:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,121
Активни 300
Страници 21,531
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Българинът няма чувство за историчност

В историята няма обективна истина, защото един и същи документ може да бъде изтълкуван по няколко начина, твърди председателят на Държавна агенция "Архиви" Мартин Иванов
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Мартин Иванов
Доц. д-р Мартин Иванов е роден през 1970 г. във Велико Търново. Завършва английска езикова гимназия в Русе. Магистър е по история от СУ "Св. Кл. Охридски" и по право от ЮЗУ "Неофит Рилски". Защитил е докторат по история и вече 15 години се занимава със стопанската и социалната история на българите през 19-20 век. Има над 100 научни публикации. През последните 12 години Мартин Иванов работи в Института за исторически изследвания при БАН. Специализирал е в Кеймбридж, Единбург и в Националния университет на Ирландия. От март 2011 година е председател на Държавна агенция "Архиви".





- Не е ли малко ветровит този пост, на който смените са често явление? В края на краищата при вас се работи с едни сигурни и твърдо документирани неща, останали от времето.

- Отдавам го на двойствената природа на държавните архиви - от една страна, те са културна институция и като такава има по-голяма логика за устойчивост на ръководството, от друга, са и държавна администрация и като такава е логично всяко едно управление да си подбере хора, които да провеждат политиката му. Да не говорим, а и моят опит го показва, че без сериозни контакти и политическо лобиране много трудно се решават нещата. Така че може би има някакво основание за цялата тази ротация.

- Но вие работите с едни документи, които са безспорни факти. Има ли някаква политическа намеса относно тяхното тълкуване?

- Не. Ако говоря честно, аз бих се радвал на по-засилен политически, а оттам и обществен интерес. Архивите страдат не от това, че някой се опитва да им се намеси и да ги държи твърде изкъсо на каишка, а от това, че твърде дълго време никой не се интересува от тях. Аз не казвам, че да те държат изкъсо е хубаво, нищо подобно, но и пълното безразличие на обществото за много дълъг период е натрупало проблеми, които сега може би рискуват бавното и невъзвратимо изтлявяне на парченца от нашата история. Световна е практиката документите да се съхраняват при специфични климатични условия, тъй като логиката на документите в архива е, че те трябва да оцелеят завинаги. Това може да се осъществи при специфичен режим - 18 градуса на въздуха и съответна влажност. Над тази температура документите съхнат и стават чупливи, а при температура под 14 градуса се развиват плесени. Изключвам това, което е кощунствено, но го има и при нас, плъховете, които, хранейки се, крадат от историята.

- За това са необходими средства, те ли са проблемът?

- България е единствената страна в Европейския съюз, в която допреди 2-3 години не е имало нито едно климатизирано хранилище. Сега имаме едно-единствено, в Илиянци. Сгради лесно се намират, особено от военните, проблемът е да се намерят няколко милиона. Нашият бюджет така е разположен, че имаме 610 000 лева на година, а три четвърти от него отиват за заплати. И с тези пари трябва да ремонтираме 57 сгради, които са хранилища в цялата страна - нищо не можем да направим. Наскоро тук бяха колеги от Южна Корея, която по територия е почти колкото България. Там имат едно хранилище. И когато ги попитах: "Добре, идвам в читалнята в Сеул, след колко време ще получа даден материал, след като хранилището е на неколкостотин километра. Отговорът бе: "Пет до седем минути." Всичко е дигитализирано и на микрофилми. За да стигнем дотам, на нас ни е необходим огромен финансов ресурс, който нямаме.

- Познават ли българските политици историята ни и интересуват ли се от документалното й наследство?

- Има различни хора, не можем да обобщаваме на ангро. Някои проявяват сериозен интерес. Тук при нас в читалнята поне десетина депутати съм виждал, които четат. От друга страна, има и такива, които не проявяват интерес към историята, и това е нормално. Не може да очакваме, че всички ще бъдат изкушени от историята, както не можем да очакваме, че всички ще бъдат изкушени от химията или физиката. Хубавото на историята е, че е универсална и че в някакъв смисъл дава възможност да си обясняваме различни неща, които се случват днес, евентуално с миналото. От друга страна, един мой колега и приятел Румен Аврамов също е прав, като защитава тезата: "Това, което историята ни учи, е, че не е научила никого на нищо". Тази гледна точка пък показва, че не е задължително нещата да се повтарят, което обаче, дори и да е вярно, става сериозен философски въпрос, но не означава, че не трябва да се опитваме да знаем и да запазим по-голяма част от нашето съвремие.

- Успешно ли го правим?

- Освен липсата на пари, другият ни основен проблем е липсата на съзнание в България за историчност. Ние някак си ирационално сме много горди, че имаме 13 века история. Ето и днеска слушах "Най-старата къща, по-стара от пирамидите" и ред подобни неща за ново откритие. От друга страна, документирана история, вложена в нашите архиви, ние имаме в последните 130 години. Значи 10 на сто. Но след 1989 година, при разпадането на тази централизирана система, когато всички по задължение е трябвало да предават документи в архивите, тук при нас продължават да постъпват документи само от държавни институции. По-големият проблем е, че има цели сектори от обществото, които ние не можем да задължим да предоставят документите си тук, но и нямат желание да го правят. Давам ви пример - политическите партии след 10 ноември. Единствената партия, която има сериозен и постоянен архив, е БСП. Всички останали са имали в отделни периоди архиви. При промяна на ръководствата им те или са прочиствани, или са изчезвали. Има партии, които бяха силни в началото на прехода, а вече не съществуват. Документите стоят по разни частни тавани и мазета - или се притесняват да ги дадат, защото щели да попаднат в жълтите вестници, или пък, че могат да бъдат тълкувани по кой знае какъв начин, и обясняват: "Не му е дошло времето... След моята смърт..." и други подобни. Само че няма никаква гаранция, че като му дойде времето, техните деца и внуци ще се интересуват от това и няма да го изхвърлят.

- Няма ли го тук и търговския момент - например да ви казват: "Ще ви предоставя архива, но ми го платете!"?

- Ясно е, че ние не можем да плащаме. От друга страна, няма и сериозен частен пазар на архиви у нас. Тук-там можеш да продадеш нещо на някой архивар, но това важи за по-големите имена в историята ни. За останалите неща такъв пазар, както в другите страни, няма. Тази година, за съжаление, починаха няколко знакови актьори и режисьори. И го казвам като критика към нас: Направихме ли нещо, за да могат тези хора или техните наследници да ни предоставят архиви? И третото нещо е, че нашето време е такова, че ние почти не работим с документи, а с компютър, та вече и снимки няма, защото са дигитални. Но в САЩ например поне от няколко десетилетия имейлите на цялата администрация на Белия дом са национално достояние и след приключване на мандата й те се вкарват в Държавния архив на САЩ.

- Кога ще дигитализираме архива?

- Необходими са грубо 400 човека, които да работят на 3 смени 20 години. Подредени една до друга нашите кутии, в които съхраняваме документите, са от центъра на София до центъра на Пловдив. Това е и изключително скъпо нещо - 100 000 листа струват 100 000 лева. Тръгнали сме и вървим натам. Сега се надявам до 9 септември да пуснем първата партида на Политбюро, която е с обем от около 80 000 страници. На 6 октомври приключваме дигитализационния проект за Балканската война с 48 000 българи, които са загинали във войната. И всеки може да намери в него свои предходници.

- Кое е най-ценното в архива, без което няма да могат и идващите поколения?

- Масово нашите документи са след 1890 година. Преди това са спорадични. Всякакви документи, предавани преди това са в Българския исторически архив на Народната библиотека или в архива на БАН. Много масови са от това време до периода на социализма и след това драстично намаляват.

- Каква е сигурността, че тия документи са напълно автентични и не са прочиствани, като започнем от царско време и стигнем до социализма?

- Ами нямаме гаранция. По принцип в историята няма такова нещо като обективна истина. Един и същи документ може да бъде изтълкуван по няколко начина, защото всеки човек, а и всяко поколение има право на това. Винаги е имало интерес да се прочиства, от една страна, а от друга - невъзможността да се съхранява всичко.

- Какво стана с архива на Симеон Сакскобургготски, който много щедро обещаваше да го предостави?

- Моята предшественичка Боряна Бужашка е успяла да го уговори и са постъпили документи на два пъти - един път от петдесетина кашона и втори път от осемдесетина. Те са в процес на обработване. Доколкото знам, те са били съхранявани в дома му в Мадрид. Знам, че най-важните неща ги е предал. Голяма част от тях са кореспонденция. Имайте предвид, че става въпрос за документи на десетина езика.

- Как ще обясните факта, че за големите личности на XX век има малко материали?

- Немалка част от тези отпреди 9 септември 1944 г. умират по лагери и затвори, фамилиите им са били принудени да си напуснат жилищата за 24 часа и последното нещо, което са взели, е документ. За след 9 септември голяма част от хората не са имали чувство за историчност. Така си обяснявам и случващото се сега. Например един Михаил Неделчев го увещавам дълго време, защото има огромен архив, да го предаде. И съм говорил хиляди пъти с него и той все ми казва: "Добре, добре." Така съм говорил и с президента Желев, по същия начин той се разсейва, гледа звездите и отговаря: "Като умра". Напоследък обичам да цитирам моя шофьор, който ми каза една много мъдра мисъл, макар да е доста черна метафора: "Ние сме като гробища. Накрая всеки завършва при нас". Моята добавка обаче е, че от всеки зависи дали ще лежим под паметна плоча или в общ гроб и просто спомена за нас няма да оцелее.
18
4429
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
10 Август 2012 21:25
Тук е избрано "лошото" заглавие ...
10 Август 2012 22:22
след като хранилището е на неколкостотин километра. Отговорът бе: "Пет до седем минути." [...] не можем да обобщаваме на ангро
- от неколкостотин километра само за неколко минути - при това няколкократно... Налагат се некои изводи... требва да погледнем проблемите в анфас...
10 Август 2012 22:24
Правописец Хем анд егс с яйца!!
10 Август 2012 22:30
Българинът има чувство за истеричност.
10 Август 2012 22:59
Българинът няма чувство за историчност
- а бе какво чувство за историчност да се търси у потомци на чергари (номади) и неуседнали разбойници? Днес - тук, утре - на друг бивак, на третия ден - бастисване на следващия обект! По таз територия - никой няма и поим от прародителите си, ние търсим чувство за историчност?! Чергарско племе - огин го изгорело!
11 Август 2012 00:44
Господинът изглежда сериозен човек - професионалист, осъзнаващ важността на работата си!
11 Август 2012 03:41
Имаме чувство за историчност, авторът не е прав
Но мангасар отстрани няма как да види онова, което не знае и не разумява.
11 Август 2012 07:10
"Българинът няма чувство за историчност" и слава богу, бих добавил. Де да беше вярно обаче.
11 Август 2012 09:26
Още едно соросче.......
Изумително е колко кукувичи гнезда е свил др Шорош в БГ.
Нов български университет
Институт за изследване на близкото минало
Институтът за съвременни дигитални архиви
Институт "Отворено общество"
Центърът за академични изследвания

Само тоз учен участва в 5-6 които взаимно се легитимират...
11 Август 2012 10:46
Наброил съм 27 ционистки гнезда на Шорош у нас. Това, Радуле, е защото чичката моше-ник е мноооого благоразположен към Бг, мисли ни по цял ден доброто, та затуй ни отваря обществено. Всеки, който му служи, е проклетник , майкопродавец и помияр
11 Август 2012 10:59
Странно как всички тези организации имат претенции за някакв вид академичност.
В наименованието винаги има "институт", "университет", дори "академичен".
Тезисите на тези менте "институти" все по често биват публикувани тук.
Особено след създаването на чудото пропагандиращо фундаментален чукундуризъм
11 Август 2012 11:55
Не е вярно, че българинът нямал чувство за историчност.
Българинът - беден, мачкан, побеждаван - винаги е имал съзнание за корените си, за произхода си, за миналото си и за бъдещето си.
За разлика от някои други нации наоколо - да не изброявам.
11 Август 2012 15:03
Малко информация:Натисни тук.
11 Август 2012 18:17
Интервюираният да не се притеснява за архивите. Дебелите вратове архиви не четат. Виж, ако беше злато, Тракиско съкровище, златни часовници, старинни сребърни или златни монети, трябва много да внимава.
11 Август 2012 20:42
Емоционалната структура на българина се гради върху здравото му чувство за "археологичност". Иначе казано , всичко "исторично" при него се свежда до пореден Опит за "нов прочит" на Историята . Слава Богу , още сме далеч от десетия път , на който трябва да отчетем Историческата ни грешка ...
11 Август 2012 20:58
Господинът изглежда сериозен човек - професионалист, осъзнаващ важността на работата си!


Има и chauffeur, също умен мъж.
11 Август 2012 21:09
Дебелите вратове архиви не четат.

Наивник !
12 Август 2012 16:22
Много агенции се навъдиха у нас. Четеш табелите и се дивиш на наимениванията им. И всички тези лежляци тежат на държавния бюджет, не на Соросовия. Колкото повече намалява броят на данъкоплатците, толкова повече се увеличава броят на бюрократите. Тази обратна пропорционалност не знам до кога може да продължи. Вероятно до пълното изчезване на хората от първия вид.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД