:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,413,142
Активни 293
Страници 16,039
За един ден 1,302,066

Говоренето измества граматиката в часовете по чужд език

След 2 години проектите ще носят до 20% тежест в оценката за срока
Обучението по чужд език от II до VII клас ще бъде насочено приоритетно към устното общуване, а не толкова към усвояване на граматическите правила. Новите програми по английски, испански, италиански, немски, руски и френски език са "олекотени", а учебният материал е осъвременен. Това са новите моменти в проектите, които вчера просветното министерство представи пред учители и експерти от инспекторатите по образование от страната. Програмите, както и представените миналата седмица по математика, влизат в сила от 2014/2015 г.

По английски например изучаването на някои глаголни времена се премества в по-горен клас. От пети в шести клас се мести сравняването на will и going to и минало продължително време. Петокласниците ще изучават занапред само един модален глагол - can, а не всички, както е сега. Другите също влизат в уроците за шести клас. Освен това до 60% от часовете са предвидени за нови знания, останалото е за упражнения и практическо прилагане на знанията.

При малките ученици оценките за срока и годината ще се формират така: 60% от устни изпитвания, 20 на сто от домашни работи и писмени задачи в клас, последните 20 на сто от работа по проекти. При учениците от V до VII клас разпределението е малко по-различно - 50% е тежестта на устните изпитвания, 20 на сто на домашните работи и писмените задачи в клас, 20% от класни и контролни и 10% - работа по проекти.

Работата по проекти става задължителна част от обучението по чужд език с цел да се стимулира и развива инициативността, критичното мислене и въображение на учениците, обясниха просветните експерти. Идеята е това, което се преподава, да се усвоява и прилага в момента, обобщи Мариана Лозанова, учител по английски език в столичното 2-ро СОУ.

Има недостиг на учители по английски език в някои училища, но засега системата се справя, коментира министърът на образованието Сергей Игнатов. Според него проблемът е започнал да се преодолява, защото все повече млади хора проявяват интерес към английската филология.



КОМЕНТАР

Просветният министър определи намерението на ДПС да бойкотира училищния закон в парламента като извиване на ръце. "Просто използват всякакви методи за забавяне приемането на закона, защото ако темата е била належаща, тя щеше да залегне и в предишния закон", коментира вчера Сергей Игнатов. Според него намерението на движението е "чисто политическо и предизборно в момента и няма нищо общо с материята на закона". Миналата седмица ДПС заплаши да напусне просветната комисия, ако не бъде прието в училище да се изучава задължително майчин език в рамките на 4 часа седмично. Вместо това в закона е записано, че "в процеса на училищното образование може да се изучават и учебните предмети майчин език и хореография". На въпрос защо майчиният език върви с хореография вчера Игнатов обясни, че само за тези два предмета учебните програми се одобряват от министъра, а за останалите отговарят директорите. Той повтори и главната причина майчиният език да не може да стане задължителен - няма достатъчно подготвени учители.
3
1503
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
25 Септември 2012 10:50
Така както ни са заявили в зората избуФналата ДИМмукрЯция нашите нови "приятели",че повече от 5 млн. не им тябваме,така и не им трябваме много да сме учени,ама на нас ушите ни бяха заглъхнали от "големия взрив" и лапахме мухи щастливо усмихнати,вместо да си гледаме интереса и да се възползваме от секундите в които бяхме останали без нашийник.Вместо това доволно махахме с опашка и бяхме втренчени в новия кокал дето ни увесиха на пръчка докато ни слагаха нов нашийник само че с друг надпис-вместо "сделано в СССР" с "made in USA&EU"
25 Септември 2012 11:29
На обслужващия персонал(ролята която ни е отредена)не му трябва да чете и пише,той трябва само да разбира какво му нарежда белия господар!
25 Септември 2012 19:32
Чуждоезиковото обучение - добре, а родния език? В 5-ти клас - 2 часа седмично за български, 2 за основен чужд - английски, и 2 за втори чужд по избор. Браво, явно не ги гласим да останат тук...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД