:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,434
Активни 938
Страници 2,364
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Само (те) доволни и над тях - небе

Една статия, която споменахме миналия петък, "За културната криза у нас" от професор Петър Мутафчиев, отпечатана преди 77 години в сп. "Просвета", подканя да качим на сцената проблема за интелектуалната достатъчност на управлението в страната, за степента на образованост, за общата и специална култура на онези, които избираме да ни водят или да ни... закопаят. В статията, ако си спомняте, се изтъкваше "маса от полуобразовани хора... във всички среди на нашата общественост - от низините до върховете й", подчертаваше се господството на полуинтелигенцията, източник на страдания и беди. Имам чувството, че от дълбините на българския живот ни се изпраща този призив за отрезвяване и опомняне. Нечестно е да го приключим в един само петък.

Разбира се, за странните CV-та на днешните управници е ставало дума неведнъж. За екзотичните им дипломи, за институтите, школите и полулегалните факултети, в които са ги придобили. За безумните, малограмотни оценки, изказвания и заявления, за некомпетентните, неадекватни решения, вземани урбулешката и също тъй коригирани. Отдавна е очевидно, че



нас ни управляват не със знания и с култура,

а с инстинкти, може би затова и тъй ловко



Част от тази ловкост е проблемите да се задържат пред общественото внимание колкото може по-кратко. Да се затрупват въпросителните с нови, да се лансират отговори, които никой не може да провери, да се редуват образи и картини така, че да се сливат пред очите на гражданина избирател. Ако се опитаме да задържим виденията обаче, а покрай това и да се вгледаме в тях, в картините се появяват подробности, които бързото прелистване заличава. Нещо ни е отнето, откраднато ни е в това пропагандно джаста-праста на властта. Тя си знае защо.

Една-две крачки назад ни позволяват да се взрем повторно, без да ни обработват и да ни юркат към готовите им изводи. Един отдалечен, в известна степен и "широкоъгълен" поглед обхваща по-обширна квадратура от живота. Смятам, че това е по-добрият начин да мислим в тези бързи и гладни времена. Например...

Спомняте ли си как озадачаващо и с непоклатимо дебелашко самочувствие бе посрещнат очакваният резил на олимпийските игри? Наистина, спортът не е война. Да се възвеличават или драматизират някакъв гол или някаква дузпа, съвсем не е подход като от ХХI век. Но да се махва с ръка и да се омаловажава загубата на позиции и бездарното ни присъствие на една олимпиада, не е нито държавническо, нито отговорно. Дали защото при днешното управление всичко трябва да е "на шест", или защото за това унизително участие са похарчени (както се разбра) немалки пари, безславно загубили финалите състезатели, че и цели отбори, бяха третирани едва ли не като шампиони. Спортистите, разбира се, не са виновни за това, за собствените си грешки те плащат на място. Народонаселението също е наясно:



в една обрулена държава всякакви победи

се явяват само по изключение



Какво толкова в края на краищата? Защо обаче властта, правителството, че и цяло крило от общественото мнение се държаха така провинциално, ураджийски и нахално? Поведението на ред официални лица бе по-конфузно от участието ни в Лондон. С много малки изключения одобрението и ласкателствата, които се сипеха, не се понравиха дори на самите спортисти. Увиснаха във въздуха похвалните слова и упоритото натякване, че сме се представили достойно. Да се провъзгласява една очевидна излагация за успех - това шокира извънмерно. Приличието се бунтува.

Обикновено при нарушена демокрация властта изисква (и налага) лакировката, не я упражнява. Нашата тук безобразно се престара, сама се лакира. Всичко е наред, всичко е благополучно, нищо не се е случило, а което се е случило, е прекрасно.

Любопитството убива котката, а самодоволството - глупака.

Отначало си мислех, че самодоволството на върхушката е само за пред масите. Ей така, просто за да ни баламосват, да ни приспиват и въобще... ръководят. Късно ги улових, че те наистина са възхитени от собственото си управление, обичат да се самопревъзнасят и не допускат никакво съмнение - дори вътре в себе си. Ето това е опасното - не за тях, за нацията. Интелигентният човек не престава да се съмнява. Примитивният се съмнява само в другите. Макар и проядени от подозрителност,



днешните вождове не изпитват съмнение в себе си



Те винаги са изрядни, винаги са се справили.

Спомнете си бомбата в Бургас. Сега, от разстояние, странно изпъква как от първите часове след взрива започнаха да ни втълпяват, че "службите са си свършили работата". И още: атентати ставали и в белите държави. Ето ви го лондонското метро, ето го и Мадрид. Когато има да се случи, и Господ не може да ги спре. Охотно и разточително джомолят. И благо някак, добродушно: "Службите си свършиха работата". Как я свършиха - нито дума. Кръв, тела, шок и ужас - така изглеждаше свършената им работа. А ако в приличните държави, където онези бомби гръмнаха, някой бе издрънкал подобно нещо - за служби, които са си свършили работата и т. н. - щяха да го овалят в катран и перушина на централния площад. Освен дето на сума ти важни хора им бе посочена вратата. За свършената им по този начин работа.

Във властта самодоволството е по-тъпият избор. Във властта самодоволните са вредни. Опасни, ако питате мен. Каквото и да натворят, те му се радват, наслаждават му се дори. Вкусно, сочно, с примляскване му се наслаждават. Камерите се замъгляват от повишената влажност.

А може би истината е друга. Може би те не са доволни точно от онова, което са натворили, а от нещо съвсем друго. Нещо, което ние със сигурност не знаем. И те много се грижат за това - да не узнаем какво във властта толкова ги... задоволява. Защото ако все пак се разкрие, ще трябва, според собствения им табиет, да им се изпратят барети...
24
5893
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
11 Октомври 2012 20:16
И на Донков му прелива...От размисли, обобщения, морал минава направо към откровено недоволство...
--------------------------------------
Блогът на Генек
11 Октомври 2012 20:30
То какво ли е наред в България, та държавата да е?!
Скромното ми мнение за причините за днешното състояние в страната е, че първо унищожаваме, а после мислим (ако изобщо мислим) как да подобрим ситуацията.
Съсипа се здравеопазване - сега леем крокодилски сълзи защо 70% от завършващите лекари заминавали в чужбина. Накарахме учители и инженери да си вадят хляба в пустата чужбина, или да карат таксита - сега децата ни нямали адекватно образование, и нямаме кадри за новите технологии които (евентуално) чужди компанни биха внесли в страната.
Болно ми е да го кажа, но българина е мазохист. Обича да му е тежко и трудно.
Може би е историческа съдба. Знам ли!?
Истината е: всеки да се спасява по единично.
11 Октомври 2012 20:37
Що да се ядосвам като ще ми мине...
11 Октомври 2012 20:38
Тезата за културните и образовани управници е
ФУНДАМЕНТАЛНО ПОГРЕШНА!
Най-образованият и културен български министър-председател е ...
проф. Богдан Филов...
Управникът трябва преди всичко да е МОРАЛЕН и
да разбира, да усеща повелите на Н.В.Времето.
11 Октомври 2012 20:42
След 1989 най-културният и образован министър-председател беше Филип Димитров.
Е, и?
Назначи за министри за отбраната двама пияници един след друг...
11 Октомври 2012 20:58
Лошо, лошо иде ... Щом и благ човек като Калин Донков изока в прав текст, ножът е о кокала. Страх навява гневът на благия.

Но пък нашите управници са безстрашни. Прекалено са тъпи, за да се уплашат.
11 Октомври 2012 22:32
Малце по памет карам. Димо Казасов писал, като министър на пропагандата през 1945г. във в. "Отечествен фронт":
"В България, има 90 процента грамотни хора и 10 неграмотни. В Турция е обратното. 90 процента неграмотни и 10 грамотни." След една седмица във в. "Сабах"(ако не бъркам), отговорили: "Всичко което е написал г-н Казасов е вярно. Но той не трябва да забравя, че въпросните 10 процента управляват и в двете държави!" Та, така и до ден днешен. Що е така не знам.
11 Октомври 2012 22:37
Г-н Донков, тъжно е.

Дезолатно състояние. Повсеместно, навсякъде, без изключения. Изход?

Има, да. ... Терминал 2.
12 Октомври 2012 01:38
Щурчо ме изпревари.
Само дето сега сме още по-зле - 10-те процента от 10-те процента ни управляват.
Ама щото им дадохме - от малодушие, наивност и тъпота.
12 Октомври 2012 03:58
Значи кога ни управляваше оня каскет Тошо всичко беше наред.
И краставиците и доматите.
А сега като ви е подкарал гавазина му ( който , между другото, единствен го е слушал внимателно и си е водил конспект как се управлява прост народ ) се гевезите.
Очертава се още един мандат на БоБо със сигурност и трети с вероятност. Щот не се знае ще ни има ли до тогаз.
12 Октомври 2012 05:31
Съсипа се здравеопазване - сега леем крокодилски сълзи защо 70% от завършващите лекари заминавали в чужбина. Накарахме учители и инженери да си вадят хляба в пустата чужбина

Е, не това просто не е вярно! Никой не ги е карал хората да напускат родината си. Просто в 1990 границите бяха отворени за всеки който пожелае да излезе извън България. Това е то, другото са бръмбазлъци на бивши другаре, които нявга са се "грижели" за целоста на народа.С пранги, тояга и планирано спиране на електроенергията върху цялата им поверена площ.
12 Октомври 2012 07:49
Ааа, не над цялата.
Ф кенефо на жълтите павета никога не са го спирали.
12 Октомври 2012 10:10
Добре казано
Особенно удоволствие ми достави използването на думички, като: урбулешката, джаста-праста, ураджийски...
12 Октомври 2012 10:48
Калин Донков
http://www.severozapad.org/content/view/337/42/
12 Октомври 2012 11:19
На мене най - ми хареса " Джомолят ".
Истинско врачанско парче.
12 Октомври 2012 13:11
Мда...България е хубава страна, само дето е населена...
12 Октомври 2012 16:48
За автора -
12 Октомври 2012 21:57
VOCI, ти да не си врачанин?
13 Октомври 2012 06:02
Ахъ
13 Октомври 2012 21:36
Да се затрупват въпросителните с нови, да се лансират отговори, които никой не може да провери, да се редуват образи и картини така, че да се сливат пред очите на гражданина избирател.

Това е прилично добър опит да се обрисува какво правят политическата сган и помиярите 23 години вече.
14 Октомври 2012 10:34
,,Приличието се бунтува"? Къде го видя този бунт?
15 Октомври 2012 14:58
Ех, какакво да кажа и аз, Донков? Пази боже, сляпо да прогледа, а?
17 Октомври 2012 16:15
Помислих си, че ще стане дума за едно индианско племе, което живее на върха на света и над него има само небе, а всичко друго е в краката му.

Това за "екзотичните" специалности взе да додява, пък и е пресилено. Ако не бяха екзотични, щяха, навярно, да бъдат обвинени, че специалностите им са тривиални, знам ли.

Пък и като че ли властниците не са произлезли от същия този безхаберен, уви, народ.

Все по-често чета, че природата ни била прекрасна. Само че... като е прекрасна, примерно, защо не е възпитала, ако изобщо тъкмо красотата на природата възпитава някак от само себе си, един по-малко безхаберен народ, пък народи в други, не толкова прекрасни с природата си страни, са далеч по-възпитани...

И после - ако премиерът бе журналист, или поне пишещ, по-добре ли щеше да управлява? Някои споменават, че предишните премиери дори и професии нямаха. Защо един историк би бил, примерно, по-добър управник от, знам ли, един журналист, или в крайна сметка, от друг такъв?

Защо хората тук са толкова груби и диви... изначално? От природата ли е?

Виж колко е красиво тук, казала една дама на спътничката си, когато слезли на гара от подбалканската железница. Като на фототапет! Има нещо сбъркано.
17 Октомври 2012 16:21
ivo kunchev
Съсипа се здравеопазване - сега леем крокодилски сълзи защо 70% от завършващите лекари заминавали в чужбина. Накарахме учители и инженери да си вадят хляба в пустата чужбина


Излиза, че го правят за пари или за да има пари за децата им.
Пък и чужбината съвсем не е пуста, а и по конституция всеки има право да напуска и дори да се завръща в страната си.
И от чужбина или в чужбина заминават в чужбина и май крокодилски сълзи не се леят. Всеки е ковач на съдбините си.

Пък и тези обобщаващи "накарахме", "леем"... За кого - или от чие име - говориш?

Лекари са заминавали в чужбина и след Освобождението. Именно на един от тях, д-р Кръстев, дядо Вазов казал (цитирам по памет):
"Не е голям подвиг да седнеш на чужда трапеза. Подвиг е сам да я наредиш и да поканиш гости да седнат на нея."
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД