Обучението по чужд език от II до VII клас ще бъде насочено приоритетно към устното общуване, а не толкова към усвояване на граматическите правила. Новите програми по английски, испански, италиански, немски, руски и френски език са "олекотени", а учебният материал е осъвременен. Това са новите моменти в проектите, които вчера просветното министерство представи пред учители и експерти от инспекторатите по образование от страната. Програмите, както и представените миналата седмица по математика, влизат в сила от 2014/2015 г.
По английски например изучаването на някои глаголни времена се премества в по-горен клас. От пети в шести клас се мести сравняването на will и going to и минало продължително време. Петокласниците ще изучават занапред само един модален глагол - can, а не всички, както е сега. Другите също влизат в уроците за шести клас. Освен това до 60% от часовете са предвидени за нови знания, останалото е за упражнения и практическо прилагане на знанията.
При малките ученици оценките за срока и годината ще се формират така: 60% от устни изпитвания, 20 на сто от домашни работи и писмени задачи в клас, последните 20 на сто от работа по проекти. При учениците от V до VII клас разпределението е малко по-различно - 50% е тежестта на устните изпитвания, 20 на сто на домашните работи и писмените задачи в клас, 20% от класни и контролни и 10% - работа по проекти.
Работата по проекти става задължителна част от обучението по чужд език с цел да се стимулира и развива инициативността, критичното мислене и въображение на учениците, обясниха просветните експерти. Идеята е това, което се преподава, да се усвоява и прилага в момента, обобщи Мариана Лозанова, учител по английски език в столичното 2-ро СОУ.
Има недостиг на учители по английски език в някои училища, но засега системата се справя, коментира министърът на образованието Сергей Игнатов. Според него проблемът е започнал да се преодолява, защото все повече млади хора проявяват интерес към английската филология.
КОМЕНТАР
Просветният министър определи намерението на ДПС да бойкотира училищния закон в парламента като извиване на ръце. "Просто използват всякакви методи за забавяне приемането на закона, защото ако темата е била належаща, тя щеше да залегне и в предишния закон", коментира вчера Сергей Игнатов. Според него намерението на движението е "чисто политическо и предизборно в момента и няма нищо общо с материята на закона". Миналата седмица ДПС заплаши да напусне просветната комисия, ако не бъде прието в училище да се изучава задължително майчин език в рамките на 4 часа седмично. Вместо това в закона е записано, че "в процеса на училищното образование може да се изучават и учебните предмети майчин език и хореография". На въпрос защо майчиният език върви с хореография вчера Игнатов обясни, че само за тези два предмета учебните програми се одобряват от министъра, а за останалите отговарят директорите. Той повтори и главната причина майчиният език да не може да стане задължителен - няма достатъчно подготвени учители.
|
|