Разследването за злоупотреби, свързани със строителството на АЕЦ "Белене", ще зависи от добрата воля на руската фирма "Атомстройекспорт". Това стана ясно от думите на градския прокурор на София Николай Кокинов пред Би Ти Ви. Той обясни, че българската страна е поискала правна помощ от Русия, за да се установят стойността и транспортът на стария реактор, който България продаде на руската страна, след като години наред стоеше неизползваем. Все още не е ясно кога ще отговори Москва и дали фактурите, нужни на нашето обвинение, ще бъдат изпратени.
Това е едно от двете разследвания, свързани с централата, които се водят в момента. По второто дело прокуратурата чака експертиза, която трябва да каже дали са нанесени щети и след това ще реши дали да повдига обвинения. То бе образувано през април на база данни от доклад на агенция "Държавна финансова инспекция". Тогава стана ясно, че през периода 2006-2009 г. са подписани пет анекса за около 200 млн. евро. Това разследване се води срещу бившия главен изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков и изпълнителния директор Мардик Папазян.
Парламентарната комисия на Яне Янев, която ще разследва и корупцията около АЕЦ "Белене", е поискала информация за дела, свързани с проекта, като представила точните им номера, обясни Кокинов пред "Сега". Градският прокурор заяви, че не знае откъде депутатът разполага с тях. Янев пък обясни, че засега е изискал само две дела, чиито номера взел от сайта на Висшия съдебен съвет, но предстои да поиска още много материали, свързани с корупцията в енергетиката.
|
|