:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,133
Активни 304
Страници 21,543
За един ден 1,302,066
Репортаж

Свободата в европейското здравеопазване е по-скоро мит

Ситуацията в Швеция разкрива раздирана от проблеми система, която създава несигурност в лечението и гигантски сметки въпреки правата на гражданите на ЕС
Европейска здравноосигурителна карта за български граждани.
Когато бе въведена през 2004 г., европейската здравноосигурителна карта бе хвалена като огромна стъпка към улесняване на свободното движение на хора в ЕС.

Притежаването на синия документ с размер на кредитна карта гарантира на всеки гражданин на ЕС в нужда от медицинска грижа, че лечението му ще бъде покрито от здравноосигурителната система, независимо дали се лекува в родината си или в друга страна от ЕС.

Неотдавнашният случай на Йохана, шведка, която живее в Германия, показва, че системата невинаги работи, и то най-вече за мобилните европейци, които поделят времето и живота си в няколко страни от ЕС. Йохана задлъжня със 130 000 крони (15 600 евро), след като роди детето си преждевременно, докато гостуваше на роднини в Швеция.

"Някой трябва да поеме отговорност. За гражданите на ЕС не бива да е проблем да получават достъп до здравеопазване", коментира евродепутатът Кристофер Фьелнер (ЕНП).

Тревогата му идва от видимите недостатъци на здравната система в ЕС по отношение на медицинските нужди на мобилните европейски граждани - а това са точно хората, чийто живот би трябвало да бъде улеснен от хармонизирането на системите в различните страни от ЕС.

Една от тях е Йохана, тя е пример за съвременен "европейски гражданин" - родена е в страна от ЕС (Швеция), работи в друга страна от ЕС (Германия), работодателят й е базиран в трета страна от ЕС (Великобритания). Единствено защото вече е била бременна, когато се мести в Германия, здравните власти там казват, че е налице "съществуващо вече състояние" и затова то не се покрива от германската обществена здравноосигурителна система.



След като бебето й се ражда 6 седмици по-рано



по време на посещение в Швеция, Йохана е шокирана, когато получава сметка от шведската болница за над 120 000 крони за раждането и двуседмична грижа за бебето, която здравните власти в Швеция, Германия и Великобритания отказват да покрият.

"Идиотско е да се оставят хората да страдат и да ги принуждаваш да вземат пари назаем, за да си плащат сметките", коментира Фьелнер, който посвещава доста внимание на теми, свързани с мобилността и здравеопазването в ЕС.

Според него съществуващото законодателство по въпроса е ясно, но остават огромни нерешени проблеми за начина на прилагане на правилата в Швеция и в други страни от ЕС.

На теория европейското законодателство дава право на всеки европейски гражданин, представящ европейска здравноосигурителна карта, да получи спешна медицинска помощ във всяка страна от ЕС, без да плаща повече от стандартните такси за пациент, съществуващи в страната, в която живее. Дори и без да представят карта, гражданите на ЕС могат да бъдат реимбурсирани по-късно от здравноосигурителната каса в страната си. В Швеция това е Националната социалноосигурителна агенция (Forsakringskassan).

Но за планираното лечение процедурата е по-различна. На пациентите например е позволено да се лекуват в друга страна от ЕС, ако в държавата, в която живеят, за лечението трябва да чакат дълго. В този случай отново пациентите няма нужда да плащат други такси освен тези, които плащат в родината си.

Но реимбурсирането невинаги е пряко и бързо и въпреки законодателството в Швеция има няколко случая, в които исканията от пациентите медицинските им разходи да бъдат покрити са отхвърлени от Националната социалноосигурителна агенция. Това принуждава хората да отнасят въпроса до съда.

Сред тези дела в административния съд е случаят на жена, която отива във Финландия за лечение, което не се прилага в Швеция - радиологичен скенер за диагностициране на заболяване. Друг швед е лекуван във Франция, но не е реимбурсиран, защото методът, използван за лечението му, не е познат в шведската практика.

Отговорникът по международните здравни теми в осигурителната агенция Андреас Стьернберг обяснява, че част от проблема произтича от различните мнения



за това кое се приема за медицински приемлив



и международно признат метод за лечение.

"Ако например е счупена лявата ви ръка, няма да признаем лечение, в резултат на което обездвижват и дясната ви ръка", казва той, давайки за пример един от спорните случаи, касаещи спешна помощ. "Диагнозата трябва да се третира по същия начин, по който се третира и в Швеция. Ако методът не е същият, няма да реимбурсираме".

Фьелнер обаче не е съгласен с интерпретацията на правилата на ЕС в шведската здравноосигурителна агенция. "Това е погрешно интерпретиране на закона, според който можете да бъдете лекуван от международно призната диагноза. Не е важно какъв ще е методът на лечение", обяснява евродепутатът.

Той не е единственият, който критикува агенцията. А тя бе принудена да промени начина, по който интерпретира правилата заради лавината от оплаквания миналата година след откази за реимбурсиране.

"Въведохме промени през март 2012 г. Преди лечението трябваше да е същото като това, което се прилага в Швеция, но сега определението е по-широко", казва Стьернберг.

Представителството на ЕК в Стокхолм също смята, че информацията и процедурите по реимбурсиране по силата на европейската здравна система трябва да се подобрят в Швеция.

"Всеки месец ни се обаждат около 30 отчаяни хора", казва Сигрид Йохансон от представителството на ЕК в Швеция. "Хората се оплакват, че е трябвало да чакат повече от 3 месеца, за да ги реимбурсира националната здравноосигурителна агенция".

Фьелнер също признава, че това е проблем, и бърза да изтъкне, че шведската националноосигурителна агенция не е ефективна, колкото би трябвало. "Няма причина здравноосигурителната служба да не може да плати по-бързо", казва той. Стьернберг от агенцията обаче контрира, че колегите му правят всичко според закона, който изисква всеки случай да бъде разгледан, за да се реши дали кандидатът трябва да бъде реимбурсиран или не. Освен това повечето случаи се разглеждали експедитивно.

"Между април и юни около 62% от случаите бяха решени в рамките на 60 дни", казва той.

Въпреки постепенното подобрение в разглеждането на искания за реимбурсиране от страната на шведската национална осигурителна агенция, Фьелнер вини и болниците, че имат принос в объркването с реимбурсирането, що се отнася до планираното лечение в друга страна от ЕС.

"Големият проблем е, че болниците предпочитат да не казват на хората, че имат право на лечение в друга страна", обяснява Фьелнер. Друга пречка пред осигурената от ЕС свобода на избор на пациентите са трудностите, пред които те се изправят, ако се нуждаят от лечение, което се предлага само в някои части на страната", добавя евродепутатът.



Болната от рак жителка на Стокхолм Тереза Вестерлунд



не успя да получи лечението, което желаеше. Докато здравните власти в няколко шведски района са одобрили лекарството Yervoy за лечение на меланома, Стокхолмският областен съвет все още не го е одобрил, което означава, че Вестерлунд няма друг избор, освен да плати от джоба си за лечение с него.

Гунила Гунарсон, координатор по лечението на онкологични заболявания в Шведската асоциация на местните власти и региони (SALAR), подчертава, че всяка област в Швеция има право да разреши различните терапии. "Всяка област си определя приоритети. Затова различните области предлагат различни възможности за здравеопазване", обяснява тя.

Фьелнер си остава критичен към системата и смята, че всеки трябва да получи пълна свобода на избора, когато става дума за достъп до здравеопазване в ЕС и в Швеция. Той твърди, че шведските здравни власти се въздържат да дадат на пациентите пълната информация за възможностите, защото се притесняват от цената. "Някоя област понякога решава да не лекува някого от рак не защото няма лечение, а защото лечението е твърде скъпо", твърди той. "Това е тъжната истина."

Горан Стярнстед, шеф на здравеопазването в SALAR, се съгласява и добавя, че макар да е теоретически възможно, рядко се случва лекар да насочи пациент от една административна област за лечение в друга, защото по този начин противопоставя грижите за гражданите в двете области.

"След 90-те г. на миналия век пациентите могат да кандидатстват за лечение в друга област, но това не е лесно и не е много вероятно лекарите да си признаят, че в другата област предлагат по-добро лечение", обяснява той.

Разликата в цените също е част от причините лекарите в Швеция да не информират пациентите как да потърсят лечение в друга страна от ЕС.

"Операция на крака в Австрия би струвала двойно повече, отколкото тук. Това е достатъчна причина дадена област или националната осигурителна агенция да не платят", обяснява той.

Въпреки настоящите недостатъци на системата Стярнстед е оптимист, че нещата ще се подобрят, когато пациентите и в Швеция, и другаде в ЕС свикнат да упражняват правата си.

"Разбира се, че е трудно за пациентът да отстоява правата си, но се надявам повече хора да го правят занапред. За това се борим", казва той.
50
5065
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
10 Август 2012 20:13
"Някой трябва да поеме отговорност. За гражданите на ЕС не бива да е проблем да получават достъп до здравеопазване", коментира евродепутатът Кристофер Фьелнер (ЕНП).

Не така мисли обаче бртската му партия ГЕРБ в държавата от ЕС България. Та тази партия определя по колко и какви случаи може да се лекуват във всяка болница. Така, ако се изчерпи лимитът за лекуване, например на пневмония,, то следващият дошъл с пневмония (български) гражданин на ЕС ще е голям проблем да получават достъп до здравеопазване.
Но в държавата от ЕС България не е прието да се коментират и обявяват такива практики и изказвания като цитираното. По е прието да се твърди, че ЕС задължава да се режат лентички за всеки асфалтиран метър път от ен-класната мрежа, иначе санкции.
10 Август 2012 22:00
Колкото и да са мобилни европейците, все в една страна трябва да са застраховани "постоянно". Тоест да си плащат вноски на общо основание по законите на страната, в която са застраховани. Тогава медицинското заведение си тегли парите от застраховката му, независимо в коя европейска страна е същата. Но ако няма никаква застраховка и е бременен, не може да се натресе на която и да е страна и да иска медицинската помощ безплатно. Помощ ще получи, но някой трябва да плати. В най-лошия случай той самият. В случая тя самата. И не виждам нищо несправедливо.
Допълнение: Ако същата е имала застраховка, е нямало да влезе в тази статия. А тя е нямала. Намирисва на манго ромски.
10 Август 2012 22:15
Де го Брайтмана бе?
Вива "Семашко" Брайти!
11 Август 2012 00:24
Николас, прав си. Допълнително към всяка нормална медицинска застраховка има пункт за медицински разходи в чужбина. Аз и жена ми, примерно, имаме по 50,000 долара.
През следващото лято искам да посетя България. Моят въпрос е: трябва ли да си нося в джоба тези 50,000 долара, за да си платя лечението и после да ми се реинбурсират от АХА? Или съответната [size=3]частна[/size=3] болница в БГ ще влезе във връзка с АХА за да си уредят сметките? Говорим за нормална чсатна болница, не за общинските коптори.
11 Август 2012 00:26
Специално пък за бременност и раждане - има пункт във всяка мед. застраховка. Обикновено влиза в сила след 1 година, за да се избегнат циганските случаи: "Въх, започнах да раждам, дай бързо да склЮчим мед. застраховка!"
11 Август 2012 09:21
Лукчо
оти не си стоиш там дето си се позиционирал в САЩ, ами се буташ в България. Стабва въпрос за проблеми вътре в ЕС, а не съм чувал САЩ да е в ЕС. Не става въпрос за НАТО.
11 Август 2012 11:00
Жената е имала работодател във Англия, тъй че не се знае дали е неосигурена. О ти,м ето сикаш да ходиш в частна болница, внимай да не ти направят 2-3 ненужни операции и да ти извадят нещо ненужно
11 Август 2012 18:49
Да, вярно е, че карти от този тип Мъде ин България или Мъдя ин Роумейниъ не работят на Европейска територия, защото и двете държави се ползват с отвратителна цървулска репутация.

Ако същите са издадени на българи или румъняги във Франция, Великобритания, Швейцария или друга цивилизована западна държава - НЯМА проблеми. И не съдете по един-два частни случая за цялата система.

Медицинската помощ в Западна Европа е БЕЗПЛАТНА*!

*Ха СЕГА, някой да се опита да го обори.
11 Август 2012 19:12
2008,
/:/ "Медицинската помощ в Западна Европа е БЕЗПЛАТНА*!
............................................................................
Така е, но за който я ползва!
А който НЕ я ползва- ПЛАЩА(мед. осигуровки)!
11 Август 2012 19:17
Разбрахме за проблемите на горките шведи, но за нашите проблеми нито дума. Наши граждани също живеят и работят в други страни, как стои въпроса с тях? Могат ли да получат адекватна медицинска помощ и на каква цена?
11 Август 2012 19:27
Марксе, ами аз не съм отивал до БГ от 12 години. Баща ми все още е жив, и има кръгла годишнина. Иначе никак не ми се ходи при такива екземпляри като теб и другите зеленочорапници, които явно са наводнили България, ама се налага.
11 Август 2012 19:30
"да ходиш в частна болница, внимай да не ти направят 2-3 ненужни операции и да ти извадят нещо ненужно "
Това го има във всички страни. Изход - 3-4 лекаря, и тогава вземаш решение за операция.
Та, никой не ми отговори на въпроса. Никой ли не знае как е в България, дали е като в нормалните страни?
11 Август 2012 19:32
"Наши граждани също живеят и работят в други страни, как стои въпроса с тях? Могат ли да получат адекватна медицинска помощ и на каква цена?"
В нормалните страни, и ако си с редовни документи, няма разлика между теб и туземците. За Бантустани - избягвай да ходиш там.
11 Август 2012 21:06
Аз съм здравноосигурен в Холандия и си плащам над 100 евро на месец за тази цел. Имам както холандска здравноосигурителна карта така и European Health Insurance Card която ми е за чужбина. За съжаление когато имах нужда от медицинска помощ в България трябваше да плащам всичко на ръка все едно не съм здравноосигурен. Само да добавя че съм само с холандско гражданство и не живея в България, и затова и логично не съм здравноосигурен в България. След като дадох около 1000 лева за прегледи, изследвания и лекарства, си хванах самолета и продължих да се лекувам в Холандия, където не само всички прегледи и изследвания, но и всички лекарства ми ги покри застраховката.
11 Август 2012 22:37
Как да ви обясня, как да ви го кажа, как да го внуша на лица НИКОГА не излизали от "родното гнездо" и Фанали яки корени?!

НИКАКВИ застраховки НЕ плащаш, при положение, че си цървул дошъл от аборигенска държава или нямаш пари. Е, ако си нелегален и нямаш документи може да имаш някои проблеми, но никой няма да те остави да пукнеш на улицата.

И ето ви един бегъл поглед в една ДЪРЖАВНА ЛОНДОНСКА БЕЗПЛАТНА* БОЛНИЦА срещу Дъ Парламента, за да спрат някои интернет пътешественици да ръсят тъпотии на килограм.

Държавна болница Свети Томас

*Има и частни болници, но онези който са NHS са БЕЗПЛАТНИ. Показаните кадри са от ДЪРЖАВНА БОЛНИЦА, в която НИКОЙ, НИКОГА НЕ ПЛАЩА.

Аман от професори и знаещи!

11 Август 2012 22:37
Медицинската помощ в Западна Европа е БЕЗПЛАТНА*!

*Ха СЕГА, някой да се опита да го обори.

Затова ли всичкото емигрант гледа да си оправи зъбите, докато е на гости в аборигенските земи ?
11 Август 2012 22:47
2008 "И ето ви един бегъл поглед в една ДЪРЖАВНА ЛОНДОНСКА БЕЗПЛАТНА* БОЛНИЦА срещу Дъ Парламента, за да спрат някои интернет пътешественици да ръсят тъпотии на килограм.
*Има и частни болници, но онези който са NHS са БЕЗПЛАТНИ. Показаните кадри са от ДЪРЖАВНА БОЛНИЦА, в която НИКОЙ, НИКОГА НЕ ПЛАЩА."
Не ме интересуват безплатни болници в Лондон. Знам че като отида в Лондон всичко ще бъде наред. Интересуват ме платени болници (не държавни!!!) в държавата България, където съм задължен да преживея около 1 месец, за съжаление.
Но jongen ми отговори достатъчно ясно, благодаря.
11 Август 2012 22:47




"Това го има във всички страни. "


Лукчо да е жив баща ти. Ама това по горе чак сега ни го казваш. Друго казваха по телевизията и пресата.Еееех.
11 Август 2012 22:48
Калки, не бъркай емигрантите, с някакви си гастарбайтери.
11 Август 2012 22:50
АВАКУМе, има го във всички страни. Периодично избухват скандали в УСА, Германия и т.н. Но поне там може да се надяваш на някаква справедливост ако такова нещо се разкрие, за разлика от БГ.
11 Август 2012 22:57
Моля виж формуляра ......... Натисни тук

Това, че "ЕнтелектВалеца" Сулю Пулев не може да си спелва името и не може да напише две думи на кръст, логично ще идва да си оправя ченето в България.


На основание на горния формуляр, по пощата ви изпращат HC2 за БЕЗплатна стоматологична помощ, вкл протезиране, амалгами, почистване на канали и прочее, безплатни очила, контактни лещи, безплатни лекарства, безплатни прегледи, безплатни операции, БЕЗПЛАТНИ манипулации, рентгенови пикчъри и тра-ла-ла.

И спрете да лъжете, защото лъжете себе си.

11 Август 2012 23:01
не бъркай емигрантите, с някакви си гастарбайтери.

О, пардон, значи.
Не знаех, че вий сте от по-горната кора на гов*ото.
11 Август 2012 23:01
Не ме интересуват безплатни болници в Лондон. Знам че като отида в Лондон всичко ще бъде наред. Интересуват ме платени болници (не държавни!!!) в държавата България, където съм задължен да преживея около 1 месец, за съжаление.


***
11 Август 2012 23:07
***
11 Август 2012 23:11
2008, аз писах по-горе: "възирал" съм от 15 години. Но сега ми се налага да ида до България за 1 месец, затова питам. А с другото писано от теб съм напълно съгласен.
11 Август 2012 23:20
И си направил най-доброто нещо в живота си. Аз съм в странство от 20, родителите ми не са между живите, а сина и дъщеря ми дори не обелват дума на български език, а и няма да им трябва. Те дори не знаят къде се намира България. Що се отнася до Холандия, това е една моного красива страна. Амстердам ми харесва повече от Хага, но и Ротердам, и Айндховен си имат своя чар. Бях командирован за една година там и за това.
11 Август 2012 23:29
***
Остави УСА, Холандия, Великобритания, Германия. А между другото тук, в Мексико, където живея, дясното (ама хептен дясното!!!) правителство на Калдерон въведе Сегуро Популар (Народно осигуряване). Плащаш около 1-2 долара на месец, и за цялото ти семейство (родителите ти, самия ти с жената и децата до 18 години) имаш здравна осигуровка, където влизат всички здравни услуги и лекарствата. Разбира се, дори в частните болници те приемат по спешност и правят нужното, БЕЗ‌ да искат пари (държавата си има фонд за това), да не говорим за държавните болници. Е, условията може да не са като в частна болница, ама за 1 долар - толкова.
11 Август 2012 23:32
А. ние всички сме се изнесли отвъд Голямата локва, предимно в УСА. Само аз и жена ми сме в Мексико. Но родителите остават, и не иде да им пращаш само пари, трябва поне на 10 години един път да ида в БГ. Но аз тази работа съм я възложил на жената, като Външен министър на семейството.
12 Август 2012 00:07
И си направил най-доброто нещо в живота си. Аз съм в странство от 20, родителите ми не са между живите, а сина и дъщеря ми дори не обелват дума на български език, а и няма да им трябва. Те дори не знаят къде се намира България.

Колко тъжно!
12 Август 2012 00:11
Що се отнася до Холандия, това е една моного красива страна.

Колко невярно! Един ден ще прогледнеш колко красива е България, но няма да можеш да върнеш времето. А на децата ти все нещо ще липсва и няма да разберат какво.
Истина е, навремето един стар емигрант в Гермяания ми отвори очите, Бог да го благослови.
12 Август 2012 00:25
Maximus II, Може и да си прав. Но поне аз не усетих никаква носталгия по БГ и с годините - още по-малко. Ето какво ми пише дъщерята в едно писмо от онзи ден (тя живее там от около 8 години): "Аз съм се променила страшно много през тези години и който плйуе американците, да си гледа работата".
Ние не сме като 2008, говорим си на български по Skype (иначе се забравя езика).
12 Август 2012 01:23
Човешките същества са физически свързани със земята на своитре предци и ако я напуснат , тя им липсва. Чисто биологично е и не може да се преодолее. Даже някои секти казват че най-полезната храна е родената на родната земя.
Виж белите американци, все са недоволни, нямат насита ни на пари, ни на храна, гълтат антидепресанти и транквиланти с шепи, и пак са нещастни познавам такива.
12 Август 2012 01:25
LUKCHO 2,
/:/ "...Ето какво ми пише дъщерята в едно писмо от онзи ден (тя живее там от около 8 години): "Аз съм се променила страшно много през тези години и който плйуе американците, да си гледа работата"..."
.............................................................................
Там е работата(истината!), че никой НЕ плюе "американците"(сащците)!
Как и защо да плюя най-близките ми роднини, познати и приятели, които емигрираха в САЩ и вече са със сащско Гражданство(демек, "американци", сащци са!)?!? Теб плюят ли те твоите близки в България?!
Плюем УПРАВЛЯВАЩИТЕ САЩ- заради външната им политика и заради политиката им на "източване на мозъци" от другите Нации, обричайки ги тези Нации да бъдат без научен и интелектуален елит! Плюем ги и заради войните, които САЩ водят по целия Свят- в името на собствените си егоистични интереси, но с цената на много човешка кръв и страдания и разрушения!
Нещо против?!
12 Август 2012 01:43
paragraph39
12 Август 2012 09:29
Плюем УПРАВЛЯВАЩИТЕ САЩ- заради външната им политика и заради политиката им на "източване на мозъци" от другите Нации, обричайки ги тези Нации да бъдат без научен и интелектуален елит! Плюем ги и заради войните, които САЩ водят по целия Свят- в името на собствените си егоистични интереси, но с цената на много човешка кръв и страдания и разрушения!
Нещо против?!

Много правилно !
12 Август 2012 10:48
Здравната помощ на Запад е безплатна , когато е спешна. Във Франция /страна образец/ никой няма да те остави да пукнеш на улицата. Ще бъдеш спасен от SMUR , ще бъдеш транспортиран до най-близката болница , ако трябва опериран по спешност , лекуван , и доведен до стабилно състояние. Безплатно. Защото си на територията на цивилизована бяла държава , а не на територията на бантустан. Нататък , ако имаш нужда от последващо лечение , или искаш планово такова , или искаш да дойдеш да се оперираш в Париж ,например ... има няколко хипотези. Първо - трябва да работиш във Франция , да си здравно осигурен , и да имаш карт вер. Според зависи от диагноза , лечение , претенции и т.н. или е безплатно , или се доплаща - малко. Ако имаш допълнителен мютюел - става напълно безплатно. Мютюелите са различни видове , но по принцип , за работещ човек , не са скъпи. С мютюел ти се покрива и зъболечение , и очила , и лещи ... всичко става безплатно. Човек сам може да си прецени дали има нужда от мютюел , или не. Ако боледува по-често , има хроничен проблем ... по-скоро трябва да се направи. ... Тия български пластмасовки тука не стават за чеп за зеле. Никой българин , пътуващ в чужбина няма смисъл да се занимава с тях. Ако недай боже ви възникне спешен медицински проблем на Запад - ще бъдете спасени и лекувани безплатно ,докато ви доведат до стабилно състояние , след кото ще ви изпишат по живо по здраво. Ако искате планово лечение на Запад , това е друга история.
12 Август 2012 12:33
Имали сме няколко пациенти от UK, Гърция, Италия, Швеция и Испания, някои от тях българи, легално работещи там - всички минаха с европеийска здравна карта. За това, че на някой са му взели пари - явно е бил в болница, където плащат както българските пациенти, така и тези от ЕС.
12 Август 2012 12:40
MUkta, не си прав - при всичките и кусури НЗОК плаща за спешно лечение в ЕС. Най-голямата сума беше ок. 250 000 евро за българка, лекувана в по спешност Германия.
12 Август 2012 13:10
Може , но предполагам че е имало последващо лечение , което е чикитан... Първичната спешна помощ е безплатна.
12 Август 2012 13:34
Какво значи първична спешна помощ и последващо лечение? Ако си си порязал пръста е ясно - една превръзка и в къщи. Ами ако си с перитонит - колко дни ще ти е първична спешна помощ и колко - последващо лечение?
12 Август 2012 14:28

Западните здравни системи са сериозно "болни" след като едно сравнително нормално раждане струва 15 600 евро. Това са вероятно около 5 (пет) средни месечни заплати в тази страна, а в едно такова раждане няма какво да струва пет месеца средностатистически труд. Значи в ценообразуването има за рязане серизно количество "тлъстинки". И "лекарството" е едно - пълна и безусловна прозрачност на всички разходи - от консумативи и лекарства до лекарски и директорски заплати. Всичко качено в интернет и достъпно за всеки и по всяко време. Без оправдания за лични данни или търговски тайни. Когато става въпрос за обществени средства и за обществен интерес от първостепенна важност тези аргументи просто не важат (така както не важат за депутати и висши държавни служители). Това е средството, друго просто няма (от стандартните). Като единственият отстъп от принципа за пълна и безусловна прозрачност може да бъде данните да бъдат забавяни от публикуване известно време, но не повече от шест месеца.


12 Август 2012 15:49
Сирена , гледате на въпроса за разходите по типично български начин ... Каква "прозрачност" искате за западните системи , като тука си има специални институции , които се грижат за това ! Във Франция това са АРС /ажанс режиональ дьо санте/ . Те определят кое здравно заведение е жизнеспособно и кое не е /и трябва да се закрие/ . Те определят колко и какви здравни заведения да има на територията на един департамент. Те определят какви "планове за икономии и рестрикции" да провеждат "болните" здравни заведения в преразходи... Но те уверявам , че тукашните критерии за "икономии" нямат нищо общо с българските такива... И това рязане на живи мръвки - "от където падне" ... просто няма как да стане тъдява... И е изключено лаици и дилетанти , и "масовото обществено мнение" да се бърка в работата на АРС-те... Че даже и политиците много-много не влияят на решенията им. Експертният елемент винаги надделява над субективизма , макар всичко да става тромаво , мудно и бавно...
12 Август 2012 15:49
Западните здравни системи са сериозно "болни" след като едно сравнително нормално раждане струва 15 600 евро. Това са вероятно около 5 (пет) средни месечни заплати в тази страна, а в едно такова раждане няма какво да струва пет месеца средностатистически труд
За сравнение една къща с 3-4 стаи струва над £ 200 000. Какъв труд е вложен, като повечето къщи са над 100 години? Защо една кола среден клас струва над £ 20 000 - какво има в нея - 1 тон желязо.
12 Август 2012 17:13

Експертният елемент винаги надделява над субективизма , макар всичко да става тромаво , мудно и бавно...

Експертния елемент нека си остане, не пречи. Проблемът с експертите (винаги) е, че една шепа експерти могат да бъдат сравнително лесно повлияни ("убедени", мотивирани, купени) докато един милион наблюдатели просто не могат. Подобно е на изборите - ами дай да оставим експерти да избират и депутатите, а?! Все пак, хубаво, че признаваш, че "всичко става тромаво , мудно и бавно". И защо така става, нали уж са експерти?! Да не би да е защото трябва да се съгласуват разни (скрити) интереси?! А пък за България това с експертите е направо подигравка - в България на експерти просто не може да се разчита. Справка - "експертите" в ДКЕВР. Не че не са експерти, сигурно са, но не се знае в чия полза работят. Справка - цените, които допуснаха за енергията от фотоволтаици (и не само).

12 Август 2012 17:21

За сравнение една къща с 3-4 стаи струва над £ 200 000. Какъв труд е вложен, като повечето къщи са над 100 години? Защо една кола среден клас струва над £ 20 000 - какво има в нея

Да, това е така. Засега! Цените на здравните услуги (на запад) бяха надути от частните застраховки (чрез принципа на положителната обратна връзка), а цените на жилищата и автомобилите (в САЩ и на образованието) бяха надути от безумно раздавани кредити (също в условия на положителни обратни връзки). Това обаче (с кредитите) ще се промени. Всъщност вече се променя - продажбите на автомобили например бележат чувствителен спад и прогнозите са, че това ще продължи още няколко години. А при жилищата, които да отбележим - не са високотехнологичен продукт, промяната ще е драстична (надолу). Вервай ми!

П.П.
Принципа на пълната и безусловна прозрачност трябва да се приложи и в образоветелната система. Особено и най-вече в САЩ-ската такава.
12 Август 2012 17:26
Да не би да е защото трябва да се съгласуват разни (скрити) интереси?! Ами отговорът е прост - не. А защо във Франция всичко става мудно и бавно ? Ами защото тука си има administration francaise , и това е нарицателно за самите французи... Никой за никъде не бърза , обаче веднъж задейства ли се администрацията - крайният резултат е неминуем Бавно но сигурно. Нищо не може да се потурчи , да се потули , и да се забрави... просто трябва търпение. За всичко.
12 Август 2012 17:32

Нищо не може да се потурчи , да се потули , и да се забрави...

Дали?! Сигурно затова Франция има държавен (и не само) дълг, който е близо до неуправляемо състояние. Блажени са верующите, а раят земен е във Франция!


12 Август 2012 17:40
Ха-ха - оттеглям се от моабеда - излезнаха аргументите на клуб "чугунена глава" - а ся дайте за бездомните под мостовете на Сена , за Световната криза , за острова на стабилност в Булгаристан ... просто си нямате представа колко сте далече от истината... По соца имаше виц , днес - по-актуален от всякога , знамето ни трябва да е Хипопотам в Блато - колкото повече потъва ,по-голяма уста отваря...
12 Август 2012 18:57

Какви бездомни, какви мостове, каква Сена?! Връзката между т.нар. експерти и държавните дългове е съвсем пряка - тези дългове са натрупани от експерти! Много вероятно и с "помощта" на експертите от (споменатите) АРС, които не са успели да озаптят здравните разходи. Що се отнася до това кой е близо или далеч от истината, Вие, който сте на метър от проблема (и не виждате цялото) или аз, която съм на километър (и не виждам подробностите), само времето ще покаже кой е виждал по-добре.

16 Септември 2012 03:44
САЩ държат първенството по здравни разходи. Там се надписва яко при пациенти на "Медикеър". Правят педикюри на бабичките и след това ги минават за операция на крака. Вземат по $ 1000 за педикюр.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД