Подхвърлените от финансовия министър Симеон Дянков идеи за въвеждането на три нови данъка извън десятъка върху лихвите по спестяванията са спорни и с малък потенциал за приходи в бюджета. Новите предложения - за облагане на доходите от сделки на фондовата борса, печалбите от хазарт и доходите от земеделска рента, не са обсъждани в парламентарната група на ГЕРБ, показа проверка на "Сега". Още по-голямо изумление в опозицията поражда заявената от Дянков подкрепа за замяна в бъдеще на плоския данък с прогресивно подоходно облагане. Нагнетяването на напрежението около данъчната политика на кабинета продължава вече втора седмица и измества дебата по общата рамка на проектобюджет 2013.
Лавината от закъснели данъчни идеи се отприщи покрай прокараното скришом предложение за облагане на лихвите по депозитите и влоговете на физическите лица. Предложението за данък лихви бе представено като справедливо, защото премахва единственото според Дянков изключение при облагането на личните доходи. На острите критики вицепремиерът отговори с още идеи за премахване на други необлагаеми изключения - въвеждане на данък върху сделките с акции и дялове на борсата, облагането на печалбите от тото и хазарт и на приходите от земеделска рента. Според финансовия министър първите два данъка могат да се въведат с промени в данъчните закони още тази година, а данъкът върху рентата трябва да почака следващ мандат. Вчера от финансовото министерство бяха лаконични и коментираха, че замяна на плоския данък с прогресивно облагане и въвеждане на данък върху рентата през този мандат не се планират. "Окончателно решение за разширяване на данъчната основа на плоския данък ще бъде взето след първо четене в комисия на данъчните закони", казаха още от МФ.
Идеята за въвеждане на данък върху печалбите от тотото и хазарта не е нова и вече бе дебатирана през 2010 г. около антикризисния план на кабинета. Тогава от асоциацията за хазартни и развлекателни игри коментираха, че въвеждането на данък върху печалбата представлява двойно облагане и ще доведе до наказателна процедура срещу България. "В момента данъкът върху хазарта е 15% и се дължи върху общия размер на направените залози. Т.е. парите, от които се изплащат печалбите на самите играчи, вече веднъж са обложени", коментираха тогава от организацията. Според тях въвеждането на данък върху игрите на късмета не отчита загубите на играчите и при евентуалното му удържане задължително трябва да се приспаднат размерът на съответния залог, цената на фиша и т.н. Удържането на парите би изискало и въвеждане на нов софтуер в тото пунктовете, а повдига и въпроси около декларирането на малките печалби. Сега държавата събира от данъка върху хазарта около 120 млн. лв. годишно. Преди години се говореше за 80 млн. лв. евентуални приходи от облагането и на печалбата.
Предложението за облагане на доходите от сделки с акции и дялове на борсата изненада експертната общност. "Това ще е голям удар върху капиталовия пазар, при това при стартирала процедура за приватизация на борсата и спадащи обороти", коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Според него освобождаването на тези доходи от облагане е логично, защото загубите не се приспадат от облагаемата основа. "Липсата на данъци върху капиталовите печалби е част от рекламната визитка на България наред с ниските данъчни ставки и е алтернатива на банковото финансиране на проекти, която следва да се развива, а не да се отслабва", допълни Велев.
Според Асоциацията на собствениците на земеделски земи въвеждането на данък върху доходите от рента ще е в ущърб предимно на държавата. "Представете си 20 наследници на 10 дка, от които държавата ще събере 10 лв., а трябва да изпрати 20 уведомителни писма по 1.60 лв.", коментира шефът на асоциацията Борислав Петков. В момента собствениците на земя и техните наследници са около 6.8 млн. души. Липсва информационна система между ГРАО, данъчните и поземлените комисии, които трябва да се координират, за да определят кой точно дължи данъка, обясни Петков. Точни данни за площта на отдадените под аренда у нас земи и евентуалните приходи на държавата липсват. Използваната земеделска площ е 45.5% от територията на страната, а средната рента е 30-33 лв. на декар.
До редакционното приключване на броя "Сега" не успя да се свърже с председателя на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова. "Подобни предложения за допълнително разширяване на облагаемата основа не са обсъждани в групата на ГЕРБ", коментира зам.- председателят на групата на ГЕРБ Димитър Главчев.
ОТЗВУК
"Дянков наскоро разбра, че в Европа се облагат лихвите по депозитите, и реши да го въведе и тук. Сега е узнал, че могат да се облагат хазартните игри и капиталовите печалби от фондовата борса, и ще въвежда и това", коментира депутатът от БСП Румен Овчаров. Той обаче е съгласен с Дянков, че плоският данък е изпълнил икономическата си роля и трябва да се замени с подоходно облагане, което да намали данъчната тежест върху социално слабите.
"Против съм въвеждането на каквито и да било нови данъци, тъй като това възпрепятства икономическата дейност и растежа. Достатъчно глупаво е да облагаме лихвите по депозитите", беше категоричен шефът на парламентарната комисия по икономическа политика Мартин Димитров от "Синята коалиция". Той намира за особено тревожно намерението на Дянков да върне прогресивния данък.
"Всички нови данъчни инициативи на правителството имат една цел - да гарантират приходната част в бюджета", коментира депутатът от ДПС Алиосман Имамов. Според него това изземване на средства от хората ще доведе само до по-нататъшно свиване на потреблението и на икономическата активност. Имамов заяви, че лично той би подкрепил отмяната на плоския данък в бъдеще, тъй като счита, че не е постигнал целта, за която е бил въведен, а именно да ускори икономическото развитие.
ПОЗИЦИЯ
"Доста странни са разпоредбите за данъка върху лихвите. Защо трябва да се облага брутната печалба? Защо не се вадят от нея разходите за такси за обслужване, за преводи, които банката ми е взела? Нека се декларират тези печалби и от тях да се вадят всички необлагаеми суми и тогава да се взема данък", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Според него такъв е проблемът и с останалите два данъка, които от ГЕРБ смятат да въвеждат - върху печалбите от хазарт и от фондовата борса. "Защо не ми приспадат разходите за залозите, които съм направил, за да спечеля 1000 лв., върху които междувременно организаторът е платил данък? В други държави има данък върху печалбите от борсата, но там загубите се приспадат. Българският вариант ще срине борсата", коментира Данев.
Тази снимка бих я сложил на видно място в офиса, но резолюцията е малка.
Браво на фотаджията!