:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,341
Активни 774
Страници 21,906
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Трябва да се вдига още не само възрастта, а и стажът за пенсия за жените

От пенсионната реформа няма да има ефект, ако няма условия възрастните работници да остаряват в добро здраве, за което у нас нищо не е направено, смята социалният експерт Иван Нейков
Иван Нейков
Иван Нейков е роден през 1955 г. в Хасково. По образование е юрист. Беше социален министър в правителствата на Стефан Софиянски и Иван Костов. По негово време бе направена първата пенсионна реформа. В момента е председател на Балканския институт по труда и социалната политика.

-----

- Г-н Нейков, ЕК вече направи своите препоръки за затягане на условията за пенсиониране, но с доста задължителен тон към страните от ЕС. Какво означава това за България, ще скачат ли още възрастта, изискуемият стаж?

- Преди 2 г. започна една дискусия с хиляди участници, която приключи в началото на 2012 г. под формата на Зелена и Бяла книга за пенсионните модели на страните членки. На базата на нея бяха формулирани няколко задължителни стъпки, които всяка страна би трябвало да направи, ако иска да има две неща - високи пенсии и финансово стабилна осигурителна система. За съжаление от тези пет неща ние досега изпълнихме едно и половина. Започнахме стъпки за увеличаване на възрастта, но направихме само отделни стъпки по отношение на намаляването на ранното пенсиониране - мръднахме с малко, с 2 г., изискуемия стаж при военните и полицаите. Затова казвам, че препоръката е изпълнена наполовина.

- А какво още не сме направили?

- Има още минимум 3-4 неща, които са и много по-сложни и по които все още дори не сме в антрето. Първото е адаптирането на цялата ни икономика към обстоятелството, че в следващите 20-30 г. българските предприятия и учреждения ще работят преди всичко с възрастни работници. Българските работни места и организацията на работата в момента не отчитат този фактор - че нараства делът на възрастните работници и това ще продължи поне до 2020 - 2030 г. Следващото, което не е направено, е подготовката и адаптирането на системите за квалификация към нова целева група, а именно възрастни работници. Сега за първи път реално, а не заради отчетите, трябва да говорим за обучение през целия живот и преди всичко как това да става на работното място, защото това е предпочитаната форма за възрастните работници. Следващата много важна стъпка, която препоръчва ЕК, е нова политика на съвместяване на професионалния, личния и на семейния живот. По един начин това се прави за млади хора, по съвършено друг начин за по-възрастни хора.

- Това се знае от всички, въпросът е как да стане?

- Може би водещият пример е Дания, особено за професионалната квалификация на възрастните хора, както и за съвместяването на професионалния, личния и семейния живот. Това съвместяване означава нова политика на услуги, които възрастните работещи ще ползват. Услуги, свързани с тяхното семейство, с техните близки, които ние не предлагаме в момента.

- Т.е. да има кой да се погрижи за възрастните родители, когато си млад.

- Да, когато ти си на работа, или за малките ти деца. Или за внуците, когато ти си работещ дядо и баба. Затова говоря за широк кръг нови услуги, които трябва да се появят, за да има такова съвместяване. И следващата изключително важна, за мен на първо място препоръка на ЕС е задължителното осигуряване на широко достъпни мерки, които да гарантират остаряване в добро здраве. Това означава широк, и то лесен достъп до висококвалифицирана здравна услуга, означава профилактика. Не да лекуваш нелечима болест, а много по-рано да установиш наличието на такива симптоми. Означава условия на труд - да бъде предотвратено професионално заболяване. Възрастните работници са по-податливи на професионални заболявания. Ние здравеопазването над 65 г. го вкарваме в групата на геронтологията, а трябва да го вкараме в групата на здраве на работещи. Държава, която увеличава пенсионната възраст, без да осигурява остаряване в добро здраве - с повече възможности за почивки, рехабилитации, профилактика и т.н., залага голяма бомба.

- Една от най-категоричните препоръки на ЕК е изравняването на възрастта на мъжете и жените. У нас тя и след мерките от 2010 г. и 2011 г. ще остане различна - за жените се вдига от 60 г. на 63 г., а за мъжете от 63 г. на 65 г. Появи се идея възрастта на мъжете на остане 63 г. и така да се изравнят. Разумна ли е?

- В момента имаме конкретен механизъм, по който увеличава възрастта с по 4 месеца на година, независимо дали съм съгласен с него или не. Най-лошото е отново, преди да сме го реализирали, преди да се стигне до края, пак да започнем да правим промени. Резките движения при осигурителните модели са най-нежеланата ситуация. Така че по-добре сега, без да отстъпваме от мерките, които сме предприели, да ги продължаваме преди всичко в посока намаляване на ранното пенсиониране и осигуряване здравето на възрастните работници. Но категорично няма да спрем на тази възраст, която в момента е посочена. Ще дойде момент, при който ще говорим за по-висока възраст, а първата стъпка, която трябва да се направи, е изравняване. И колкото по-рано я направим, толкова по-добре и за хората.

- Един от аргументите за изравняване на възрастта е, че жените така са дискриминирани, тъй като заради по-ранното си пенсиониране имат по-малък осигурителен принос и оттам по-ниски пенсии. До същото обаче води и разликата в осигурителния стаж, каквато у нас ще има и след края на увеличението му с по 4 месеца на година, тъй като за жените ще стане 37 г., а за мъжете - 40 г. Означава ли това, че и той трябва да се вдига?

- Със сигурност ще трябва да изравним и осигурителния стаж. Трябва да има един и същ механизъм за излизане в пенсия за мъжете и за жените. Различните условия, които водят до различен осигурителен принос, означават и по-ниски пенсии, затова се смятат за дискриминация. Съчетано с по-продължителния живот на жените и феминизирането на нископлатените професии това е почти сигурен паспорт към бедността.

- Няма ли опасност след време възрастните работници да легнат на социалната система поради липса на подходящи за тях работни места, тъй като се очаква технологиите да намаляват броя им и да увеличават изискванията за квалификацията на служителите?

- Ако погледнем днешната реалност, ще видим едно много симптоматично преориентиране на работодателите. В момента възрастните работници над 50 г. са много по-голям дял, отколкото работещите до 30 г., а безработицата е най-висока при младите работници. Това показва, че работодателите са обърнали една тенденция, която съществуваше много години - че младият работник е за предпочитане. Работодателите са започнали да разбират, че възрастните работници са добри работници. И от тази гледна точка двете най-застрашени групи на пазара на труда в следващите години не са възрастните, а младите работници, които сега навлизат, и нискоквалифицираните.

- Как се справя България със ситуацията, в която нямаме работни места, но имаме много възрастни работници, за които няма работа и влизат в социалните системи или търсят други вратички за доходи, като инвалидизиране?

- Би трябвало, когато търсим в каква посока да насочим бюджетните средства за подкрепа на безработните и на рисковите групи, да знаем какво търсят работодателите. В момента ни липсва тази част от пъзела. Вижте какво стана с ваучерната система за квалификация. Този инструмент, по принцип добър, в много голяма степен се реализира в две направления - език и компютърна грамотност. Въобще не сме сигурни, че точно това е трябвало на работодателите. Ако искаме наистина да посрещнем проблема, който идва след кризата, а именно, че новите технологии и съоръжения ще намалят необходимостта от труд, ние трябва да знаем какви работници ще търсят работодателите и да подготвяме работниците за тези изисквания. Но част от проблема е, че и самите работодатели нямат квалификацията да преценят какви качества трябва да имат техните работници.

52
4385
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
12 Август 2012 18:40
Не се бях замислил, че по-ранното пенсиониране и по-малкият трудов стаж е дискриминация. Горките фуражки, толкова били дискриминирани ....
12 Август 2012 18:44
А, то мокър от дъжд се не бои, увеличавайте бе, не бойте се.
И без това след 10 години тук ще има само цигани и българи над 60, всичко друго ще се е омело.
12 Август 2012 19:08
този човек или е наивен или говори за наивни, от памтивека българинът знае да щади белите коси, той е друга биология, признава или не, ако не почива скоро ще е починал, често апропо при решили да го игнорират, кой инсулт, кой инфаркт, просто са в риск, те не са живяли спокоен западен живот, камо ли почивки, краткотраен отдих, физическа активност в природна среда, съвсем е друга тема мениджър висока позиция с всички екстри, научил се да хвърля работа за седмица на млади, с неизменно трябва ми за утре, тоя не можеш и с топ го пенсионира
12 Август 2012 19:23
Тоя с камъни трябва да бъде претрепан, както при шариата прелюбодейците!
12 Август 2012 19:30
тоя не можеш и с топ го пенсионира

десет,
да опитаме с "дървен господ", а?
12 Август 2012 19:36
тъжно е, изпратихме в друг свят прекрасни колеги, едни не биха стигнали сегашните неувеличени прагове, и други продължили окрилени в жизненост край млади, и тъгата не е колко си живял, а отношението към каквото бил си дал, не е заслужена обидата българска пенсия
12 Август 2012 19:55
Въжетата сами ли да носят или от института на празнословеца ще ги раздават?
И още един въпрос - какво видимо е свършило през живота си това плямпало?
----------------------------------------
Блогът на Генек
12 Август 2012 19:55
Този мискинин първо да износи, да роди и да отгледа поне едно дете, пък после да се разпорежда колко и до кога трябвало да работят жените
12 Август 2012 19:59
Ооо, Иван Точката дава акъл?
12 Август 2012 20:00
Ся, аз си мисля, че тъй като интервюто засяга тема, която е и политическа, и трудова, е редно да се спомене, че преди да стане министър, интервюираният е бил заместник-председател на КНСБ, а след това - политически деец на общинско ниво от СДС, според търсене набързо в Гугъл.
12 Август 2012 20:04
Не се ядосвайте, така е в целия цивилизован свят - така трябва да бъде и у нас. И в България ще стане така, колкото и да не им се иска на някои. И за икономиката е добре, да не говорим, че все по-малко работещи издържат все повече пенсионери (дори не калкулирам безработицата сред малцинствата), и за жените е по-добре - познавам десетки жени, приближаващи пенсионна възраст, които се чудят как ще оцелеят следващата година с мизерните си пенсии.
12 Август 2012 20:10
Зеленооки, аз пък искам да видя колко работодатели У НАС ще наемат 62-годишна жена и срещу какво заплащане?
Да не говорим, че българите не са здрави и са разсипани от ада на последните две десетилетия ненормален живот. Не е ли ясно, че целта е хората изобщо да не могат да се пенсионират въпреки събираните им пенсионни осигуровки?
12 Август 2012 20:26
политически деец на общинско ниво от СДС
Е, не толкова скромно де, то си го пише вдясно от портрета му
Беше социален министър в правителствата на Стефан Софиянски и Иван Костов. По негово време бе направена първата пенсионна реформа.
12 Август 2012 20:30
Според мен докато има помощи за социално слаби, пенсионната възраст и осигурителният стаж не трябва да се вдигат. Не може да караш някой да се блъска до 70 годишна възраст, за да издържа здрави мъже и жени на по 20-30 години. За социално слабите - помощи във вид на курсове за ограмотяване и квалификация, учебни помагала и дрехи за децата им. Плащането на пари в брой, вкл и детски надбавки да е изключение. Другото от което трябва да се реже са инвалидните пенсии. Не може в България да има 800 000 инвалиди. Преосвидетелстване и свиване до максимум парите в брой - да им се дават облекчения във вид на лекарства, помощтни средства, карти за градския транспорт ако работят. Над 1,5 млрд лв. на година плаща НОИ на инвалидите.
12 Август 2012 20:31
Възрастни работници да, но не и работещи пенсионери!? Поне на държавна работа - НЕ!!!!
12 Август 2012 20:33
Тото, майката на Симеон Джанков ли имаш предвид, дето е просто незаменима в Министерството на просвещението?
12 Август 2012 20:35
Зеленооки, аз пък искам да видя колко работодатели У НАС ще наемат 62-годишна жена и срещу какво заплащане?


Не става дума за назначаване на жени на предпенсионна възраст, а за тези, които все още работят. Никъде на тази планета не е лесно, ако си 62 годишен(на) и търсиш работа, това е ясно. Ако имаш работа обаче и получаваш да речем 400-500 лева, как мислиш ще ти отрази сриването до съвсем мизерните 200 лева? За това става дума.
12 Август 2012 20:35
Във Великобритания полицаите и военните се пенсионират на 55 години, а администрацията в съответните ведомства няма никакви предимства. Изключение се прави само за следователите, специалните части, участниците във военни мисии в чужбина. Логично е също, полицаите и военните да изпълняват противопожарната охрана?!
12 Август 2012 20:36
Според мен докато има помощи за социално слаби

Знаеш ли колко са помощите за социално слаби и колко човека ги получават и можеш ли да направиш съпоставка например с една Германия - там колко % получават помощи и какъв % са помощите от минималния праг за оцеляване?
12 Август 2012 20:37
Не става дума за назначаване на жени на предпенсионна възраст, а за тези, които все още работят.

А тия, които не работят, как точно и къде да си намерят работа?
12 Август 2012 20:41
Зеленооки, впрягаш каруцата пред коня. Ако пенсионната възраст за жени официално се вдигне примерно до 67 г. (а в САЩ вече споменават 70 г. праг), а жената остане без работа на 62 г., какво ще прави според теб? И кой ще размита да я вземе на работа при нашата "икономическа конюнктура"?
12 Август 2012 20:43
Първото е адаптирането на цялата ни икономика към обстоятелството, че в следващите 20-30 г. българските предприятия и учреждения ще работят преди всичко с възрастни работници.
А защо не вземане на бързи мерки за увеличаване на ражданията на българчета например?
12 Август 2012 20:46
Защото, Хане, бабите работят, вместо да си гледат внуците. Налива се масло в пожара на демографската катастрофа.
12 Август 2012 20:56
Знаеш ли колко са помощите за социално слаби и колко човека ги получават
Около 600 млн. на година - за България не е малка сума. Проблемът е, че отглеждаме една прослойка която не иска да работи, не иска да се образова, раждат деца от 15 годишна възраст. Отглеждаме си паразити и същевременно тормозим възрастните хора и ги караме да живеят в мизерия.
12 Август 2012 20:58
цивилизационен избор е клише, пенсията е отсрочено разплащане не алименти по кефа на най новия във власт, изчислена е на 8 до 10 години получаване и при сегашния стаж е доста пари, и нататък в бщ кюп циганин с 10 деца и никога не работил до трийсетте си и 700 лв алимент не влиза в пенсионен пул, ни младежа с фуражка никога не плащал осигуровки от никой вид, той колко години ще полза право в което няма принос, така в кюпа всички е цивилизаонно лицемерие
12 Август 2012 21:05
може и в метафора, сложил си пари в банк, иде някой и получава лихвата наместо тебе, нали парите са свещенни
12 Август 2012 21:06
Има цял комплекс от мерки за подтискане на раждаемостта на българите:
1. Вдигането на пенсионната възраст (да, така бабите не могат да помагат!)
2. Вдигането на възрастта на завършване на средно образование - питайте учениците какво правят в 12 клас?
3. Ниските доходи на младите хора и високи цени на всичко свързано с децата
3а. Врътките с майчинството - вместо майките спокойно да си гледат децата с достатъчно дълго и достатъчно платено майчинство, държавата прави всичко възможно да не им го осигури
4. Непоносимите условия за купуване на жилище - какво пречи държавата да поръча на стоителни фирми да изградят добре планирани квартали с училища и достатъчно детски градини и после да ги дава за символичен наем на млади семейства с деца? Ако имат едно дете - малка къща - при раждане на следващо - по-голяма и т.н.
5. Натрапването на мъжете и жените на фалшиви ценности, които нямат нищо общо с радостта от семейството и децата - пари, пиене, забавления - "да си поживеем, мани ги тия деца и сватби"
6. Натрапването на жените на фалшиви ценности, които им пречат да се отдадат на това, за което са създадени от природата - да се радват на деца, дом и семейство. Вместо това - учене, учене, учене (до 25-27 години), после кариера, пари, ипотека, лизинг и към 30-35 години евентуално 1 дете, за предпочитане от богат мъж
Резултатът е налице след само 20 години "демокрация".
12 Август 2012 21:15
Мръсни гадове,
Докога ще унищожавате българския народ заради извършените от вас престъпления?
Докога ще ви работим свини със свини?
Не се наплюскахте, не се накрадохте.
Заврете си демокрацията в ауспуха.
12 Август 2012 21:18
До Хан:...........7. Многобройните работещи пенсионери, а за младите няма работа?! Едни пазачи не могат да се вредят - пълно е с 50 годишни милицЮнери и овенни!?
12 Август 2012 21:24
Таман ми го припомнихте - пенсията на милиционери и военни се спира докато работят на трудов договор, като държавен служител или на изборна длъжност след пенсиониране.
12 Август 2012 21:28
Около 600 млн. на година - за България не е малка сума.


Разбивка имаш ли?
50 млн на месец при помощ на калпак от 50 лева прави 1 млн на социални помощи?!?
12 Август 2012 21:36
В момента е председател на Балканския институт по труда и социалната политика.

Винаги съм се чудил с какво се занимават в тези институти. Каква практическа полза има от тях? И откъде се издържат?
12 Август 2012 22:06
Защо уважаваната Дина Христова си губи времето с бити карти като интервюирания? Нещо зависи ли от него или има какво да каже?
Разговорът по тези теми следва да бъде с управляващите, като се питат и за:
1/ Кога грамадните държавни инвестиции ще започнат да създават работни места? Правителството бе длъжно, подчертавам длъжно, срещу двата милиарда бюджетно съфинансиране по европейските програми да е създало поне 100 000 работни места. Къде са?
2/ Докога хората у нас ще бъдат лишени от избора да се пенсионират по-рано/по-късно с по-ниска/по-висока пенсия?
3/ Докога ще плащаме за изкуственото развъждане на цигани?
Д-р Уид361 е сложил сол в "циганската" рана, а и пише интелигентно, та ще го попитам /не само него, разбира се/:
Как е решен въпроса с признаването на следването за стаж? Аз, макар че не съм лекар, също учих 6 години за вишо - по държавна поръчка, редовно, без да повтарям и с отличен успех. Мога ли нещо да направя тези години да ми се зачетат за дтаж, когато и ако му дойде времето?
12 Август 2012 22:14
Боже,боже а тези работещите четиридесет и кусер години още ли... и на колко трябва да гушна букета
12 Август 2012 22:56
Мога ли нещо да направя тези години да ми се зачетат за дтаж, когато и ако му дойде времето?
Единствено можеш да изпитваш дълбока благодарност, че държавата те е издържала и учила без пари. Като му дойде времето, родното здравеопазване ще се погрижи да не натоварваш пенсионната система.
12 Август 2012 23:58
"Реалната безработица в България засяга 42 % от трудоспособното население"
Натисни тук
И за млади и за стари: къде ще работите?
13 Август 2012 00:39
Би трябвало, когато търсим в каква посока да насочим бюджетните средства за подкрепа на безработните и на рисковите групи, да знаем какво търсят работодателите. В момента ни липсва тази част от пъзела.
То пъзел няма, а на него само една част му липсвала.
А бюджетни средства за ограмотяване на работодателите няма ли да де предвиждат!? Все пак за да знаете какво търсят работодателите, трябва първо работодателите да знаят какво търсят. Отделно, че колкото повече неквалифицирана работна ръка навлиза на пазара (продължителната безработица деквалифицира), толкова повече ще се увеличават и неграмотните работодатели и консултантите кат автора.
така е в целия цивилизован свят - така трябва да бъде и у нас
Абе, умнико, в цял свят произвеждат автомобили и космически ракети, само у нас няма. Кое е добре за икономиката? Не може с непрекъснато повишаване на възрастта за пенсиониране да се компенсира сбъркан, да не кажа дори налудничав икономически модел. Отделно за нашите условия са раздадените наляво и надясно привилегии по "политически, хуманни и циЛИвилизационни" подбуди на пишман-политици.
13 Август 2012 07:26
не е заслужена обидата българска пенсия

Ех, ако можеше "заслугата" за тези пенсии да се припише на марсианци... Уви, основно и главно българи са причина за всичко ставащо (и неставащо) в България.
13 Август 2012 07:32
Weed361:
За социално слабите - помощи във вид на курсове за ограмотяване и квалификация, учебни помагала и дрехи за децата им. Плащането на пари в брой, вкл и детски надбавки да е изключение.

Напълно съгласен -
Трябва да се въведе нещо като купонна система (електронна!), и с тези купони да могат да се купуват само определени стоки. И сега има нещо подобно с купони за храна като то може да се разшири и с дрехи, курсове и т.н. Пари като социални помощи трябва да се дават съвсем минимално.
13 Август 2012 08:55
Трябва да се вдига още не само възрастта, а и стажът за пенсия за жените

И.. още по-дълбоко.замразяване на пенсиите...Така по-бързо намаляват пенсионерите и 800 млн.лева годишно от ТЕХНИТЕ пари,Тиквата харчи като свои.Вчера пратил самолет да прибере от Варна Николинка младеновата,с разтегнат мускул по време на отпуска??!Нямало мафия?Манерки и ловки...
13 Август 2012 09:32
Този хубавец, приказващ сладко-сладко, си го спомням как също така сладко ги редеше преди една Коледа при КостОФФ, как с голяяяяма грижа и много труд е успял като социален министър да осигури взимането на пенсионните надбавки преди Коледа.Бяха от порадъко на 1.63 лв. /нещо такова/, но с толкова загрижен и топъл глас, меко, с чувство на изпълнен дълг ги редеше "...за да могат хората да си получат парите и са щастливи на Коледа..."
Проклех го и такава майна предколедна изтърсих, че още я помня.Този род говеда са от най опасните - кротко, "културно", почти да му повярваш докато ти връзва въжето на врата.
Иван Точката викаш Барма, а? Че не се ли познавате отблизо?
Аблепсия, за постовете
13 Август 2012 10:17
И няма да се уморя да повтарям - проблемът с пенсионната възраст и стаж трябва да бъде решаван само в контекста на специална грижа за запазване на качеството на труда на възрастните работещи.

СЕГА у нас такава система НЯМА! Никой не полага грижа за квалификацията на работещите над 50 години. В редките случаи, когато самите те инвестират в своето образование (!) и квалификация, работодателите и държавата не им оказват адекватна подкрепа. Същевременно, обществото (?) очаква от тях още поне 15 години (!) трудова дейност и принос.

Очевидно е, разчита се на това следващата генерация български пенсионери да живее на издръжката на прокудените от страната си деца дотолкова, доколкото разликата в стандарта на живот "тук" и "там" в обозримо бъдеще ще се запази и тази издръжка няма да е непосилна. Същевременно, и занапред българското общество, икономика и фиск ще разчитат на тази ... издръжка. И като така, все по-разумен изглежда изборът на средната възраст у нас да инвестира дори над възможностите си в образованието на децата си "навън", с оглед последващата им реализация "там", но не и "тук".

Крава от теле не бозае, ама ... кой да знае.
13 Август 2012 10:17
"Реалната безработица в България засяга 42 % от трудоспособното население"

Аз това го твърдя от година и повече, съвсем на око.
Невъзможно е хората в София да не могат да намерят каква да е работа с години и да има 3,6% безработица, а в провинцията е далеч по-зле.
13 Август 2012 10:33
Аполитичен,
Моделът е налудничав, защото го правиха, а и продължават да се упражняват върху него, комунисти ака "социалисти". Явни или поприкрити.
Какво, освен усложнени форми на идиотизъм, може да произлезе от хора, чийто мироглед е непоправимо увреден от най-ретроградните и исторически отречени "учения"?
Един човек на власт с нормално капиталистическо възпитание никога не би оставил държавата да дава пари срещу нищо. Просто самото действие "даване на нещо срещу нищо" за него би било противоестествено. Вече бе посочено, напълно правилно, че циганите следва да отработват помощите си. Но това е малко. България дава над милиард субсидии на земеделските производители, без да получава нищо срещу тях. Управникът с нормално капиталистическо съзнание щеше да ги заставя да създават работни места срещу бюджетните пари и за един мандат щеше да сведе безработицата до естествените 7-8%.
13 Август 2012 11:01
А въженцата, сами ли ще си ги носим, или ще ги раздават по профсъюзна линия ?
13 Август 2012 12:44
Weed361
Според мен докато има помощи за социално слаби, пенсионната възраст и осигурителният стаж не трябва да се вдигат.

13 Август 2012 13:32
Трябва да спре осигуряването за пенсия. Няма смисъл да плащаш нещо, което няма как да ползваш- ти лично. Парадокс е, че плащаш ежемесечно за нещо, за което вероятността да ползваш е минимална, а други го изяждат тук и сега, докато ти одържат от доходите. Стига! Къде са пенсионните фондове и защо са изядени? Тук няма предни и задни има българско правителство и българска държава, които дължат отговор на населението защо е обрано.
13 Август 2012 14:00
ablepsia12 Август 2012 20:10

Зеленооки, аз пък искам да видя колко работодатели У НАС ще наемат 62-годишна жена и срещу какво заплащане?

СЕГА, за секретарка -НЕ за там 20 годишна, руса, дълги крака и т.н.
За счетоводител - ДА. Какво по-добро от опитна, мислеща основно за работата специалистка с дълъг опит. Тук пропорциите на тябото са без значение
Обратното също би било странно (меко казано)
13 Август 2012 14:42
Изчетох многобройните мнения на всички форумни "капацитети", а те са едни и същи под всяка статия! Направо да се изуми човек какъв потенциал от лица с мастити знания и компетенции имало на територията на България! И то във всяка област на живота!
По темата единствено искам да споделя, че инвалидните пенсии не са 800 000 хиляди, а са малко над 400 000, което също е дебела цифра. Но форумният герой по-горе, гневно критикуващ получателите на подобни пенсии, дано не стига до там, горещо му пожелавам да не стига до инвалидна пенсия!!!! Аз съм на 43 години и получавам инвалидна пенсия, също така и работя. Получавам пенсията сега, защото с моето заболяване шансовете да оцелея до пенсиониране на 63-65 годишна възраст са по-малко от 10%, да не кажа около 1% реално! Тъй като имам 18-19 години стаж, пенсионер съм от година, считам, че получавам заслужено пенсията си предварително, която като парично изражение хич не е толкова много, цялата отива за прегледи и лекарства, че дори и не стига понякога....
13 Август 2012 16:29
Моделът на пенсионно осигуряване, леко изменен от този бивш министър е налудничав, защото го променяха, а и продължават да се упражняват върху него, демократите. Всички виждаме до какво ни доведе измъдреното от Нейков. При това този продължава да ръси бисери. Щели да са преобладаващо възрастни работници. Ами работниците ще са такива, каквато е демографската структура в България, а сегашната демографска структура е плод на 23 годишните усилия на демократите, да съсипят България. Наистина, поне докато родените преди 1990 година все още работят, ще има и опитни работници, а това ще свърши окончателно около 2050-2055 година и това е процес, който започна около 2008-2010 година. Характерното за този процес е навлизането в трудоспособна възраст на малко на брой и то в голям процент нискоквалифицирани и необразовани български граждани и излизането в пенсия на значително по-голям брой и значително по-квалифицирани и по-образовани български граждани. Вместо да се борят с причините довели до демографската катастрофа в България, управляващите в България демократи правят и невъзможното да засилят тази катастрофа. Едно от тези неща е вдигането на пенсионната възраст и затягането на условията за пенсиониране, което съвсем естествено обезсърчава работещите в България да работят и бягството от България продължава с пълна сила.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД