Сметката по неосъществената АЕЦ "Белене" набъбна драматично въпреки оптимизма на правителството, че ще се разделим приятелски с избрания за изпълнител на проекта "Атомстройекспорт". Вчера руската компания заяви, че увеличава финансовите си претенции към НЕК заради отказа от строежа на централата на поне 1 млрд. евро. В новата сума е включена стойността на всички дейности, извършени досега по проекта, на оборудването с дълъг период на производство, щети и други загуби. От "Атомстройекспорт" поясниха, че по-голямата част от оборудването, включително единия и част от втория ядрен реактор, е изработено и прието от съвместната българо-руска комисия, но и досега се намира в складовете на руските предприятия поради отказа на НЕК да го приеме. А за производството му е използван не само авансът, получен от НЕК, но са взети и кредити.
"Искът не отговаря на принципните договорености, които имахме с "Росатом" и "Атомстройекспорт". През тези шест месеца, от момента, когато българското правителство и българският парламент взеха решение да спрат АЕЦ "Белене", не сме се осланяли на тези принципни договорености, а сме изработвали своята защитна стратегия. Работим с най-добрата адвокатска кантора в света. Тази адвокатска кантора има спечелени много дела, включително и срещу Русия. В тези шест месеца изготвихме нашата защитна позиция. Руската страна има право на такъв арбитраж, ние имаме достатъчно аргументи. Няма никакви основания за сумата над един милиард евро", коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти в Ерусалим, предаде "Фокус". Той обаче вметна, че е озадачен от действията на "Атомстройекспорт" и "Росатом", "защото ние заявихме, че сме готови да използваме готовия реактор за строителството на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с руската технология". "Като се върна в България, ще говоря с "Росатом", ще помоля и премиера на разговори с Путин, за да имаме повече яснота", допълни той.
При едностранното спиране на проекта за втора атомна централа в края на март премиерът Бойко Борисов заяви, че страните по проекта ще се разделят приятелски и НЕК ще изплати само още 140 млн. евро за вече готовия реактор за АЕЦ "Белене". Тогава той изчисли, че за централата са платени около 1.4 млрд. лева, като остават и плащания по заема към БНП "Париба" на стойност 220 млн. евро. По същото време беше огласена и идеята на площадката на АЕЦ "Белене" да се построи газова електроцентрала като частен проект.
"Атомстройекспорт" още миналата година заведе иск за 58 млн. евро в Арбитражния съд в Париж. В отговор НЕК подаде насрещен иск за сумата от 61 млн. евро пред Арбитражния съд в Женева. Досега няма решение по нито един от двата иска. При международните арбитражни дела няма втора инстанция, пред която решението на съда да се обжалва.
Депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев пък заяви, че ще се предложи създаването на временна парламентарна анкетна комисия, която да проучи цялата процедура, свързана с АЕЦ "Белене", включително и липсата на обществени поръчки, за да се разбере дали са били защитени българските интереси.
"Парите за плащането на иска премиерът ще извади от вашия, на всички граждани, джоб. Вместо от догодина вече да печелим от АЕЦ "Белене", ГЕРБ превърна централата в проект, по който ще плащаме десетки години", коментира пък депутатът и бивш енергиен министър Румен Овчаров.
|
|