Откакто през 2005 г. консерваторите на германската канцлерка Ангела Меркел дойдоха на власт в Германия, нейните две правителства се заеха с амбициозната и сложна задача да спрат данъчните измамници, които крият парите си в банките на съседни страни като Лихтенщайн и Швейцария. Това накара през последните години хиляди подобни нарушители сами да се явяват пред данъчните власти във ФРГ и да възстановяват милиарди укрити евро. Това стана, след като през 2009 г. бившият изпълнителен директор на "Дойче пост" Клаус Цумвинкел стана най-известният осъден богаташ заради укрити данъци. Той получи две години затвор условно, възстанови 1 млн. евро, скрити в банката LGT Group в Лихтенщайн, и плати голяма глоба. Германската прокуратура и данъчните проведоха тогава стотици предварителни разследвания и изпълниха хиляди заповеди за обиск срещу замесени само в тази афера. Голяма част от тях са известни богати немци, сред които имало индустриалци и мениджъри, но имената им още се пазят в тайна.
Тази афера всъщност е
родоначалник на практиката на Берлин да купува
дискове от различни анонимни източници с имената на данъчните измамници. Тя бе разкрита благодарение на таен информатор, който предал скъпоценните банкови данни на "данъчните грешници" на германското външно разузнаване BND. Според немски и американски медии става дума за Хайнрих К., който е бивш служител на банката LGT Group в Лихтенщайн. За услугата той получи около 5 млн. евро, срещу което властите в Германия получиха DVD с ценна информация в началото на 2006 г. В диска имаше хиляди банкови извлечения, кореспонденции, парични депозити, документи за фондовете на банката и служебни наредби за прикриване на финансовите потоци в княжеството. След разкритията Берлин си върна около 1.8 млрд евро от укрити данъци само в Лихтенщайн, а LGT плати 50 млн. евро, за да не бъде съдена. Германия пък сподели тези данни с десетки други държави, които на свой ред също предприеха разследвания и изобличиха хиляди други данъчни измамници, което вля милиарди евро в техните хазни. Преди няколко години България също поиска от Германия информация за своите данъчни измамници, но засега няма разкрития дали има такива и колко пари са укрили.
Редица представители на бизнеса в Германия се опитаха да спрат по юридически път закупуването на подобен род информация от анонимни източници и подадоха иск в Конституционния съд на ФРГ срещу кабинета на канцлера Ангела Меркел и BND. Съдът обаче даде рамо на правителството и заяви, че купуването на такъв род данни не е незаконно. Тогавашният вътрешен министър Волфганг Шойбле, който сега е финансов министър, веднага защити подобни акции и посочи, че германските тайни служби в чужбина отговарят и за борбата с организираната престъпност.
Затова закономерно дойде ред и на Швейцария. На няколко пъти редица германски провинции купиха дискове с хиляди имена на подобни нарушители в различни филиали на международни банки в Цюрих и Берн, като ги принудиха да възстановят дължимите суми на хазната в Германия. Наскоро местното правителство на провинция Северен Рейн-Вестфалия плати 3.5 милиона евро, за да се добере до личните данни на около 1000 богати германци с банкови сметки в Швейцария. То получи компактдиск с имената и банковите сметки на клиенти на частната банка Coutts в Цюрих, клон на британската Royal Bank of Scotland. В тази банка са и авоарите на британската кралица.
В края на миналата седмица изтече информацията, че всъщност най-новият диск свидетелства, че огромни суми, собственост на германски граждани, са прехвърляни от банката в Сингапур. За първи път
властите в Северен Рейн-Вестфалия разполагат с документ,
който води до Далечния изток.
С това Германия за пореден път си навлече гнева на Швейцария, защото наскоро двете страни сключиха споразумение за борба с този вид престъпления. "И двете страни трябва да спазват споразумението", казва по този повод Марио Туор, говорител на Държавния секретариат за международни финансови въпроси в Берн. "Купуването на дискове с информация е нелегално", коментира Томас Зутер, говорител на Швейцарския съюз на банкерите. "Не проявявам никакво разбиране за постъпките на държава, която влиза в ролята на престъпник. Това поведение просто не подхожда на правова държава", допълни той. Финансовият министър на Северен Рейн-Вестфалия - Норберт Валтер-Борянс, обаче заяви, че правителството на провинцията ще продължи да преследва данъчните измамници по този начин. Той обяви също така, че областта е против данъчното споразумение с Швейцария и няма да го подкрепи в сегашния му вид при бъдещето му ратифициране в Бундесрата (горната камара на парламента, където са представени провинциите и опозицията има мнозинство в момента). "Не можем днес да се държим така, сякаш това споразумение вече е факт", каза Валтер-Борянс. М.г. властите на провинциите Хесен, Тюрингия, Райнланд-Пфалц и Баден-Вюртемберг също потвърдиха, че смятат да продължат да купуват нови данни за данъчни измамници.
Това даде повод на редица германски медии да разкритикуват подобна практика, защото, след като има сключено споразумение, Берлин трябва да се придържа към правилата. Още повече че се очаква то да влезе в сила в началото на следващата година и да регламентира отношенията между двете страни в случаите, в които са налице данни за укриването на данъци в Швейцария. През септември м.г. Берлин и Берн си обещаха, че ще се въздържат от "закупуването на откраднати данни". Малко след това обаче швейцарската банка "Креди Сюис" забрани на служителите си да пътуват до Германия. Това стана, след като в края на март т.г. прокуратурата в Берн издаде заповед за арест на трима германски данъчни служители, участвали в купуването на данни за граждани на ФРГ, които укриват доходи в швейцарски банки и в частност в "Креди Сюис".
Споразумението с Швейцария предвижда
еднократно облагане на всички нелегално изнесени и укрити във филиалите на различните банки на швейцарска територия с данък между 21 и 41% в зависимост от сумата и времето, в което парите са престояли в Швейцария. Срещу това наказание данъчните измамници получават гаранции, че няма да им бъде търсена съдебна отговорност. Швейцария одобри споразумението през май т.г., но Берлин все още не го е ратифицирал. Германските социалдемократи и Зелените от опозицията обаче смятат, че споразумението не защитава достатъчно интересите на Германия и смятат да го блокират при гласуването му в Бундесрата. На същото мнение е и Синдикатът на финансовите служители, според който документът няма да реши проблема, затова пък ще гарантира пълна анонимност и свобода на данъчните измамници, заяви шефът на синдиката Томас Айгенталер. По негови данни в швейцарските банки има най-малко 150 милиарда евро, които са били нелегално изнесени от Германия. Тук обаче се намеси финансовият министър Волфганг Шойбле, който е променил мнението си по този въпрос на 180 градуса. "Случайни покупки на подобни дискове не осигуряват задоволително всеобхватен подход на данъчно облагане", каза той. Затова е много вероятно, че насроченото за този ноември ратифициране на споразумението с Швейцария в Бундесрата може да се провали или най-малкото да се превърна в истинска "институционална война" между федералния център и отделните провинции, които ревниво пазят правомощията си.