:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,744
Активни 556
Страници 13,309
За един ден 1,302,066
Райони

Властта само констатира мизерията

Разговорът за развитие на регионите просто не може да тръгне от темата за по-ниски минимални заплати
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Владислав Горанов и Дянков явно разбират от диференциация и стабилизация на мизерията.
На заседание на комисията по доходите към тристранката финансовият зам. министър Владислав Горанов подхвърлил идеята за различна минимална заплата по региони - в зависимост от икономическото им развитие и безработицата. Част от бизнеса, който по принцип е против налагането на решения за доходите отгоре, харесал идеята, за да се облекчат фирми в бедните райони, тоест целта е минималната заплата за тях да падне или поне да спре да расте. Хрумването допаднало и на Симеон Дянков, който обаче е по-впечатлен от обратната страна на медала - в София, Варна, Пловдив никой не работел за толкова малко, тоест минималната заплата тук трябва да се вдигне. Седмица по-късно - вече на заседание на самата тристранка, Дянков уверил социалните си партньори, че идеята просто е пусната в общественото пространство, за да се види реакцията, но не се работи по нея.



В подобни игри на развален телефон



изтече почти целият мандат, в който напук на всякакви европриоритети за регионалното развитие не бе свършено абсолютно нищо. Призна го най-официално и премиерът, който обеща Северна България да стане приоритет, но през следващия мандат. Нищо хубаво не се случи и с доходите на хората.

На фона на катастрофалната картина по региони приказките за диференцирана минимална работна заплата са просто цинични. Цинизъм е министри да си играят на регионална политика, предлагайки диференцирана мизерия. Ако въобще ще се води този разговор (защото е спорно доколко има воля за това), просто не може да тръгне от тук.

Идеята за различно ниво на минималната работна заплата може и да има почва някъде по света, както твърди Симеон Дянков, но в скромна по територия страна, която е на опашката по доходи в Европа, си е чиста проба подигравка. При толкова гладни хора всякакви теоретични заигравки, че намалението на минималната заплата в бедни райони ще доведе до откриване на работни места, са обречени. Какви работни места? Каква работа, ако възнаграждението за нея не покрива и най-базовия минимум? Какъв бизнес на светло и какъв бизнес въобще, ако като работодател не можеш да платиш 310 лв. заплата?



Това ли ще спаси бедните райони -



част от бедните хора допълнително да обеднеят, за да се открият (евентуално) шепа места за нови работещи бедняци? И ще получат ли по-ниско платените българи от бедните райони съпътстващи отстъпки - от цени на храни, режийни и прочие, както попита бившият социален министър Иван Нейков? В предполагаемо богатите райони картината не е по-добра. Каква например трябва да е минималната заплата в Перник, измерена спрямо София, като и двата града попадат в един регион - Югозападния? Или за отчитане на разликите размерът ще се определя град по град, село по село?

Че "развитие на регионите" и "местно самоуправление" у нас са просто евфемизми се видя и при друг опит за диференциране на мизерията - от изготвения от финансовото министерство рейтинг на общините. Рейтингът всъщност не е никакъв рейтинг, защото за пореден път само доказва, че в България няма децентрализация и в огромна част от общините за местна политика въобще не може да се говори. По линия на финансовата самостоятелност например МФ определя като "относително самостоятелни" общини, в които собствените приходи надхвърлят 50% от постъпленията. Как обаче да класираш кметовете по този показател, когато огромна част от местните управи не се добират и до 20% собствени приходи от постъпленията? Към средата на годината под праг от 20% бяха 45% от общо 60 общини 5-а категория, 36% от общините 4-а категория (общо 123), 12% от общините 3-а категория (общо 51). Как да ги мериш по други свързани показатели - дали собствените им приходи стигат за покриване на местните разходи и имат ли пари за капиталови инвестиции? И какво точно можем да кажем по адрес на кмета на община Трекляно, например, която успява от собствени приходи



да заработи едва 2.9%



от общите си постъпления (за останалото виси за субсидия на държавния бюджет), покрива с тях само 9.6% от разходите си за местни дейности и очаквано няма пари за капиталови разходи, но поне успява да не трупа дълг и просрочени задължения? Къде да класираме тази община и като я класираме, какво от това? Ще я наказваме ли, ще я стимулираме ли, или ще й се радваме само в класация? Подобно на минималните работни заплати, намаляване на пари на бедни общини, които не успяват да се справят, или насочването на ресурс само към оправящите се, звучи като цинично наказание, а не работещ стимул. На Дянков тук все пак може да му се признае, че показа в удобен за ползване вид публични данни за общинските бюджети.

Подхвърляните откъслечно хрумки от един или друг представител на властта може би нямаше да звучат така цинично, ако държавата бе направила дори и мъничък опит да използва еврофондовете като инструмент за регионално развитие и да предложи наистина работещи стимули за инвестиции в бедните райони. Еврофондовете тук не просто не помогнаха, каквато е целта, а дори навредиха, концентрирайки ресурс в икономически по-силните райони, разширявайки още повече бездната между богати и бедни. При актуализацията на Националната стратегия за регионално развитие до 2015 година ясно се видя, че разликите между най-бедния район - Северозападния (Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч), и най-богатия - Югозападният (в който попада и София), не намалява, а расте. Регионалният ефект от еврофондовете обаче се подценява. Той очаквано бе подминат при представянето на модела за оценка на макроикономическото влияние на фондовете SIBILA и ако не броим единичните опити на Томислав Дончев да припомня какъв е смисълът от политиката по сближаване, задълбочаването на регионалните различия явно не впечатляват властта. Нещо повече, ресорният министър Лиляна Павлова обяснява за следващия програмен период Оперативна програма регионално развитие да финансира единствено 40-ина града с приети интегрирани планове за градско развитие. Идеята е всички останали градове да се финансират по линия на Програмата за развитие на селските райони, един вид ще са нещо като села-градове. Чудна перспектива, съвсем европейска.
Снимка: Велислав Николов
Как намалението на минималната заплата в Белоградчик ще доведе до откриване на работни места?
Снимка: Петьо Цеков
Това пише Иречек за Трекляно: "Особен край. Див като Кавказ". Общината днес заработва само 2.9% от общите постъпления.
15
3043
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
14 Октомври 2012 19:59
През вторио мандат БоБо да опъне една магистрала от Ботевград до Видин . Докато все още има хора из ония краища да трамбоват .
14 Октомври 2012 20:38
Не е констатира, а е увеличава с бесни темпове....
14 Октомври 2012 20:50
Какви работни места? Каква работа, ако възнаграждението за нея не покрива и най-базовия минимум? Какъв бизнес на светло и какъв бизнес въобще, ако като работодател не можеш да платиш 310 лв. заплата?

Добре Въпросите, за които апелирам отдавна, сте ги измислили, сега остава да ги зададете на адресата - първо на Божидар Данев от БСК, евентуално и на шефа му.
14 Октомври 2012 21:18
Манерку, аз апелирам за тия въпроси отдавна, а теб не съм те чела един път да напишеш подобна чуденка.
Що се буташ като пуле пред макя си?
14 Октомври 2012 21:51
Програмата за развитие на селските райони, един вид ще са нещо като села-градове. Чудна перспектива, съвсем европейска.

И кое е чудото? Добре забравено старо. И то българско. Още от времето на Възраждането. Друг въпрос е, че този еволюционен процес беше прекъснат. Точно затова се появиха диспропорциите. Заради насилствената урбанизация. Затова си патиме и до ден днешен и има толкова много запустяващи региони. За сметка на десетина града, в които сме наблъскани да живееме. Вместо да усвояваме и използваме територията на цялата страна.
14 Октомври 2012 21:52
Шшшшт, тихо! Manrico преживява катарзис. Не му пречете!
14 Октомври 2012 22:29
Те СЕГА се учат.Натисни тук.Простете им!
14 Октомври 2012 22:41
Докато се научат и ще трябва да отстъпят мястото на следващите учащи се. Не са научиха, ей!
14 Октомври 2012 22:48
Шшшшт, тихо! Manrico преживява катарзис. Не му пречете!

Не съм стигнал още до катарзис. Първо трябва вие (БСП, де) да изживеете трагедия, която да породи у мен чувства на ужас и състрадание.
15 Октомври 2012 08:13
В Марксизма има една постановка за базата и надстройката Базата е икономиката, т.е., производството, а надстройката всичко останало - образование, наука, изкуство, култура и т.н. Водеща трябва да бъде базата, тя осигурява средствата за непроизводителнаат надстройка. У нас всичко е обърнато с главата надолу. Базат непрекъснато се срива, а всички усилия на Боцата и тиквариата с в надстройката - строеж на магистрали, концертни зали, лувъри и какво ли не. За това ни разглезват европейските фондове. Вместо ние да си произвеждаме парите за тези строежи, ние ги получаваме наготово. Оттам не се развива производството, а от там огромната безработица. Ако минете през някои градчета с оправни кметове, ще видите големи противоречия -скоро минах през Попово, чудесен център построен с европейски пари, ама в града не виждате млади хора. Там цялата промишленост е замряла.
15 Октомври 2012 09:03
Маркс,на СД не му е било забранено да чете и се учи от дядо Маркс.На него му е втълпено ,че Маркс е анализирал стар етап на капитализма,където важи формулата - пари,стока,пари прим,а сега важи опростената от финансовия капитал формула - пари - пари прим,че и секонд. А за база и надстройка хал хабер си няма.За СД сигурно базата е Световната Банка.
15 Октомври 2012 09:21
Аз пък не намирам идеята за деференцирана работна заплата за толкова лоша - доколкото знам за някои региони около 300 лева не е минимална а "нормална" заплата, т.е. там е логично минималната да бъде и по-ниска. В големите градове наистина пък малко хора (не че няма!) работят за минималната заплата. Колкото за фондовете и оперативните програми, на България просто й трябват няколко регионални оперативни програми с изнесени ресурси, средства и най-вече - вземането на решения на място!
15 Октомври 2012 12:34
Нещо като планът Ран-Ът, но прецизиран по региони. Това ще да му е фината шкурка на оня план.
15 Октомври 2012 12:39
Едно време по социалистическо заплатите на фризьорките и барманите бяха най-ниски. Негласната презумпция беше, че те си изкарват достатъчно от бакшиши и "кръщаване" на напитки.

Та и сега с диференцираните по райони заплати - щото негласната презумпция е, че там хората си имат домашни стопанства, произвеждат си храната и пиенето и разходите им са по- малки.

Европейски съюз, Европа на регионите - Европа ли, България е завряна на кучето в ......
15 Октомври 2012 14:24
Нещо стари ми се виждат разсъжденията за базата и надстройката. Как Маркс плюс би коментирал цифрите по-долу.
In 2009 the UK manufacturing sector generated approximately £140 billion in gross value added and employed around 2.6 million people. Of the approximately £16 billion invested in R&D by UK businesses in 2008, approximately £12 billion was by manufacturing businesses. In 2008, the UK was the sixth-largest manufacturer in the world measured by value of output.
In 2008 the education, health and social work sector had a total gross value added of around £170 billion.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД