3 юли 2008 г. Взривът в армейските складове край Челопечене направи така, че София и околностите да изглеждат като при война. |
изпочупени прозорци, невероятна уплаха, клатене на жилищни
сгради... При взривовете тонове боеприпаси се се разпръснали невзривени на огромен периметър около изоставеното военно поделение. И до днес след няколко претърсвания американски експерти откриват цели муниции, гранати и снаряди, заровени на метри под опустошените складове. Все пак наскоро бе обявен нещо като край на обезопасяването на района.
На практика нищо не стана ясно след взривовете. Нито кой е виновен, нито какво точно се е случило, нито дали има нещо умишлено. Направен бе опит за дело срещу шефа на военното поделение, но то беше за незаконно изсичане на дървесина. Стана ясно обаче, че при тази работа с боеприпасите - необходими и излишни, цари пълно безхаберие. И са налице куп хора и институции, които уж са ангажирани с процеса, а пък накрая винаги се измъкват от отговорност и я тропосват на някой друг.
Нещо повече. Показателен е примерът с излишните боеприпаси, за които се прави т.нар. обезопасяване. То обичайно се нарича от купчината експерти и военни утилизация сякаш за да се прикрие отговорността. Дълго време след 1989 г. Министерството на отбраната извършваше това обезопасяване на боеприпасите си, но постепенно военните се откачиха от тази дейност, защото им излизаше скъпо. Прехвърлиха проблемите на чужда глава. Затова и
тази дейност бе поета от частни фирми
Които, както казва специалистът по взривове и бивш отговорен фактор в МВР Иван Бояджиев, получават лиценз от службата за контрол на общоопасните средства в МВР (КОС), наемат безработни хора, обучават ги за 4 дни и ги пускат да вършат тази изключително опасна работа за 350 лв. заплата. Обезопасяването на боеприпаси изглежда простичка работа, но изисква сериозно обучение. Освен това всеки месец трябва да се проверяват уменията на работниците. За такава дейност трябва да се получава заплата от 2000-2500 лв. Ако обезопасяването на боеприпаси се прави от обучени военни, няма как те да получават 350 лв., смята още Бояджиев.
Или иначе казано, военните се измъкнаха от отговорността да обезопасяват собствените си боеприпаси. Което е повече от абсурдно и смешно, защото и в тези случаи те правят поръчките. И всички по веригата - от министъра, през ресорния зам.-министър, та чак до отделните чиновници просто трябва да си носят отговорността при инциденти.
Още повече че на практика в момента
България е превърната в бойно поле
от невзривени боеприпаси.
След Челопечене имаше още няколко инцидента, преди да се стигне до още два големи - единия край Севлиево и особено другия - край Петолъчката.
Наскоро стана известно, че близо 10 хиляди невзривени боеприпаси са събрани след взривовете край Петолъчката. Военното министерство дори обяви точната цифра - 9751. Освен това са били събрани и 4131 кг скрап. До този момент прочистената площ била 23 068 дка, а около 100 военни продължавали операцията по разчистването на района, "похвалиха" се още от Министерство на отбраната. Като се има предвид колко време бе прочиствано около Челопечене, то и за Петолъчката може да се предположи, че този процес ще трае още месеци, че и години.
Там става дума и за плодородна земеделска земя
Междувременно бе обявено, че при един от пожарите в Хасковско в гасенето се включили и военни, тъй като пламъците заплашвали да навлязат и във военния полигон Корен. А опасенията са, че там има останали много невзривени боеприпаси след учения. Всяка година там има тежки и дори смъртоносни инциденти, след като хора намират примерно невзривени бомби, после ги режат за скрап и те гръмват.
За да е пълна драмата, наскоро военното министерство обяви, че към момента има
7480 тона ненужни армейски боеприпаси
Ведомството обяви и план за утилизацията и продажбата на мунициите до 2015 г. Според плана от останалите ненужни боеприпаси 5000 тона ще бъдат утилизирани, а останалите щели да бъдат продадени. Според данните в плана на МО към 31 януари 2011 година е имало около 15 000 тона муниции за утилизация, от които 498 тона са били за продан. За решаването на проблема са били осигурени 1.3 млн. лева. Така към 31 януари 2012 г. излишните боеприпаси са станали 10 242. От тях за утилизация са били 7283 тона, а за продажба 2958 тона. До 15 юни те са намалели с още около 3000 тона. Към момента 27 на сто от ненужните боеприпаси са авиационни средства за поразяване, 12 на сто касетъчни бомби, 34 на сто класически боеприпаси, 21 на сто морски боеприпаси и други. Според плана на военното министерство необходимите средства за утилизация до 2015 година са 7 508 213 лв.
При наличието на толкова още
неунищожени излишни боеприпаси
и на кой знае колко повече от т.нар. нужни, както и при това безхаберие на факторите в тази област голям страх ще пада още дълги години. Още повече че никой не търси отговорност от никого. Все едно, че става дума за фойерверки и за няколко взривени пиратки, а не за тонове гръмнали боеприпаси. И сега пак военните бързо обявиха частната фирма за единствено виновна за взривовете край Петолъчката. Но дори и за нея прокуратурата твърдеше, че ще има бързо обвинени и дадени на съд. Нищо подобно не се случва до момента. По-страшното е обаче, че отговорните фактори в МО показаха що за армия и чиновници има България в момента. Такива, които се занимават само с това да бягат от достойно поемане на вина и отговорност.
Да не говорим, че покрай драмата край Петолъчката МВР обяви за някакви хванати незаконно пренасяни от военни ракети. И нищо. Само наскоро бе обявено, че някой си "майор Николов" бил дисциплинарно наказан. Дори и първото му име не казаха. Случаят заглъхна.
Както и всичко останало. До следващия взрив. И отсега да знаете - ръководството на МО не е виновно.