Хората научават какво и как работи съдът основно от Министерския съвет и главно от изявленията на вътрешния министър Цветан Цветанов и на премиера Бойко Борисов. Това показва изследване, проведено от МБМД през септември сред повече от 1000 пълнолетни. То е по поръчка на проекта "Юридически барометър", чието пето издание беше представено вчера от ръководителя му Даниел Вълчев.
Според изследването близо половината от анкетираните - 45.4 на сто, заявяват, че черпят информация за състоянието на съдебната система от изказвания и коментари на представители на правителството, следвани от 39 на сто, които се доверяват на близки и познати. Едва 35.4 на сто са тези, които все пак отдават значение и на изявления на самите магистрати. При това този процент е повишен в последните месеци, когато имаше повече публични изяви на съдии.
Според една трета от анкетираните най-често по темата за съда говори не кой да е, а вътрешният министър. Следва Бойко Борисов с 24.9 на сто, министърът на правосъдието Диана Ковачева и главният прокурор Борис Велчев с по около 15 на сто.
Като се има предвид по какъв начин говорят Борисов, и особено Цветанов, за съдебната власт, то може и да се предполага какво точно научават хората за съда, независимо от наличието на разделение на властите. Изследването доказва това предположение. През 2010 г. общественото мнение е категорично, че проблемите на държавата са главно по вина на парламента - заради неадекватни закони, и на правителството, защото приема лоши правилници и наредби. Съдът тогава е бил назад в класацията. Само година и половина по-късно хората вече смятат за основен виновник съда. Парламентът и правителството вече са назад в класацията, независимо че продължават да приемат също толкова некачествени и лобистки закони, наредби, правилници.
От януари до юни тази година Народното събрание е приело 50 закона, или 8-9 месечно. Това е най-ниският брой приети закони в рамките на две години и половина.
Хи-хи-хи! И това въпреки форумното плювотене по ЦЦ ....
Няма по-некадърни от българските камунези.