Промяната в реда за публичните вземания, предложена от финансовото министерство, може да остави масово хората без заплати. Екипът на Симеон Дянков предлага забавени плащания към хазната да се погасяват първо от най-старото, а не по избор на длъжника, както е сега. Това отваря възможност с пари за осигуровки да се погасяват данъци.
Според Кодекса за социално осигуряване банките нямат право да освобождават целево пари за възнаграждения, ако няма документ от НАП, че работодателят е внесъл дължимите осигурителни вноски. Това означава, че ако с парите са покрити дългове за данъци, те няма да могат да представят такъв документ и съответно служителите няма да си получат заплатите.
И синдикати, и работодатели вече се обединиха срещу промяната. Според лидера на КНСБ Пламен Димитров приоритетното погасяване на най-старите дългове крие реални рискове за осигурените лица да загубят част от своите осигурителни права. Най-много ще пострадат самоосигуряващите се, тъй като те ползват права само ако са внесени дължимите от тях вноски, които по новия ред може да отидат за данъци. Ще има проблем и с допълнителните пенсии на хората, тъй като с пари, предназначени за индивидуалните им партиди в капиталовия стълб, които са лични, ще се погасяват данъци.
Конституционният съд вече на два пъти обявява за противоконституционни подобни опити, веднъж с отнемането на парите за ранна пенсия на работещите тежък труд в полза на НОИ и втори път прехвърлянето на пари от здравни вноски от касата към бюджета на МЗ. От БСК пък алармират, че премахването на възможността за избор кое задължение да се погаси първо нарушава равнопоставеността между задължените лица и данъчната администрация.
РАЗМИНАВАНЕ
Синдикати и работодатели обаче са на различно мнение за единната сметка, по която догодина ще се плащат всички данъци и осигуровки с едно платежно нареждане. Профсъюзите очакват хаос в разпределението на средствата по фондове. Бизнесът я приветства като възможност за намаляване на административната тежест. От БСК напомнят, че всички данни за осигурените лица се подават в НАП чрез специална декларация и общото внасяне на парите за данъци и осигуровки не би трябвало да е проблем. От приходната агенция обаче вече признаха, че ще имат технически проблем да обработват данните бързо и затова е предвидено да отпадне ангажиментът им да внасят парите в НОИ, в здравната каса и в професионалните фондове до края на деня, в който са предвидени. Друг срок обаче не е предвиден, което ще наруши регулярното превеждане на средства към разходните институции, които има ежедневни плащания.
Винаги ми е било странно, как може да си избираш кое плащане по данъци и осигуровки да пропуснеш. Всъщност това се отнася и за всякакви регулярни плащания. Нормално е те да се обработват, като винаги се изплащат първо най-старите задължения. А не , да влачиш някакво задължение 3 години и да ти начисляват лихви.
Плащаш ли винаги първо плащаш най-старите задължения. Така всичко си е къде къде по-ясно. Иначе не е ясно какво да се прави с човек който не е плащал 2 години и накрая плаща за последния месец една вноска. Сега това е възможно и е в интерес на тарикатите, дето после се надяват да ги хване давността.