Премиерът Бойко Борисов спря преговорите за подновяване на проекта АЕЦ "Белене" до провеждането на референдум само няколко дни след като се разбра, че има нов инвеститор за централата. А ГЕРБ ще оттегли проекторешението от парламента, с което разговорите щяха да започнат официално.
Борисов обяви, че "референдумът трябва да се проведе максимално бързо и дебатът трябва да бъде в парламента веднага". Той се отказа от идеята си допитването да се проведе заедно с парламентарния вот и бе категоричен, че то трябва да стане факт още преди изборите догодина. За да се спестят пари, референдумът трябва да се случи онлайн, препоръча министър-председателят. И даде за пример електронното преброяване от миналата година. В закона за референдумите не е предвидена изрично възможност за електронно гласуване, но за всички неуредени въпроси той препраща към Изборния кодекс. Към момента в кодекса също няма такава възможност. Наскоро обаче от ГЕРБ внесоха промени, с които се предвижда експериментален вот чрез интернет, но те тепърва ще се обсъждат. "Защо и сега да не го тестваме? Впоследствие ще ни върши работа и за избори, и за други такива въпроси, които ще се решават. Това е една пряка демокрация", смята Борисов.
За отказ от преговорите намекна и президентът Росен Плевнелиев малко по-рано през деня. "Като президент и инженер търся винаги логиката и смисъла и си задавам елементарни въпроси. Например - имаме над 500 хил. валидни подписа за референдум, следователно трябва да направим референдум. Иначе ще нанесем удар по демокрацията в България", заяви Плевнелиев. По думите му България вече е в процедура на национално допитване. "Тогава защо в парламента ще се преговаря с появил се наскоро в последния момент фонд, който не е стратегически инвеститор?", запита президентът.
Новината за спирането на преговорите с мистериозния инвеститор "Глобал пауър" бе повод и за извънредна среща на ресорния министър Делян Добрев с медиите. В късния следобед той потвърди за стопирането на разговорите. "Досега нищо не сме правили и занапред нищо няма да правим. Видяхте, че моята среща с него (с инвеститора) бе в Народното събрание. Може да е изглеждало наивно от моя страна, но смятам, че такива преговори не бива да се водят при закрити врата", каза Добрев. От думите му не стана ясно дали консорциумът ще запази интереса си към участието в "Белене" до провеждането на допитването. "Представете си какво би станало, ако имаме инвеститор и хората кажат "не", лаконично отбеляза енергийният министър.
Междувременно по темата се изказа и предшественикът му Трайчо Трайков. Той заяви, че мистериозната компания и преди е проявявала интерес към проекта. Според него американският инвеститор е потърсил българските власти още в началото на годината. "Тази група компании, които се интересуваха тогава от "Белене", не биха могли по никакъв начин да бъдат определени като стратегически инвеститор. Нито беше ясно откъде ще дойде този ресурс - каквато е ситуацията и сега, нито отговаряха на предварителния профил на инвеститор, който търсехме. Бяха и българските консултанти, които са активни сега", заяви Трайков пред "Дарик" радио. Той видя и връзка в съвпадението между иска на "Атомстройекспорт" от 1 млрд. евро срещу българската държава и подновения интерес от групата компании. Запитан дали целта е България да реши иска с руснаците по този начин, или пък стоят съмненията, че руски пари са зад гърба на въпросния инвеститор, Трайков заяви: "По-скоро второто. Това е впечатление, което се създава у страничния наблюдател, а иначе беше настина изненадващ и според мен недобър ход от руската страна да предяви този иск към този момент. Сега с този интерес на така наречения инвеститор нещата добиват логика."
От ДСБ пък настояха парламентът да не жертва своя авторитет, като участва в "съмнителни комбинации". "Проектът е умрял, но тъй като не беше погребан, се правят опити да вампиряса", заяви Иван Иванов.
-----------ПАС
"Когато става дума за толкова голям проект, в който има толкова много пари, е необходимо да се направи обстойно проучване и съм убедена, че българското правителство ще направи точно това." Това обяви новият американски посланик у нас Марси Рийс по време на първата си пресконференция. Тя добави, че в бизнеса има т.нар. дю дилиджънс (финансово, данъчно, екологично техническо, юридическо проучване) и именно този метод трябва да бъде използван. На повторен въпрос дали посолството на САЩ и американското правителство са питани и знаят нещо за появилия се консорциум, който твърди, че е изцяло американски инвеститор, Рийс повтори тезата си - проучването е работа на българското правителство и че то трябва да е цялостно и подробно. Само преди дни американското посолство у нас повтори почти същото - в свое становище оттам обявиха, че "Правителството на САЩ не е страна по каквито и да е дискусии за евентуален интерес от американски компании към АЕЦ "Белене".