Дефицитът на НОИ през 2013 г. вероятно ще се окаже по-висок от планирания, предупредиха вчера експертите. Според тях дупката в бюджета на общественото осигуряване ще расте заради нереални очаквания за безработицата и броя на осигурените.
Бившият социален министър Иван Нейков подкрепи прогнозата на бизнеса, че заложените параметри за безработицата от 10.8% са доста оптимистични. "Очаква се да има голямо намаление на безработицата от 12% и нещо, а не е ясно откъде. Ако това не се случи, ще има голяма дупка в бюджета", казва Нейков. БСК вече се усъмниха и в прогнозата за 2 770 000 осигурени, тъй като голяма част от тези хора са на намалена заетост и не внасят пълни вноски. Реално осигуровки върху пълни доходи цяла година внасят около 1.9 млн. души. През 2011 г. НОИ вече отчете такъв феномен - при по-висок брой осигурени и по-голям среден осигурителен доход от планираното бюджетът излезе на червено с 250 млн. лв. непредвиден дефицит. Социалният експерт Йордан Христосков припомня пред Медиапул, че увеличението на вноската за пенсиите на военните и полицаите с 20 процентни пункта - от 20.8% на 40.8%, което трябва да донесе още 220 млн. лв. в НОИ, няма никакъв фискален ефект, тъй като тези вноски са изцяло за сметка на бюджета. Увеличението на максималния осигурителен доход от 2000 лв. на 2200 лв., от което се очакват 43 млн. лв., пък ще бъде изядено от ръста на максималната пенсия от 700 лв. на 770 лв. и по-високите обезщетения за осигурените на тавана.
Въпреки че допреди ден не беше сигурно, че ще се намерят пари за увеличение на пенсиите, социалният министър Тотю Младенов сега приписа цялата заслуга на пенсионната реформа. "То е възможно благодарение на сериозните реформи в пенсионната система през 2010 - 2011 г.", заяви той пред бТВ, докато уверяваше, че увеличението няма да е основно за сметка на работещите. Реформите на ГЕРБ обаче се изразяваха само в премахване на точковата система и повишаване на изискванията за възраст и стаж, които попречиха на много хора да се пенсионират. Реформата беше аргументирана и с разчети, според които тя ще доведе до намаляване на дефицита на НОИ, който се покрива от централния бюджет чрез данъците на всички работещи, както и на самите пенсионери чрез ДДС. Но за 2013 г. той се запазва в размер на 1.9 млрд. лв.
ПОЗИЦИЯ
КТ "Подкрепа" вчера първи реагираха срещу планираното диференцирано увеличение на пенсиите според годината на отпускане. Според схемата само отпуснатите пенсии до края на 2009 г. ще се индексират със сбора на инфлацията от 1 юли 2009 г. до 31 декември 2012 г. През всяка следваща година индексирането ще намалява, тъй като ще се вади инфлацията на предходните години. Аргументът е, че по-новите пенсии винаги са по-високи. "Недопустимо е пенсиите, изчислени по единна законова формула, с един и същ индивидуален коефициент и еднакъв осигурителен стаж да се различават по размер, зависещ от годината на отпускане", заяви социалният експерт на КТ "Подкрепа" Николай Николов. Предложението на синдиката е преизчислението да стане на базата на новия среден осигурителен доход за 2012 г. По данни на НОИ една пенсия, отпусната на 1 юли 2012 г., е с 50 лв. по-висока от отпуснатата на 1 юли 2009 г. заради влиянието на средния осигурителен доход във формулата. Вицепрезидентът на синдиката Димитър Манолов пък попита ще има ли още едно индексиране от 1 юли, както е записано в социалния кодекс. "Явно се въвежда нов член 100 предизборен, според който в изборни години пенсиите се увеличават както и с колкото искат управляващите", коментира той.
Явно се въвежда нов член 100 предизборен, според който в изборни години пенсиите се увеличават както и с колкото искат управляващите
Не, прото сегашният текст на чл. 100 (за ежегодно индексиране) се замени с предложения текст и готово.
Ще стне известен като герберастки член.