ВИЗИТКА
Марианна Асенова е родена на 25 ноември 1964 г. в Лом. По професия е политолог. За депутат беше избрана от Перник.
Член е на две парламентарни комисии - по външна политика, отбрана и сигурност, както и по вътрешна сигурност и обществен ред.
- Г-жо Асенова, какво може да накара депутати от една парламентарна група да поискат оставката на ръководството си?
- Преди всичко това е методът и стилът на ръководене и на организиране на дейността на дадена парламентарна група.
Българският парламент е място, където преди всичко се защитават националните интереси, а не тяснопартийни. За съжаление в много случаи се наблюдава точно обратното. А това е пагубно не само за едно мнозинство, но и за Народното събрание като цяло. Защото резултатът от налагането на тяснопартийни интереси е негъвкава парламентарна дейност. И тази дейност не е в защита на дадени национални приоритети.
Основната цел на прехода към демокрация беше утвърждаване на политическите партии като център на взаимодействие между гражданското общество и държавните институции, но за съжаление тя очевидно още не е постигната.
- Дори и НДСВ ли, регистрирано толкова неотдавна, вече прокарва тяснопартийни решения?
- За съжаление, да. Наблюдава се това явление и при нас. НДСВ е млада политическа сила и не трябва да забравя как беше ситуирана парламентарната ни група. Всички депутати бяхме селектирани не по партиен признак, а по лични качества. Това предполага, че групата е богата по-скоро от страна на интелектуален потенциал, отколкото на партийна стабилност.
-----------
Всички знаем, че партията НДСВ се сформира на по-късен етап и може би оттук идва сблъсъкът в разбиранията между нас. Ръководството се опитва да налага своите решения, без да се възползва от взаимодействието вътре в групата. Вместо да се опитат да консолидират мнозинството и да влязат в пространствен диалог с всеки един от депутатите, шефовете избраха един по-лесен начин. А именно - да налагат своите решения. Това е нещо пагубно за всяка една политическа сила.
-----------
Този маниер го наблюдавахме и при управлението на Жан Виденов. Спомняте си какво се случи, когато 19 души от БСП се опитаха да изложат свободно своето мнение в писмо до техния конгрес - последва налагане на рестриктивни действия от страна на ръководството.
Същото го имаше и при управлението на Иван Костов. Тогава от групата на СДС бяха изключени народни представители само, защото се опитваха свободно да изразяват мнението си в публичното пространство.
------------------------
И какво се наблюдава като резултат от всичко това? Че когато ръководствата прибягват до политически санкции и драконовски мерки в защита на партийната дисциплина, именно тогава мнозинството се разпада.
------------------------
Аз не бих искала такова нещо да се случи в нашата парламентарна група, никой не е заинтересован от това. Когато се отправят критики към ръководството, това не означава, че имаш желание да разцепваш групата.
Трябва да се вземе под внимание и друг факт - чрез своя наказателен вот народът е доказал, че не приема авторитарни методи на поведение.
- Какви могат да бъдат последиците за коалицията НДСВ, ако не се преодолее това силово налагане на решения?
- Вярвам, че всички колеги в парламентарната ни група са преди всичко здравомислещи хора. Освен това съм убедена, че много добре съзнават националната отговорност, която носи всеки един от нас. Така че съм оптимист, че по-скоро ще се подходи към смяна на поведението на ръководството във взаимодействието с парламентарната група. Иначе диалогът просто ще бъде елиминиран.
- Но вие от една година казвате тези неща, а нищо не се е променило досега. Какво ви кара да смятате, че този път ще има ефект?
- Ясният знак, който определена група депутати дадохме с упражняването на вота си в пленарна зала. Става дума за конфликтния въпрос за създаване на комисия за борба с корупцията.
Признавам, че останах искрено изненадана от несъгласието на ръководството по този въпрос. Защото сега, когато в редовния доклад на Европейската комисия се визира, че България изостава в борбата с корупцията, трябва да наблегнем най-много на този проблем. А и, след като в програмната реч на премиера при ситуирането на НДСВ един от основните принципи беше борбата с корупцията и политическата партизанщина, е просто кокоша слепота, ако не се обърне внимание на този въпрос.
Корупцията е явление, което е обществен проблем на цялата нация. Единственият механизъм за активна борба с нея е институционализирането, т.е. създаването на постоянен орган в законодателната власт, какъвто е комисията.
- Как си обяснявате отпора на ръководството?
- Сега, когато се наблюдава национален консенсус по този въпрос и всички политически сили са готови активно да се включат в борбата с корупцията, просто недоумявам защо беше това поведение.
----------------
Далеч към от мисълта, че ръководството има намерение да използва мнозинството, за да прикрие някои сигнали за корупция. Продължавам да смятам, че комисията трябва да се ситуира на паритетен принцип. Надявам се, че парламентарната група ще преразгледа становището си по въпроса и този принцип ще бъде подкрепен. Трябва да има равно представяне на всички политически сили. Това е едно от предизвикателствата пред НДСВ да покаже своята политическа зрялост и своята национална отговорност пред хората и пред всички политически сили. Нещо повече - да направи своята заявка за национален диалог по този въпрос.
-------------------------------------------
- А защо ръководството ви излъчи толкова слаб състав за членове на комисията от ваша страна?
- Не мога да коментирам състава на комисията, преди да подчертая, че проблемът не е в имената, а в принципа, по който тя трябва да бъде ситуирана. Мога да изкажа две съмнения защо ръководството взима такова решение. Едното е, че то подхожда политически незряло по този въпрос и другото - че умишлено се опитва да наложи мнозинството в тази комисия.
- Говорите за опити за прокарване на чисто партийни интереси. Дайте пример.
- Има такова нещо. Самите лидери на движение за национално възраждане "Оборище" и Партията на българските жени заявиха, че решенията в коалицията се взимат, без да се съгласуват с тях. Просто има доминиране на ръководството на партията НДСВ.
- Защо НДСВ почти винаги реагира неадекватно на политическите събития?
- Въпрос на поведение от страна на ръководството. Може би тях трябва да ги попитате.
- А вие как си го обяснявате? Оправданието с неопитност вече не върви.
- Може би изчерпване на капацитет и потенциал от страна на ръководството...
- И в такъв случай следва?...
- Преосмисляне на позицията на това ръководство.
- Вярно ли е, че доста жълти депутати преосмислят участието си в групата?
- Това едва ли. По-точно е, че преосмислят отношението си към ръководството.
-------------------
Никой от парламентарната група на НДСВ не преосмисля мястото си в нея, това е глупаво. Ние сме посочени и избрани, за да бъдем членове на парламентарната група на НДСВ. Този, който говори за разцепване и разединяване, може би изхожда от някакво свое лично мнение. Но нито аз, нито колегите ми от т.нар. "група на 16-те", които гласувахме за създаване на комисия за борба с корупцията, нямаме намерение нито да излизаме от групата, нито да я разединяваме!
-----------------------------------------
- Вие бяхте сред авторите на писмото до премиера, с което настоявахте той да дойде на заседание на ПГ и да обсъдите стила на ръководство на групата. Тогава нищо не постигнахте. Защо не се откажете?
- Писмото беше съгласно правилника на групата, в който се предвижда, че 1/3 от депутатите могат да поканят лидера на НДСВ да присъства на заседание. 42-ма народни представители поискахме извънредно заседание на 1-ви февруари, на което да се разгледа методът на ръководството на групата. Тогава постигнахме консенсус шефовете да излязат с отчет пред нас за дейността си. Те поискаха 10-дневен срок, след който станахме свидетели не на отчет за тяхната дейност, а за тази на групата. Което беше един вид бягане от отговорност.
--------------------------
Всички ние имахме търпението да изчакаме достатъчно дълъг период от време, за да видим дали ръководството е променило своя стил на управление. Лично аз мога да заявя, че то не само е запазило своя авторитарен стил, но и го задълбочава. Ето тук е проблемът. И ако наистина ръководството не осъзнае, че ключът към консенсуса е съобразяване с личното мнение на всеки един от нас, тогава може да се стигне до там - всеки от нас да преосмисли мястото на хората в това ръководство...
-------------
- Какво значи това? Ако 16 души не одобряват ръководството, това не може да доведе до смяна?
- Занапред ще имаме заседания на групата, на които ще обсъждаме тези въпроси. Ще се обсъжда дали всеки един от шефовете заслужава да заема поста председател или зам.-председател. Защото не е достатъчно да заемаш висок отговорен пост, а да можеш да организираш хората около себе си.
- Вярно ли е, че ръководството толерира едни депутати за сметка на други?
--------------------------------
- Да, има такъв кръг от хора, приближени около ръководството, които се капсулират. Те ревностно защитават тезите, които се излагат от шефовете. Но мисля, че с диалогичност вътре в групата тази капсула може да се разчупи.
----------------------------------
- Как приемате определението "бунтарка"?
- Може би съм си го заслужила. За съжаление не е много приятно. Но когато един човек говори, говори, говори и показва грешките на другия, които не са лицеприятни, естествено е те да му дадат нелицеприятни определения.
- На какво се дължи сривът на рейтинга на НДСВ?
- Личното ми мнение е, че ние като национално отговорна политическа сила направихме доста грешки. И отговорните за тези грешки са точно ръководителите на групата ни. Съжалявам, че трябва точно така да го кажа, но предпочитам да погледна избирателите си в очите, отколкото да скрия истината пред ръководството си.
- Какви грешки?
- Позволете ми това да бъде дебат вътре в парламентарната група.
- Как като политолог виждате бъдещето на НДСВ?
- Ако в парламентарната група не се направят радикални промени, в никакъв случай не бихме могли да спасим рейтинга си.
|
|