, преди да изпълни намерението си. Отишъл си мирно и кротко, както и живял. А заедно с Боньо и името на селото.
03 Август 2012 21:54
Ето и историята: някога си в Балкана живеели две сестри. Били със силно изразени рубенсови форми, особено под кръста. Сестрите се омъжили и заживели в две съседни махали
Какви ергени е имало някога по нашите земи!
03 Август 2012 22:40
Варварският цар, доброненавистният турски завоевател, събра на Царевец целия духовен клир и всички търновски боляри и в Патриаршеската църква ги изкла...
/Из похвално слово за Евтимия от Григорий Цамблак/
Пожарите подгонват раята от равнината. Единственото спасение от това повсеместно бедствие било бягството в Балкана. Така на отделни родове, на малки, закътани места в Балкана, по поречието на р.Белица са се родили махалите Бърдарите, Бранковци, Върлинката, Малчовци, Габровците, Гайдарите, Гащовци, Гиргините, Радковци, Деветаците, Горни Дупини, Долни Дупини, Дебели рът, Дечковци, Куцаровци, Мийковци, Дядо Мишеморковия хан, Свирците, Цепераните Татунчовци. За жалост - безлюдни.
Какви хубави и точни наименования, които носят онзи неповторим български, невероятен колорит, заради който нашите деца гурбетчии все искат да се върнат насам, заради гроздовата и сливовата и заради очарователните наши дивотии и шашкании, които ги няма нийде по света.
03 Август 2012 23:45
За Мишемпрков хан. Баща ми, който е от този край, ми е разказвал друга версия за името - имало там един ханджия, известен гъбар, който се отровил с ядливи гъби, но израстнали на място, където бил заровен вълк, отровен със стрихнин - мишеморка...
Баща ми пък беше от Семковци, чиито жители се "засемили" в Балкана, спасявайки се от кърджалиите. Семковци е близо до Райковци, родното място на капитан Райчо Николов, който през Руско-турската война преплува Дунав с кратунки, за да стигне до руската армия. И който след години е единственият загинал при Съединението на България.
Пак в района е и село Войнежа, първите заселници на което са били военизирана охрана на Прохода Хаинбоаз срещу разбойници. Те се ползвали с авторитет пред турците, имали данъчни облекчения, дори успели да си построят църква, чиято история е толкова интересна колкото романът за Граф Монте Кристо.

Целият този исконно български край сега е обезлюден, а само преди 60-70 години населението е било 64 човека на кв.км, стадата са били огромни, нивите и градините обработени. Сега селцата, защото са към община Велико Търново, нямат право на европейско финансиране и съвсем западат. Просто, когато е правена нормативната база, МЗХ не е счело за нужно да подпомага и този район... Затова пък вече шеста година там се сече, страшно се сече и не се сади след това. Особено през последните две години се изсичат на гола сеч вековни букови гори, дори от уж защитени територии и вододайни зони. А многолюдната челяд на сезонните работници опосква обезлюдените къщи...
03 Август 2012 23:58
Най големия идиотизъм е Монтана - Планина, Планински, само че на английски. Какво не им хареса славянското им -- Кутловица ? Поне да го бяха кръстили Монтанезиум (от Municipio Montanensium) -- традиция някаква а то Монтана ... И Планинско или Планинци се яваше ... ма тогаз демократичното шоу върлуваше с пълна сила и народа хептен бе изперкал и реши -- Монтана
03 Август 2012 23:59
Село Мийковци не е толкова измряло, поне не беше преди десетина години
04 Август 2012 01:32
04 Август 2012 08:34
По нашия край ина една местност - Плезигъз.
04 Август 2012 08:42
Стигнахте ли до дренките на Лесидрен?
04 Август 2012 09:20
Чудя се защо името на града Дъбница (Дубница) беше "възстановено" на Дупница. Вероятно по естетически съображения...
04 Август 2012 09:36
Тревненската махала Кисийци.А у Врачанско има с. Краводер
04 Август 2012 11:26
Друго си е да живееш в столичен квартал с гръмкото название Дървеница, или Овча купел..
04 Август 2012 12:30
jorro22 За хубавата човешка история
04 Август 2012 17:44
А Глумче и Кликач?
04 Август 2012 17:53
Всяко име, когато не е зорлам измислено от чиновници, има смисъл. "Дървеница" не значи тахтаба, а дървена къща. Чувал съм че Канада значи същото на някакъв индиянски. "Овча купел" иде от минералния извор бликнал след земетресение някъде в средата на 19 век.
04 Август 2012 18:45
Интересни имена има и на други географски обекти освен на селища. Например най-високият връх на планината Люлин е наречен Дупевица, в Западна Стара планина има Дупни връх, а местността Кръстова вада край София, преди да получи предишното си име "Мирчо Драганов", се е наричала Кръвосеро (или може би Кравосеро).
04 Август 2012 23:03
Дорис, Вие сте лесна - само свят Ви се вие. А някои повръщат, гади им се, драйфат и..и..и... И по тугината има бая ми ти особени наименования. Това е по Немско
http://www.spiegel.de/auto/fahrkultur/atlas-der-schraegen-ortsnamen-ab-nach-bloedesheim-a-728466.html
Има даже и илюстрации...
04 Август 2012 23:12
тугината


Дано разбирам думата правилно, но и аз дадох примери от тугината. Два почти антиподни. Затова ми се вие ... засега половината свят.
05 Август 2012 00:30
А на 20 декември 1949 г. гр.Варна се преименува с прекрасното име гр.Сталин. Нъл' тъй другарки и другари? И въобще по Димитровско, Коларовско и Червенковското време са най-големите подигравки с имената на села, градове, паланки, че даже и на ...землянки.
05 Август 2012 00:43
Най се радвам днес на булевард "Мария Луиза". (Колега по-рано го спомена!) Също и на едноименния плаж, бивш "Република".

Малки радости.
05 Август 2012 02:18
Смешни названия на селища има по целият свят при които нашите Пържиграх, Мишеморков хан и Дупини са като поезия . Мисля че по зле беше с имената , по времето на сталинският соцреализъм някои получиха имена като Телефонка (имах учителка Телефонка Петрова), Касиерка ,Ленин ,Сталин и т.н. изгъзици но все пак топката скри циганина който преди 5-6 години се прекръсти на Манчестър Юнайтед
05 Август 2012 03:02
Смоче, остави политиката. Моя колежка бе имала учителка по руски Венера Кривоногова.

Пък аз веднъж в търсене по телефонния справочник попаднах на Златнотенджерова. Ъхъ.
05 Август 2012 03:31
Аз пък "най се радвам" на Димитровград и Благоевград. А за Монтана да не говорим......Кърджали е върха!
05 Август 2012 05:21
jorro22
03 Авг 2012 21:41

05 Август 2012 05:46
статията - тоже, поздравления за авторката, най-накрая нещо свежо, заслужаващо да бъде прочетено внимателно, не като досадните бокоборски плювни на плешиви ченгесари.

05 Август 2012 05:56
Понеже виждам, че се отклонихме от имена на селища и минахме на хорските, имах колежка по име Кама(сутра). Тя ми е казвала, че имала съученички Възглавничка и Юрганка, а също, че била в един клас с манго иван костуф и че последния бил много умен по онова време.
05 Август 2012 06:58
А ялили сте баница в село Баница ?
А вино там пили ли сте ?
Ако не - нищо не знаете.
05 Август 2012 07:49
Доколкото знам, старото име на Банкя е Банки. Някой да знае с какво е известно това градче?
В София има доста странни наименования, не искам да ги изброявам, който иска Натисни тук
.
А ако знаете що момини цици има из България..
Първите които се сещам, са на едни малки баирчета между "царското" с.Баня и с.Марино поле, Карловско.
05 Август 2012 08:25
Авторката поне да си беше дала труд да провери къде по света има населени места, съдържащи в името си Snorring. В Германия има и населено място Deppendorf
05 Август 2012 08:52
Между Трявна и Габрово е село Торбалъжи. Уви, при последното преброяване жителите му са били само 25. А е красота, покой...
05 Август 2012 09:17
Една от махалите на благоевградското село Логодаж ,се вика Пичкарската махала..
05 Август 2012 09:37
Е що само тая ?
У другите махали нема ли ?
05 Август 2012 10:07
някак не звучи гордо да си жител на Манаф чифлик (прекръстен на Начево) или Празноглавци (Светля).

Това веднага събуди асоциации с един наш виден форумец

А колкото до 'палилули'-те, има поне още една - аз живея там.

Не видях да се споменават и селата Кривина и Куцина.
05 Август 2012 14:45
Кривина практически е квартал на Враждебна, по самолетните писти са си садили марулите едно време.
05 Август 2012 14:53
Ако някой иска да се скрие ще отиде в Кътина, а не във Враждебна.
с. Чурек - ЧУРЕК, -а, м. На Кавказе: плоский пресный белый хлеб.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД