:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,945
Активни 544
Страници 27,510
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Договор за изпитване може да е до 6 месеца

Карат ме да сключвам договор за изпитване за три месеца, защото било необходимо да ме проверят дали ставам. Възможно ли е това и каква е процедурата? Има ли разлика със срочните договори?

Р.М., София





Кодексът на труда (КТ) предвижда специални разпоредби за т.нар. трудов договор със срок за изпитване. Той наистина е предоставен като възможност за работодателите да проверят дали работници или служители стават за съответната работа, дали могат да се впишат в колектива и т.н.

Според чл.70 от КТ, "когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца". Важно е да се отбележи, че такъв договор може да се сключи, и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него. Това става по негово искане, но само ако и работодателят се съгласи, а това може да стане, ако съответният човек му е ценен и той иска да го има като свой работник или служител.

В този договор със срок за изпитване задължително се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни. Иначе през време на изпитването страните имат всички права и задължения, както при окончателен трудов договор.

В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът, пише в КТ. Това може да бъде здравословно състояние, възможно е примерно фирмата в момента да не работи или пък да няма работа точно за съответния човек и т.н.

Законът обаче е изричен за това, че за една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

Според чл.71 от КТ до изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие. Това означава, че съответният работник или служител просто може да бъде уведомен един ден, че вече е освободен. Ако обаче например договорът за изпитване е тримесечен, то след изтичането на този срок, ако не бъде прекратен, то тогава той се смята за окончателно сключен с всички последващи права и задължения след това. Едно от тях ще е например това, че окончателният договор по правило може да се прекрати само след съответното предизвестие.

Що се отнася до срочните договори, то за тях КТ е далеч по-изчерпателен. Със сигурност те са различни от договорите за изпитване. Така според Кодекса срочен трудов договор се сключва:

- за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, доколкото в закон или в акт на Министерския съвет не е предвидено друго;

- до завършване на определена работа;

- за заместване на работник или служител, който отсъства от работа;

- за работа на длъжност, която се заема с конкурс - за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс;

- за определен мандат, когато такъв е установен за съответния орган.

КТ е изричен, че работници и служители по такъв срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат работниците и служителите по трудов договор за неопределено време. Нещо повече. Те не могат да бъдат поставяни в по-неблагоприятно положение само поради срочния характер на трудовото им правоотношение в сравнение с работниците и служителите по трудов договор за неопределено време, които изпълняват същата или сходна работа в предприятието. Единственото изключение за неравнопоставеност е, ако законът поставя ползването на някои права в зависимост от притежаваната квалификация или придобитите умения.

Според чл.69 от КТ трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Това правило се прилага и при срочен трудов договор за заместване на отсъстващ работник или служител. То важи, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.
1883
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД