Странно е, че радетелят за всякакви стандарти Мирослав Найденов не само не се запитва какво има в кренвиршите на цена 3 лева, но и хвали продавачите им. |
Да припомним как тръгна приказката за "картела". Министър Мирослав Найденов, притеснен, че поскъпването на храните е вредно за здравето на правителството, започна да се среща с отделните гилдии. Поговори и с шефовете на големите търговски вериги, след което се похвали, че ги бил навил да не вдигат цените на десет насъщни за българина храни в течение на три месеца. Тогава всички се притеснихме, че агоминистърът собственоръчно е организирал картел, като е нахлузил хомот на цените и на естествената конкуренция. Но след това взеха да излизат детайлите. Оказа се, че идеята не е на министъра, а на веригите. Една от тях бе толкова готова за мораториума, че тутакси извади своя списък от храни и техните "трайно намалени цени", че и лого на кампанията.
После се разбра, че прехваленото замразяване всъщност не е масова мярка, а промоция на малък брой хипермаркети за незначителен асортимент от стоки. Няма "ледена епоха", няма пределни цени общо за магазините. Просто една от известните вериги обеща 90 дни да продава евтино пликче прясно мляко от собствената си марка, друга ще предлага с неизменно ниска цена един от многото видове сирене и т.н. Да не говорим, че част от огласените замразени цени дори не са най-ниските, които сме виждали в същата категория - например охладеното пиле - по 4.49 лв./кг в една от веригите -
има и по-евтини конкуренти, само че с плаващи цени
Т.е. през трите месеца различните марки сирене ще се предлагат с шарени, също както преди мораториума, цени - от палмови експерименти по 3.50 лева килограма до съвсем автентично краве саламурено за 9 лв. примерно. Никъде не пише, че цената на сиренето в България не може да е примерно повече от 7 лв. за кило. Същото се отнася за всяка от десетте стоки от "социалната кошница" на д-р Найденов. Ако една верига обяви, че 3 месеца ще продава по фиксирано ниска цена една от стоките си, това не е картел, а банална промоция. Щеше да е картел, ако "Метро" и "Билла" например се бяха наговорили да продават на еднакви/близки цени свинското, шпека, маслото и белия хляб.
Малко преувеличени са и тревогите на производители и доставчици - никой не ги принуждава да свалят цени, за да се вместят в изкуствен таван.
Място за притеснение има, обаче то е другаде. Министър Найденов нещо се отплесна и забрави напоследък колко държи на качеството и високите стандарти. Сега е наш ред да го попитаме според него какво точно съдържа кофичка с надпис "кисело краве мляко", която се продава за 39 ст. Или как ще коментира консистенцията на кренвирши за народа, предлагани с логото "трайно намалена цена" срещу 3.39 лв. за кило? Когато пробутваше стандартите, д-р Найденов се гневеше, че на българите се предлагат евтини колбаси, които кучето му няма да помирише, дори да умира от глад. Сега същият министър гордо тъпче в "социалната кошница" точно такива странни кренвирши, че даже се и хвали.
Найденов се хвана в капана, който сам си заложи
Като си играеш на демагогия, рано или късно влизаш в противоречие със самия себе си. Агроминистърът първо тръгна да натрапва високи "стандарти" в сиренето и саламите и така подложи трамплин на цените. Сега, когато жеги, суши и международното положение подклаждат инфлацията на храните, същият управленец обяснява колко хубаво и важно е евтиното, без да обелва и дума за БДС и качество.
Горките производители, търговци и потребители! С такъв министър човек никога не знае кое е на мода. Не им е лесно и на инспекторите от Агенцията по храните, които трябва непрекъснато да променят фокуса на контрола. Найденов ту ги насъсква срещу съмнително евтините стоки, ту ги праща да ловят спекуланти, които надуват цените, а в промъждутъците ги кара да наблягат на проверки за състава, преснотата и начина на съхранение на храните. При всичко това продължава да се къса нишката на най-важния контрол - от самия купувач.
Всеки, който купува евтино сирене, е наясно, че плаща за коктейл от знайни и незнайни суровини и добавки. Но къде е правото на българина бързо, евтино и достоверно да провери какво яде? И до ден днешен няма достъпни лаборатории, където усъмнил се гражданин може да отнесе продукта и срещу скромна такса да разбере дали няма да сгреши, ако го сложи на трапезата си?
За какво са ни проверки на инспектори, летящи смесени екипи и внезапни контроли, които след няколко месеца излизат с общи резултати, че от хикс броя проби на продукт игрек има зет нарушения и отклонения от нормите. Дори не ни съобщават къде се търгуват рисковите стоки и кои са те, та поне да се пазим.
Впрочем, ако жито, царевица и слънчоглед поскъпват в целия останал свят, и Бойко Борисов не може да попречи същото да се се случи и в България. Само дето ветеринарният д-р Мирослав Найденов
още не може да повярва, че никой не е по-силен от пазара
Дори и шефът му.
На петия ден от смешната акция "Хладилник" и президентът реши да се изкаже за нея. Обясни колко е лошо да се замразяват цени. Плевнелиев принципно е прав. Но в случая става дума за най-обикновена рекламна кампанийка. Със сегашния шум хипермаркети привличат внимание и клиенти към стоки, които така или иначе пускат на промоции по всяко друго време извън т.нар.мораториум. Не помните ли как една верига стъпи в България с банани за 79 стотинки, за да напълни магазините си още в ден първи. И успя. Сега цената на бананите там е досущ като в другите хиперпазари, че и по-висока понякога.
Найденов вече много пъти тръгва на поход срещу спекуланти и високи цени. Цените, разбира се, не следват неговата магическа пръчка, а своята пазарна логика. Но министърът сигурно е доволен, че с "Шоуто на Миро" за пореден път е успял да влезе в новините и в устите на публиката.