Йорданка Фандъкова получи "отличен" от най-високо ниво (предшественика си) за градинките и теменужките, които се появиха, откакто е кмет. И наистина, красивите градинки са радост за гражданите. Засега само в центъра, но все отнякъде трябва да се започне. Пред Софийския университет, пред Народното събрание, че и по булеварда към летището грейнаха цветни лехи, конструкции с каскадни петунии. Столицата е заделила над 17 млн. лв. от общинския бюджет за цветя. От тях само 4 млн. лв. са за капиталови разходи (като ремонта на Борисовата градина например). Само за пример - заделените средства за отбрана и сигурност са около 5 млн. лв., за социални дейности - около 10 млн. лв., а за канализация - близо 9 млн. лв.
Цветният рай, в който се превърна софийският център тази пролет и лято, естествено, е за похвала, но е важно и колко струва. От началото на пролетта в столицата са засадени 330 хиляди цветя, от тях 70 хиляди са лалета - главно холандски. До края на лятото имаше план да се засадят общо 500 хиляди цветя. Какво в крайна сметка е сторено, от общината отказаха да отговорят.
Общинската фирма "Озеленяване" е синоним на постоянни скандали. Фирмата с нищожен бюджет години наред е красноречив пример за източване на дребно на обществените пари. С последните директори - все в мандата на ГЕРБ - вече се занимава прокуратурата, но какво се промени? Освен поредното назначение - нищо.
"Озеленяване", както "Егида" и куп фирми в общинската икономика, не e конкурентоспособна на пазара и логично губи в битката с частниците. Причините - от ниските заплати, през недвижима собственост на по 100 г. И разбира се, стремежът на всеки следващ шеф да източи каквото може. В резултат - както редица дейности на кметството, и от тази се облагодетелстват едни и същи хора. Причината за това е, че общината години наред не може да вкара ред в хаоса и да реши за това кой да се грижи за лехичките.
За 2011 г. и 2012 г. общината е сключила
16 договора с външни фирми за озеленяване на града
Частниците се грижат за 23 402 декара градинки, алеи, паркове и пр., разделени в 43 зони. Проверка в регистъра за обществени поръчки показва, че фирмите, които са спечелили най-много зони, са на едни и същи собственици. Девет зони за озеленяване са разпределени на две фирми с един собственик. Това са "Жиро-М" ЕООД и "Ландарх консулт" на Мартин Реселешки. На логичния въпрос колко излиза едно лале или една хризантема на общинската хазна, от общината отказаха да дадат информация, "защото фирмите доставят на много места и не е коректно да се издават офертите". Другата мистерия около поръчките за озеленяване са, че в тях липсват прогнозни стойности. Така никой не може да направи сметка кое колко струва и колко е платено с парите на данъкоплатците. На фона на тези големи поръчки, които печелят частните фирми, столичното "Озеленяване" има само една обособена позиция.
В друга поръчка общината е сключила договори с три фирми, които да й доставят цветята. Поръчката е за 2011-2013 г. и е разделена в три позиции. Позицията "доставка на дървесна и храстова растителност" е спечелила фирмата "Хоум Гарден ВТ" ЕООД. Тук изненадващо се появяват прогнозни стойности - според обявлението фирмата ще получава по 75 хил. лв. годишно. Втората позиция е за доставка на цветя. Победител е "Про плантс" ЕООД, а стойността на поръчката е 50 хил. лв. Последната позиция е за доставка на тревен чим. Победител е "Тотех" ЕООД, а цената на поръчката - 25 хил. лв.
На фона на значителните средства, които отиват за цветята на столицата, на затъналата в злоупотреби общинска фирма кметството направи крачка, която обмисля от поне три години - собствено предприятие за озеленяване. Общинското предприятие "Паркове и градски градини" беше учредено миналата година. Първият опит за това беше още през 2009 г., но тогава спор за имоти провали идеята. Разликата между предприятие и общинска фирма е, че предприятията нямат право да развиват търговска дейност и са на бюджетна издръжка. Така кметството може да им възлага дейност, без да обявява обществени поръчки, което вероятно би улеснило озеленяването.
Заради липса на пари или нарочно
развитието на новото цветно предприятие се бави
Засега то стопанисва само Борисовата градина, част от Южния парк и парк "Врана". За 2012 г. заложеният бюджет е близо 1.3 млн. лв. От тях 940 хил. лв. са само за заплати и осигуровки на 126-те служители. Кметът Фандъкова обяви в началото на лятото, че дейността на предприятието ще се разшири, но това остава за догодина. В обхвата на парка може да се включат градината пред НДК и пешеходната зона на бул. "Витоша", която в момента се ремонтира. Основните функции на предприятието са да коси тревните площи, засаждане на цветя в парковете, почистване на алеите, поддържане на алейно осветление, бордюри и настилки в парка.
Фирма "Озеленяване" също се хвали, че озеленява Борисовата градина и части от Южния парк. Обекти на общинската фирма са Южен парк - I, II и III част, Северен парк, Западен парк, озеленяването на големи жилищни комплекси, квартални градинки и много други, пише на сайта на фирмата.
СКАНДАЛИ
Общинска фирма "Озеленяване" постоянно е в светлината на скандали и далавери. През 2010 г. проверка на дирекция "Вътрешен контрол" установи нарушения, направени от тогавашния директор Ненко Ненков, който беше освободен от поста си едва в началото на тази година. За това време той е успял да завлече още повече. В прокуратурата постъпи сигнал от общината за одита от 2010 г., при който се установи, че Ненков е сключил бартер "цветя срещу храсти" с частна фирма КОИ "Иван Узунов". Частникът получил за "отговорно пазене" 53 000 броя цветя, като срещу това "Озеленяване" е плащала и наем. Щетата е за близо 50 000 лв. Ненков е заобиколил и законовото изискване да получи разрешение от принципала си СОС при покупка на материални активи за над 10 000 лв. Част от договорите са сключени за период над три години без разрешение на СОС, което не е дало възможност дружеството да събере вземания от 11 клиента в размер на 33 хил. лв. Не са внесени като приход на общината 50% от наемите в размер на 211 291 лева за целия проверяван период. Също така не са внесени дивидентите като приход на Столичната община от 2010 г. в размер на 165 687 лв., обясни Димитринка Симова от дирекцията.
Ненков е вторият шеф на "Озеленяване", който е пратен на прокуратурата. Предишният - Любомир Ников, се разследва за 580 000 лв. щети и злоупотреби.
Столицата е заделила над 17 млн. лв. от общинския бюджет за цветя. От тях само 4 млн. лв. са за капиталови разходи (като ремонта на Борисовата градина например). Само за пример - заделените средства за отбрана и сигурност са около 5 млн. лв., за социални дейности - около 10 млн. лв., а за канализация - близо 9 милиона.
Когато приоритетите не са хората, а щастливите животни, цветенцата и поминъка на приятелските" частни фирми - какво да се очаква!?
За статията