:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,942
Активни 672
Страници 24,409
За един ден 1,302,066
Отговор

Европейският съюз не е съветски

Най-важният въпрос е доколко националните правителства са склонни да приемат ключовото лидерство на европейските институции за преодоляване на кризата
Зинаида Златанова
Прочетох мненията във форума на "Сега" под анализа "Европейския НЕ-съюз" на Иван Кръстев (статията е препечат от http://www.eurozine.com с превод на http://www.librev.com, бел. рeд.). Чудесно е, че дискусия за бъдещето на Европа се състои именно в сайта на вестника, който вади и налага мненията по сложните теми за всички български медии. А темата е сложна. Разбрана и осмислена е обаче с лекота и мъдрост от пишещите във форума граждани. Впечатлена съм. Бих искала да подкрепя по-голямата част от вижданията, които, без да се стремят към наукообразен стил, се опират на здравия разум и собствения ни опит от живота в (орбитата) на двата съюза.

Готова съм да залагам срещу автора на статията и съм готова да привлечем и други експерти, анализатори и политици да участват със залози. Резултатът със сигурност ще е добър за читателите и тяхната осведоменост по европейските въпроси. Важно е да уточним, че говорим за кратко- и средносрочни прогнози - шансът на всяка прогноза да се сбъдне след 100 години е различен.



Защо няма да се разпадне Европейският съюз?



На първо място, не можем да сравняваме един доброволен съюз от държави с пазарна икономика и демокрация със съюз от недемократични планови държави. Познаването на историята на Европа и близките й съседи, включително Русия, в последните столетия би помогнало на всеки да направи тази разлика.

Изследователите на теорията и историята на европейската интеграция са почти единодушни: движещите сили за създаването и развитието на тази наистина уникална конструкция, която днес наричаме Европейски съюз, са две - икономическото възстановяване и външният враг. За благозвучност някои автори го наричат външен обединител и аз лично предпочитам този вариант. За напредналите в областта на европейските въпроси предлагам да вземат за пример която и да е от днешните общностни политики и да видят как тя е създадена така, че да отговаря на едно от тези две предизвикателства.



Необходимостта от икономическо възстановяване е ясна



Въпросът с външната сила в днешно време изглежда по-сложен. Студената война е в историята, Съветският съюз не съществува. Освен съвременните проблеми на сигурността обаче светът днес ни предлага и редица невидими заплахи. Разрастваща се бедност извън Европа, демографски проблеми във и извън Европа, неоспорими вече промени в климата (в България всеки ден жегата надминава 106-годишни температурни рекорди). Войната е в областта на търговията, борбата за инвеститори и работни места. Война, която може да се окаже по-изтощителна, по-дълга и с по-неясен изход от надпреварата във въоръжаването.

И още нещо. Драматизирането на настоящите проблеми е в повечето случаи непознаване на историята. Ето само един пример: "При последвалите през годината двустранни преговори между немското и италианското виждане се изявяват доста различия както по формата... така и по същество. Италия поставя ударението върху реформата на политиките на ЕИО, за да може да запази сравнително благоприятните си позиции дори при предстоящото разширение на Общността. Необходимото за това увеличение на бюджета на ЕИО се посреща с неохота във Федерална република Германия заради следващото го нарастване на немските бюджетни вноски...". Годината е 1981-ва! (Красимир Николов, "Основното за Eвропейския съюз", стр. 31). Обединението на Европа след Втората световна война не се дължи на доверие и единство. Точна обратното. Няма как правителствата на сринатата от война Европа да са си вярвали повече от сега. Именно раните от войната и недоверието са ги довели до идеята, че някои решения са по-убедителни, ако са взети от всички и на наднационално ниво. Що се отнася до гражданите - едва ли следвоенните правителства навсякъде са се ползвали с еднаква популярност и доверие. Тук стъпваме на несигурен терен, защото ни трябва сравнение на социологическите проучвания в повечето европейски страни през последните 60 години, което аз не можах да открия. За да говоря смело има или не "безпрецедентна" криза на доверието в политическите елити, европейските институции и прочие. Ако някой разполага с анализ, моля да просвети нас и читателите.



Съществуването на втора инстанция на решенията разрежда напрежението



между гражданите и правителствата и създава допълнително доверие в бъдещето. Разбираемо е, че германският гражданин (избрах го съвсем случайно - заменете го с шведски, белгийски или български) не вярва на испанското правителство (отново заменете с българско, ирландско, гръцко или което пожелаете) - той не е гласувал за него, не го е избирал и не го познава. Ето защо за спасяването на икономиките на страните от Еврозоната разчитаме на наднационалните институции. В случая - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд. Като гаранти между гражданите на няколко държави с безвъзвратно и дълбоко свързани икономики, че никой няма да провали останалите. Или поне не непоправимо. Ако продължим с примерите, ще видим, че за проблеми във вътрешните работи и правосъдието отново Европейската комисия е нивото на доверие, което гарантира промяна и успех. Така мислят 98% от българските граждани според Евробарометър в изследване отпреди един месец. Приблизително такъв е процентът при румънците. Германските и датските граждани не са питани по този конкретен въпрос, но съм убедена, че ще отговорят по същия начин със същото мнозинство.

Така обяснена, европейската интеграция никак не е сложна. Много е проста даже

Въпросът е друг. Ако гледаме на европейските институции като на военачалниците, които ще ни преведат през битката с икономическата криза, те трябва да зададат на националните правителства няколко въпроса: сериозно ли мислите да воюваме, вярвате ли на преценката ни за размера на заплахата, разрешавате ли да използваме всички оръжия, с които сте ни снабдили, и готови ли сте да ни дадете нови. Засега отговорът клони към несигурно "да".



* Авторката е ръководител на Представителството на ЕК В България.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ако гледаме на европейските институции като на военачалниците, които ще ни преведат през битката с икономическата криза, те трябва да зададат на националните правителства няколко въпроса: сериозно ли мислите да воюваме, вярвате ли на преценката ни за размера на заплахата, разрешавате ли да използваме всички оръжия, с които сте ни снабдили, и готови ли сте да ни дадете нови. Засега отговорът клони към несигурно "да". На снимката - президентът на ЕЦБ Марио Драги, френският финансов министър Пиер Московиси и испанският икономически министър Луис де Гиндос на срещата на Еврозоната в началото на юли.
126
5595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
126
 Видими 
06 Август 2012 19:43
Как да е доброволен тоя съюз?

Не помня някой да ме е питал искам ли да стана член на ЕС....

Че и на НАТО....

Разни мошеници на шушу-мушу седенки (пленуми ли, министерски съвети ли) ме набутаха вътре, а ся ми обясняват, че съм бил бил искал...


а бе я си.....
06 Август 2012 20:04
За вас Марио Драги, за нас немили-недраги.
06 Август 2012 20:12
На първо място, не можем да сравняваме един доброволен съюз от държави с пазарна икономика и демокрация със съюз от недемократични планови държави. Познаването на историята на Европа и близките й съседи, включително Русия, в последните столетия би помогнало на всеки да направи тази разлика.

Е, да. Точно това е проблемът - краткотрайността на подобни доброволни съюзи от историческа гледна точка.
Сетне, разбирам стила на говорене - за предизвикателствата и прочее, но драга госпожо, взе повече гласове се надигат, че сегашните предизвикателства карат силните страни в ЕС да реагират егоистично - т.е. да оголват икономически периферията, за да поддържат стабилността у дома. Това се вижда най-добре в банковия сектор, например. Над милиард евро напускат България ежегодно от местните клонове към клоновете на банките майки.
Можем да добавим и напъна за орязване на кохезионния фонд на ЕС с 18 млрд. евро.
Това са все десйтвени отрицания на философията за доброволния съюз, където външната заплаха е по-силен фактор от вътрешните противоречия.
06 Август 2012 20:17
Ах, Зинаида......
06 Август 2012 20:26
в коя позиция сме българите в ес, в сървиса, и толкова са ни и правата, и дали щял да го има прекрасния съюз на неравни все е тая, нищо няма да се промени в моя ми живот, и нататък, освен глазурата на празни приказки новото е ключова дума военноначалници, и стигнахме до истински проблем, предстоящата война, 17 трилиона външен дълг на америка, практически неизплатим, и неопростим без война, срещу китай и русия, иран не е заплаха, а искам ли война, кой ме е записал в нея, с кого трябва да се бия и в чий интерес
06 Август 2012 20:28
Боза
06 Август 2012 20:34
ЕС до въвеждането на еврото си беше съвсем ОК.
06 Август 2012 20:36
Тази статия е пълна плява. Без значение да ли е писана от Зинаид или Зинаида със звездичка поради липса на повръщащ емотикон
06 Август 2012 20:37
Европейският съюз не е съветски

Динозавризираното хищничество е непригодно за съюзи. То залага единствено капани, а после следва "съюзническо" обезкостяване.
Виж интернационализмът на плановата икономика СИВ, пазещ от хищничеството и осигуряващ стабилност, той наистина беше съюз.
06 Август 2012 20:44
Излиза, че един съюз за да е успешен, достатъчното условие е да не е съветски
06 Август 2012 20:51
сабалем на коматевския възел скочи от линията за софия българин на 25 години, не дочака предимствата на ес коя година веке, млад не стар, пред живот, и какво направиха за него тия обичливи евробюрократи с 35 К евра в месец, спасяват гърция, от трети фалит, аха редовно фалира, спасяват банки, нас кучета и мутри ни яли
06 Август 2012 20:57
Ами тя жената си говори каквото й отърва. Само че е подценила интелигентността на Форума.
06 Август 2012 20:59
Ами тя жената си говори каквото й отърва. Само че е подценила интелигентността на Форума.


Вероятно, защото във Форума не всички са лукови глави
06 Август 2012 21:02
Чудесно е, че дискусия за бъдещето на Европа се състои именно в сайта на вестника, който вади и налага мненията по сложните теми за всички български медии.

Ах недей
06 Август 2012 21:07
Чак ми дожаля за авторката, докъто четох тоз неин опус...хем съм еврооптимист, т.е. смятам, че за БГ евроориентацията е последен исторически шанс за нормалност.... После , накрая на текста, разбрах какво работи въпросната госпожа, какъв е неиният vested interest И МИ СТАНА МНОГО НЕПРИЯТНО. Това представителство на ЕК в БГ досега не се беше ни чувало, ни виждало, като че ли няма други въпроси, по които да се произнесе: съдемна система, медии, свободна конкуренция, конфликт на интереси, избори, елементарна законност, в ктая на краищата: ама не, само логато трябва да се защити светлото бъдеще и партиината, пардон, европеиската линия...Много, много познато.
06 Август 2012 21:17
Трудносмилаема куртоазия, Зина ! Мерси !
06 Август 2012 21:24
тц, тц, тц, как хванала пулса на политическата ирония авторката! Явно следи форума - важното е да сложиш 'съветски ' в заглавието за по-голяма острота на патоса. Можеше нещо и за каманяките и за тавагишчите да тури, сериозен пропуск, значи.
Аз бих добавила и Съединените вакарелски щати в анализа - там са цели 50 махали....
06 Август 2012 21:26
Разбира се, че (все още) не е съветски ЕС. Въпросът е дали се опитва и дали има шанс да стане. Дали ще служи на разширяването на свободата на хората - свободата да се движиш, да работиш, да търгуваш - с идеята за която е създаден? Или ще се превърне в организация, чиято бюрокрация ще контролира живота ни както и Съветския съюз - какви краставици може да ядем, как да си гледаме прасетата и кокошките, колко СО2 може да отделяме...?
06 Август 2012 21:33
Това ЕС ако се разпадне колко ще се вдигне безработицата - не е истина....
(резюмето на авторката - след 2007 е посочено в статията какво работи)
Септември 2001-
Април 2007 Директор на Дирекция "Координация по въпросите на ЕС и международните финансови институции",
Министерски съвет
Октомври 1998 –
Септември 2001 Началник на отдел "Европейска интеграция"
Министерство на околната среда и водите
Май 1998 –
Октомври 1998 Главен експерт в отдел "Международно сътрудничество и европейска интеграция"
Министерство на околната среда и водите

Октомври 1994 –
Април 1998 Експерт по износа
"Домейн Бойар"
Магистър по право
Софийски университет "Св. Климент Охридски"
Немска езикова гимназия, София

Натисни тук
06 Август 2012 21:36
Мутреса.
06 Август 2012 21:39
Абе, не е лоша статийката...Но няма как да мине по тоя начи тук
Видно е, че наистина по- добре би стояло името "Съветски съюз" макар, че и за него никой не е питал бащите и дедите ни..И въпреки, че той СССР - ака СИВ - беше толкова доброволен, колкото доброволно прасето става на салам, явно все още е мил на твърде много от списуващите тук. Няма лошо - всеки има право на тежнения, мнение и собствено разбиране на живота...Който живот - без да му пука от нашите виждания - си върви натам, на където си иска
P.S. А, че този вид съюзи са по- трайни от командно-комунистическата военизирана машина, ще разберат тези, които СЕГА са се родили...Ний ще си караме със спомените за бозичката от шест стотинки и първата ученическа любов...Съдба

06 Август 2012 21:41
А, че този вид съюзи са по- трайни от командно-комунистическата военизирана машина, ще разберат тези, които СЕГА са се родили...Ний ще си караме със спомените за бозичката от шест стотинки и първата ученическа любов...


СмЕташ ли, или само си го местиш
06 Август 2012 21:51
Разбираемо е, че германският гражданин не вярва на испанското правителство - той не е гласувал за него, не го е избирал и не го познава. Ето защо за спасяването на икономиките на страните от Еврозоната разчитаме на наднационалните институции. В случая - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.

А кога къде и как е гласувал за Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд ? Къде в ЕС остават основополагащи принципи, като избираемостта и разделението на властите ? Как може неизбран от гражданите орган да съчетава изпълнителна и законодателна власт (директивите) и да се поставя над избраните парламенти ? На какво доверие от гражданите разчита ?
-
Безспорно инсталирането на неизбрана от гражданите власт на лобитата в Брюксел и поставянето й над демократичните принципи, процедури, механизми и контрол може и да е много удобно за "елитите", но не може да разчита на доверието на гражданите. Особено, когато тези "елити" се опитват да обезкостят цели народи, като гръцкият, например. С българският вече го сториха затваряйки четирите блока на козлодуй, обричайки българите да плащат непосилни за доходите им акцизи и т.н. и т.н..
06 Август 2012 21:53
Дразни с приказките си бедняка, който изведнъж е станал богат. Това са 10% от българите. Другите 90% също дразнят. Спомнете с усмивката на Кристалина Геориева, която по една телевизия обясни на българите, че е голям оптимист и следователно всички трябва да са такива. Кристалина само се усмихваше, а всъщност би трябвало да се смее с глас. Високо и мощно.
06 Август 2012 21:54
И да повторя, това което казах и вчера - Европейския съюз или ще се демократизира и федерализира, т.е. ще започне да бъде управляван от избрани от гражданите органи, да прилага разделението на властите и публичният контрол върху тях, да има общ държавен тип бюджет и т.н. и т.н., или ще се върне крачка назад до Общ пазар на независими държави, или ще се разпадне, поради сбъсъка между демокрацията на национално ниво и диктатурата на общоевропейско.
06 Август 2012 21:59
Ми питайте българските граждани кои военоначалници искат да ги управляват - българските или европейските.
Ето за това си струва да се направи референдум, защото всеки знае кой предпочита. А не за Белене със сложната си техническа и икономическа информация.

Аз лично отдавна предпочитам да съм роб на мъдрец нежели свободна сред простаци.
06 Август 2012 22:01
Аз лично отдавна предпочитам да съм роб на мъдрец нежели свободна сред простаци.


Но на практика си роб на простак, мила.
06 Август 2012 22:04
Но на практика си роб на простак, мила.


06 Август 2012 22:05
Най-напред трябва да се отбележи,че идеята за обединена Европа е създадена от група интелектуалци,чиито намерения не са обезателно европейски.Този проект е наложен отгоре,а не произлиза от масово демократично движение,което да накара хората да го реализират по спонтанен и рационален начин. Десетилетия наред ни се натрапваше идеята да се изгради Европа.Но коя Европа?На световния елит ли ?

Поради тази причина днес хората основателно си задават въпроси,касаещи функционирането на Европа и повече за тяхното бъдеще.
Каква е тази демокрация,в която се пренебрегва общественото мнение и всички важни решения се прокарват по парламентарен път.Днес традиционните политически парти са заменени от политически структури съставени от клиентелисти готови да заменят националните интереси в името на новото световно устройство,което определено може да се нарече просветен абсолютизъм.Все по-често виждаме как функционери-технократи,посветили значителна част от кариерата си във вярност към наднационалните институции като МВФ,СБ и др.-които де факто са американски филиали-заемат мястото на традиционните политици.
06 Август 2012 22:13
* Авторката е ръководител на Представителството на ЕК В България.
Къде се изучава това изкуство да се плещят глупости? Авторката е безподобна.
06 Август 2012 22:16
И още нещо към госпожата с инелигентен вид - хубава конюктурна служба е хванала, н е и трябваше да се набутва тук да поучава форума, защото много руса перушина има да хвърчи, наистина изпитвам известно съжаление към нея - та, ако това по-долу, цитирано от саита на службата и е пряката и работа, каква част от него е свършена и има ли въобще нещо свършено?!? Иначе сигурно са изписани маса отчети - наистина съветска работа, солдат спит, служба идет... цитат
"Основните задачи и приоритети са:

сътрудничество със средствата за масово осведомяване – Представителството на ЕК в България си сътрудничи с националните и регионалните медии, осведомява ги за дейността на ЕК, обяснява нейната политика и предоставя обща информация по въпросите на ЕС.
политически връзки – Представителството на ЕК извършва мониторинг и предоставя на Комисията сведения относно политическите, икономическите и социалните процеси и събития в България, като по този начин осигурява обратна връзка към Комисията и стимулира осведомения дебат по европейските въпроси.
обща информация за гражданите – Представителството предоставя обща информация за ЕС и спомага за осъществяването на основните информационни дейности на ЕК в България. Представителството осъществява и сътрудничество с “Информационния пункт” на Европейския парламент в София.
Осведомяване на обществеността Представителството на ЕК се грижи не само за осигуряването на прекия контакт на Комисията с политиците, но и с гражданите и спомага за ефикасното протичане на информационните потоци между Комисията, останалите институции на Европейския съюз, националните институции и средствата за масово осведомяване." краи на цитата
06 Август 2012 22:26
"много руса перушина има да хвърчи"
Жената е с изрусени коси.
Така че аз мога да я поздравя за добрата кариера. Е, малко още трябваше да се потруди над статийката, но кой не прави грешки?
А голяма част от тука критикуващите я просто й завиждат.
06 Август 2012 22:28
Но на практика си роб на простак, мила.

верно си е, роб съм на форума, гадна работа
06 Август 2012 22:34
ес ще се разпада не защото нам е безразличин, ес не искат богатите му основателки, и ще се раздели в икономически съюзи, готов е техният апропо с двете скорости и уж федерация имперски тип
ес ще се разпадне и защото центровете на натрупване са сменени и сегашен център не е америка и сателита и ес а азия, ненапразно американските войски са в афганистан, той е ключа за азия, и уж изтегляни се прегрупират в кувейт, на 80 км от иран за миротворна мисия
ес в българската реалност е легитимация на мутри като политически елит, архонта бинев е основател на мутренските бригади и де да беше само той,
а след войната отново ще избираме но първо трябва да оцелеем, сега ни третират съюзници на америка, не нато, на америка
06 Август 2012 22:36
В този си вид ЕС е нужен само на огромната си бюрокрация. А бюрокрацията е рак, не се ли лекува...
06 Август 2012 22:40
Авторката е ръководител на Представителството на ЕК В България.

А как се става такъв/а?
Щото видяхме как се става Еврокомисар.
Местният дерибей те посочва с Големия си показалец. Дават ти едно конспектче с въпроси. Едни мравчици ти го разработват и трябва да го научиш и да го изпееш на едно място.
Успехът е почти гарантиран, освен ако не те е домързяло да учиш в следствие на което да ръсиш тъпотии през цялото време (историята помни и такива случаи)...
Когато дойде Демокрацията помня, че едно от големите искания беше премахване на номенклатурата....
06 Август 2012 22:41
Няма по-трудно занимание от постигането на разбирателство между "наши" . Това е положението , Иван Кръстев ...
06 Август 2012 22:41
аа, и на нас ни е нужен, децата учат там, по-ефтинко излиза ученето от тук, че и стипендии плаща Европа.
Ние влизаме излизаме, работим насам натам, в България остават по-малко безработни, освобождава се напрежението...я си представете свръхсегашната безработица ако беха си останали и ония, които сега щъкат из Европата?
Само крайно късогледи не признават преимуществата да сме вътре.
...и заинтересувани...сега вие от кои сте, може да не казвате, то си личи...
06 Август 2012 22:42
верно си е, роб съм на форума, гадна работа

А ти попита ли Форума, дали иска да си му роб?
Или се самоназначи?
06 Август 2012 22:47
Драматизирането на настоящите проблеми е в повечето случаи непознаване на историята.

Проблемът, който днес заплашва да разруши ЕС и ще го стори, ако не бъде решен е дефектното евро (обща валута без общ бюджет). Общата валута, наред с изграденият преди това общ свободен пазар, доведе до невъзможност за преодоляване на диспропорциите във външнотърговските (вътрешнообщностните) баланси, като ги превърна в задлъжняване по понци (пирамидална) схема.
-
Това не е просто спорове с възможен компромис на интереси, а системен проблем на функционилането на ЕС и по конкретно на еврозоната. Трябва или да се създаде общ държавен тип бюджет, с безусловни субсидийни трансфери, на страните ползващи общата валута, или страните да се върнат съм националните си валути за да могат, чрез валутният курс да балансират търговията си.
-
Тъй като за сега няма политическа воля, то се реши ЕЦБ да печата пари, които през задлъжнелите държави да отиват в частните банки. С други думи всички европейци, чрез нивото на цените ще платят лихвите на банките. Отделно задлъжнелите държави ще бъдат притискани да разпродадат на безценица богатствата на страните си и се обрекат на вечна и бедна периферия. Въобще, ако това е ЕС, то СССР бе по-добре. Там даваха на републиките, а не ги ограбваха.
06 Август 2012 22:52
в ес отвсякъде работят и българинът няма никакво предимство, и ако е политика да пъдиш с мизерия народа си, много е успешна, стипендията не е толкова голяма както ви изглежда, стига за стая с разходи, и не касае всички степени на обучение, 4 години само и това е, стимулира се средняка за който не разбрал, без студентси такси пък само в дания се учи, ....
06 Август 2012 23:11
"българинът няма никакво предимство"
И защо трябва да има предимство?
06 Август 2012 23:19
защото пълноправен ес член е с равни права на трудовия пазар, българинът сега изчаква заедно с други не ес членки място
06 Август 2012 23:25
Освен съвременните проблеми на сигурността обаче светът днес ни предлага и редица невидими заплахи. Разрастваща се бедност извън Европа, демографски проблеми във и извън Европа, неоспорими вече промени в климата (в България всеки ден жегата надминава 106-годишни температурни рекорди). Войната е в областта на търговията, борбата за инвеститори и работни места. Война, която може да се окаже по-изтощителна, по-дълга и с по-неясен изход от надпреварата във въоръжаването.

06 Август 2012 23:53
Вижте сега женицата си пази препитанието - няма какво да й се сърдим. Сигурен съм че дори не вярва на глупостите дето ги пише. България влезе в ЕС горе-долу както Латвия влезе в СССР, само дето на нашата територия имаше американски бази (то по принцип европейците са "аутсорс-нали" отбраната си на САЩ). Нито референдум нито нищо. За институциите на ЕС еле пък МВФ Брайтман-ът вече ме е изпреварил - никой не е гласувал за тия. Има някакъв президент - Ромпой, толкова компромисен и безличен, че дори и майка му не би гласувала за него. Онази Аштън дето се води външен министър само като видя глуповата-та й физиономия и се натъжавам - ами че тя Ким Кардашян е по-хубава И по-умна от нея (моля разсъдете върху това!). Това солидарност, кохезионни фондове, интеграция е налице само дакото обслужва нечий користен интерес. Сега гледаме ромите натикани обратно откъдето са дошли (в страни където не са били поголовно избивани), кохезионните фондове отклонени да субсидират разгула и мързела на някои южни народи, а външната политика подчинена на някакви фиктивни конфронтации съчинени от САЩ, само защото не могат да седнат и да разговарят с иранците като човеци. Ако госпожата си въобразява, че подобна конструкция има някакво бъдеще без да се реформира и еволюира, то тя е горе-долу на същото интелектуално ниво на дребен апаратчик от брежнево време, детоцял живот е зависил от политическо угаждане, вместо на конструктивен труд и е толкова зависим от идеологизираната система, че я защитава с цялото си същество. Защото иначе би бил нищо.
06 Август 2012 23:59
Де да бе такъв! Съветите вдигнаха стандарта на българина, а при ЕС ганьо пада все по-надолу. Виж, в наложените ни ограничения сме по-напред
07 Август 2012 00:01
Европейският съюз(ЕС) е съюз на (частно)капиталистически държави- за разлика от държавнокапиталистическите(социалистическите, "комунистическите" държави от СССР, СИВ, Варшавския договор!
(Частно)капиталистическите държави са, за да реализират и защитават (частно)капиталистическите интереси на Капитала и капиталистите!
Всяка държава и всеки държавен съюз имат това предназначение- да реализират и защитават интересите на Господстващата класа!
Ерго, какво ще стане с ЕС зависи, единствен и само, от Капитала и капиталистите- каквото те рашат, това ще бъде(както каквото пожелаха и решиха високопоставените "комунисти" за СССР, СИВ и Варшавския договор преди и след 1989-1990 г.!)! Освен ако НЕ стане Революция "отдолу"?!
07 Август 2012 00:01
Да видим какви са проблемите, според официалната говорителка на ЕК:
1. Разрастваща се бедност извън Европа,
2. Демографски проблеми във и извън Европа;
3. Промени в климата;
4. Войната в областта на търговията, борбата за инвеститори и работни места.
-
Нарастващата бедност в Европа ? Разрушаването на социалните системи, засилване на социалната поляризация, зазиждането на вратите и изключването на социалните асансьори, социално връщане към 19 век, пълзящото убиване на демокрацията, отстъплението на свободата, влошената европейска конкурентоспособност и още много други сериозни проблеми, явно не са привиждат, като такива от ЕК.
07 Август 2012 00:02
Тази Зинаида е Меглена Кунева под индиго. За пари и майка си ще продаде. Армията от Зинаиди е само едана от причните, поради които ЕС няма бъдеще.
07 Август 2012 00:08
Es waren schöne glänzende Zeiten, wo Europa ein christliches Land war, wo EINE Christenheit diesen menschlich gestalteten Weltteil bewohnte; EIN großes gemeinschaftliches Interesse verband die entlegensten Provincen dieses weiten geistlichen Reiches. Ohne große weltliche Besitztümer lenkte und vereinigte EIN Oberhaupt die großen politischen Kräfte... Kindliches Zutrauen ... eine sichere Zukunft ... Friede ... Liebe ... Das waren die schönen wesentlichen Züge der echt katholischen oder echt christlichen Zeiten. Noch war die Menschheit für dieses herrliche Reich nicht reif, nicht gebildet genug. Es war eine erste Liebe, die im Drucke des Geschäftslebens entschlummerte
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД