Закъсняла с 4 месеца кампания, мудни действия на областния обществен съвет в Перник и доста високи цени на сглобяемите къщи са на път да оставят без покрив през зимата почти всички пострадали от тежкото земетресение в региона. От старта на кампанията на БЧК за подпомагане на пострадалите на 11 септември досега по банковата сметка са постъпили едва около 5000 лв. В нея все пак има 715 000 лв., тъй като ГЕРБ дари 700 000 лв. и още 10 000 лв. даде БЧК. От есемеси на 1255 са събрани само 6706 лв.
В същото време от 14 фирми, подали оферти за строителство на сглобяеми къщи за пострадалите, едва 4 отговориха на условията. А предложенията варираха от 30 000 лв. до 65 000 лв. с ДДС според квадратурата на домовете, която трябва да е между 35 и 80 квадрата. Първоначалните очаквания бяха къщите да са между 20 000 и 30 000 лв., а надеждите бяха до зимата нов покрив да имат 15-20 семейства с тежък социален статус.
Най-добрата оферта, както и за домовете в наводненото село Бисер, даде "Балканстрой". С нея ще бъде сключен договор за изграждането на първите къщи. Областният обществен съвет обаче успя да представи само две безспорни предложения за подпомагане, които отговарят освен на общите и на социалните критерии. Оттам признаха, че се обсъждат 16 подбрани семейства, но дебатите кой да бъде подпомогнат пръв са изключително тежки.
Кампанията на червения кръст закъсня, защото веднага след земетресението община Перник обяви своя национална кампания, от която събра около 170 000 лв. За да не се провали съвсем новата кампания, тя се удължава до 18 октомври, а 11-и, когато трябваше да приключи, ще бъде обявен за ден на Перник.
Междувременно правителството обнародва в Държавен вестник промените в правилника за дейността на междуведомствената комисия за подпомагане. С тях хората, получили помощи за повредени от природни бедствия жилища, се задължават да удостоверят писмено до края на 2013 г., че са похарчили парите по предназначение. До бедствието в Перник пари от комисията се получаваха срещу фактури, че са извършени съответните възстановителни работи и нямаше как да има злоупотреби. Заради липсата на налични средства у хората да си оправят домовете обаче правителството реши да им дава парите предварително срещу декларация, че ще се изхарчат за възстановяване. Тя позволява да се търси наказателна отговорност от тези, които похарчат средствата за друго. Според Наказателния кодекс ги заплашва затвор до 3 г. и глоба от 100 до 300 лв., както и възстановяване на парите.
МИНИМУМ
С новите промени се определя какво се разбира под "минимално необходими битови условия", за осигуряването на които могат да се подпомагат потърпевшите. Това ще бъде жилище, в което има "едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс, баня-тоалетна и едно складово помещение и няма опасност за здравето и живота на гражданите". Досега се правеше оценка на целия засегнат имот от общинските ръководства, а комисията решаваше каква помощ да отпусне - дали за всички щети, или да плати само част от оценката.
|
|