:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,042
Активни 675
Страници 27,607
За един ден 1,302,066
Дежа вю

В просветата отново се подготвя не закон, а катастрофа

Законодателната работа на ГЕРБ в образованието създава впечатление, че провалът с поредната реформа е неизбежен
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Министърът на образованието Сергей Игнатов с охота "решава" несъществуващи проблеми и не бърза да се заеме с реалните. Това обрича поредната реформа в образованието на неуспех.
За министър във ваканция Сергей Игнатов прекара твърде много време пред медиите в последните седмици. Уви, нетипичната му словоохотливост се въртеше около измисления скандал с изхвърлянето на Ботев и Левски от учебниците. Когато стане дума за реално съществуващи проблеми, министърът обикновено предпочита да мълчи - нито лошите резултати на външното оценяване, нито фундаментални законодателни инициативи като закона за предучилищното и училищното образование досега са заслужили цели две пресконференции като докладите на комисията за защита от дискриминация.

Просветният закон обаче прилича по едно на докладите - макар подготвян цели три години, текстът на места е удивително нескопосан и често успява да отклони вниманието от същественото с бисери, които едно време (преди законодателната ера на ГЕРБ) бяхме свикнали да четем само в кандидатстудентските работи. Мнозинството в парламента опита на всяка цена да пришпори приемането на закона преди лятната ваканция, но предупрежденията на експерти и опозиция се оказаха основателни - физически това беше абсолютно невъзможно. Така започващата след 2 седмици учебна година се спаси от поредния прибързан експеримент, а родители, учители и деца сигурно вече са забравили паническите дни преди ваканцията, когато за пръв път от години



изглеждаше съвсем неясно как ще се учи наесен



Броени дни преди началото на новия политически сезон не личи по нищо в ГЕРБ да са забравили законотворческото си мото "скоростта преди всичко". Едва ли убеждението на министъра, че проектът може да бъде окончателно приет за един календарен месец, беше само плод на политическа наивност. Бързането му е оправдано - в края на мандата екипът на просветното министерство не е успял да прокара нито един от двата фундаментални закона, уреждащи принципите и структурата на средното и на висшето образование. Сега новият срок, указан от Игнатов, е ноември. Но и той не е реалистичен, като се има предвид обемът на работа. Проектът на просветното министерство е от 400 члена, а с предложенията на депутатите по различните текстове обемът на закона набъбна до около 700 разпоредби. Ако всеки от тези 400 текста се обсъжда по един час, депутатите трябва да работят без прекъсване 16 дни по 24 часа в денонощието. Времето не е взето произволно - на първото заседание за закона за около три часа и половина бяха приети 3 члена.

Макар и съвсем в началото на дебата, работата в комисията е показателна за качеството на текстовете. Две заседания бяха отложени, за да може да се изчистят някои двусмислени разпоредби, които позволяваха различно тълкуване. Големите обещания за бюджет 2013 г. като бюджет на образованието, здравеопазването и пенсиите вече започнаха, но все още липсва финансова рамка за една от най-важните промени в закона - изцяло новата структура на средното образование. Ако законът бъде приет в сегашния си вид, влизането му в сила означава няколко важни неща. Всички основни училища трябва да решат



дали да съкратят един клас



и да обучават до седми или да се преобразуват в училища до десети клас. Това означава съкращаване или назначаване на учители, нови бюджети и т.н. Професионалните гимназии пък ще преминат към общините, а никой не говори откъде общините ще намерят финансиране и за тях. Прогимназиите ще престанат да съществуват, основните оздравителни училища трябва да станат средни, а болничните да бъдат закрити. Никакви обществени обсъждания не можаха да помръднат тези въпроси по-далеч от декларативното им присъствие в проектозакона.

С бързането си ГЕРБ има и друг проблем - избирателите не гледат добре на промени в ключови сектори, които касаят всеки човек - здравеопазване, образование, социална политика. Това мнозинство е показало, че умее да се огъва и под най-лекия натиск. Тази гъвкавост е особено характерна за предизборния сезон. В какъвто и срок да приеме новия закон, сегашното мнозинство ще остави "скелети в гардероба" на наследниците си, които ще бъдат избрани на парламентарните избори идното лято. Тогава следващият премиер ще влезе в ролята на Бойко Борисов, който до днес се оправдава с лошото наследство на тройната коалиция.

А всъщност усилията на депутатите трябва са в посока решаване на проблеми, а не създаването на нови. Учебните планове и новите учебни програми от години са заложник на просветния закон, а той явно е удобен параван да не се прави нищо за тях. ГЕРБ вече загуби в празни приказки 3 години. Вместо да бърза да вкара училището в поредния вреден експеримент, сега може поне да реши този проблем.
11
3767
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
28 Август 2012 19:32
За този министър, една пирамида, по-точно пирамидка
28 Август 2012 23:06
Как нито един журналист не попита нито веднъж кой пише законите в република България?! Не че масонът Сергей Игнатов ще си признае! Дали е вярно че Световната банка диктува "реформите" в образованието и въобще в България?
28 Август 2012 23:08
И защо след като 22 г. тези "реформи" ни разболяват, СБ и МВФ ни предписват още от отровното лекарство?
Кога ще ви се изясни че се опитват да ни убият?!
28 Август 2012 23:37
В просветата отново се подготвя не закон, а катастрофа

Оставаме със скромното убеждение, че авторката даже не е прочела подготвения законопроект.
29 Август 2012 09:05
А ве защо всяка година се променя закона, и ми се струва-все по-нескопосано. Защо даже се промени в "зората на демокрацията"--трябваше да се махнат само тоталитарните и комунистически глупости....и така. Защо едно нещо като работи добре, трябва да го променяш? Що ти трябва да ръчкаш л@йно дето не мирише....
29 Август 2012 09:18
Злото, което ни се случва е предварително планирано, така са решили едни хора. За това всичко всеки път го правят по-зле. Потъесете "Сварена жаба".
29 Август 2012 09:34
Че какво друго да потготвят образователните бюрократи, ако не катастрофа? Фаворитката на министъра, зам.министър Милена Дамянова нито един ден не е била даскалица!? Всъщност аз си мисля, че управляващите никога не са и помисляли да има нов закон! Протакаха до последно - тактиката на Дани Вълчето от правителството на тройкаджиите. Дори да се приеме закона ще влезе в сила от септември 2013 г., тоест при ново правителство!? Което ще бъде коалиционно и партньорите може да искат нови клаузи в закона? Което да го отложи още във времето.....
29 Август 2012 09:53
Дни преди началото на учебната година на пазара пуснаха промоционални комплекти - тетрадки и скицници, с лика на чалга певци, опаковани с дискове с тяхното творчество, алармира на първа страница "Труд".

Песни с текстове като "моето тяло жадно обгрижваш с ръце, нека... всичко се тресе" са изобилие в предлаганите дискове.
29 Август 2012 10:32
"...измисления скандал с изхвърлянето на Ботев и Левски от учебниците..."
Как така "измислен"? За проектозакона нищо не знам, но това с комисията по дискриминация е повече от скандал. И не само "Сега" писа за него. И обществената реакция беше значителна. Стига замазване на безобразията и подмитане под чергата! Всеки автор/издание има право на политическа позиция. Знаем, че тая на в-к "Сега" е яростно антиправителствена. Но въпросният скандал е за неща над политиката. Да се изопачава тоя проблем за политически точки е долнопробна журналистика.

29 Август 2012 11:30
Е, измислен е, защото нямаха намерение да ги изхвърлят, а само да ги "ревизират", което е дори по-лошо. Защото всичко забранено става хит. А когато е ревизирано, ти се промива мозъкът.
29 Август 2012 11:52
Сергей Игнатов, или още познат, като Сергей 2-ри Египтолог е най-едрата калинка в Тиквариата. Въздух под налягане.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД