:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,149
Активни 776
Страници 24,714
За един ден 1,302,066

Цялата власт се изсипва на встъпването на новия ВСС

Цялата власт в държавата се изсипва на днешното тържествено встъпване на новия състав на Висшия съдебен съвет.

На събитието ще присъстват и президентът на България Росен Плевнелиев, и председателят на Народното събрание Цецка Цачева, и министър-председателят Бойко Борисов. Нещо, което се случва много рядко и заради мерките за сигурност се разрешава по изключение. Там ще са и членовете на Конституционния съд и представители на Дипломатическия корпус у нас.

Церемонията ще е в зала "Тържествена" на Съдебната палата, която беше отворена за първи път след 1989 г. за делото срещу бившия Първи - Тодор Живков. Встъпването на новия състав на ВСС ще се ръководи от министъра на правосъдието Диана Ковачева, която по закон е председателстващ съвета. Очаква се на събитието да бъде и вътрешният министър Цветан Цветанов, който е бил поканен на церемонията от стария състав на съвета.

По конституция ВСС е 25-членен и е кадровият орган на съдебната система. Преди пет години с промяна в Закона за съдебната власт той стана и постоянно действащ. През този период ВСС отнесе много критики, основно заради лоша кадрова политика. На няколко пъти съветът беше основният лош герой в докладите на мониторинговите доклади на Европейската комисия по линия на правосъдието и вътрешните работи.

В състава му влизат по право тримата големи в системата - главният прокурор и председателите на двете върховни съдилища. Останалите 22-ма се избират съответно 11 от парламента и 11 от т.нар. съдебна квота. От нея 6-има се избират от съдиите, 4-ма от прокурорите и един от следователите.

Европейската комисия на няколко пъти настояваше за прозрачен избор на новите членове на съвета и за пряк избор на хората от съдебната квота. На практика изборите бяха прозрачни и дори бяха предавани на живо по интернет. Властта обаче отказа прекия избор с аргумента, че щяло да бъде скъпо и бавно.

1
1000
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Октомври 2012 11:45
Вся власть совету - ВСС!!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД