:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,182
Активни 677
Страници 85
За един ден 1,302,066

България акъл за Сирия дава, но бежанци не взема

Външният министър Николай Младенов, който се представяше за обединител на сирийската опозиция, зарови глава в пясъците на Евксиноград
Светослав Терзиев
Сирийската опозиция внезапно изгуби главния си обединител - българския министър на външните работи Николай Младенов. Не, не се плашете - нищо лошо не му се е случило. За последно бе видян на почивка в Евксиноград, но точно когато в Сирия настанаха особено драматични събития, най-гласовитият външен министър в ЕС по уреждане на сирийската криза сякаш потъна в плаващи пясъци или си зарови главата в тях.

През юни и юли Николай Младенов свикваше срещи на сирийски опозиционери край София, за да ги хвърли като единен фронт срещу тиранина Башар Асад, получаваше благодарствени писма от европейски лидери, които иначе бяха скептични, че е възможен опозиционен коктейл чрез смесване на олио и вода, изпълняваше близкоизточни мисии по заръка на европейската комисарка за външната политика Катрин Аштън, даже допусна в повереното си министерство да циркулират слухове, че скоро ще се раздели с него, за да стане висш представител на ЕС за Близкия изток под егидата на Аштън. Сега обаче го няма. До 2 септември е издал заповед в МВнР да бъде представляван от своя заместник. Вярно е, че ваканцията е свята, но когато министърът претендира да бъде възлова фигура по събития, които разтърсват света със своята трагичност, можеше поне по телефона да издаде звук на съпричастност.

В момента Съветът за сигурност обсъжда как да се справи с бежанската вълна, която нараства като човешко цунами, способно да прекоси не само границите на Турция, но и граничещите с нея държави като България. Вече 200 000 сирийци напуснаха родината си, за да се спасят от гражданската война. Турция, която си ги подели с Йордания наполовина, предупреди, че за повече няма възможност, и поиска международна помощ. Докато светът се помайва, тя започна да пропуска малки групи към съседните държави, като някои преминаха в Гърция, а 25 души потърсиха закрила в България, където от бежанци станаха затворници. Държавата ги заключи в дома за нелегални имигранти край турската граница в село Любимец в нарушение на ангажиментите си по Женевската конвенция за бежанците. Възмутени, те обявиха в средата на август гладна стачка.



Усилията на България да надскача ръста си



в международната политика в името на самоизтъкването на един или друг високопоставен кариерист бяха забелязани и подобаващо оценени от по-сериозните политици в чужбина. Достатъчно е да се проследят официалните съобщения в сайта на външното министерство, за да се добие представа за смешноватите напъни, които в крайна сметка излагат държавата, вместо да й печелят авторитет. На 28 май 2012 г. министерството гръмна с бомбастичната новина "Историческа среща на сирийската опозиция край София". В нея се казваше, че "на фона на случилото се (масовите убийства - бел. ред.) в Хула трябва да направим възможното да убедим международната общност да бъде по-активна за спирането на насилието", защото така заявил "домакинът на срещата българският външен министър Николай Младенов". Инициативата му бе забелязана от британския външен министър Уилям Хейг, който на 22 юни му писа: "Твърдо подкрепям Вашите усилия за подпомагане на сирийската опозиция в България... За нас е важно спешно да помогнем за изграждане на единство и обща визия за бъдещето на демократична Сирия... Изказвам благодарност за предложението Ви да бъдете домакин на бъдещи събития в подкрепа на сирийската опозиция".

След такава подкрепа можеше да се очаква, че България или поне пъргавият й външен министър ще бъде занапред възлов играч за уреждане на сирийската криза.



Тази седмица обаче нещо се обърка



Италия свика в сряда в Рим "техническа среща" на "17 ключови държави, които имат интерес да подкрепят сирийския народ", както разкри на брифинг във Вашингтон говорителката на Държавния департамент Виктория Нюланд. Агенция АНСА цитира външния министър Джулио Терци, който уточни, че в дискусията са участвали "група съюзници и партньорски страни, за да обсъдят задълбочено международните роли и отговорности за бъдещето на Сирия в епохата след Асад". Участниците не бяха обявени, но в София не се чу нашият външен министър да е прекъснал отпуската си, за да отиде в Рим. Това създаде усещането, че държавите с международна тежест не го вземат чак толкова насериозно, колкото му се струва на него.

Повече от разбираемо е, че най-бедната държава в Европа няма как да се меси в процеси, които най-напред изискват солидни ресурси - като приемането на бежанци, изпращането на помощи в други държави, които вече изнемогват, финансирането на опозиционни групи и пр. В момента, когато възникна нужда всеки загрижен за Сирия да обяви какво дава в нейна подкрепа, България си глътна езика. Външният министър Младенов, който в името на собственото си възвеличаване представяше София като гнездо на излюпващата се власт в следбашарова Сирия, едва ли има отговор на въпроса как би постъпил, ако хиляди сирийци пожелаят убежище в България. Трябва да се знае, че Женевската конвенция дава право на бежанците да изберат всяка държава, където смятат, че ще намерят сигурност, и че избраната държава няма право да им откаже достъп. Гърция, която и без това изнемогва от придошли през последните години нелегални имигранти, се постара с нервните си реакции да си придаде достатъчно непривлекателен образ, за да не попадне в групата на избраните. Действията на Младенов, които биха могли да се изтълкуват като приветлива покана към сирийците да разчитат на България като техен закрилник, влизат в дълбоко противоречие с фактическата държавна политика. Нагледно доказателство е лагерът в Любимец, който е образец за нехуманно третиране на бежанци.

Правителството и неговите министри трябва да осъзнават последиците от своите думи и действия. Ако са се поучили от опита на Италия и Малта, които миналата година останаха самотни и не получиха европейска подкрепа за справяне с бежанците от Северна Африка, сигурно биха се държали по-отговорно. Те трябва да знаят, че за разлика от Италия, която издаде шенгенски визи на бежанците и се разтовари от тях, насочвайки ги към Франция и други държави, България не е член на шенгенската зона и няма да има такъв резервен инструмент. Всяко струпване на бежанци на нейната територия ще бъде изцяло за нейна сметка и единственото, което ще направят другите държави, е да следят да не ги тормози, пъди или пренасочва към техните територии.

Отсъствието на външния министър през последния месец очевидно е благоприятно за държавата, защото не я вкарва в непосилни задължения. Премиерът Бойко Борисов може да си направи извод какво е добро за правителството му и да освободи Младенов безсрочно да си почива където намери за добре.
Карикатура: Христо Комарницки
----
32
6374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
30 Август 2012 19:45
На триците евтини, на брашното скъпи? Тц, тц...
30 Август 2012 19:50
Николай Младенов да не се прави на миротворец, ами да се заеме с непосредствените български интереси на Балканите, Европа, българските общности по света....
30 Август 2012 20:06
да се заеме с непосредствените български интереси


Тото, вие сте дете. С компютър. Какво българско провиждате у Николайка?

ПП. Славчо, евалла!
30 Август 2012 20:18
Това създаде усещането, че държавите с международна тежест не го вземат чак толкова насериозно, колкото му се струва на него.


Нищо не му се струва на него. Всичко е за вътрешна употреба. За да може невнимателните люде още веднъж да си пуснат бюлетината за наркотърговеца от Банкя.
30 Август 2012 20:18
Леле мале, само сирийски бежанци ни липсват! Всичкото Мара втасала...
30 Август 2012 20:25
Що бе? По магистралата, по магистралата - право у София при Николашка. Пък може и задгранично правителство да им направи
30 Август 2012 20:38
Отсъствието на външния министър през последния месец очевидно е благоприятно за държавата, защото не я вкарва в непосилни задължения.

Терзиев, не бързайте със заключенията.
Ще се събере ЕК в Брюксел и ще реши, че ЕС е отворен за бежанци по условията на Женевската конвенция. И за нас това ще стане вече задължително да ги приемаме, ако поискат. Колкото и да ни струва. А пък може и ЕК умело да ги насочи именно насам - все пак сме най-близо до родината им, балканските ни табиети са много по-близки до арабските, отколкото например британските или скандинавските.
Нашият шанс? Ами например милиона за реклама на евентуален бъдещ завод за боклук да се пренасочи за антиреклама на страната (колко е зле в България) в Сирия, та самите те да не искат да бягат у нас, а например във Франция.
30 Август 2012 20:42
По магистралата, по магистралата - право у София при Николашка.


Тц. Рано е. До-ще време... Чакаме катарската магистрала Свиленград-Русе. Няма да се друсат хората в задушните тирове от Капъкуле до Бургас, я.
30 Август 2012 20:49
Eйй бравос!
И от едната отпуска статия може да се изтиска.
30 Август 2012 21:06
Разбира се, че това натегливо влечуго е вредно и трябва да бъде отстранено. Но същата оценка приляга и на предишните лакеи - калфин и паси. Изгледа МВнР на БГ отдавна е филиал на Държавния Департамент и нито премиери, нито президенти смеят да го пипнат. Колкото до бежанците - туркието да ги приеме всичките, защото е главният виновник за продължавашата война в Сирия. Да си сърба надробеното. Самата Сирия е приела над един милион бежанци от съседен Ирак, без да е виновна за касапницата там.
30 Август 2012 21:11
Отново съм съгласен с Мето, особено ми хареса, че калфин и паси са написани с малки букви, щото не заслужават главни Както трябва да пишем и пешката на килъри - николайчо...
30 Август 2012 21:25
Мето, а МО и МОМН? Тях министри - къдя?

Всички вън! Като начало тия тримцата. Има и четвърта мин-рка, ама жена... Най-сексистки я премълчавам.

Ох, ами артмагистър Делян?!? Ами... Край нямат, бе.


30 Август 2012 21:31
Не ми се и коментира за нашия т.н. външен министър. Нямам в речника си достатъчно обидна дума. Не ни трябва външен министър на нас. Борисов да върши тая работа между другото. И без туй скучае и се чуди какво да прави.
30 Август 2012 21:48
.
30 Август 2012 21:54
Мюсюлманите като бягат от дадена мюсюлманска страна, да търсят убежище в друга мюсюлманска страна. Има много богати петролни държави, както и "регионални суперсили", да си ги приютят.
30 Август 2012 22:05
Бъди, кажи нещо повече за Башев. Аз знам, че умря замръзвайки на Витоша, карайки ски. Още тогава се коментираше, дали не са му "помогнали" да замръзне.
30 Август 2012 22:25
.
30 Август 2012 22:29
много приказки, но ако се зачете човек - нито анализ, нито теза, нито позиция - то е ясно, че е трудно, дори от умен човек категорично да се кажа каква би била, ако не печелившата, то поне по-малко губещата пшозиция за България, но пък такава боза е несериозно да се напише. Да му мислят и бъдещите читатели на бъдещите журналисти, дето ходят на лекции при тоаи "автор".
И за да не се правя на незабелязал - все пак една позиция видях - да се уволни външния ни министър. Хубаво де, какво ще произлезе от това и какво правим после.
30 Август 2012 22:35
-
31 Август 2012 05:13
Любопитно ми е дали Израел приема и ще приема сирийски бежанци- в съответствие с Конвенцията за бежанците?!?
Предлагам, понеже Н. Младенов е израелско протеже, да взема пример тъкмо от Израел, щом става въпрос за сирийски бежанци!
31 Август 2012 08:45
*
31 Август 2012 09:31
Светослав Терзиев е написал добра статия, браво!

Тази, динята - николайчо, трябва действително да си отиде от поста, вреден е!

Така, така, знаех си че тов. ботсмен е стар кадър и според други нишки, трябва май да се познаваме дори, но тогава излиза, че съм се лъгал в чиляка. Или ...

whoever / 31 Август 2012 08:45
- Добре сте дошли! И бих се радвал на Вашите мнения...
31 Август 2012 10:11
Тука гледам малко хлъзгаво е станало от плюване... Нищо де, щом ви кефи! А инак, ако Н. Младенов верно откаже да приема сирийски бежанци, ще е вторият политик имал куража да се противопостави на съюзниците си, защитавайки българския интерес. След Костов, който не позволи косовски бежанци да се наставяват на наша територия. Това са фактите. Другото са опити за намаляване сцеплението на настилката със секрет от слюнчените жлези.
31 Август 2012 11:41
Тоз Николайчо ще ни докара още по-големи бели на главите, нали си е кадър на килъри – никой не може да го пипне, така че не си мечтайте да го махнат.
31 Август 2012 13:47
непосредствените български интереси на Балканите


Български интереси ли? Що е то?
Много ми е тъмна тая материя,ако някой ме "светне",предварително благодарско!
Виж за чужди интереси ,да....
31 Август 2012 14:29
.
31 Август 2012 15:49
За АВТОРА -
31 Август 2012 16:06
Boatswain Spyder - познах те . a big hug, a very-very big hug. дано да си добре, много ти го пожелавам. какво чудо само........... цял ден се чудя кой си, а можех лесно да се сетя - поне по многоточията и изказа - тях не всеки ги умее.
anyway. статията е чудесна, най-добрата в последните години по проблемите на бг дипломацията. за съжаление малко хора знаят детайлите (а и цялостната картинка в историческо и разно-много-пластово развитие), за да я оценят.
hug again.
31 Август 2012 16:37
Eisblock - благодаря за топлия уелкам. но ще се въздържам от мнения, щото моите са крайно отрицателни. например - за бг дипломацията. или за премиерите, които си избираме/избира бг гласуващия. не е, естествено, страх от цв. цв. - той знае само как да си води записки в тефтерчето по думите на най-якия титан (бб), срс за него е като да си смениш виф-аджийската фланелка, ако си се изпотил. а защото по отричане ще надмина и vila от форума . но 10х.
31 Август 2012 18:06
.
31 Август 2012 19:41
За Терзиев

Но г-н Терзиев Вие не чухте ли вече старата новина , та казвате "...пъргавият й външен министър". Поне скоро няма да е пъргав, но да е жив и здрав и все така да работи пъргаво и умно, но техните си гербави критерии.
03 Септември 2012 02:48
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД