Цвета Караянчева е машинен инженер по образование и депутат от Кърджали. Завършила е мениджмънт към британския Open University. Била е прокурист на "Формопласт-Кърджали". Член е на парламентарните комисии по икономическа политика.
- Г-жо Караянчева, как ще отговорите на критиките, че доходите ще се вдигат предизборно?
- Не съм съгласна с това. За три години в управлението партия ГЕРБ постигна много. Мисля, че фискалната дисциплина, която успяхме да запазим, постоянното ДДС, което успяхме да запазим, виждате, у наши съседи непрекъснато расте, това е много важен фактор да се утвърди България като един стабилен финансов партньор на ЕС. Оттук нататък, когато нещата са стабилни, когато сме вече на друга позиция, имаме възможност да погледнем и към доходите на българските граждани. Едно правителство е тогава ефективно, когато освен всичко, което прави в макроикономически план, обърне внимание и на своите граждани. Както виждате, три пъти се повишава минималната работна заплата, а през 2013 г. ще стане 310 лв. Увеличението на пенсиите от юни месец тази година също е важен факт. (Минималната пенсия беше увеличена от 136 на 142 лв. - бел. ред.). Също и помощта, която дадохме на социално слабите след 13 процента увеличение на тока вследствие на зелената енергия. Стъпките, които правим, наистина са последователни и важни. Ние не работим с популизъм, защото популизъм е да кажеш, че искаш да вдигнеш заплатите 1000 лв., а да не даваш рецепта как това да се случи. Друго, което трябва да изтъкна, е увеличеният дял на чуждестранните инвестиции в България. Освен всичко това законът, който ще бъде приет за насърчаване на инвестициите, ще предложи държавата за две години да поеме плащането на осигуровките. Това е много важна стъпка, защото освен ниските данъци това ще даде възможност на чуждестранните инвеститори още повече да се насочат към България.
- Кога ще стане факт тази идея, защото тя се обсъжда много отдавна?
- Това в момента не мога да кажа, защото сме едва втори ден от заседанието на НС, не сме навлезли в същността, но е ясно изразена позиция на министъра на икономиката и това трябва да се случи.
- А тези проценти, с които ще се увеличават доходите, дали са достатъчни на фона на повишаването на цените и т.н.?
- Това увеличение не може да покрие оскъпяването, което се получава, но това са последователни стъпки. Дава се толкова, колкото има. Наистина стремежът е да има повече, стремежът е да се подобри жизненият стандарт на хората, но дори в едно семейство е така - харчиш толкова, колкото имаш. Правиш разчети така, че да ти останат до следващата заплата. Самата държава е като едно семейство - когато трябва да има увеличение на доходите, това трябва да става последователно, а не да се изпада в популизъм и хората да слушат тези кухи обещания от опозиционните партии. Това е реалността.
- Откъде ще се вземат парите за това увеличение - само за минималната заплата са десетки милиони?
- Има стабилност, има излишък в последните месеци. Знаете ли, увеличенията, които са правени в последните години на малките пенсии дори по време на тройната коалиция, които непрекъснато парадират, също са били в размер на 5-10 лв. Никога не са били увеличавани заплатите с 50-100 процента. Така че там също са правени стъпки. Не можем да кажем, че в последните години заплатите са били кой знае колко по-големи. Трябва да правим обаче нещата разумно. Ето сега, доколкото разбирам, ще има увеличение на заплатите на учителите, има договорка с 57 браншови организации да се повишат също праговете, в спешната помощ имаше увеличение. Така че последователно се върви в посока увеличение на заплатите.
- Споменахте тройната коалиция - не е ли нелепо на третата година управление да продължавате да се оправдавате все с нея?
- Както виждате, нищо лошо не казах в тази посока. Знаете ли, много неща има оставени - поръчано, изядено, изпито и неплатено. Това няма как да не се отрази в следващия период от управление на което и да е правителство. И когато в един момент се окаже, че няма пари да се плати сметката, някой трябва да каже на хората кой е направил тази сметка. Продължават да изскачат такива договори. Няма как да не се напомня, защото са сключени договори, които не са имали никакво финансово обезпечение. Аз съм от смесен регион и ако знаете, че в селата, където живеят хората, няма никаква инфраструктура, нито има вода течаща. По шест празни десетлитрови туби пълнят на чешмата и след това ги пренасят стъпка по стъпка до къщите си. Няма как в 21-ви век това нещо да бъде допускано, при положение че е имало излишък, с който се парадира. В един регион като Кърджали, например, по бедствия и аварии са налети толкова пари, но ако се направи разчет, няма нищо вложено за подобряване на инфраструктурата и за подобряване живота на хората.
- Въпросът беше, че вече е краят на следващия мандат - имахте три години да промените нещата.
- Нещата се променят, но злото вече е сторено. Виждате и строителството на инфраструктурата, и работата с европейските програми. Аз мога да кажа, наблюдавайки моя регион, че проектите специално по оперативна програма "Човешки ресурси" се развиват със страхотни темпове. Хората вече се ограмотиха и участват лесно. Много беше сложна документацията и ние осигурихме достъп на хората до повече информация. Стигаме до тях, правим срещи, за да може обикновеният човек да разбере смисъла и ако има възможност, да участва. Една европейска програма за полупазарните стопанства - там всеки земеделски производител 5 години може да получава по 3000 лв., без да ги връща на държавата. В един такъв район като моя това са много пари. За всеки селски човек 3000 лв. са страшно много... то дори и за всички, наистина са много пари.
- Като говорим за стандарт - според вас кога той е бил по-висок: при тройната коалиция или сега? Питам, защото в изказването си Красимир Велчев направи такова сравнение?
- Ами на фона на това, че доходите не са в такава положителна посока, в каквато бихме искали да бъдат, има какво да се работи още. Стандартът е понятие двояко. Да, повишил се е стандартът по отношение на инфраструктурата, по отношение на инвестиции, по отношение на спортни съоръжения, усвояване на европейски фондове, място на България в Европа, но има какво да се работи за доходите на хората.
- А тези приоритети - здравеопазване и образование, какво ви попречи за три години да ги реализирате?
- В здравеопазването, може би самата работа на министрите, които бяха преди г-жа Атанасова, може би там са се получили проблеми и това наложи тяхната смяна. Сега министър Атанасова има голямата амбиция да се случат нещата и с екипа й, мисля, няма пречка това да стане. Те имат и своите постижения в определени закони - закона за лекарствените продукти в хуманната медицина ще ускори и ще облекчи процеса на поевтиняване на лекарствата. По отношението на образованието все пак става дума за един нов закон. Мисля, че много отдавна не е правен такъв закон и дискусията, на която беше подложен в продължение на доста време, мисля, че изглади противоречията между колегите.
- А ще ви стигне ли времето до изборите да ги реализирате?
- Наистина ще се радваме, ако българските избиратели ни дадат втори шанс. Това, което е започнато, трябва да се продължи и ние имаме волята и амбицията да подобрим живота на хората и да продължим да повишаваме доходите. Наистина за всичко това един мандат не стига. Вече знаем как, минали сме през достатъчно трудности, защото администрацията е много трудно да бъде накарана да работи - имаме какво да направим и в тази посока, но бюрократът си е бюрократ. И създаването на е-правителство ще облекчи комуникацията на гражданите със съответните институции.
- А какви чудеса готвите за втория мандат, както ни обеща вицепремиерът Цветанов?
- Това трябва да попитате него. Но мисля, че темповете, с които се работи по инфраструктурата, по усвояването на фондовете - това неминуемо ще доведе до по-добро бъдеще. Важно е наистина да има добра логистична мрежа, защото наскоро един чуждестранен инвеститор ми обясни, че не може да инвестира в моя регион, защото му е много скъпо да докара суровината до региона и да я върне до най-близкото пристанище - нямате магистрала, комуникацията до нас е трудна. Мисля, че това може да се промени. Както каза и премиерът - за нас са важни добрият живот на хората, а не кой от коя партия е.
- Между другото това ли е мерилото за еднакво отношение към хората от смесените региони, че са рехабилитирани пътища и в Шуменско и Разградско, както се похвали Красимир Велчев?
- Не. Понеже непрекъснато се говори, че на кметовете, които не са от ГЕРБ, не се дават пари. Това е основното в изказването на г-н Велчев. Ето аз вчера бях на първа копка на пътя с. Аврен - Мертиски, където постановлението е от 2005 г. и все още не беше осъществен. Там кметът е от БСП, а общинският - от ДПС. Това е посланието.
|
|