:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,430
Активни 760
Страници 27,995
За един ден 1,302,066
ИЗБОРИ

Ромни и Обама се карат за аборти, докато икономиката затъва

3 месеца преди президентските избори в САЩ кампанията се върти около скандални истории и никой от претендентите не казва как ще свие огромния вътрешен дълг
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Камарата на представителите на американския Конгрес реши данъчните облекчения за всички американци, въведени от Джордж У. Буш, да бъдат удължени с още 12 месеца.
Три месеца преди изборите за президент на САЩ двамата опоненти не престават да си разменят обиди и удари под кръста. Всекидневно изплуват истории, които отново и отново нажежават сблъсъка между американския президент Барак Обама и кандидата за поста на републиканците Мит Ромни. През последните седмици на дневен ред излязоха абортите, данъците и... едно голо къпане в езеро в Израел.

Републиканците не са против абортите на забременели след изнасилване, заяви говорителка на Ромни. Тази реакция дойде в отговор на коментара, който републиканският конгресмен Тод Ейкън направи наскоро. Ейкън, който е сред най-убедените противници на абортите, обърка всички с твърдението си, че след изнасилване много рядко се стигало до бременност. Според него женското тяло си имало средства да предотврати забременяването, когато ставало дума за истинско изнасилване. В това изказване коментаторите веднага чуха две неща. Първо - доста нелепото и ненаучно предположение за някакви непознати свойства на женския организъм - меко казано. И второ - намека, че някои жени биха се позовали на изнасилване, само и само за да могат да направят аборт. Въпросното интервю с Тод Ейкън светкавично се разпространи в мрежата, а авторът на злополучното изказване побърза да даде заден ход пред в. "Вашингтон пост".

Но с това гафовете на републиканците не приключиха. Една стара и невинна история предизвика нова вълна от коментари. Преди година група политици от Републиканската партия били на обиколка из Израел. Една вечер, след като хапнали и пийнали добре, те решили и да се изкъпят, но не къде да е, а в Галилейско море - там, според Библията, Христос е ходил по водата. Дотук - нищо особено. Само дето един от републиканците влязъл в тези свещени води чисто гол. А добре известно е, че неговата партия особено държи на християнските ценности и морал. Медиите дори твърдят, че ФБР известно време разследвало случая, но явно не били открити никакви противозаконни прояви. Журналистите все пак призоваха политиците да смекчат тона на взаимните обвинения.

Пак през изминалите дни президентът Барак Обама отново разкритикува опонента си Мит Ромни за плановете му за данъчни реформи. Обама каза, че водещият елемент в предизборната програма на Ромни е намаляване на данъците с 5 трилиона долара, от което ще се възползват най-богатите американци. Същевременно кандидатът за вицепрезидентския пост на републиканците Пол Райън подготвял проект на закон, който ако бъде приет, щял да позволи на Ромни да плаща по-малко от 1% данъци.



Обвинения без край



На фона на тази предизборна борба коментаторите припомнят, че първият чернокож президент на САЩ всъщност пое поста с обещанието да обедини страната, а в момента сякаш я разединява. Да не говорим, че у мнозина нараства и разочарованието от досегашното управление на Обама. Вярно, част от плановете му се провалиха поради съпротивата на Конгреса, но например обещанието да закрие затвора в Гуантанамо беше тихомълком отменено без помощта на републиканците. А иначе президентът е особено уязвим на тема безработица и пазар на труда. Тъкмо там републиканците ще го атакуват през идните седмици. А той навярно ще продължи да им отговаря с обвинението, че искат данъчни облекчения за богатите. Който и да спечели накрая, фактът е налице: пукнатините, разделящи американците, все повече се разширяват и стават все по-трудно преодолими. Високата безработица е "изяждала" главата на не един или двама американски президенти. За последен път това се случи на Джордж Буш старши. В подобно положение се оказва сега и президентът Обама.

Четири години след най-тежката след Втората световна война икономическа криза в страната Барак Обама се намира в капан. Въпреки инжектираните милиарди и създадените милиони нови работни места, безработицата в САЩ не пада под 8%. Толкова много безработни в Америка не е имало от времето на Голямата депресия отпреди 80 години. Икономическият институт в Хамбург (HWWI) е изследвал какво влияние оказва състоянието на трудовия пазар върху резултатите от президентски избори. Изводите на учените са, че когато безработицата надвиши 7%, за управляващите става вече опасно. Управленията в САЩ, при които тази критична граница е била прехвърлена, са губили избори на тази основа - при президентите Джералд Форд, Джими Картър и Джордж Буш старши. Роналд Рейгън обаче е бил преизбран, именно защото в последния момент успява да смъкне безработицата под критичната граница.



Икономиката е всичко



Нищо чудно, че републиканският кандидат за президент Мит Ромни атакува опонента си Барак Обама именно с темата за работните места. При това с обилна доза от прословутия американски патос. "В Америка се случват неща, които ми късат сърцето. Едно от тях е безработицата", така сърцераздирателно започва предизборната програма на Ромни, озаглавена "Вярвам в Америка. Планът на Ромни за заетост и растеж". Но и опонентът му Обама поставя икономическата проблематика в центъра на своята предизборна кампания. "В цялата страна срещам хора, които не могат да плащат сметките си, по-възрастни работници и служители, които се страхуват за пенсиите си, или пък млади хора, за които няма достатъчно работа", призна президентът Обама на една от предизборните си срещи.

Двамата кандидати за президентския пост имат и доста различни, дори противоположни виждания, за това от какво се нуждае Америка днес. Демократът Обама е за една силна грижовна държава, предлагаща справедливост за всички, която ще бърка в портфейлите на богатите, когато се налага, за да има повече за "малкия човек"; която ще поставя нови правила, когато играчите на финансовите пазари се самозабравят (както по време на финансовата криза от 2008 г.); и която ще се погрижи САЩ, които са най-големият потребител на енергия в света, да се превърнат в пример за подражание в областта на "зелената енергия". Неговият политически опонент Мит Ромни залага на икономическите рецепти от времето на президентите Роналд Рейгън и Джордж Буш младши - по-малко държавна намеса в икономиката;



по-малко държава въобще,



затова пък повече простор за частната икономика. В програмата си Ромни се обявява открито за анулиране на част от мерките, предприети от правителството на Обама, включително реформите на Уолстрийт и увеличаването на данъците на богатите американци. Затова пък Ромни предвижда драстично намаляване на данъците на фирмите.

Какво очаква американците след изборите тази есен засега е трудно да се каже. И двамата претенденти за президентския пост не казват как ще бъде намален огромният вътрешен дълг, без да бъдат драстично съкратени разходите или пък с предвижданите данъчни облекчения. На този фон "Вашингтон пост" си позволи сравнението с Пинокио, чийто нос расте при всяка следваща изречена от него лъжа.
 Бившият губернатор на щата Масачузетс Мит Ромни поздравява свои поддръжници в щата Айова.
 Републиканският конгресмен Тод Ейкън разбуни духовете в САЩ със своите изказвания за изнасилванията и абортите.
20
2268
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
28 Август 2012 20:49
"никой от претендентите не казва как ще свие огромния вътрешен дълг"
С една достатъчно голяма война. Толкова голяма, че да изтрие дълговете и да се почне начисто.
28 Август 2012 20:50
Ама то туй не е за казване пред публиката, та затуй не го казват. Там и двамата са единодушни.
28 Август 2012 22:07
lukcho2
28 Август 2012 20:49
"никой от претендентите не казва как ще свие огромния вътрешен дълг"
С една достатъчно голяма война. Толкова голяма, че да изтрие дълговете и да се почне начисто.

Аре, още един дето ще развива икономиката чрез самолетоносачи.
Лукчо, мойто момче, никакъв самолетоносач не може да спечели войната срещу китайчето Ху, което работипо 12 часа за 100 - 200 долара, без никакви осигуровки и с този си почти безплатен труд поставя основите на китайската империя.
28 Август 2012 22:50
"Демократът Обама е за една силна грижовна държава, предлагаща справедливост за всички, която ще бърка в портфейлите на богатите, когато се налага, за да има повече за "малкия човек"".
Ето защо Обама ще спечели, за него ще гласуват "малките хора", а те са много повече от богаташите. Америка е разделена на две: една голяма част бедни и малка част богати хора. Средната класа е в процес на изчезване.
28 Август 2012 23:59
"никакъв самолетоносач не може да спечели войната срещу китайчето Ху,"
Може. По време на война, и то голяма, почти всички транспортни коридори ще бъдат опасни за корабоплаване. Тогава американчето Джони трябва да си стегне дупето и да работи за УСА (макар и не за 100 долара). Но какво ще прави тогава китайчето Ху, на кого ще си продава продукцията? Още дълго време Китай няма да може да расте за сметка на вътрешното потребление.
29 Август 2012 00:52
лукчо тая кръвожадност откъде я придоби?
29 Август 2012 01:30
Покрай безсмисленото комедийно тв реалити шоу "американски президентски избори" се случват и крайно любопитни неща, повече от любопитни...

"Вашингтон. Четирима американски военнослужещи са били обвинени в подготовката на държавен преврат и убийство на президента на Съединените Американски Щати, Барак Обама.
Обвинените са от младшия офицерски състав на Трета моторизирана дивизия на база Форт Стюърт, щат Джорджия. По данни на прокуратурата на САЩ военнослужещите са част от радикална групировка. Те планирали да превземат оръжейния склад на Форт Стюърт и да разрушат сградата на Управлението за вътрешна безопасност и хидросъоръжения на щата Вашингтон. След това са смятали да извършат покушение над президента Барак Обама и държавен преврат.
Прокуратурата все още не разполага с данни за наличието на други замесени военнослужещи."
Та избори някакви щяло да има
29 Август 2012 04:50
В страна на религиозни фундаменталисти това са най-важните проблеми.
29 Август 2012 05:44
никакъв самолетоносач не може да спечели войната срещу китайчето Ху, което работипо 12 часа за 100 - 200 долара, без никакви осигуровки и с този си почти безплатен труд поставя основите на китайската империя.



Империя основана на робството. Такава няма шансове в наше време. Шансовете са там, където бъдат дадени по-големи свободи на широките народни маси. Не на богаташите, а на широките народни маси. Империята САЩ има много съюзници и подражатели, защото тя е модел как народът може да живее по-добре. Китай няма да намерят един съюзник, или един народ, който да желае да стане като китайския, един работник по света, който да иска да работи като китаеца. Те не могат да бъдат модел за подражание. От Китай империя не става.
29 Август 2012 08:06
Демократът Обама е за една силна грижовна държава, предлагаща справедливост за всички, която ще бърка в портфейлите на богатите, когато се налага, за да има повече за "малкия човек"; която ще поставя нови правила, когато играчите на финансовите пазари се самозабравят (както по време на финансовата криза от 2008 г.); и която ще се погрижи САЩ, които са най-големият потребител на енергия в света, да се превърнат в пример за подражание в областта на "зелената енергия".
Ей тоз Обама, голям черпаклия се извъди. Ще дръпне черпакът на нашто Манрико.
29 Август 2012 08:14
Нашто Гозамбо, пак се е изпуснало неподготвено.
Империя основана на робството. Такава няма шансове в наше време. Шансовете са там, където бъдат дадени по-големи свободи на широките народни маси. Не на богаташите, а на широките народни маси.
Точно бедните и робите накрая побеждават. Пък и как ще отделиш богаташите от широките народни маси. Нашто Гозамбо не е разбрало, че капитализмът не е система на широките народни маси, ами на богаташите.

Империята САЩ има много съюзници и подражатели, защото тя е модел как народът може да живее по-добре. .

Чак пък целият народ да живее добре. Ако живее, то е благодарение и на Китай, който произвежда евтини стоки, от които печелят в САЩ. На основата на тези стоки се печатат доларите, с които се осигуряват големите заплати в САЩ.
Китай няма да намерят един съюзник, или един народ, който да желае да стане като китайския, един работник по света, който да иска да работи като китаеца. Те не могат да бъдат модел за подражание. От Китай империя не става.
Повечето работници по света, които наистена произвеждат работят като китайците. Ама америнаките работници нещо все не произвеждат качествено.
29 Август 2012 09:22
Gozambo
М+++
29 Август 2012 10:53
Следващият американски президент ще бъде този, който обещае, макар и неявно, война в Бл. Изток.
29 Август 2012 13:52
Всъщност абортите и икономиката имат пряка връзка, и няма лошо че този въпрос да се поставя на дневен ред.
Например, ако майката на Дянков беше проявила повече смелост и решимост, когато е трябвало, може би това, което го имаме като икономика днес, нямаше да е такава катострофа, което го имаме като стандарт на живота.
29 Август 2012 16:02
Ракита,
следващия президент ще бъде избран, за да я води.
29 Август 2012 16:07
Ракита,
следващия президент ще бъде избран, за да я води.
След 3 месеца ще стане ясно - ако е Обама, ще започне през ноември, а ако е Ромни - през януари, след като встъпи в длъжност. Всъщност, дори Обама да не бъде преизбран, той също може да я започне през ноември и Ромни да я довърши.
29 Август 2012 17:22
Общо взето съм съгласен с теб Ракита. Иран е само началото и то не само защото се опъва на САЩ. Ако Иран бъде изваден от голямата игра може да бъде реализирана идеята на британския геополитик МакКиндър за "клещите" с които ще бъде стисната Русия. Като тези "клещи" през Иран стигат до постсъветските средноазиатски републики. Не случайно Путин толкова настоява за т.н. Евразийски проект от 2014г. Т.е. това е на практика едно възстановяване на СССР в в постсъветската Средна Азия. А Средна Азия е затисната между Русия и Китай. Сирия е само една пешка. Залогът е много по-голям. Той е борба за световно геополитическо надмощие. Който няма как да не се реши с "горещи" средства. Поне опитът за това е толкова изкушаващ...
30 Август 2012 09:08
А Средна Азия е затисната между Русия и Китай.
Именно. А Русия и Китай все още далеч НЕ са съюзници според мен. Китай няма интерес от съюз с Русия - нито политически, нито икономически. Единственото, към което Китай се стреми, са руските суровинни и енергийни източници в Сибир, като този стремеж ще зе сасили, ако НАТО влезе в Иран.
30 Август 2012 10:00
Схващането, че от война могат да се извлекат споменатите облаги (като изчистване на дълговете) е остаряло и вече неприложимо. Първо, една война неминуемо гълта много ресурси, което води до още по-големи дългове (справка - Ирак, Афганистан). В миналото тези военни дългове (а и другите) са се чистели за сметка на победените - чрез завземане на ресурсите и пазарите им. Това е позволявало да се "подложи" още някой и друг етаж под финансовата пирамида, която дефакто е сегашната кредитна система. Т.е. войните са осигурявали територии, хора и пазари за разширяване на основата на кредитната пирамида. Да, ама вече няма накъде - Земята все пак е една, а победа над страна като Иран ще даде само малка глътка въздух и почти няма да бъде усетена (справка - Ирак, Афганистан). Значи Лукчо е прав, че ако някоя война може да помогне както това е ставало в миналото, това трябва да е голяма война. Световна демек. Може ли обаче Китай, Индия или Русия да бъдат победени (Бразилия ще бъде взета без бой след това)? Аз съм скептик - НЕ мисля, че това е възможно. От друга страна обаче, ако все пак е възможно, то трябва да стане час по-скоро защото колкото повече се бави толкова по-силните стават те (Китай, Индия и Русия) и толкова по-трудно ще е да бъдат победени по-късно. От трета страна обаче, дори и да се постигне такава победа и тези пазари бъдат завзети, това пак няма да реши генерално проблема, а само ще го отложи с няколко десетилетия. И да, няколко десетилетия може и да изглеждат примамлив срок, но в крайна сметка, при риска тази война да унищожи планетата, тя едва ли ще си струва (защото едва ли е реалистично Русия и Китай да не направят всичко, което могат за да се спасят). Затова моята прогноза е: голяма война няма да има. Може дори и малка (срещу Иран) да няма защото ресурсите, които тя ще глътне, няма да компенсират ползите (като цяло). Е, да, има лобита, които не се интересуват от ползите като цяло (за страната), а гледат само своите (корпоративни) ползи, но мисля, че вече политиците имат мааалко повече кураж да се изправят срещу такива лобита. Защото все пак, в края на краищата, отговорността е лична и когато дойде време да се търси сметка, оправдания няма да се приемат.
30 Август 2012 10:30
Значи Лукчо е прав, че ако някоя война може да помогне както това е ставало в миналото, това трябва да е голяма война. Световна демек. Може ли обаче Китай, Индия или Русия да бъдат победени
Защо разглеждаш тези страни в един отбор - аз съвсем не мисля, че те са съюзници. Пак ще кажа, че ако САЩ/НАТО влязат в Иран и ако Китай продължи да бъде изтласкван от Африка, както това се случи в Либия, на него не му остава нищо друго освен да посегне на средоазиатския и сибирския нефт и газ. Със сила. А САЩ наистина няма да водят глобална война - за нея не им стигат нито силите, нито средствата, пък и от 60 години насам военната им доктрината залага на локалните, а не на глобалната война. Ще превземат и омаломощават страните една по една в продължение на години и десетилетия: Сирия-Иран-Африка-Средна Азия-Китай-Русия...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД