:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,681
Активни 683
Страници 3,584
За един ден 1,302,066
Пътят на парите

Защо обичаме да ни мамят

Търсите ли начин да забогатеете със сигурност, без да работите? Разбира се, и точно в това е проблемът
Снимка: Архив
Бунтове потопиха Албания в анархия след краха на финансовите пирамиди в края на 90-те г.
"Арбитраж", амбициозният нов филм на Никълъс Ярецки за финансов магнат, упражняващ различни форми на измама, излиза на екран през септември. Когато това стане, очаквайте лавина от статии, блог постинги и гневни туитове, изтъкващи абсурдите в него. Техническите термини са варварски изопачени. Значима сделка по сливане на компании е сключена с по-малко документи, отколкото потребителски кредит за купуване на автомобил. Главният герой преживява неща, каквито не могат да се случат дори за 5 минути в истинския живот. А най-изнервящото е, че филмът не показва никакъв арбитраж. Всичко това, че и още, ще бъде изтъкнато от всеки, който знае как работи финансовата система.

Въпреки всичките погрешни представи за Уолстрийт, филмът е съвършено приятен начин да прекараш два часа. Ричард Гиър демонстрира точната доза чар и превъплъщение в ролята на патриарх на финансова династия. Той улавя същността на успелия измамник познавач - не само способността да накараш хората да те харесват, но и (почти) да вярват на лъжите ти.

И тук стигаме до нещо, което филмът пресъздава много точно: измамниците и създателите на финансови пирамиди успяват просто защото ние им позволяваме. Последните финансови измами по същество не се различават съществено от нигерийските измами по електронната поща. Те действат най-добре тогава, когато оставят у мишената убеждението, че излиза суха от нещо, често нелегално или поне нечестно. То е нещо като старата поговорка "не можеш да измамиш почтен човек" и това е почти вярно. Всички ние ставаме уязвими за финансовите пирамиди и други трикове, когато започнем да



вярваме, че можем да излъжем вселената



и можем да получим нещо срещу нищо. Най-добрите сред професионалните мошеници успяват предимно защото ние така отчаяно им вярваме.

Дори най-зрелищните примери за финансови измами обикновено се оказват забележително банални в изпълнението си. Злоупотребата с гротескно високи суми рядко изисква зашеметяваща финансова виртуозност - всичко, което се изисква, са основни счетоводни умения и желание да излъжеш.

След краха на Peregrine Financial през юли президентът на фирмата Ръсел Уосендорф признава в бележка, писана преди опита му за самоубийство, как е злоупотребил с половината от средствата на клиентите си. Измамата е шокираща със своята дързост и простота - Уосендорф прехваща банковите извлечения на клиентите си и ги фалшифицира с Photoshop и Excel. Когато одиторите и регулаторите започват да проверяват балансите в банките, Уосендорф наема пощенска кутия и поставя адреса й на фалшивите банкови извлечения. Когато регулаторите започват да проверяват и онлайн банковите извлечения, той се научава да фалшифицира и тях.

Стратегията на Бърни Мадоф технически не е по-сложна от тази на Уосендорф. Но тя работи безупречно поне от края на 80-те г. на миналия век до голяма степен защото инвеститорите на Мадоф настоявали за значително гарантирана възвръщаемост от повече от 3 пъти над годишния икономически ръст в САЩ. Накратко те искат



да изкарат доста пари, без да свършат никаква работа



Същината на финансовата пирамида е обещанието за печалба без усилието на риска. И Чарлз Понци (който дава името на финансовите пирамиди на Запад - схема "Понци" - бел.ред.), както и Мадоф, притежава невероятно средство да генерира пари за своите "инвеститори": арбитраж на международни купони (IRC). Рядко използвани днес, IRC са нещо като подаръчни картички за пощенски марки - можете да ги изпратите на хора в други страни, за да им позволите да купят достатъчно пощенски марки, за да ви върнат обратно нещо по пощата.

Хаосът след Първата световна война ражда ценови аномалии: IRC, купени в повечето страни, струват по-малко от стойността на изкупуването им в САЩ. Бостънският измамник Чарлз Понци уверява инвеститорите си, че може да използва това, за да осигури високи гарантирани печалби. Инвеститорите само това и искат да чуят - Понци набира милиони в рамките на няколко месеца. В един момент някой случайно, разбира се, забелязва, че в системата няма достатъчно IRC, за да генерират възвръщаемостта, която Понци обещава, и пирамидата рухва.

Като други прочути измамници - Дона Бранка, Марк Стюърт Драйър, Сергей Мавроди и Рийд Слаткин, Мадоф успя да отложи въпросите за по-дълго време, отколкото Понци. С помощта на немного сложна компютърна програма неколцина чиновници успяват да отпечатат извлечения, в които пише... това, което Мадоф казва, че трябва да пише. Когато загрижен инвеститор иска да види как работи системата, Мадоф му показва фалшиви "преговори за продажба", като другата страна в преговорите всъщност е служител на Мадоф в съседната стая.

Когато всичко рухва, много хора се питат как е възможно всичко това да е действало толкова дълго време, без никой да забележи. Но бързо стана ясно, че



много хора са забелязвали



Инвеститори, които всъщност са извършвали дю дилиджънс, са стигали до извода, че нещо много сериозно не е наред. Смятали за странно, че Мадоф е избрал одитор, работил в мол в Рокланд Каунти. Според тях нито една пазарна стратегия не би могла да осигури възвръщаемостта, която Мадоф твърди, че постига: 8 до 12 процента всяка година, независимо дали пазарът върви надолу или нагоре. Това е доста по-добре от индекса S&P 500 и хората, които инвестират в S&P 500, трябва да приемат, че понякога портфолиото им леко ще олекне. Това е почти желязно правило във финансите - можеш да имаш високи приходи, може да имаш сигурни приходи, но не може да имаш и двете едновременно.

Когато на инвестиционния служител Хари Маркополус от конкурентна фирма е разпоредено да приложи стратегията на Мадоф, за да отмъкнат клиентите му, са му нужни само няколко часа, за да разбере две неща: първо - че стратегията на Мадоф не може да генерира възвръщаемостта, която той обещава, и че единственият начин да я гарантира е чрез измама.

Жертвите на Мадоф със сигурност не са чели внимателно отчасти и защото Мадоф обезкуражава онези, които задават прекалено много въпроси. Както "Икономист" писа скоро, след като лумна скандалът, клиентите му приемат, че "да искаш от Бърни да разкрие стратегията си е катастрофа, равносилна на тази да поискаш да видиш магическата формула на "Кока-кола". Да се гневи Бърни би означавало да се убие кокошката, която снася златните яйца - той прогонва двама клиенти, които неуважително си тикат носа и любопитстват как се правят парите. Това е брилянтна социопатична манипулация. Хората не поставят под въпрос абсурдните, нереалистични високи приходи на Мадоф, защото, ако го сторят, ще загубят шанса си да трупнат своите 10 процента безрискова печалба всяка година.

Когато лесните пари са ни на една ръка разстояние, не ни трябва много разум, за да повярваме в тях. Когато истерията по финансовите пирамиди завладя Албания през 1996 г., в рамките на една година 2/3 от населението бе вложило пари в някоя от тях.



Неизбежният срив бе ужасяващ



Според МВФ "избухнаха неконтролируеми бунтове, правителството падна и страната потъна в анархия и почти в гражданска война, която отне живота на 2000 души".

Скоро след този крах писателят Пи Джей О'Рурк отиде в Албания и интервюира хора, които бяха участвали в пирамидите. Как са били привлечени? Все пак подобни пирамиди вече бяха рухвали в Русия. Редактор в местен вестник му бе обяснил. "Хората не вярват, че това са истински пирамиди. Толкова много пари не могат да се спечелят честно. Хората мислеха, че става дума за контрабанда и пране на пари, за да се правят такива големи печалби", разясни редакторът.

Също като тези албанци някои от инвеститорите при Мадоф, изглежда, също бяха проумели, че т.нар. му стратегия не може да генерира възвръщаемостта, която обещаваше. А защо тогава инвестираха? Може би защото, както О'Рурк отбелязва за албанците, не са вярвали, че са жертва на измама, мислели са, че те са измамниците.

Лесно е да чувстваме превъзходство над лудите албанци или глупаците на Мадоф, но аз не съм сигурен, че вие и аз сме много по-умни. Погледнете поредицата от спукани балони през последните 20 г., при които хората отчаяно се самоубеждаваха, че има сигурен начин да се забогатее, без да се работи... или най-малко да работиш 30 или 40 г., да спестиш 5 процента от доходите си и сетне да харчиш още 25 или 30 г. за едно комфортно пенсионерство. Няколко хиляди, инвестирани в акции на интернет компании, трябваше да донесат достатъчно богатство, че да можем да се пенсионираме на 45 г.



Сапуненият мехур с имотите,



който последва, бе още по-хубав - дори не се налагаше парите да се превръщат в спестявания. Можехме да се наслаждаваме на вани с джакузи, вградени аудиосистеми и гранитни облицовки, и то веднага, напълно сигурни, че докато си седим и отпиваме от чаша превъзходно шабли, къщата ни "налива" допълнително средства в пенсионния ни фонд.

А сега? Вече си казваме, че не преследваме спекулативни печалби, че сме доволни на 8 процента възвръщаемост, които бихме могли да очакваме от едно добре диверсифицирано портфолио на борсата. Но защо толкова вярваме в тези 8 процента? Това е възвръщаемостта, на която сме свикнали почти исторически, за един твърде дълъг период от време. Но както казват борсовите анализатори, досегашните нива не са гаранция за бъдещи резултати.

Спестяванията, които аз започнах да правя в края на 90-те г., когато се дипломирах, струват по-малко от парите, които бях вложил. Дори и ако се върна само 10 г. назад, няма ръст от 8 на сто, по-скоро 2-3 на сто, като се отчете инфлацията. Повечето от парите, които са в пенсионната ми осигуровка, са единствено парите, които аз съм вложил там.

В цялата страна хората се надяват, че 90-те години по някакъв начин ще се повторят. Как иначе да си обясним истерията около Groupon - компанията, която на практика се основава на един списък от имейл адреси? Всички ние отчаяно се опитваме да пресметнем как ще можем да се пенсионираме без 8-те процента годишна възвръщаемост, на която разчитаме.

Отговорът вероятно е, че няма да можем. Когато стане време да се пенсионирам според актуалните разчети на правителството, се очаква двама работещи да изхранват един пенсионер, и то за десетилетия. Няма финансово средство, което да направи това възможно - нито социалноосигурителната система, нито частните пенсионни фондове, нито магьосник финансов мениджър, който да обещава безрискови печалби. И кого избираме ние? Хората, които ни казват, че могат да направят това невъзможно нещо.

"Арбитраж" вече бе наречен антиморална приказка. Голямото откритие е, че всички герои са сложни по един или друг начин поради причини, които са едновременно прозрачно егоистични и напълно реалистични. И публиката е засмукана. Много ни се иска героят на Ричард Гиър да продаде компанията, да се разплати с инвеститорите, да остане малко и за него. И вероятно причината това толкова много да ни се иска е, че все още се надяваме измамникът да продължи да действа достатъчно дълго, за да забогатее.
СНИМКА: ЕПА /БГНЕС
Бърнард Мадоф успя да измами хиляди американци.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Една от жертвите на пирамидата на Мадоф пред съдебната зала в Ню Йорк, докато чака присъдата на Мадоф. Той бе осъден на 150 г. затвор през юни 2009 г.
СНИМКА: АРХИВ
Ръсел Уосендорф прехваща банковите извлечения на клиентите си и ги фалшифицира с Photoshop и Excel.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
US Bank също стана обект на разследване след краха през юли на Peregrine Financial Group Inc, защото парите на вложителите минавали през банката.
18
4592
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
30 Август 2012 20:54
Е, има ли нещо да се коментира повече?
Всичкото го изживяхме в условията на "ускорен естествен подбор".
Оказва се, че родните мошеници са се учили от най-добрите.
30 Август 2012 21:03
Оказва се, че родните мошеници са се учили от най-добрите

Жалко само, че нашите съдии не са се учили от съдилите "най-добрите".
Мадоф получи 150 г., а нашите фараони - "било е частна сделка, няма данни за извършено престъпление".
.
А това изречение трябва да си го заковат на стените, таваните, десктопите всички, вярващи във втори и трети стълб, че и от основния, от пенсионните фондове:
Спестяванията, които аз започнах да правя в края на 90-те г., когато се дипломирах, струват по-малко от парите, които бях вложил.

При това в Щатите бият яко през пръстите при лошо управление на пенсионен фонд, а тука само свиват рамене - криза е.
30 Август 2012 21:16
"било е частна сделка, няма данни за извършено престъпление".

Мдам!В основата на неолиберализма е пазара. Основното правило на пазара е спекулата. Спекулант - това звучи гордо!
"Прецакай другарчето си" - това при нас е традиционен национален спорт. Но виждам, че е на път да стане и олимпийска дисциплина.
Това ме кара да бъда спокоен!
30 Август 2012 21:30
Заглавието е неточно. Никой не обича да го мамят. Обаче много хора обичат да мамят. Поради това се включват във всякакви схеми, инициативи и проекти, в които очакват да измамят другите и да спечелят. Обаче в такива схеми баш тарикатите са малко и те измамват голямото мнозинство от кандидат-тарикати. Но пък и никой не жали за измамените - тръгнали са да мамят, получили са си заслуженото.
За по-конкретен пример - прословутите пирамиди у нас. Много малко крайни тъпанари си мислеха, че това е легитимна работеща организация, която дава по 100% лихва, произведена от въздуха. Повечето бяха наясно какво е това пирамида, обаче се включваха, надявайки се да се окажат достатъчно нагоре в пирамидата, та да спечелят - т.е. надяваха се да измамят другите. Е, някои измамиха, повечето бяха измамени - заслужено.
30 Август 2012 22:12
Търсите ли начин да забогатеете със сигурност, без да работите?

Що бе! Черепа, Гриша Ганчев, Златев и компания кво са работили за такова богатство?
30 Август 2012 22:54
Когато хората сядат да играят покер, тях ги свързват алчността и желанието да измамят другите. Хората, които печелят от казина, имам предвид организаторите на игрите, печелят от алчността на хората и желанието им да измамят другите, т.е. да получат лесни, немъчени пари. Прав е автора, че почтени хора не могат да бъдат измамени. Казиното не може да спечели от човек, който не желае да изкара пари по този начин. В статията никъде не видях да се сочи алчността като първопричина за измамите. Вероятно, защото така е политкоректно след като пазарните фундаменталисти обявиха, че алчността бута бизнеса напред.
30 Август 2012 23:09
Абе може да ви ръфна тъй, за нищо, ама не четете, прастаци драги. Балзак го не помня, хеле в детайли - честно; но Дикенс... Ааа, Дикенс... "Мартин Чъзълъуит", "Малката Дорит" (лично Дорит я заебете, скучна благородна викторианка), "Нашият общ приятел"... Ъ?

Е, нема 'а четете. Ясни сте ми.


30 Август 2012 23:55
дю дилиджънс


Я, пак нови думички в българския. Гледам чичко Гугъл и той дал своята лепта в тази "иновация". iSiktir бе!
31 Август 2012 00:20
А статията е банална, но и съвсем вярна, като имотния балон тук и по света.
31 Август 2012 09:58
Пирамидите се появяват там, където има излишни пари - у нас в началото на 1990-те в населението имаше спестявания с равностойност от около 2 млрд. долара, а в САЩ през последните 30 години се изля истински кредитен дъжд. Всъщност, тъкмо поради тази, последната причина все повече фондови борси на запад заприличаха на истински пирамиди, а у нас в средата на 90-те фалиралите банки довършиха онова, което пирамидите не успяха. Е, сега нещата си отиват на мястото. До следващата кредитна експанзия след някое и друго десетилеие Човешката памет очевидно е къса, а човешката алчност - безкрайна. Тъкмо на това разчитат измамниците и спекулантите.
31 Август 2012 10:01
Един мой близък приятел и колега от гладните студентски години, след 10-ти се набута в някаква варненска пирамида и остана без четиристаен апартамент в центъра на морската столица. После нещата се развиха както си му е реда. Той се вманиачи да съди пирамидата, спря да се занимава с каквато и да е друга дейност, пропи се, уволниха го от работа, жена му взе детето и го напусна и сега този мъж живее в някакво бунгало и е станал за посмешище.
А цялата врътка започва с обещанието за 300% лихва и появилата се лакомия за бързи и лесни пари. Човек ако се замисли, 300% може да се получат само от дрога и оръжие, но кой ще ти мисли в такъв момент. Най-интересното беше, че шефът на пирамидата се казваше Диамант Диамандиев.
Трябва да си особено заслепен от алчност, че да дадеш дори и два лева на човек с такова име!!!
31 Август 2012 10:25
Идеята на статията е "трудно е да се мами честния".
И си помислих дали целият вой срещу "политиците" от всички цветове не е
"Крадат, а на мене не дават"
31 Август 2012 11:40
За да бъде една измама успешна, освен измамника е необходимо и друг, който иска (е съгласен) да бъде измамен (обикновенно смятайки, че мами друг).
31 Август 2012 12:32
По правилното заглавие би било: Алчността е един от най-мощните двигатели на човешките действия.
31 Август 2012 12:38
Още по-точно заглавие - "Всеки ден се ражда по един балък"!
Казвам го от личен опит.
31 Август 2012 12:41
Отговорът вероятно е, че няма да можем. Когато стане време да се пенсионирам според актуалните разчети на правителството, се очаква двама работещи да изхранват един пенсионер, и то за десетилетия. Няма финансово средство, което да направи това възможно - нито социалноосигурителната система, нито частните пенсионни фондове, нито магьосник финансов мениджър, който да обещава безрискови печалби. И кого избираме ние? Хората, които ни казват, че могат да направят това невъзможно нещо.


Добре са си. Тук един работещ трябва да изхранва двама пенсионери...

31 Август 2012 13:17
И кого избираме ние? Хората, които ни казват, че могат да направят това невъзможно нещо

Ромни?
31 Август 2012 18:06
Един риторичен въпрос : " Биха ли могли да се осъществят този вид измами в България по времето на така нареченият социализъм ?"
За мен отговорът е еднозначен, а извода, който си правя е, че този вид измами стават там, където липсва държавност или там, където са под покровителството на държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД