:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,068
Активни 545
Страници 21,535
За един ден 1,302,066
Репортаж

И полето с ягоди може да се превърне в училище

Милионите от Европа не помагат, когато човек приема безплатния курс за безплатна почивка
Снимка ЛЮБОМИРА ВАСИЛЕВА
Най-желаният курс в Царево е за готвачи, които се обучават в условия, близки до тези в кухните на най-добрите ресторанти.
Любомира Василева е на 34 г. и покрива много повече от представата за средностатистически образована българка - магистър е по международни отношения, владее три езика - английски, руски и испански, но е... безработна. Живее в Перник, а там работа почти няма. Има малко дете, грижите по което не й позволяват да пътува ежедневно до София.

Затова вече почти 4 години тя е сред най-редовните посетители на бюрото по труда в града. Гледа схеми, програми, възможности за обучения и заетост. Тази година оттам я пратили за месец и половина да бере ягоди в Испания. Групата била все от хора, които трудно говорят дори български. "Но мен не ме е срам от работа, готова съм да върша всичко и с всички, стига да имам възможност аз да се развивам. Идеята ми беше да науча езика. Исках държава, която е с близък език, който зная. И понеже съм учила испански, исках да го донауча. Попаднах на хубаво място. Работих, научих испански", обяснява Любомира как човек може да се образова, като работи дори на полето.

Това лято Любомира е една от курсистките в клона на държавното предприятие "Българо-германски центрове за професионално обучение" в Царево. Другите са в Смолян, Стара Загора, Пазарджик и Плевен. Клонът в Царево е специализиран за обучения, свързани с професии от сферата на туризма. В момента вървят курсове за екскурзоводско обслужване, в който се обучава Любомира заедно с още 10 души, за административно обслужване в хотелиерството с 10 курсисти, 20 души учат за фризьори, още толкова за козметици. Най-желан и даващ възможност за добра реализация е курсът за готвачи, в който се обучават 30 души, а още 60 чакат да им дойде редът.

Курсът на Любомира е най-дългият - 980 ч. За нея това означава половин година далеч от детето и семейството. По време на курса се живее в центъра. Само обучението излиза 1800 лв., които се поемат от оперативната програма. От нея се плащат и по 12 лв. на нощувка, но само за присъствените дни, така съботите остават за сметка на курсистите. Схемата предвижда по 8 лв. за всеки ден на обучение, с които трябва да се осигури храната.

В курса за екскурзоводи записалите се се обучават как да правят туристически маршрути у нас и в чужбина, да събират информация, да организират пътувания. Любомира има предимство, че средното й образование е с разширено изучаване на история. Може би затова смята, че



обучението е прекалено продължително



"Излиза някъде около 5000 лв. за нещо, което може да струва много по-малко", смята тя. Продължителността на курсовете обаче не може да се промени - тя е съобразена с нормативната уредба на образователното министерство, която определя колко трябва да продължи обучението за придобиване на определена квалификационна степен по дадена професия. Европа признава разходваните средства единствено ако това условие е изпълнено. Или ако курсът е прекъснат по-рано по-уважителни причини, между които е и започване на работа на трудов договор.

Има и курсисти, за които времето на обучение дори не стига, тъй като мнозина са избрали Царево не с мотивацията да придобият нови знания и умения, за да си намерят работа, а да съчетаят обучението с хубава почивка. "Има много хора, които са дошли само на почивка", споделят наблюдения някои от сериозните курсисти.

На фризьорство в Царево се учи Красимир - на 56 г. от Троян. Избрал курса, защото прави планове за свое малко салонче. "Искам да разбера за тези пари, дето ги дават за безработните за фирма как става, защото чувам разни неща - като съм на толкова години, че не може", притеснено пита Красимир. "Ограничения за възрастта няма. Ако някой ви каже друго, покажете му моята визитка и му кажете, че аз съм ви казала това", нарежда зам. социалният министър Зорница Русинова и подава визитката си на мъжа.

Оказва се обаче, че проблеми с една от схемите, гордост на Агенцията по заетостта - "В подкрепа на предприемчивите българи", има почти навсякъде вероятно заради различното тълкуване на изискванията в различните бюра по труда. Бъдещата екскурзоводка Любомира например си има хоби - растениевъдството. Има си и двор, в който разсажда цветя. Затова си харесала курс за растениевъди, обаче от бюрото по труда й обяснили, че е прекалено квалифицирана за него. Тогава попитала как да се включи в схемата "В подкрепа на предприемчивите българи", която предвижда обучение, консултация и безвъзмездна финансова подкрепа до 20 000 лв. за малък бизнес. Отишла в бюрото по труда с ясна бизнес идея - да си направи магазинче за цветя, в което да продава собствена продукция и така да затвори цикъла. "Подадох документи и ми казаха, че образованието ми е прекалено високо и няма да могат да ме включат в обучението, защото ще се справя с писането на бизнесплан. Пък идеята била да се плати на някаква фирма да ти го направи. Казаха ми:



"Просто шансовете ви са никакви. Така 20 000 лв. не се отпускат"



Попитах дали мога да се включа директно за финансовата подкрепа, но не ме потърсиха повече", разказва Люба.

Зам. социалният министър Зорница Русинова се оказа искрено изненадана от мотивите да отхвърлят кандидат, който е напълно подходящ и като образование, и като умение за участие в схема. Още повече че по нея се финансира обучението на 12 500 безработни без икономическо образование, но още толкова с подходящи знания и умения можеха да получат само консултиране. Ресурсът за обучения вече е изчерпан, т.е. вече са обучени или са включени в обучение предвиденият брой курсисти. Евентуално може да се осигури само консултиране на още кандидати. Засега обаче нови документи не се събират, тъй като са обучени и консултирани достатъчно безработни, за да се очаква, че ще има кой да разкрие планираните 2500 фирми. Но ентусиастите да се впуснат в бизнес начинания не са много - при първия етап с бизнес план кандидатстваха едва 250 безработни, създали фирми. Схемата има и други дефекти - например задължението да се създаде фирма, за да се кандидатства за парите за финансова помощ, води до автоматично спиране на обезщетенията за безработица, прекратява и регистрацията в бюрото по труда, а с това се губят и всички обвързани с нея права.

Покрай историята на Любомира се проявяват всички големи дефекти на организацията на различните схеми и програми за заетост и обучение, финансирани с евросредства. Тя например искала да доразвие езиковите си знания, но така и не открива схема, която да финансира езикови курсове за безработни. Те обикновено са само за заети. Приоритетите при схемите за безработни е включването им в последваща заетост, затова те се насочват към квалификационни курсове, съобразени със заявените в бюрата по труда работни места от работодатели и изискванията за тях.

Царево пък се оказва единственото място, в което човек може да се обучи за екскурзовод в момента. Липсата на обучителни центрове и курсове в определени населени места е голям проблем за ефективната реализация на евросредствата. Излиза, че



често в обучения се включват не най-мотивираните и подходящите,



а тези, които имат възможност да зарежат семействата си за половин година и да заминат на другия край на България.

Кристиян Карбашев от Нова Загора, който е на 24 г., се обучава за администратор на хотел в центъра в Царево. Харесал специалността, защото обича да комуникира с хора. Но и защото към онзи момент нямало курсове за по-предпочитаната от него специалност за готвачи. После се оказало, че не може да смени избора си. Обучението за административно обслужване също е половин година. В него обаче изискване за владеене на език няма, а включеното езиково обучение е от едва 36 часа. Затова курсистите без владеене на език предварително не са големи оптимисти в намирането на работа след това.

В курса за готвачи в Царево, който е 4-месечен (660 часа), всички са отишли, защото обичат да готвят. И всички кроят планове за собствен бизнес, след като минат през големи ресторанти на някой хотел. А Гани Ганчев от Нова Загора мъдро обобщава защо е големият наплив за курса: "Готвачът никога няма да остане без работа и гладен."

Хубавото на курсовете, финансирани с пари от Европа или от бюджета, е, че качествените курсисти, които проявяват усърдие в обучението, се забелязват от лекторите и обикновено получават подкрепа за работа. "Почти винаги им предлагат някъде работа", споделя наблюденията си Зорница Русинова. Любомира също потвърждава това - вече има обещание да получи подкрепа за работа.

Снимка ЛИЧЕН АРХИВ
Любомира Василева позира в тунел от камъни от тракийското светилище край Приморско Беглик Таш. "Уникално за България място, което всеки трябва да посети, много силен енергиен център. Минаването през тунела, без да се обръщаш назад, гарантира сбъдване на желание", твърди бъдещият екскурзовод.
Снимка СЕГА
БГЦПО са създадени и оборудвани с немска финансова подкрепа и предлагат условия за курсистите, каквито малко обучители могат да си позволят. Затова и напливът от курсисти там е голям. На снимката е фризьорският салон в Царево.
6
4188
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
10 Септември 2012 20:34
И таз пернишка мандама с международни отношения и три езика си вдигнала чукалата за 6 месеца в Царево, а не ще да ходи в София където заплатите за такива като нея (ако наистина разбира от МО и вледее три езика сносно, а не само си мисли и има оценки в книжката) почват от 1000евро на месец чисто и няма хора!
Че и ягоди ходила да бере в Испания да си доусъвършенства испанския.
Струва ми се, че си търси нещо друго, а не работа. Мамините мисирки при наличието на три дуещи се пуека в двора челозневно все на дувара клечаха и кянчеха на комшийските пуяци.
Друга е темата, че тия европейски програми за квалификация са глупости на търкалета и да не попадате на готвач, взила китап от тях без да е чиракувал, калфувал колкото си трябва да се усвои занаята.
10 Септември 2012 20:39
прочетох статията на диагонал, но се обърках . . .
попрочетох пак и съвсем се обърках

магистър е по международни отношения, владее три езика - английски, руски и испански, но е... безработна . . . Има малко дете, грижите по което не й позволяват да пътува ежедневно до София.


Тази година оттам я пратили за месец и половина да бере ягоди в Испания . . . Попаднах на хубаво място. Работих, научих испански . . .


Курсът на Любомира е най-дългият - 980 ч. За нея това означава половин година далеч от детето и семейството. По време на курса се живее в центъра. Само обучението излиза 1800 лв., които се поемат от оперативната програма. От нея се плащат и по 12 лв. на нощувка, но само за присъствените дни, така съботите остават за сметка на курсистите. Схемата предвижда по 8 лв. за всеки ден на обучение, с които трябва да се осигури храната.


защо госпожата, не може да работи в София, дето цяла България се натиска да работи, а може да ходи месец и половина в Испания, половин година в Царево . . .

тотално се обърках
освен да е водила детето с нея в Испания и Царево . . .
10 Септември 2012 22:05
Дай на държавата или на корпорация да организират нещо и чакай резултати - убита работа. Цял живот имам проблеми, щото квото и да захвана ставам прекалено квалифициран за работата прекалено бързо, ако някой си мисли, че това е майтап - много дълбоко се лъже. По мое мнение сме една разлигавена цивилизация, в която най-много се плаща на хората, които помагат на някого да си избие комплексите - правят гоприемайки да си кютат, както се изисква от тях, а не както работата го изисква.
11 Септември 2012 10:45
Любомира Василева е на 34 г. и покрива много повече от представата за средностатистически образована българка - магистър е по международни отношения, владее три езика - английски, руски и испански, но е... безработна. Бря тея ни взиха за канарчета с това образование и не може да си намери работа... е после кажете , че българите на са мързелив народ ами да отиде до морето дори и да е с дете ще взима заплата поне 1500 лв. и то ще я наема целогодишно ! Май цялата статия е нещо "шменти капели"
11 Септември 2012 12:07
Да. Статията е пълна с комични противоречия
11 Септември 2012 12:59
Ами така е - МИО е специалност от типа гъзарски. Става за гъзария и за нищо повече. Ако беше инж. или математик или химик щеше да е друго.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД