:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,853
Активни 578
Страници 13,418
За един ден 1,302,066

Дянков извади от ръкава бюджет без фокуси

За осъвременяването на пенсиите нарочно е избран по-нисък ценови индекс, здравето и просветата са приоритетни само на думи, не и в числата
Георги Кадиев
Бюджет 2013 е скучен, ненапрегнат, без промени в данъчната политика, с по-зле планирана в сравнение с предни години разходна част.
През отиващата си 2012 г. Министерството на финансите очаква 96.6% изпълнение на приходите, или с други думи 970 млн. лева от планираните постъпления няма да влязат в хазната. В същото време се очаква преизпълнение на данъчните приходи със 138 млн. лева, а на неданъчните - със 182 млн. лева. Откъде тогава идват онези 3.4% неизпълнение на приходната част като цяло? От слабото усвояване на еврофондовете. Изпълнението на планираните приходи от грантове ще е само 67% - с около 1.3 млрд. лева по-малко.
На този фон за текущата година МФ залага за 2013 г. ръст на приходите с 1.2 млрд. лева. Голямата част от увеличението - около 700 млн. лева, се оказва от ДДС. Високата цена на петрола и ръстът на вноса водят до преизпълнение на приходите от ДДС през тази година с очаквано около 2%. Предполагам това подхранва оптимизма на Министерството на финансите, че през 2013 г. ще събере 7.884 млрд. лева от ДДС.
По отношение на акцизите МФ очаква изпълнение за 2012 г. на около 4.12 млрд. лева при план 4.3 млрд. лева. За 2013 г. е планирана лека промяна в ставките на акцизите за някои горива и от нея се очакват около 30 млн. лева допълнителни приходи. Около 200 млн. лева повече акцизи спрямо 2012 г. се очакват от по-високо потребление на горива и от подобряване на събираемостта по отношение на тютюневите изделия (едва 50 млн. лева ще е ефектът от свиване на дела на контрабандата) и алкохол (20 млн. лева). В структурата на акцизните приходи няма особени изменения през годините - около 44% са от тютюневи изделия, около 48% от горива, около 7% от алкохол и 1% от други стоки (еленергия, въглища и кокс).
При корпоративните данъци очаквам трудно изпълнение на плана за 2013 г. От една страна, и тази година се очаква неизпълнение - с около 60 млн. лева, или 4% от разчета. От друга, премахва се индексационният коефициент за авансовите вноски по корпоративния данък. Догодина фирмите сами ще декларират прогнозна печалба, на базата на която ще правят авансови вноски. А това вероятно ще доведе до свиване на приходите -

фирмите ще имат стимул да плащат малките авансови

и да отлагат големите плащания, когато трябва да правят изравнителните вноски. За 2013 г. проектобюджетът предвижда от този вид данък 1.591 млрд. лева, което е едва със 7 млн. лева повече от плана за 2012 г.
При данъка върху доходите на физическите лица през 2012 г. има добро изпълнение, като се очакват около 2.3 млрд. лева, или около 3% преизпълнение на плана. Повишените минимални осигурителни прагове, увеличената минимална заплата, ръстът на средната заплата и, дано да го има, свиване на безработицата, ще се отразят положително на доходите и оттам на приходите от този данък. Затова очаквам добро изпълнение и през 2013 г., въпреки сериозно завишения план от 2.530 млрд. лева. Единственото притеснение е, че приходите изглежда

са смятани върху разширена данъчна основа, включваща и данък върху лихвите на депозити,

а до момента никой не е внесъл предложение за подобна промяна в законодателството.
Митата и останалите данъци имат несъществена тежест в общия размер на приходите. Имуществените данъци, събирани от общините, показват добро изпълнение, като най-добра е събираемостта при данъка върху недвижимите имоти.
При неданъчните приходи се забелязва ръст от около 20% над плана, който се дължи най-вече на големия ръст на дивиденти от държавни предприятия - с цели 140 млн. лева през 2012 г. спрямо 2011.
Като цяло

не очаквам особени проблеми в събираемостта

на приходите през 2013. Дори считам, че проектобюджетът е направен умишлено лесен за изпълнение. Заложени са високи очаквания за постъпленията от ДДС и акцизи, но именно там е и най-големият резерв за бюджета.
Разходната част на бюджет 2013 не отговаря на заложените приоритети за фокусиране в сектори, които подкрепят растежа - като образование и инфраструктура. Планираните разходи за здравеопазване намаляват както като процент от БВП, така и като дял от общите разходи, а за образование са непроменени като процент от БВП (въпреки нарастването на общите разходи като % от БВП разходите за образование намаляват като дял от общите).
Твърди се, че бюджет 2013 ограничава неефективните разходи в някои системи и се насочва към дейности с най-големи пределни ползи като образованието. Всъщност образованието би носило пределни ползи само ако разходите за такива услуги са ефективни, за което няма никакви гаранции. Не е дефинирано кои са неефективните разходи и в кои системи. Намаление се вижда при наука, здравеопазване, транспорт и съобщения. Те ли са неефективните?
Процесът на реформиране на публичната администрация

не изглежда да дава сериозни спестявания

- слабото намаление на разходите за общи държавни служби (като % от БВП и дял от общите) идва предимно от наука, която е включена в този раздел.
Увеличение има за околна среда, селско стопанство и отбрана, вътрешен ред и сигурност. В аграрния сектор и екологията става въпрос основно за увеличение на разходите по европейски проекти. А в третия случай просто в бюджетите на силовите ведомства се отразяват осигурителната вноска на заетите в сектора на сигурността. Увеличението на разходите за отбрана, вътрешен ред и сигурност е 0.2% от БВП. И приходите от социални осигуровки нарастват със същия процент. А би трябвало да нарастват с повече, като се имат предвид по-високите осигурителни прагове. Излиза, че ефектът от по-високата вноска за заетите в сигурността е под 0.2% от БВП, т.е. че има и друга причина за повишаването на разходите в сектора
Подобряването на базовата инфраструктура се афишира като акцент на разходната политика. Но то не личи в средствата за инвестиции. Бюджет 2013 изглежда продължава практиката да не планира средства за текуща поддръжка на новоизградената инфраструктура -

наблюдава се намаление на средствата за транспорт и съобщения

В системата на образованието има заложени мерки, очевидно изискващи увеличение на разходите - по-високи единни разходни стандарти, въвеждане на допълнителна предучилищна подготовка и въвеждане на целодневен учебен ден за 1-4 клас. В същото време номиналното увеличение на общите планирани разходи за образование е минимално, има риск за финансовото покритие на тези мерки. Това увеличение не съответства на дефиницията на образованието като разходен приоритет.
Индексацията на пенсиите се извършва на базата на методологията на хармонизирания ценови индекс на ЕС. А този индекс използва по-стари и съответно по-неадекватни тегла от потребителската инфлация. И също така включва потреблението на нерезиденти (чужденци, пребиваващи в България - бел. ред.), което е доста различно от потребителската кошница на пенсионерите. Теглата на стоки, които са част от основното потребление на пенсионерите - храни, енергия, здравеопазване, са по-ниски в хармонизирания индекс. И инфлацията според хармонизирания индекс е по-ниска от потребителската инфлация за разглеждания период. Изглежда, че изборът на базата за индексиране на пенсиите е направен съвсем тенденциозно.

* Авторът е бивш зам.-министър на финансите. В момента е общински съветник от БСП в София.
Карикатура: Христо Комарницки
----
16
5132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
07 Октомври 2012 19:04
Защо ли го подминах?
А карикатурата е отлична -
------------------------------------------------
Блогът на Генек
07 Октомври 2012 19:18
Журналистът Григор Лилов: Проектобюджетът е бюджет на катастрофата
Проектобюджетът е бюджет на катастрофата. Една с една цифрите не се връзват. Нека да видим някои от тях, сравнени с тeзи година:
1. номинален ръст на БВП (брутен вътрешен продукт е най-общо казано стойноста на всички произведени стоки и услуги у нас) – 4.86%. Реален (т.е. по съпоставими цени) – 1.9%. Дефлаторът (величина, която отчита инфлацията на цени на производител) го дават на 2.4%, което не звучи реално (би трябвало да е около 2.9%). Хармонизираната инфлация (цени на дребно) я сочат със същата величина – на 2.4%. И тук започват големите удивителни
2. От лятото насам производствените цени растат по-бързо, отколкото цените на дребно. Това е и световна тенденция при суровините и храните. Т.е. дефлаторът не може да е равен на инфлацията, а трябва да я поизпреварва. Има нещо сбъркано в макрорамката.
3. Корпоративният данък расте само с 20 млн. лв. или с 1.01%. Т.е. на практика имаме прогноза за свиване на сектора на производството и услугите.
4. Приходите от данъка върху дивидентите на местни и чуждестранни лица спада с почти 10%, което потвърждава още по-драматично точка 3, а включва и бягството на капитали навън от страната.
СПАД НА ПРОИЗВОДСТВОТО, УСЛУГИТЕ И ИНВЕСТИЦИИТЕ ОЗНАЧАВА СВИВАНЕ НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО И НАРАСТВАЩА БЕЗРАБОТИЦА
5. Данъкът върху личните доходи обаче расте с 12.4% при неизменна, непроменена ставка от 10%! Как ще стане това, след като горните точки се отразяват в икономическия цикъл и като рязко свиване на доходите??!
6. Приходите от ДДС растат с 11.04% при свиващо се потребление. Откъде?! Това означава продажби в повече, отколкото за тази година за 4,705 милиарда лева!!! Това е ръст от 6% !!! А защо не го виждам като отражение в прогнозата за растежа на БВП и в корпоративния данък. Та нали повече продажби значи и повече печалба.
7. За сметка на това приходът от акцизи расте едва-едва – с процента на инфлацията. Т.е. контрабандата ще продължи да се вихри под държавната опека. А ако се върнем към точка 6 (най—голям относителен дял спрямо другис токи в ДДС имат приходите от горива, цигари, алкохол) сивата икономика ще направи огромна крачка напред.
8. Глобите и санкциите растат с 10.45%. Т.е. държавата спрямо едни бизнесмени (виж т.7) ще бъде ласкава майка, а спрямо други – злобна мащеха, за да ичм затрудни бизнеса и така да разчисти пътя за първите.
9. Разходите нарастват само с 3.2% на фона на драматичния ръст при облагането на личните доходи и в косвения данък върху потреблението, какъвто е ДДС. По-надолу ще обясня защо е така............................

Цялото: Натисни тук
07 Октомври 2012 20:44
След интервю с електромера, тръпнем в очакване на интервю с водомера.
07 Октомври 2012 22:10
Авторът е бивш зам.-министър на финансите.

Добре е да се отбележи, че беше бивш зам.-министър на финансите още в правителството на собствената му партия, което иде да покаже колко може да му се вярва.
07 Октомври 2012 22:56
Типичен бюджет на изборна година. Бюджетна политика "да не клатим лодката". Лошо нема. Но пък лодката може да се клати и ... отвън. Де ги стабилизаторите, буферите? Или кризата навън (тук просто тихо умираме) е изчерпала потенциала си да ... разклаща лодки. Дано ... Ама надали.

Бюджетът логично отразява тенденциите, а те са негативни и неблагоприятни за управляващите. Избран е подход на предпазливост, която цели тези тенденции да не се усилят чрез излишни движения и няма амбиция да ги обърне. Просто за това вече няма ... време. Управленско време.
07 Октомври 2012 23:13
***
07 Октомври 2012 23:27
А вие какви ги дръстите през междуджобието си, отче Боб Пиърсън, кой ли? Бобчо...
07 Октомври 2012 23:51
След крадливата тройна пасмина и едноокия ще е цар.
08 Октомври 2012 07:50
Добре е да се отбележи, че беше бивш зам.-министър на финансите още в правителството на собствената му партия, което иде да покаже колко може да му се вярва.
Па защо да не му се вярва. Икономическата политика на неговата партия беше в пъти по-добра от тази на сегашните. Имаше повече и оставаше за открадване. Тогава строителството беше много силно, а там се пооткрадва доста. Сега пак се краде ама всичко е в малки размери.
08 Октомври 2012 09:07
България загива пред очите ни
08 Октомври 2012 09:45
Следва ли да се заключи, че Кадиев след поредната си неуспешна кандидатура за кмет, отново се гласи да стане зам. на някой министър, додето отново го направят бивш? Или си намира на приказка между два кметски избора?
Кадийка, имаше едни трима общинари, дето щяха да те съдят за клевета, а ти да вадиш някакви мат'ряли срещу тях. Какво стана - споразумяхте се извънсъдебно ли, що ли? Папките ще видят ли бял свят?
08 Октомври 2012 10:26
Сребърният Осман Дуралиев коментира...
08 Октомври 2012 11:28
Икономическата политика на неговата партия беше в пъти по-добра от тази на сегашните. Имаше повече и оставаше за открадване... Сега пак се краде ама всичко е в малки размери.


Е, щом смяташ, че да се краде в по-големи размери е "в пъти" по-добрата политика...
08 Октомври 2012 12:26
Раданова:
Да, размерът винаги има значение
08 Октомври 2012 19:59
Чакам коментари във форума за" Институтите" : за пазарна икономика,за изследване на демокрацията,за либерални стратегии и прочие други "прогресивни" теории и стратегии.Впрочем,маже ли някой да напише тук, какъв е "научния"потенциал на тези институти,какъв е числения им състав,какви заплати получават от бюджета или от други източници.Искам да преценя/за себе си/, дали скоро няма да се превърнат в "университети" или даже академии/ като примерно академията на МВР/.Къде е мнението на Каролев ,тоже? А иначе,Катев не е по-слаб икономист от Каролев,Иван Ангелов,Хърсев и онези от горе- посочените "институти".
08 Октомври 2012 20:01
Сори,Георги Кадиев.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД