:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,144
Активни 638
Страници 12,709
За един ден 1,302,066
Традиции

Милионерите най-лесно и бързо емигрират

Богатите търпят тежкото данъчно бреме до момента, в който виждат перспектива за бизнеса си или имат възможност да покрият на сянка част от доходите си
СНИМКА: ЕПА /БГНЕС
Американец от Бронкс разглежда купчина с данъчни декларации в пощенска станция в Ню Йорк в последния ден, в който трябва да се подадат данъчните декларации в САЩ. Американците плащат данъци заради самото право да са граждани на САЩ
Никой не обича да плаща данъци, особено ако те са прекалено високи. Богатите хора не са изключение, при това те имат повече възможности да се скатаят. Едно от предимствата на богатството винаги е било високата мобилност. Състоятелният човек, който не е съгласен с данъчната политика на правителството, може да потърси пристан в държава, където данъчното бреме не е толкова тежко. Въпреки това преуспяващите граждани рядко са напускали страната си - само в случай, когато към високите данъци се добавяли други проблеми, например политически репресии или рязко влошаване на икономическата конюнктура. Такава закономерност се наблюдава във всички времена.

В средните векове богатите били разделени на две групи - феодали, които са владеели земя, и търговско-лихварската върхушка, който се е занимавала със стоково-парични операции. За феодала емиграцията е била практически невъзможна, защото отказът от поданство обикновено е означавал конфискация на имущество. Далеч по-лесно е било на търговците - да понесеш сандък със злато не е било толкова трудно. В средновековна Европа най-тежкото данъчно бреме се падало на еврейските търговци и най-често те се премествали от една държава в друга.

Данъчната тежест върху еврейските общини е била компенсирана с уникални условия за бизнес - само на евреите е било разрешено да се занимават с лихварство. Нещо повече, данъчното разпределение вътре в общината се намирало в ръцете на лидерите или на най-влиятелните и богати членове, което е създавало широки възможности за укриване на данъци. Евреите обаче не само се примирявали с това положение, но и били доволни. Според легендата багдадският халиф решил веднъж да отмени специалните данъци, с които била облагана еврейската община, но най-богатите й представители го разубедили. Най-влиятелният лихвар на Багдад казал на халифа, че чрез данъците си евреите плащат за своята безопасност, защото в противен случай ще бъдат лишени от специалното покровителство на мюсюлманския владетел.

Богатите евреи са бягали от страната си само когато властта е започвала да злоупотребява с данъците. Например през XIII век английският крал Джон поискал от еврейския богаташ Ейбрахъм от Бристъл да плати като данък 80 000 унции сребро. Ейбрахъм не искал да плаща и бил арестуван. Всеки ден палачът му избивал по един зъб и след седем дни евреят се съгласил. Платеният данък разорил търговеца и скоро той се самоубил. След този случай еврейските търговци започнали бързо да напускат Англия и в крайна сметка се наложило властите да им забранят да излизат от страната.

Ако високите данъци са били компенсирани от



лична безопасност и добри делови перспективи,



богатите търговци са оставали независимо от вероизповеданието им. Като пример може да се посочи Португалия от епохата на Великите географски открития. Това е била страна на големи възможности и тежки данъци, като първото е превишавало второто. През XV век португалските търговци, които са изнасяли и внасяли стоки от Северна Африка, са плащали на хазната 20% от доходите си. През 1943 г. принц Енрике с прякора Мореплавателя, получил монопола върху африканската търговия. Той вдигнал данъка до 25% от печалбата, ако търговците се отправяли в морето със свои кораби. Ако пък са използвали кораби на принца, трябвало да плащат 50%. Търговците обаче били удовлетворени от това положение, защото принцът създал прекрасни условия за развитие на португалската търговия. Той организирал изследователски експедиции, плащал изработването на морските карти, осигурявал достъпни кредити за търговци - с една дума, правил всичко, за да могат печалбите да нарастват по-бързо от данъците. И наистина, печалбата на португалските мореплаватели от едно плаване варирала от 100 до 700%.

Португалската корона постепенно увеличавала данъчната тежест, но покровителството й си струвало внесените данъци. През 1504 г. кралят вдигнал от 5 на 30% данъците върху търговията с Изтока.

Положението започнало да се променя от средата на XVI век. В страната се ширили бюрократизма и корупцията, бюджетният дефицит нараствал, а печалбите от търговията падали. Към 1557 г. дългът на хазната нараснал до 2 млн. крузадо. При това до 80% от разходите отивали за разкошния живот на кралския двор, а не за поддържане на боеспособността на флота или за развитието на производството. Търговците не се радвали да плащат от джоба си за кралските увеселения и най-смелите и предприемчивите тръгнали за Антверпен, а после и в Амстердам. Казала си думата мобилността на еврейските търговци, традиционно първи отпътували те и именно те по-добре се устройвали на новото място. Към края на XVI век в Нидерландия вече живеела богата еврейска общност, която говорела португалски.

Един от първите португалски богаташи, прехвърлили се в Нидерландия, бил Йосиф Наси, правоверен евреин, който до някакъв момент се представял за католик. В средата на XVI в. той създал голяма банка в Антверпен, който тогава бил част от Нидерландия. Наси въртял бизнес с много кралските дворове в Европа, а банката процъфтявала. Наред с това финансистът не харесвал всичко в новата си родина. В онези години Нидерландия принадлежала на император Карл V, който управлявал Германия, Испания с нейните колонии и много други държави във и извън Европа. Императорът имал големи външнополитически амбиции, които трябвало да бъдат плащани със злато и кръв. Златото се осигурявало от постепенно нарастващите данъци, а това засягало интересите на Наси. Освен това Карл V бил ревностен католик, а Наси искал да изповядва вярата на предците си, без да се страхува от преследвания. Накрая банкерът започнал кореспонденция с турския султан Сюлейман I и изтъргувал твърде изгодни условия за емиграцията си. Султанът бу обещал правото свободно да изповядва юдаизма, големи данъчни облекчения и доходни длъжности в двора.

В Истанбул Наси станал доверен финансист на султана и многократно изпълнявал негови дипломатически поръчения. След като доказал своята полезност, той



получил като дар Цикладските острови,



включително Наксос, Андрос, Милос, Сарос и Санторини. За правото да владее островите банкерът плащал в османската хазна 14 000 дуката годишно, което не било твърде голяма сума. Селим II (синът на Сюлейман I) му предоставил събиранията на митата от вина, внасяни през Черно море, което донасяло немалък доход. Султанът предоставял на любимеца си всичко, каквото той поискал. През 1569 г. Наси се оплакал на владетеля от френския крал, който не искал да си плаща за услугите, и султанът разрешил на банкера да завземе френските кораби, пуснали котва в турските пристанища. Част от дълга била погасена, въпреки големия международен скандал. Йосиф Наси умрял през 1579 г. като един от най-богатите хора в Османската империя, а може би и в света.

През XIX век не е имало кой знай какви промени. Богатите хора твърде рядко напускали родните страни, а ако емигрирали, то е било не защото са искали да избегнат данъците, а защото новата родина им обещавал нови перспективи. Притегателният център за такива хора оставал Лондон, въпреки че други европейски столици също привличали предприемчивите хора. Впрочем богатите хора далеч



не винаги сменяли поданството, след като са сменяли държавата



Промените започнаха през XX век. Първата световна война разтърси финансовите системи на европейските страни. Политическите режими се лишиха от предишната стабилност и във въздуха замириса къде на социалистическа революция, къде на фашистка диктатура. През 20-те и 30-те години все повече добре осигурени семейства се изселваха от Европа към САЩ. Едните бягаха от икономическите проблеми, други - от преследванията на нацистите, като за данъците се мислеше накрая.

По това време в света се оформяха първите системи на офшорните зони, които позволяват да се пестят пари, без да се сменя гражданството. Това започна още в края на XIX век, когато губернаторът на американския щат Ню Джърси Леон Абът измисли нов начин да попълва местната хазна. Местните власти максимално опростили процедурата за регистрация на компаниите и намалили корпоративния данък, след което на територията на щата започнали един след друг да се откриват офиси на различните компании. Тази схема скоро била копирана от щата Делауер, а през 1920 година същото стори и един от най-бедните швейцарски кантони - Цуг.

С времето възможностите за оптимизация на данъците ставали все повече. През 1929 г. британски съд взе решение, което става прецедент. Съдиите признават, че компания, която е регистрирана във Великобритания, но не извършва дейности на нейна територия, не е длъжна да плаща данъци в британската хазна.Това решение касаело и колониите. Ако зараждащите се офшорни зони помагаха за избягване на плащането на корпоративните данъци, то физическите лица можеха доста се спестят като се възползват от услугите на банките в Швейцария. През 1934 г. страната прие закон за банковата тайна, според който банките трябва да крият информацията за вложителите в тях дори от швейцарската държава.

След войната много бивши колонии, както и територии, останали под властта на европейските правителства, се превърнаха в офшорки. Тяхната дейност позволяваше на богатите хора да спестяват от данъци, без да се отказват от гражданството си. В Холандия и нейните колонии например творческите хонорари се облагат с нулев данък. Членовете на известната британска рок група "Ролинг Стоунс" се измъкнаха от британските данъчни, след като регистрираха на Кюрасао компания, която притежава правата на тяхната интелектуална собственост. Тази схема помага на Мик Джагър и на неговите приятели да спестят над 340 милиона евро. Същото направи и борецът срещу бедността и несправедливостта Боно от групата U2. Когато през 2006 г. в родната му Ирландия бе въведен данък върху хонорарите в размер на 12.5%, той веднага създаде подобна компания на холандска земя.

И все пак на богатите хора, които искат да избегнат плащането на високи данъци, понякога им се налага да се отказват от гражданството си, особено на американците. Причина за това е, че в САЩ съществува от дълго време уникална система за взимане на данъци. Не напразно в страната е популярна поговорката - "Единствените сигурни неща в живота са смъртта и данъците". Американците плащат на своето правителство дори ако живеят извън страната и бизнесът им не е на територията на САЩ. По този начин Америка взима данък за самото право някой да има американско гражданство, докато в другите страни се плаща само ако даден човек живее и работи на територията на дадена държава. За това, ако някой американец съвсем не иска да плаща данъци, той е принуден да се откаже в крайна сметка от гражданството си.

Един от първите милионери, които се решиха на подобна крачка, е Ърл Тапер, който навремето е пример за образцов американец. През 1920 г. Тапер е собственик на малко бизнес предприятие, но се разорява по време на Голямата депресия. След това той започва работа в химическия завод на концерна DuPont, където научава как се произвежда пластмаса. По време на експерименти с отпадъци, които се получавали при производството, той изобретява пластмасовите съдове. Тези чинии, чаши и различни видове кутии не се чупят, но пропускат влага, лесно се чистят и най-вече са евтини. Предприемачът нарича своите продукти Таперуер и през 1938 г. основава компанията си Tupperware Plastic. Малко след това неговата продукция залива цяла Америка. По време на Втората световна война Тапер получава големи правителствени поръчки не само за пластмасови съдове, но и за газови маски от пластмаса. Но истинският разцвет на фирмата настъпва след края на войната, когато през 1948 г. в компанията дошла да работи Брауни Уайс. Тя предложила съдовете да се продават директно на американските семейства по време на специални презентации и пикници, на които всеки желаещ можел да се увери в качеството на пластмасовите изделия.

Към края на 50-те години Ърл Тапер разбрал, че може заслужено да се пенсионира. Той мечтаел да продаде компанията си и с парите



да си купи малък остров край Коста Рика



Но Тапер въобще не бил възхитен от перспективата до края на дните си да плаща данъци в страна, от която той смятал да си замине. През 1958 г. все пак решил да започне нов живот. Милионерът уволнил Брауни Уайс, продал компанията си за 16 милиона долара, развел се със съпругата си и купил така бленувания остров. За да избегне американските данъци, той станал гражданин на Коста Рика и заживял щастливо на острова си.

Тапер е изключение от правилото, защото решава да се откаже от гражданство, за да се оттегли да изживее на спокойствие старините си. По-често обаче богатите, които се отказват от гражданство, търсят благоприятни условия за бизнеса си. Така постъпва например един от най-големите финансисти на ХХ век Джон Темпълтън, който се отказва от американско гражданство през 1968 г.

Той започва кариерата си на Уолстрийт през 1939 г. с купуването на акции на американски компании, чиято стойност заради Втората световна война пада под 1 долар за акция. Войната обаче стимулира икономиката на САЩ и повишава цените на тези акции, така че в следващите години Темпълтън се позлатява. След войната той е един от първите инвеститори, рискувал да вложи в японската икономика, както и да използва международните взаимни фондове. Темпълтън е признат за истински борсов гений, и то напълно основателно. През 1954 г. например един клиент му поверява 65 000 долара, 40 г. по-късно състоянието му вече достига 37 млн. долара.

Такъв блестящ финансист просто не може да пропусне възможностите, откриващи се в света на офшорните зони. Отказвайки се от американско гражданство, Темпълтън не само икономисва 100 млн. долара от данъци, когато продава един от инвестиционните си фондове, но и пренася дейността си изцяло на Бахамските острови. Той става бахамски гражданин и поданик на британската корона. Накрая дори получава рицарско звание от английската кралица. Всъщност той е привлечен не толкова от рицарството, а от факта, че



на Бахамските острови не е имало и няма подоходен данък



Допълнителен мотив за смяна на гражданството се появява след кризата от 2008 г. и по-специално, след като започват проблемите в еврозоната. Американският президент Обама, френският президент Оланд и много други държавници заговориха, че богатите са длъжни да помогнат на страните си да погасят дълговете си, които нарастнаха лавинообразно, когато правителствата се заеха да спасяват световната финансова система от неизбежния крах. Някои богаташи се отнасят към тази идея с разбиране, поне на думи. Други обаче са категорично против.

Сред преуспяващите предприемачи, готови да гласуват и с краката си срещу "данък богатство", е един от съоснователите на най-голямата социална мрежа "Фейсбук" - Едуардо Саверин. През 2009 г. младият мултимилионер се пресели в Сингапур, а през 2011 г. замени американското си гражданство със сингапурско. Сингапур отдавна е убежище за милионерите, уморени от подоходните данъци, но случаят Саверин дълбоко възмути американската общественост. Едни казват, че създателят на "Фейсбук" постъпва правилно, като се има предвид, че администрацията на Обама тика страната към данъчен тупик. Други обаче обвиняват Саверин в черна неблагодарност. Работата е там, че Саверин е роден в Бразилия и юношеството му преминава във времето, когато в страната цари бандитски рай. Баща му е достатъчно богат бизнесмен и един ден научава, че името на сина му е в списъка на потенциалните мишени за похищение на бандити, които се изхранват с откупи от отвличания. За да избяга от този проблем, семейството заминава за САЩ, където Едуардо завършва образованието си и се запознава с Марк Цукърбърг и другите бъдещи съоснователи на социалната мрежа. Критиците упрекват Саверин, че отказва в труден момент помощ на страната, която спасява живота му от бразилските бандити.

Така или иначе, старите закономерности остават в сила. Богатите търпят тежкото данъчно бреме до момента, в който виждат перспектива за бизнеса си и имат възможност да покрият на сянка част от доходите си. Но когато тези възможности бъдат прекратени, състоятелните и предприемчиви граждани на дадена страна започват да си търсят нова родина. Ударът по офшорките, повишението на данъците и смътните перспективи пред икономическия растеж създават мигновено ситуация, при която у богатите хора се поражда желание за промяна на местожителството.
20
4457
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
14 Октомври 2012 19:17
Едно от предимствата на богатството винаги е било високата мобилност. Състоятелният човек, който не е съгласен с данъчната политика на правителството, може да потърси пристан в държава, където данъчното бреме не е толкова тежко.




Другари, подобни твърдения звучат заплашително за народите само при условие, че богатите се занимават с напълно редовен бизнес, без протекции от държавата. За българските богати това не важи. Нашенци почти изцяло дължат богатствата си на далавери с държавата и корумпирани държавни чиновници. Ако някой от тях си грабне шапката и парите и замине за Америка, да речем, там за него лесни пари няма да има. Какво мислите, че ще може да направи с парите си? В Америка той няма да е успешен бизнесмен, както в България, защото няма да има за него държавна нянка и далавера. Никой български бизнесмен и редовен и нередовен, ако се изнесе в чужбина, няма да повтори бизнес успехите си от България. Същото важи и за американските бизнесмени. Българският бизнесмен не е от калибъра на големите световни играчи, не е Сорос и затова пристан в друга държава с по-ниско данъчно бреме за него няма. Няма да има данъчно бреме, но то няма да има и какво да се облага, тъй като лесните пари ще секнат.
14 Октомври 2012 19:57
Гозамбо, всичко което си написал е вярно, но нашенските бизнесмени не емигрират да правят бизнес, а да си харчат натрупаното и откраднато от нас. Сещам се за един голям социалист, Гущеров който сега май е в Австрия. Едва ли се занимава със застраховки там!
14 Октомври 2012 20:55
Казвах му аз на Гонзя да не гледа в канчетата на богаташите щото те си имат начини да се овардят от потни кунки и мазни черпаци, ама кой да слуша?
14 Октомври 2012 21:01
Същото направи и борецът срещу бедността и несправедливостта Боно от групата U2. Когато през 2006 г. в родната му Ирландия бе въведен данък върху хонорарите в размер на 12.5%, той веднага създаде подобна компания на холандска земя.

Това на Боно му напомниха ирландските вестници, когато той призова сънародниците си да помогнат на бедните в Африка. Те му казаха: "Платете си данъците в Ирландия и ние ще ги приведем на бедните в Африка!"
Ама да искаш от държава, в която не плащаш данъци да подпомага една или друга кауза звучи много нагло, особено на фона на милиардите печалба и спестените данъци.
П.П. Благодаря на автора, че спомена Боно. За мене този човек е пример за невероятна наглост и безочие.
14 Октомври 2012 21:19
По-дълга статия не можахте ли да напишете? Иначе е интересна.
14 Октомври 2012 21:20
Тлъстите паразити емигрират? Ура!!!
Не става с ДДТ, не става с ДДС, може па да стане с ДОД...
14 Октомври 2012 23:27
В потвърждение на горното заглавие “ Изцедили над 100 млн. от "Меком" - силистренският месокомбинат, едно от най- големите и преуспяващи месопреработващи предприятия в БГ до 1910 г.Натисни тук
Кой твърди, че няма нищо по- добро от капитализма, дивия??? В “социалистическа“ Силистра имаше десетки предприятия с хиляди работници. Сега в него има жилищни блокове, в които не живее никой, никой, защото “шоковата терапия“ затвори десетки предприятия, унищожи хиляди работни места. За каква демокрация може да говорим в ухото на клошара, в това на безработното и абсолютно без перспектива циганско население, на тези, които имат пред очите си само безобразната и цинична политическа демагогия?? Стига сме играли тази перверзна игра на леви и на десни, на либерали, на демократи на такива за “силна“ и каква да е друга България. Нещата са прости, хората имат нужда от възможност за достоен труд и всяко действие в обратна посока си е национално предателство. Такова е и спирането на проекта БЕЛЕНЕ, който може да осигури хиляди работни места и енергия. Който не е съгласен, който не иска да подкрепи проекта, нека да заплаща ел. тока по цените на микс от цената на американските ТЕЦ-ове и фотоволтаиците. А най- яростните и противници направо да минат на тарифата на фотоволтаицита. Друга алтернатива просто не съществува.
14 Октомври 2012 23:32

В потвърждение на горното заглавие “ Изцедили над 100 млн. от "Меком"

През февруари 2006 г. мажоритарният собственик и президент на "Меком" Стефан Райчев бе обявен за бизнесмен на 2005 г. Чести гости на фирмата му са висши държавни мъже, в т.ч. и премиерът Сергей Станишев. В златната 2005 г. Райчев бе записан трети в силистренската листа на БСП за парламент и бе сред спонсорите на червените за изборите. Остана обаче под чертата. За сметка на това се оказа втори по получени субсидии по програма САПАРД след тандема Стойков-Николов.

Натисни тук
14 Октомври 2012 23:41
Заради разминаването думи-действия Боно е най-мразеното име в рока.
Талантлив като дявол и също толкова гаден.
Очилато пеещо л@йно.
15 Октомври 2012 00:07
"kaily 14 Октомври 2012 21:20
Тлъстите паразити емигрират? Ура!!!
Дори да емигрират,те на запад не могат да печелят.Пипалата им са натрупали милярди дълг,които остава за плащане от България.Те остават тук за нови подвизи.И евродепутатите обожават офшорните зони .За данъците и качеството им: Днес, 13:01 "
Накрая ЕООД-то излиза на нула и не плаща никакъв данък върху лихвата. Чистият лихвен доход отива в Делауеър. Там обаче не се облага, защото е доход от дейност извън САЩ.

В крайна сметка общите ви разходи са 400-те долара по поддръжка на офшорната фирма, както и примерно 100 долара за счетоводството на българското ЕООД. Може и без последните, да допуснем, че платите едно годишно приключване.

Значи 500 долара разходи. 750 лв. Значи ако печелите от лихва повече от 7500 лв. на година, вие можете да приложите тази схема. Т.е. ако имате спестявания над 100 хиляди и ги държите в банка, по-изгодно ще ви стане да направите това.

Т.е. тезата, че ще облагат големите спестители и лихволапачи е смехотворна. Ще обложат ония, на които данъкът им ще е под 500 долара, т.е. не са им изгодни схемите по избягване на облагане.

Ето това е простата истина за всякакви големи и нови данъци. Въвеждат ги, обяснявайки че ще плащат гадните богаташи, а накрая ще плащат дребните, които не могат да си позволят разходите по избягването."Натисни тук
15 Октомври 2012 00:07
"kaily 14 Октомври 2012 21:20
Тлъстите паразити емигрират? Ура!!!"
15 Октомври 2012 01:43
Химко-дебил:
Очилато пеещо л@йно.

15 Октомври 2012 04:01
За това са я закъсали държавите,защото позволиха на капитала да се мести и да не плаща данъци!И т.нар. инвеститори просто източват икономиката на държавите,където се намират!Загробват дребния бизнес,защото той плаща непосилни данъци и ги плаща независимо дали има приходи!А за "инвеститора" има облекчения нищо,че е ошфорка или се изкарва на загуба.Работещите бедни няма как да издържат държавата с ДОД върху 300-500 лв!И като парите изтичат навън заради вноса и връщането на "инвестициите" на компаниите майки,парите в обръщение стават все по-малко!Като източат възможното и ако нямат завод,който да струва нещо,компаниите си духват под опашката!
15 Октомври 2012 08:18
Цинизъм е да се твърди, че данък лихви удря богатите. Богатите пак ще са по-добре. Това нагледно може да се илюстрира с актуалните лихви по безсрочни депозити на КТБ (а безсрочните май са необлагаеми според дефиницията на Менда Стоянова): http://www.corpbank.bg/individual_custumers_41.html :

Сума на депозита (лв.)
Годишна лихва

1 500 - 9 999.99
5.50%

10 000 - 49 999.99
6.50%

50 000 - 99 999.99
7.50%

над 100 000
8.25%

Значи този който вложи малсо над 1500 лв. ще получи лихва 5,50 % , която след облагането ще стане 4,95%. А пък този който е вложил над 100 000 лв. при основна лихва 8,25 след облагането ще остане 7,425 %
Както и да го гледаш 7,425 винаги е по-добре, от 4,95
---
Та ако имам 100 000 лв. на депозит в КТБ няма и да помисля да ги изтеглям и да пробвам други финансови инструменти. Но тъй като ги нямам ще изтегля моите 15 000 от ДСК (на лихва 5 %) и ще ги дам на Цветан Василев (все пак лихвата след облагане ще е 5,85 и дори ще спечеля от цялата дъндания с данък лихви). Друг е въпроса доколко ще е стабилна КТБ занапред....
15 Октомври 2012 08:24
***
15 Октомври 2012 08:24
Милионерите най-лесно и бързо емигрират и най се продават. Милионер и милиардер чест няма.
15 Октомври 2012 08:36
Боно е отвратяга копеле, дума да няма. Преди година или две идва тука и пак същите ги разтегаше, а коментарите бяха от сорта на : тоя е дошъл тука да пее, а не да му слушаме тъпотиите в икономическата сфера - правителствата трябвало да развържат кесиите за негрите в Африка. И гледай кой го казва, пълен хипокрит.
15 Октомври 2012 10:45
Jorиo22...
Жорка, прав си, но целта на този данък според мен е не да го платят богатите, целта му е друга. Той е насочен към това, колкото и парадоксално да звучи да спечелят богатите. Като казвам богатите в случая разбирам БАНКИТЕ. При наличието на 35 млр. депозити само лихвите, които ще трябва да платят банките са около 1,5 млр за година. А според теб банките има ли от къде да ги вземат?
Българите печелят внушителни суми от лихви по влоговете си в банки, става ясно от данни на БНБ. 907,7 млн. лв. е цялата сума, която трезорите са изплатили на гражданите като лихви по депозитите за времето от януари до август. Това означава, че хората, които кътат парите си в банки, прибират по 113 млн. лв. средно на месец.

Печалбата на всички банки за първите 7 месеца на годината е около 400 млн., което е около 56 млн на месец. Забележи, а вложителите печелят по 113 млн. на месец!?!?!?
При 55 млр общо раздадени кредити към края на август 2012 г. и лоши кредити от около 10 млр. или около 23% от общия обем от къде банките ще плащат лихвите? Целта на данък лихви е част от депозитите да бъдат изтеглени от което ще спечелят банките, които няма да плащат лихви по тях, а ако изтеглените пари влязат евентуално и в оборота, държавате ще спечели освен 120 млн пряко от данъка и 20% чрез ДДС индиректно.

Чрез този данък Бойко Борисов прави услутга на банките. Той не е срущу богатите. Той е за да облагодетества богатите.
Премиерът Борисов припомня и рекордния обем на спестяванията, които се отчитат от БНБ. „За да спестяват хората, нали отнякъде са дошли тези пари”, коментира още той.

Не г-н Борисов, парите които са получени от населението не само, че не са се увеличили, а са намалели, както в абсолютен обем, така и чрез инфлацията, но населението не харчи парите си, защото не вярва на правителството, което доказва вече 3-та година, че не може да му осигури адекватни бизнес условия за да се спечелят утре други. Това е истината. Българинът не прост. Когато няма икономическа сигурност той спира да тегли кредити и драстично намалява харчовете, като внася и малкото пари които му остават на депозит.
А Дянков играе по ръба на бръснача. Но да му мислят банките, защото, ако изведнъж хората решат да изтеглят тези 35 млр..... Има ли нужда да обяснявам какво ще стане?
15 Октомври 2012 18:09
Kато казАхте за Боно - не се стърпявам пак да постна какво мислят истинските Рокаджии за него: Натисни тук
Прочетете и коменатрите отдоле... има мислещи хора, а не само либерасти...
16 Октомври 2012 06:52
U2 е страхотна група.Наличието на Edge - един невероятен китарирст и пианист, който работи перфектно с Adam Clayton е гаранция за успеха на която и е да банда. Larry Mulen е една чудесна гарнитура в структурата на U2. Слабото място е Боно. Това е то. Ама той пък е звезда. Ха, сега де...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД