:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,089
Активни 936
Страници 2,019
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Ф-ф-футуристично

Калин Донков
Ради П. е човек на перото и имам подозрения, че всеки ден заляга над словото. Рядко споделя с какво се занимава, а още по-рядко, през десетилетие, ако не и повече, издава по някое книжле. Никога не подарява, дава ми да го чета и ловко и взискателно ме препитва какво съм запомнил и схванал. Темите му са, както сам се изразява, "обществено-исторически", обича да чопли и да обръща откъм хастара вече установени и улегнали тези и да доказва тяхната несъстоятелност. Труден е за четене, многословието го задръства и съвсем не прилича на мълчаливия и афористичен Ради, който с едно изречение може да резюмира и да "закове" най-разпиления и хаотичен разговор.

Та този Ради заварих да избира резен диня пред сергията на едноокия циганин срещу автобусната спирка. Заряза покупката и тръгна с мен. Отпечатил статия в един вестник, дето не съм го виждал никога. Потегли ме към будката отсреща да си го купя и да чета. Будката, обаче, затворена. На прашното стъкло бележка -



"ОТПУС 11 сеп".



(Така написано: с главни печатни букви, съответно разкривени.) Спогледахме се: какво повече може да се рече тук? Човекът работи с пресата, все пак книжнина някаква предлага. А грамотността му - мрак. Дори не знам защо Ради все пак реши някак да се произнесе: "Днес така правописват тези, които продават вестниците. Утре - онези, които ще ги пишат".

Не желаех този разговор, премълчах си. Даже се и засегнах - все пак вестникарят от двамата бях аз. Той схвана и примирително замаза случката. "Лош пророк - рече - добър пророк." И заключи: "В България".

Това не трябваше да го казва. Това не е позитивно. Това ние си го знаем: тук, ако предсказваш злото, обикновено познаваш. Ако рискуваш с доброто - ще сбъркаш. Това дори не са пророчества, смята Спас М., доцентът на компанията, това са прогнози. Според него Ради се е отдал на прогностика, модерно занятие в края на миналия век, а днес по-скоро някакъв мазохистичен футуризъм.

Това за футуризма ме развеселява. Футуризмът е единственото течение в изкуството, което се споменаваше в гимназиите от нашата младост - понеже беше младежкият грях на Маяковски, та можеше да се прочетат няколко реда, от които се разбираше, че става дума за творци, които се смятат обвързани с бъдещето и създават изкуство за утрешния ден. Мяркаше се и името на италианеца Маринети. Разбира се, невъзможно беше да се прочете каквото и да било от него. След години преводачът Драгомир Петров ми показа няколко стихотворения, отпечатани на циклостил. По нищо не приличаха на Маяковски. Нямаше и как да приличат. Маяковски е възпял Ленин, а Маринети е симпатизирал на Мусолини. От Драгомир разбрах, че поетът е бил кореспондент при превземането на Одрин. Днес в Уикипедия могат да се открият редове за българите от книгата му за онези дни: "Всички пари похарчени за начални училища и за войска без вътрешни пътища без извисена култура стоп ни един университет малко библиотеки още по-малко учители съвсем малко мислене много оран но нито един неграмотен в страната селяни които умеят да четат без носталгия без традиция без сантименталности". Къде вярно, къде сбъркано - като истински футурист не е много прецизен към действителността



(И все пак: "много оран, но нито един неграмотен"!),



попаденията му сякаш са в бъдещето, между тях и зловещи. Ако по нещо напомнят листчето от прашното стъкло на вестникарския павилион, то е по липсата на главни букви и препинателни знаци. Затруднявам се да река дали това е поради някаква стилистика на футуристичния текст или представлява откъс от предавани по телеграфа страници. (Дадено е като извадка от поемата му "Дзън Туп Туууп", 1914 г..) Така или иначе и двата документа - единият отпреди век, другият от наши дни - изглеждат пряко указващи българското бъдеще.

На масата в кафенето коментирахме записката на отпускаря вестникопродавец от автобусната спирка без цялата тази справка и без извадката, които сега си правя в интернет. Мненията както винаги се разделиха. Преобладаващото: че така полека-лека и даже не съвсем полека, а по-вероятно бързо, ще вървим надолу, докато (това Ради го каза) слезем на "абсолютната нула". И другото, позитивното: че от един момент нататък нещата няма да могат да продължават така и ще се "разрешат" бурно, чрез взрив. Това второто мнение се появява често на масата по различни теми и според мен в него има повече безпомощност, отколкото вяра. Такива взривове идват само в мечтите. И откъде да дойдат? От Големия колайдер ли?

Никой не се и сети да обвърже тъй страстната ни беседа с излизането на Официалния правописен речник на БАН. А и трябваше ли? Във всички случаи вестникопродавецът от спирката със сигурност щеше да си остане... необвързан. Финалът на безплодния ни спор както обикновено приличаше повече на махване с ръка.

Доцентът се сети, че носи фотоапарат и се отправи да заснеме злополучната бележчица. Ради си спомни, че е тръгнал за диня, и се отправи към едноокия. Аз просто поех към къщи и едва пред входа се ядосах, че забравих да припомня на моите събеседници как говорителката в някои влакове на метрото от години обявява:



"Ф-ф-фнимание, вратите се затварят!" -



и никой не се взривява от възмущение, а може би и никой не забелязва. И аз самият, като писах за това тук, на същото това място, преди повече от три години нищо повече не съм направил, нищо не съм взривил и се подсещам за него само като го чувам отново и отново. И макар да знам, че това безразличие или невежество вещае ф-ф-фатални последици, покорно ще чакам прогнозата си да се сбъдне, защото нищо друго - освен още някой и друг път да го спомене тук и там - един писател не може да стори. Макар всеки път да се гърчи, като да го ф-ф-фащат за гушата. И всеки път да кърши ръце: Ех, г-жо Ф-ф-ф, г-жо Ф-ф-ф, защо я докарахме дотам...
кърти.ком
***
 ***
18
6542
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
13 Септември 2012 19:54
"Днес така правописват тези, които продават вестниците. Утре - онези, които ще ги пишат"

Това е вчерашна статия... Справка - две съседни статии. Това не е футуризъм, а констатация, за жалост.
13 Септември 2012 19:56
Богата тема...За книга...Но остана ли кой да я чете?
------------------------------------
Блогът на Генек

13 Септември 2012 20:02
Да беше минал авторът на следващия ден покрай будката, можеше да ни каже как изглежда вестникопродавецът, на каква възраст е приблизително, да се ориентираме кога е учил...
13 Септември 2012 20:13
Проф. Дървинк. подаде тон.
13 Септември 2012 21:14
Ж.к. Дружба, 2004-5та година, табела: "Акомуатори". Продаваха акумулатори. Истинска история.
13 Септември 2012 21:52
А какво ще кажете за невероятното попадение "куРтурна бригада"...? Срещнах го през 84-та , когато правех курсова работа по езикова култура?
13 Септември 2012 22:03
куРтурна бригада--точно както си беше! Соцреализъм!!!
13 Септември 2012 23:06
E, aй'ся - отидете на Натисни тук - там ежедневно се пускат какви ли не неграмотностни бисери...
13 Септември 2012 23:22
Ром търси да купи открадне сиди-ром
14 Септември 2012 10:05
Генек
Прав си, за огромно съжаление!
14 Септември 2012 11:33
Това не е неграмотност, това е новговор. Свиквайте.
14 Септември 2012 14:17
14 Септември 2012 15:29
От "много оран, но нито един неграмотен",
към "няма оран, но много неграмотни",
при демокрацията и пазарната икономика.
14 Септември 2012 15:51
Ама всички са свободни да си гладуват както си решат!
14 Септември 2012 17:04
Ф-ф-ф-антастичен си аф-ф-ф-торе!
Така ще е, щом "Г-ожа Ф-ф-ф-андукова" вместо да учи деца, градоуправлява.
15 Септември 2012 01:28
15 Септември 2012 08:36
От вчера по любимата правителствена новинарска телевизия вървят надписи от рода "...в свое обрАщение към...", "...тежко съорАжение" и прочие такива неща, от които просто подскачам. Същата тази телевизия миналата година даже спечели награда за правилен, съвременен български език. Ужас!!!
15 Септември 2012 10:01
Ф-ф-футуристично, ама зле футуристично... Със съжаление го казвам
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД