При санирането на панелките в София етажната собственост ще решава според типовите проекти дали да има и как да изглеждат остъклените балкони. |
"За строежите до 2003 г. ще се изискват документи, все едно става въпрос за нов строеж. Собствениците ще трябва да си извадят удостоверение за търпимост", обясни пред "Сега" депутатът от ГЕРБ Любен Татарски. Удостоверението се дава от общинския строителен контрол срещу цяла камара други листа - актуална скица, издадена от районната администрация, документ за собственост, декларация кога е завършена сградата, копия от подробните устройствени планове при построяването и редица други. За строежите преди 2001 г., ако собственикът не разполага с други документи, е достатъчно да подаде само декларация кога е изградена постройката или е извършено преустройството. С това изискване се дава широко поле на разправа между съседите, защото собственикът трябва да намери съседи, които пред нотариус да декларират датата. В един от столичните райони обясниха, че искат поне три нотариално заверени декларации.
Управляващите отвориха и друг широк фронт за междусъседски доноси. Незаконно остъклените балкони на десетките хиляди българи няма да се бутат, освен ако "доброжелателен" комшия не подаде жалба в Дирекцията за строителен контрол. Това призна пред Би Ти Ви Татарски. "Практически е незаконно да се съборят всички незаконни строежи. Ако тръгнем по този ред, трябва да съборим половин България", коментира депутатът и призна, че само ако има жалба от някой съсед, тогава строителният контрол е длъжен да реагира и да бутне постройката. Нито държавният строителен контрол, нито общинските служители няма да започнат кампания по премахването на балконите.
В районните администрации в София постъпват много жалби срещу съседи за незаконни преустройства, признаха от дирекциите за строителен контрол на някои от големите райони. Главният архитект в един от столичните райони обясни, че от началото на годината жалбите са се увеличили значително, а отскоро и запитванията как става узаконяването. "Проверявали сме цели входове за остъклени балкони след сигнал от един съсед, който не се разбира с никого от входа", признаха от столичен район.
ПРАВИЛА
Амнистията на незаконните строежи ще излезе солена на собствениците. Глобата за извършител, възложител или строител на незаконен обект от IV до VI категория бе увеличена значително и вече е от 5000 до 20 000 лв. Досега беше от 1000 до 10 000 лв. Отделно от санкциите собствениците трябва да платят всички такси, за да легализират постройките си. Те се определят от общинските съвети. Удостоверението за търпимост в столицата струва 250 лв. Актът за узаконяване, с който трябва да приключи цялата процедура, струва три пъти по-скъпо от нормалната такса за разрешителното за строеж. Собствениците имат 12 месеца, за да подадат заявление за узаконяване. На узаконяване не подлежат сградите, построени в райони, предвидени за озеленяване, на държавна или общинска земя или в територии без строителен статут.