:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,736
Активни 416
Страници 16,666
За един ден 1,302,066
Тактика

Повишението на пенсиите се превърна в легитимно пазаруване на гласове

Индексирането на парите за старост догодина е поправяне на една несправедливост с друга
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
След като три години нарушаваха закона заради кризата, сега ГЕРБ се сети да налага справедливост в пенсиите.
Член 100 от Кодекса за социално осигуряване е любимият на пенсионерите, защото регламентира как да се увеличават пенсиите всяка година. Според него тези, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с процент, равен на индекса на потребителските цени през предходната календарна година. До началото на т.г. формулата беше увеличение с 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от инфлацията.

Последните две правителства обаче създадоха нов чл. 100, който първият управител на НОИ, сега експерт в КТ "Подкрепа" Николай Николов, иронично нарече "предизборен". Според него пенсиите се индексират по волята на правителството и нуждата да се печелят гласове за избори. Така, въпреки изричния запис как и кога да растат парите за старост, управляващите правят каквото си искат. В кризата се оправдаваха, че няма средства, и три години ГЕРБ не прави индексация, нарушавайки закона. Преди изборите изведнъж се сетиха, че не може да се живее със 136 лв. на месец и започнаха да дават на когото колкото могат с вечния аргумент "да е справедливо".

Последното превъплъщение на предизборния член 100 е пенсиите да се вдигнат от 1 април, но диференцирано според годината на отпускането, като се ползва хармонизираната инфлация. Т.е. ГЕРБ не спазва нито датата, нито показателя, нито методиката в закона. За решението увеличението да е по-рано от предвидения в закона 1 юли, трудно може да се намери друго обяснение освен привличане на електорат преди изборите. И понеже е добре избирателите да имат време



да усетят предизборния подарък,



а няма пари да се покрие по-ранното увеличение, управляващите решиха още веднъж да нарушат разпоредбата, като ползват т.нар. хармонизирана инфлация.

Хармонизираната инфлация се следи само заради европейската статистика. В нея влиза и употребата на луксозни стоки в ЕС и у нас, които определено не са в кошницата на средностатистическите пенсионери. Затова данните винаги са по-ниски от истинската инфлация, която според калкулатора на НСИ е 12% от 1 юли 2009 г. до август 2012 г. Още не е ясно колко ще бъде до края на годината, когато по-осезателно в цените на стоките и услугите ще се отрази поскъпването с над 13% на електроенергията от средата на годината. В същото време най-високият процент за диференцираното осъвременяване на пенсиите се предвижда да е 9.8%, т.е. той няма да покрие реалното обедняване на пенсионерите през годините на кризата.

А след като 3 години не компенсираха пенсиите дори само с инфлацията, управляващите изведнъж се сетиха, че в социалното осигуряване трябва да има справедливост и затова ще ги индексират с различен процент. Идеята е отпуснатите в края на 2009 г. пенсии да нараснат с 9.8%. Нищо че тези, отпуснати преди 1 юли същата година, когато е последната индексация, са били осъвременявани, а онези от втората половина на годината - не. Ръстът на пенсиите от 2010 г. се предвижда да е с 8.8%, т.е. вади се инфлацията за втората половина на 2009 г. За тези от 2011 г. увеличението ще е с 5.7%, а от 2012 г. - само с 2.2 на сто.

Управителят на НОИ Бисер Петков обяснява тази "справедливост" с факта, че ако осъвременяването е било ежегодно, така или иначе пенсиите от 2012 г. щели да се осъвременят само с инфлацията за нея. Освен това при еднакви условия - индивидуален коефициент и осигурителен стаж, новоотпуснатите пенсии



винаги били по-високи от по-старите



заради ръста на средния осигурителен доход. Според НОИ разликата между пенсия от 1 юли 2009 г. и 1 юли 2012 г. е цели 50 лв., което Бисер Петков приема за вид допълнително индексиране на новите пенсии спрямо старите. Социалният министър Тотю Младенов пък твърди, че идеята за разделението дошла от пенсионерските организации. "Я си представете, че увеличим всички пенсии от 1 април с един и същ процент, отпуснатите пенсии от 2012 г. за един и същ осигурителен стаж и възраст и вноски могат да станат много по-големи от тези, които хората са получили преди това. Това честно ли е?", пита Младенов социалните партньори.

Всъщност точно това би било справедливо, смята Ася Гонева, социален експерт в КНСБ и член на надзора на НОИ. Защото при еднакъв индивидуален коефициент пенсионерът от 2012 г. има много по-висок осигурителен принос, тъй като е внасял вноски върху по-висок личен доход. Причината е, че индивидуалният коефициент е компонент на съотношението между личния и средния осигурителен доход. "Хората не са виновни, че три години законът беше забравен и пенсиите не се пипаха. Сега се опитват да поправят една несправедливост с друга", смята тя.

Около всички "за" и "против" предизборното заобикаляне на закона на дневен ред излиза важността на средния осигурителен доход като част от формулата за по-справедливо индексиране на пенсиите в бъдеще. Без него пропастта между стари и нови пенсии все повече ще се задълбочава, доказват сметките на НОИ. Но тези, които сега обясняват колко е важен този показател за размера на парите за старост, в края на 2011 г. отмениха т.нар. швейцарско правило, въведено точно, защото отчита дохода и прави индексирането по-справедливо.

От 2017 г. пък всяка година трудов стаж ще участва във формулата за изчисляване на пенсията с 1.2% вместо с 1.1%, както е сега, но пак по решение на ГЕРБ само новоотпуснатите ще се смятат с по-високия процент. Това ще направи пропастта между стари и нови пенсионери още по-голяма, но за управляващите това не е несправедливо, макар да не е ясно защо изработените години след 2017 г. трябва да се приемат за по-тежки от тези преди това.

Не е ясно и къде е справедливостта в подаръците, които управляващите направиха



само на определени категории пенсионери



От 1 септември м.г. вдигнаха т.нар. вдовишка добавка от 20 на 26.5% и изготвиха схема как тя да стигне 40% до 2015 г. Това осигури на около 700 000 вдовци около 10 лв. допълнителен доход преди местните избори през октомври и сега те получават средно по 54 лв. от починалите си съпрузи вместо около 40 лв. Тогава аргументът беше, че било предизборно обещание на ГЕРБ. Преди парламентарните изори обаче явно е по-добре да се ухажват 2.2 млн. пенсионери вместо само някакви си 700 000, затова ГЕРБ изведнъж забрави предизборното си обещание и отмени бъдещото увеличение на вдовишката добавка, като я замразява на 26.5%.

От 1 юни т.г. пак около 700 000 пенсионери, чийто осигурителен принос не е бил достатъчен дори за минимална пенсия, получиха нов подарък - тя се увеличи от 136 лв. на 145 лв. при замразени пари за старост на всички останали. И това увеличение беше обещано още преди местните избори м.г.

Но тези увеличения, при това на пенсии, които имат най-малка връзка с осигурителния принос, са социално подпомагане в чист вид и в тях няма абсолютно нищо справедливо. Това обаче не пречи на премиера Бойко Борисов още да обвинява тройната коалиция, че той трябвало да плаща ефекта от нейното приложение на чл. 100. Тогава още от 1 януари на изборната 2009 г. бяха вдигнати минималните пенсии, максималните се увеличиха от 1 април чрез ръста на максималния осигурителен доход. А от 1 юли се индексираха всички без най-високите. "Но средното увеличение все пак беше колкото биха се вдигнали пенсиите с швейцарското правило, т.е. законът в някаква степен е бил спазен", твърди депутатът Хасан Адемов.

Управляващите обаче вероятно си спомнят, че по-високите пенсии не помогнаха на БСП и партньорите й на изборите. НДСВ дори не стигна до парламента. Догодина ще видим какво помнят по-добре пенсионерите - трите години замразени доходи или безпринципните подаръци в края на мандата.
СНИМКА: АРХИВ "Сега"
Дали на изборите догодина възрастните хора ще помнят по-добре, че доходите им бяха замразени за три години, или ще надделее относителната радост от нескопосаните подаръци в последния момент.
9
3520
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Октомври 2012 07:29
Но ще е печелившо. Защото старците няма и да разберат измамата. А дори да разберат, ще кажат - абе, добре поне, че толкова дадоха. И по навик ще се втурнат да целуват ръка и...
------------------------------
Блогът на Генек
25 Октомври 2012 09:30
Тези които се движат още ,сигурно не са забравили ,че при Станишко пък и по- напред от Костов насам, пенсииките се вдигаха по няколко пъти в годината всяка година,макар и малко. Това е единственото правителство,което ги остави в Божиите ръце цели три и повече години. Това не се забравя. Това е умишлено действие за "ограничаване" на разходите на НОИ,чрез естествено ограничаване на броя на бенефициентите. Не вярвам пенсиите да не разбират това,което са изтърпяли с гладуване и студуване. Да не говорим за ежедневните измами спрямо тях с т.н. "болен роднина",грабежи на кокошките и продукция и де що заварят...,в редица случаи и със сила.
25 Октомври 2012 10:08
Справедливостта в България се определя от Б.Б. и отчасти от Дянков Точка
25 Октомври 2012 11:34
А след изборите данък 10 %.
25 Октомври 2012 11:39
Повишението на пенсиите се превърна в легитимно пазаруване на гласове

Ами това зависи от манталитета на пенсионера. Ако ГЕРБ спазят поне това си обещание, родителите ми ще получат увеличение на пенсиите си. Но няма да гласуват за ГЕРБ, гарантирано. Не са хора, които ще забравят случилото се през последните години заради 20-ина лева.
Обаче си мисля, че гробарите правят стратегическа грешка, най-вече СД, традиционно не обръщаш внимание на местните табиети. Винаги при увеличение на заплати и пенсии търговците реагират синхронно, като увеличават цените си с %, около този на увеличението; дори изпреварващо. И както правилно в статията се посочва, че тази хармонизирана инфлация не важи за пенсионерите, т.е. за тяхната "кошница" досега е 12%, но след 5-6 зимни месеца ще е вече 15%, то някъде май-юни, точно преди да пипнат бюлетините, те ще установят, че след повишението пазаруват още по-малко.
25 Октомври 2012 11:52
...Така, въпреки изричния запис как и кога да растат парите за старост, управляващите правят каквото си искат. В кризата се оправдаваха, че няма средства, и три години ГЕРБ не прави индексация, нарушавайки закона.

Към редакция "Консулт" на в. Сега - Моля за правна консултация.
25 Октомври 2012 14:59
Мойто обяснение е просто. Никой от сем. Калинкови не е чел законите на РБ. Там само Винету е на мода. Това важи и за СОС, общините и за Парламента. Малък Пицко на една пресконференция изтърси ,че е изненадан относно необлагането на лихви и тръгна да се поправя. Чел ли е ? Очевидно не!
Същото важи и за Кодекса на труда,за Конституцията,за допитването до народа. Те разсъждават така "Победителите не ги съдят". Дали ще допуснем отново да са победители зависи от 2 милиона пенсионери плюс още 3 млн. гласоподаватели.
25 Октомври 2012 15:39
Бря туй комунягите много му разбират на прдизборни трикове, ами на предните избори кой вдигна пенсиите точво преди тях ааааааа ...
27 Октомври 2012 22:48
Забравяте за проблема на илюзията на парите.
Напоследък се оказа, че е биологически обусловен!
Човек просто иска повече (като сума), без да обръща внимание на намалялата покупателна способност.
Ако не беше така, управляващите - нито пък директорите на предприятия - щяха да увеличават пенсиите или съответно заплатите.

Съмнявам се, че родителите на форумеца, на родителите на когото ще увеличат пенсията с 20 лв., ще си спомнят за предишни години, в които пенсиите им са били по-малки... Надценявате биологията, а тя е по-силна от психологията.

Не вярвам и че пенсионер би могъл да кредитира с доверие някого, който ще му увеличи пенсията чак след няколко години...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД